Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jak nigdy dotąd

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Piotr Lorenc

Rycerze Kolumba na jubileuszu kapłańskim w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

„Jesteście dzisiaj potrzebni Kościołowi, jak nigdy dotąd. Wasza wierność Bogu i Ewangelii, wasze umiłowanie Kościoła, wasze zaangażowanie i wasza świętość to narzędzia, którymi chce posługiwać się Pan dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących” – pisał w liście do Rycerzy Kolumba abp Stanisław Gądecki.

Pod hasłem przewodnim „Nie lękajcie się” od 22 do 23 maja odbyła się X Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną nie było możliwości, aby spotkać się, jak to było zaplanowane, w Zakopanem. Zgodnie z rekomendacją Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba odbyła się ona w formie zdalnej. Uczestniczący w niej oficerowie Rady Stanowej zgromadzili się wspólnie z kapelanem stanowym abp. Wacławem Depo na Jasnej Górze, a obrady były transmitowane za pomocą portalu youtube. Do delegatów specjalne listy skierowało wielu hierarchów Kościoła (m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i abp Mieczysław Mokrzycki), Najwyższy Rycerz Carl Anderson, a także przedstawiciele współpracujących organizacji. Podczas konwencji zebrani delegaci poprzez aklamację zdecydowali o wyborze oficerów Rady Stanowej na najbliższy rok bratni. Trwająca pandemia sprawiła, że przed Rycerzami Kolumba w Polsce jest wiele wyznań.

– Czujemy odpowiedzialność za parafie, diecezje i Kościół w Polsce, dlatego będziemy dążyli do realizacji hasła: „Solidarni z księżmi i biskupami”, które przyświeca nam od lat. Dlatego czterema filarami, na których w sposób szczególny opieramy swoje działania są: braterstwo, formacja, rozwój i rodzina – stwierdził delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba.

Diecezjalne działania

W diecezji sosnowieckiej Rycerze Kolumba zrzeszeni są w radach: Czeladź (Rada 15523), im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia; Dąbrowa Górnicza (Rada 15011), im. Św. Marcina z Tours; Olkusz (Rada 15114), im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego; Sławków (Rada 15111), im. Sł. Bożego Świętosława; Sosnowiec (Rada 15249), im. Św. Rafała Kalinowskiego przy parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Rycerze Kolumba angażują się w liczne działania dla dobra Kościoła i naszej diecezji sosnowieckiej. Biorą udział w uroczystościach liturgicznych, m.in. Mszach św. i procesjach Bożego Ciała, nabożeństwach fatimskich, jubileuszach kapłańskich, uroczystościach odpustowych, pogrzebach kapłanów. Obecni są na pielgrzymich szlakach, m.in. na pielgrzymkach pieszych. Zawsze pomocni służą przy pracach porządkowych przy świątyniach i plebaniach. Przykładem może posłużyć doświadczenie powodzi i zalania budynków parafii św. Wojciecha BM w Czeladzi. Dbają o „świadków wiary” – kapliczki przydrożne i krzyże, m.in. kapliczkę św. Rozalii czy krzyż w pobliżu supermarketu M1 na pograniczu Będzina i Czeladzi – stwierdza Wielki Rycerz Rady 15523 w Czeladzi Wojciech Owczarek.

Dla dobra Kościoła

Przed Rycerzami Kolumba wciąż nowe zadania i wyzwania. Wciąż potrzeba nowych rąk i serc do pracy dla dobra Kościoła. Kto może zostać Rycerzem Kolumba? Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła, a także może przystępować do sakramentów świętych. W ostatnim czasie zespół inicjacyjny z Rady w Sosnowcu przyjął 5 nowych braci, 3 z nich pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Także w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu odbyło się wprowadzenie na urząd funkcjonariuszy Rady nr 15523 nowych rycerzy. Uroczystość poprzedziła Msza św., którą sprawował rycerz Kolumba ks. kan. Jarosław Wolski i proboszcz parafii ks. Marek Cuda. – Pracy jest wiele. Bóg czeka na nasze zaangażowanie i świadectwo – stwierdził Wojciech Owczarek.

2020-07-21 13:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 tys. paczek żywnościowych od Rycerzy Kolumba dla potrzebujących na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim. Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dolarów.

Więcej ...

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski.

Więcej ...

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30
Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...