Reklama

Rodzina

Siła dużych rodzin

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 48-49

Paweł Kula/ZDR3+

Ogólnopolskie zjazdy dużych rodzin to wielkie trzydniowe święta, w których co roku uczestniczy ponad tysiąc osób. Na tegoroczny przyjechało 90 dużych rodzin z całej Polski, najliczniejsze – z siedmiorgiem dzieci!

Wydarzenia tegorocznego zjazdu odbywały się w przestrzeni otwartej – taką formułę przyjęli organizatorzy, dostosowując program do obostrzeń sanitarnych.

Inaczej niż zwykle

We wszystkich wydarzeniach uczestnicy zjazdu brali udział rodzinnie, w większym rozproszeniu, ale też w dużo większym skupieniu. – W tych dniach chodziliśmy śladami powstańców. Mieliśmy poczucie kontynuowania ich etosu, zbieżności wartości, którymi teraz żyjemy, jako rodziny wielodzietne. Choć musieliśmy utrzymywać dystans, w sercach czuliśmy bliskość, radość i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną – wyjaśnia Joanna Krupska, pierwsza prezes i założycielka Związku Dużych Rodzin Trzy Plus (ZDR Trzy Plus).

Reklama

Zmiana formuły wymusiła m.in. spotkanie w mniejszym gronie uczestników oraz rezygnację z warsztatów, biesiady rodzinnej i panelu społeczno-ekonomicznego. Celem zjazdu pozostało symboliczne spotkanie oraz uczczenie pamięci bohaterskiego zrywu do walki o wolność, dlatego zjazd przyjął hasło: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie”.

Przyjaciel Dużych Rodzin

Pierwszego dnia zjazdu – 31 lipca uczestnicy zostali zaproszeni do włączenia się w historyczną konwencję i przeniesienia w czasy okupowanej Warszawy – przez charakteryzację, stroje i rekwizyty. Nazajutrz, podzieleni na „powstańcze” bataliony, ruszyli za przewodnikami śladami powstańców. Wieczorem wysłuchali warszawskich piosenek przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer.

Delegacja rodzin 1 sierpnia wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę Przyjaciela Dużych Rodzin, wyrażając w ten sposób wdzięczność za wspieranie polityki rodzinnej. – Rodzina stanowi fundament państwa. Mam nadzieję, że rodziny odczuwają to, iż państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym przez wsparcie dawane rodzicom – powiedział prezydent. Przy okazji podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin za całą działalność na rzecz rodziny.

Reklama

Z udziałem prezydenta RP wręczono także nagrodę „Europejska Rodzina Roku” muzykującej rodzinie Joszka i Debory Brodów z jedenaściorgiem dzieci. Nagrodę przyznaną przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC wręczyła jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Codzienność i pamięć

Kwestie dobrych praktyk polityki samorządowej bliskiej rodzinom oraz propozycje systemowych rozwiązań kwestii mieszkaniowych były tematem dyskusji obradującego 1 sierpnia Samorządowego Forum na Rzecz Rodziny, w którym uczestniczyli samorządowcy z całej Polski.

Z inicjatywy ZDR Trzy Plus we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odprawiona została plenerowa Msza św. po łacinie – taka, w jakiej uczestniczyli kiedyś powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępowski, redemptorysta. Bezpośrednio po niej wspomnieniami z powstania podzielił się ks. Stanisław Kicman, który w sierpniu 1944 r. jako siedmiolatek przeżył wraz z rodzicami rzeź Woli. Następnie zespół Barbara Lubos Quartet zaprezentował program muzyczny oparty na wierszach łączniczki i więźnia niemieckich stalagów Zofii Książek Bregułowej.

Podczas gali wręczono statuetkę Przyjaciela Dużych Rodzin również ustępującej prezes ZDR Trzy Plus Joannie Krupskiej oraz nagrodę Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020 na ręce prezesa Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Marcina Chludzińskiego.

W dużej rodzinie siła

Ostatniego dnia zjazdu rodziny wzięły udział we Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, której przewodniczył metropolita warszawski. Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że obserwował ZDR Trzy Plus od początków jego działania, i że związek wyrósł z potrójnej troski: po pierwsze o to, by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania. Po drugie – by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym, które spotykają duże rodziny. I po trzecie – by kreować modę na rodzinę wielodzietną.

Honorowy patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Zjazd odbył się dzięki wsparciu Partnera Strategicznego Fundacji KGHM Polska Miedź, Partnera Głównego PKN Orlen SA oraz partnerów: Banku PKO BP i grupy Eurocash. Przesłanie zjazdu „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie” mogło być przekazane uczestnikom i gościom jako żywa lekcja historii dzięki wsparciu partnerów merytorycznych: Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Niedziela była partnerem medialnym zjazdu.

Pomoc okazaną przez partnerów odczytujemy jako współtworzenie wydarzenia o ważnym charakterze społecznym, promującym wartości rodzinne oraz wychowanie w poszanowaniu dziedzictwa narodowego.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus powstał jako stowarzyszenie działające w obronie i na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych dużych rodzin. Od 2007 r. aktywnie i skutecznie wpływamy na kształt polskiej polityki rodzinnej przez inicjowanie debat na tematy związane z polityką rodzinną na różnych szczeblach.
Walczymy ze stereotypem rodziny wielodzietnej pojmowanej jako patologia. Dzięki naszym działaniom coraz częściej duża rodzina jest postrzegana jako pozytywny wybór życia pełnego trudów, ale przede wszystkim pełnego radości i szczęścia, a polityka rodzinna przestała być terminem niezrozumiałym. Wciąż – od kiedy powstaliśmy – mamy nadzieję, że Polska stanie się krajem naprawdę życzliwym dla dużych rodzin wielodzietnych.
Działamy na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci, w tym rodzin wielopokoleniowych opiekujących się seniorami, a w szczególności dużych rodzin.
Podejmujemy działania na rzecz uwzględnienia w prawodawstwie Polski i Unii Europejskiej słusznych interesów rodziny.
Więcej informacji na: www.3plus.pl

2020-08-25 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: inauguracja drugiej edycji Akademii Rodzinnej

adrenalinapura/Fotolia.com

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci oraz rodziców na inaugurację Akademii Rodzinnej 2016/2017.

Więcej ...

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Więcej ...

Francja: episkopat krytykuje antyszczepionkowców

2021-07-25 10:50

Karol Porwich /Niedziela

Przeciwko wykorzystywaniu przez przeciwników szczepień symbolu żółtej Gwiazdy Dawida – utożsamianej z zagładą przez Niemców narodu żydowskiego zaprotestowało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania