Reklama

Nowy numer: Niedziela 26/2024
Lato bez pułapek

Rodzicu, ufaj, ale czuwaj

Temat numeru

Rodzicu, ufaj, ale czuwaj

Wakacje to czas beztroski dla dzieci, ale też okres pełen ukrytych zagrożeń. Co zrobić, by radość nie zamieniła się w koszmar, a wolność nie stała się zniewoleniem?

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Nie chcą mądrali, ale świadków

Ks. Jarosław Grabowski

To życiem, a nie gadaniem mamy świadczyć o swojej wierze – przecież ona bez uczynków, bez konkretów nie ma wartości.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Całkowite oddanie siebie „sprawie Chrystusowej”, nauka tajemnicy Wieczernika, by w nim trwać, zostawiając lęk, a napełniając się nadzieją, radością i odwagą – tak najkrócej można scharakteryzować drogę kapłaństwa paulinów, którzy obchodzili swoje jubileusze.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

W bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu 22 czerwca odbył się ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

nasza rozmowa
8-9

Każdy czas ma swoje wyzwania

Rozmawia: ks. Paweł Gabara

Rozmawiamy z bp. Krzysztofem Nyklem, pochodzącym z parafii w Konopnicy, wyświęconym w archidiecezji łódzkiej, który 22 czerwca br. przyjął święcenia biskupie w bazylice św. Piotra. Głównym konsekratorem nowego biskupa był kard. Mauro Piacenza, a współkonsekratorami Penitencjariusz Większy kard. Angelo De Donatis oraz emerytowany arcybiskup łódzki abp Władysław Ziółek.

Obserwator
10-11

Obserwator

Wojska rosyjskie, obawiając się dostaw dla Ukrainy zachodniego uzbrojenia, w tym samolotów F-16, usilnie starają się rozszerzyć działania wojenne, by zapobiec przejściu ukraińskich wojsk do ofensywy.

treści wiary
16-20

Ósmy grzech główny

Michał Wojciechowski

Skoro głupota przeszkadza w zauważeniu, zrozumieniu i przyjęciu Bożej nauki, to czy głupotą można zgrzeszyć? I czy tylko mądrzy znajdą się w niebie?

Czytamy Franciszka

>Lubię myśleć o Kościele jako o prostym i pokornym ludzie chodzącym w obecności Pana. Po prostu wierny lud, a nawet „wierny święty lud Boży” w drodze, święty i grzeszny. I tym właśnie jest Kościół.

Krowa, osioł, lew…

Adam Regiewicz

Gdy coś nie idzie po naszej myśli wydajemy ryk krowy. Bywa, że odzywa się w nas ryk lwa czy osła – onagera. A jak często wydobywamy ryk stworzenia, które chce pełnić wolę Boga?

Służba miłości

Ks. Janusz Królikowski

Autoprezentacja Maryi, którą wypowiedziała w czasie zwiastowania, stanowi szczególny moment Jej otwarcia się na służebną posługę wobec powołującego Ją Boga.

liturgia tygodnia
21-24

Wskrzeszenie córki Jaira

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 5, 21-24. 35b-43 (lub dłuższa perykopa: Mk 5,21-43

Co to znaczy, że wiara jest łaską?

Ks. Mariusz Frukacz

Ludzie głęboko wierzący bardzo często spotykają się z tym, że nie wszyscy wierzą. Wielkim bólem dla rodziców wierzących jest to, że ich syn czy córka przestają wierzyć. Wielu ludzi wiarę w Boga odkrywa w dorosłym życiu. Wiara jest darem, który trzeba pielęgnować i wciąż na nowo rozbudzać.

Sprawiedliwość jest nieśmiertelna

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Księga Mądrości, z której zaczerpnięte jest dzisiejsze pierwsze czytanie, to jedno z najpóźniejszych pism Starego Testamentu – spisane zostało prawdopodobnie w I wieku przed Chr. Z racji późnego powstania zawiera wiele znaczących z punktu widzenia teologicznego motywów.

Tylko wierz

Ks. Andrzej Kuliberda

W archidiecezji częstochowskiej od wigilii Niedzieli Miłosierdzia Bożego trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wierzymy, że to Maryja dzień po dniu nawiedza kolejne wspólnoty parafialne.

Naśladowczyni Małej Tereski

Ks. Mariusz Frukacz

Lektura biografii św. Teresy od Dzieciątka Jezus naznaczyła jej życie.

moim zdaniem
25

Każdy ma swojego Luigiego Colle

Wincenty Łaszewski

Wszyscy powinniśmy umieć oprzeć się golemowej ideologii i bronić swej wiary.

życie Kościoła
26-33

Pionierski ruch w Kościele w Polsce

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Widziałem mocno że jest oczekiwanie, żeby dojść do prawdy, oczyścić pewne rzeczy – podkreśla bp Artur Ważny.

Anatomia skrzydlatych jeźdźców

Ireneusz Korpyś

O husarii słyszał każdy Polak, ale ile z tego, co dowiedzieliśmy się o niej z lekcji historii i filmów, jest prawdą, a ile zwykłym mitem?

Sposób na aktywną parafię

Andrzej Tarwid

Żywa wiara w Boga oraz otwartość i zaufanie, budujące dobre relacje między kapłanami i świeckimi – to codzienność uczestników konkursu „Aktywna Parafia”.

Zamach na katechezę

Artur Stelmasiak, Monika Przybysz, Tomasz Strużanowski

Kościół, katecheci i rodzice zaniepokojeni są informacjami, które padły z ust minister edukacji Barbary Nowackiej na temat planowanych zmian w nauczaniu katechezy. Trudno w ich obliczu milczeć.

Z pasji – katechetka

Rozmawia: Angelika Kawecka

W dobie medialnych doniesień o zamachach na lekcje religii w szkole, publicznym sporze o katechezę, udowadnia, że zajęcia o Bogu w szkole są niezwykle potrzebne i mogą być ciekawe. Katechetka Anna Kasperek na Instagramie inspiruje jako konto „wbozejobecnosci”.

punkt widzenia
34-35

Niemiecki przerzut

Paweł Sarafin

W czasie gdy ciągle nasilają się ataki na polską granicę od strony Białorusi, niemiecka policja stosuje pushbacki na zachodniej granicy – masowo przywozi migrantów do Polski. Sytuacja jest coraz trudniejsza do opanowania.

Jak rozbrojono Polskę

Artur Stelmasiak

Służba w Ludowym Wojsku Polskim, transformacja wojska na początku III RP, a następnie rozbrojenie pod parasolem NATO – to tylko kilka tematów poruszonych w wywiadzie rzece z gen. Leonem Komornickim.

moim zdaniem
36-37

Pamiątka z Wersalu

Jan Żaryn

Była to jedyna konferencja pokojowa, podczas której – przynajmniej werbalnie – wygrała idea samostanowienia narodów.

Planeta małp

Witold Gadowski

Dziś więcej poradników dotyczy jedzenia i trawienia niż ułożenia krajobrazu wewnętrznych odczuć, dążeń i wartości.

sprawy rodzinne
38-39

Kto gra historią?

Ireneusz Korpyś

Wakacje bez smartfona czy komputera z dostępem do social mediów są niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Można je spędzić wspólnie z dziećmi i przeżyć ciekawe historie.

listy
42

Upływa szybko życie...

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Panie przodem

W.D.

Dwa totalitaryzmy

W.D.

Dawało się żyć

W.D.

Halny ciut nachalny

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-61

Zaskarbić serca melomanów

Piotr Iwicki

Raz do roku, tak spektakularnie jak rzadko kiedy, do głosu dochodzi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Festiwal dedykowany jego muzyce od ponad trzech dekad odbywa się w stolicy za sprawą Warszawskiej Opery Kameralnej.

Kultura dla dużych i małych

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszamy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

Program telewizyjny

w centrum uwagi
58-59

Ostatnia szansa Macrona?

Patrick Edery, Francja

Świat z niecierpliwością czeka na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024, które odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Czy dreszcz oczekiwania odczuwają również Francuzi i czy skandale towarzyszące przygotowaniom nie przyćmią radości igrzysk?

świat pod lupą
60-61

Zardzewiałe loty

Witold Dudziński

Nawet ostrożne szacunki strat z powodu korozji spędzają sen z oczu. Mimo ulepszanych metod ochrony nadal nie umiemy zwalczyć korozji w zadowalający sposób.

dobre rady
62-63

Truskawka – bomba witaminowa

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Jest jednym z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców uprawianych w Polsce.

Koktajl truskawkowy z kefirem

Nie lekceważmy paradontozy

Anna Wyszyńska

Wśród schorzeń stomatologicznych jest ona, pod względem liczby przypadków, na drugim miejscu.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Gdy naprawa samochodu się przeciąga...

Bożena Kwiecińska, prawnik

Zakład, który wykonuje naprawę samochodu, nie dotrzymuje uzgodnionych terminów. Ponoszę koszty związane z zabezpieczeniem transportu zastępczego. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Emocje na boiskach i halach sportowych to dla niego codzienność. Musi być pasjonatem sportu, mieć łatwość wypowiedzi, kompetencje komunikacyjne i refleks. Najbliższe tygodnie to dla wszystkich sportowych dziennikarzy prawdziwa gratka i wyzwanie.

Papieski różaniec i ofiara strzelaniny

Anna Gębalska-Berekets

Postrzelony Jory Aebly – 26-latek miał nie przeżyć. Co wspólnego ma z nim różaniec – ostatni z dwunastu, które Jan Paweł II pobłogosławił i przeznaczył dla pacjentów?

Dzieci na wakacjach

Elżbieta Nowak

Lato to pora swoistej wędrówki ludów, którą jest niewątpliwie turystyka. Zachwycając się urokami lata, zielenią i słońcem, wkrótce doczekamy owocobrania i – czasu jesieni, z jej stronami pozytywnymi, ale też z uciążliwościami. Potem nastanie zima, po niej nowa wiosna i znów lato. To ziemski cykl życia, w który jesteśmy wkomponowani tylko na czas określony.

Książki na urlop

Angelika Kawecka, Ignacy Tarnobrzeski

Początek wakacji, a wraz z nim pytanie: jak zorganizować dzieciom czas? I tu, kochana mamo, drogi tato, z pomocą przychodzi Agata Wolna ze swoją książką Alemama, „czyli historia z życia wzięta”. To doskonała rozrywka nie tylko dla najmłodszych, ale tak naprawdę dla całej rodziny.

Leczenie św. Hildegardy

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Choć jej rady pochodzą sprzed tysiąca lat, dziś przeżywają istny renesans. Jaki jest przepis świętej na zdrowie?

Dziurawiec ozdobny

Ojciec Henryk

Nasze ogrody coraz bardziej zaczynają przypominać te z krajów śródziemnomorskich dzięki różnorodności roślin, które w nich rosną.

Maliny

>Jedząc maliny, zachwycamy się głównie ich walorami smakowymi, ale maliny to także skarbnica wartości odżywczych.

Orzeźwiające zupy na lato

W upalne dni szukamy różnych sposobów na ochłodę – również w kuchni. Polecamy chłodniki – zupy podawane na zimno. Najlepiej smakują z młodymi ziemniakami i koperkiem bądź grzankami.

Z aparatem na szlaku

eMKa

Gdzie w Tatrach jest najpiękniej? Co warto uwiecznić na zdjęciach? Podpowiadamy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

EDC

...Ośrodek Rehabilitacyjny im. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach (diec. gliwicka) w tym roku obchodzi 30-lecie działalności?

Świat to my

Beata Pieczykura

Młodzi z Ustki zwyciężyli w ogólnopolskim projekcie „Podaj dobro dalej!” i wyjadą na wolontariat zagraniczny Europa Lato 2024.

Święci nie przemijają

Mateusz Góra

Świadectwo świętości Kingi nadal przemawia do naszych umysłów i serc – powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Oferta warta uwagi

Maria Fortuna-Sudor

To będzie 21. edycja tego studium – zapowiada ks. dr Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Rap dla Boga

Mateusz Góra

Sześciu polskich raperów chrześcijańskich połączyło się, aby nagrać nowy utwór.

Znów zabrzmią organy

Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Licheńskie sanktuarium zaprasza miłośników muzyki organowej na wyjątkową ucztę muzyczną.

Ciągle chce mi się chcieć

Michał C. Jarosz

„Inni widzą w człowieku klienta, ja w kliencie widzę człowieka” – mówi dr Emil Tańczak, który od 50 lat szefuje rodzinnej firmie stomatologicznej w Opolu.

Niedziela częstochowska

Doktor Dorota

Karol Porwich

Myślę, że to jest powołanie na nasze czasy i dla mocnych charakterów. Kobiety dzisiaj są bardzo samodzielne, a w naszym życiu – dziewic konsekrowanych, trzeba mieć wewnętrzny kręgosłup, nie wystarczy tylko szkielet – powiedziała Grażyna Piłkowska, uczestnicząca w obrzędzie konsekracji dziewicy.

Czas przebudzenia

Karol Porwich

Sześcioletnia Róża przyprowadziła do kościoła koleżankę, która nie pamięta, czy kiedykolwiek była w kościele. Kuba, który do kościoła przyszedł z rodziną, zapewnia: – Warto wierzyć w Boga, żeby stać się lepszym człowiekiem. Będę chodził do kościoła, słuchał rodziców i kochał Pana Boga. A w moim życiu najważniejsi są Bóg, rodzice i brat.

W rękach Maryi

Iga Cierniak

Na Ciebie kierujemy nasze spojrzenia. Są to spojrzenia pełne miłości i wdzięczności (...) Oto jesteśmy, aby słuchać, aby wzruszyć Twoje Matczyne serce – powiedział podczas powitania ikony Matki Bożej proboszcz ks. Janusz Motyka.

Niedziela łódzka

Błogosławiony zakonnik

Julia Saganiak

Kiedy o. Anastazy wyruszał w ostatnią podróż ciężarówką, w której uśmiercani byli więźniowie Dachau, wyciągną swoje ręce, by pomóc wejść innemu więźniowi. Jeden z oprawców zatrzasnął drzwi ciężarówki, odcinając Ojcu dłonie. Ta drastyczna scena pokazuje, że o. Anastazy do końca i w każdych okolicznościach szukał możliwości, by pomóc drugiemu – podkreśla o. Amos Smolarek.

Mamy nowego Biskupa!

Ks. Paweł Kłys

22 czerwca w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyły się święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela – regensa Penitencjarii Apostolskiej.

Parafialna strefa kibica

Ks. Paweł Gabara

Wierni kościoła pw. Najświętszej Eucharystii w Łodzi Retkinii nie spotykają się tylko na modlitwie i obchodach uroczystości religijnych oraz okolicznościowych, ale również i na wspólnym kibicowaniu piłkarzom w czasie trwającego EURO 2024.

Niedziela warszawska

Pójdą w intencji trzeźwości

Z ks. Maksymilianem Michcikiem rozmawiał Andrzej Tarwid

O trudzie i łaskach pielgrzymowania otrzymanych od Pana Boga oraz o tym, co łączyło błogosławionych: Stefana kard. Wyszyńskiego i ks. Bronisława Markiewicza opowiada ks. Maksymilian Michcik.

Rektor

Łukasz Krzysztofka

Wymaga od innych, ale na pierwszym miejscu od siebie. Jest naturalnym liderem ze sporym dystansem do własnej osoby i świata. Potrafi inspirować swoimi pomysłami, ale także pociągać innych do ich wdrażania.

Aktywne wakacje

AT

Startuje XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Wydarzenie, które powstało w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, uważane jest za jeden z najważniejszych festiwali organowych na Starym Kontynencie.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...