Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2020, str. 5

Mimo obostrzeń i deszczu

„Wszystko postawiłem na Maryję” – te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego były hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę 11 lipca. Wśród intencji modlitewnego spotkania tysięcy pielgrzymów były: dziękczynienie za św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin oraz za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Była to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modliła się pod jasnogórskim szczytem, zachowując wszelkie obostrzenia sanitarne. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski; koncelebrowali księża biskupi z różnych diecezji, a także prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Pielgrzymów przywitał o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze, który podziękował Rodzinie Radia Maryja za jej wierne trwanie przy Królowej Polski i duchową łączność z Jasną Górą, zwłaszcza w czasie szczytu epidemii, za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja. Przybyli również członkowie rządu i europarlamentarzyści.

– Droga Rodzino Radia Maryja, od prawie 30 lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, aby wskazywać na Chrystusa i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju człowieka i człowieczeństwa na polskiej ziemi, a także poza jej granicami – powiedział w homilii abp Jędraszewski. – Wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny, chrześcijański humanizm. Trwajcie, moi drodzy, w tym wielkim, głęboko humanistycznym dziele, trwajcie w nim dzisiaj, jutro, przez następne dni, miesiące i lata – dodał. W czasie pielgrzymki z koncertami wystąpili: popularna piosenkarka Eleni oraz piosenkarz Maciej Wróblewski, zagrała także orkiestra Victoria z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.

Prezydent Andrzej Duda na Jasnej Górze

Jak 5 lat temu tak i tym razem tuż po wyborze na najwyższy urząd w państwie przybył na Jasną Górę prezydent RP Andrzej Duda. Wizyta miała miejsce 13 lipca. – Trzeba podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad ojczyzną i poprosić o tę opiekę na następne 5 lat, kiedy będę sprawował urząd prezydenta Rzeczypospolitej z woli moich rodaków. To dla mnie ważne – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z mediami jasnogórskimi. – Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to jest miejsce dla mnie osobiście bardzo ważne i dlatego przybywam tutaj jako pielgrzym. To jest chyba najistotniejsze, że mamy to nasze narodowe sanktuarium, gdzie jest Matka Najświętsza, do której tyle razy uciekaliśmy się pod Jej obronę – dodał. Prezydent wziął udział w wieczornym Apelu Jasnogórskim.

Pątnicy Matki Bożej Szkaplerznej

Święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane w tradycji jako święto Matki Bożej Szkaplerznej, przeżywane było na Jasnej Górze jako uroczystość odpustowa. Na Mszy św. 16 lipca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zgromadzili się zarówno częstochowianie, jak i pielgrzymi, którzy dotarli na Jasną Górę pieszo i autokarami. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jan Markowski, a homilię wygłosił ks. Łukasz Maćkowiak.

2020-07-21 12:05

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36
Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Więcej ...

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...