Reklama

Niedziela 35/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Odpowiedzialność za dziedzictwo

Ks. Jarosław Grabowski

Szacunek dla przeszłości, by nie stała się ona jedynie celebracją rocznic, decyduje, jakimi wartościami będziemy się kierować na co dzień.

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
16-19

Jak zwalczać błędy

O. prof. dr hab. Bazyli Degórski

Miasto Aleksandria w Egipcie pod koniec II wieku było najważniejszym po Rzymie miastem cesarstwa. Ten bardzo ważny ośrodek gospodarczy stał się także prężnym centrum intelektualnym, w którym ścierały się rozmaite prądy kulturalne, filozoficzne i religijne ówczesnego świata.

Mądrość szukanie prawdy

Ks. Jarosław Grabowski

Czy wiedzę i wykształcenie można nazwać mądrością i czy wystarczy mądry umysł, by nazwać się człowiekiem dojrzałym? Co stanowi istotę mądrości?

życie kościoła
20-23

Dla kogo szczepionka?

Tomasz Musiał

Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W tym wyścigu z czasem biorą udział zespoły badawcze. Obok trwa również inny wyścig. Bezpardonowa gra dotyczy tego, kto pierwszy otrzyma szczepionkę.

Mocarze ambon

Damian Krawczykowski

Powinny być dostosowane do różnych grup wiernych i uwzględniać ich specyfikę – tak charakteryzuje dobre kazania ks. Paweł Rytel-Andrianik. A jak to wygląda w praktyce? Kto w Polsce stanowi kaznodziejski wzór do naśladowania?

Odmienne reakcje

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Lubelska Częstochowa

Urszula Buglewicz

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

punkt widzenia
26-29

Białoruś to już inne państwo

Artur Stelmasiak

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie finał rewolucji w Mińsku, ale pewne już jest, że te protesty odmieniły białoruski naród. Przyszłość Alaksandra Łukaszenki jest wielkim znakiem zapytania, ale także coraz więcej powodów do niepokoju ma sam Władimir Putin.

Jaki Rzecznik Praw Obywatelskich?

Paweł Sarafin

Ustępujący Rzecznik Praw Obywatelskich zapisał się w historii jako obrońca skrajnie lewicowych postulatów w życiu społecznym. Niestety, rządząca większość ma problem z wyłonieniem jego następcy.

(Nie)spodziewana rezygnacja

Piotr Filipczyk

Mało które odejście wywołało w ostatnich latach takie poruszenie, jak niedawna rezygnacja ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Jego decyzja wzbudziła mnóstwo wątpliwości i jeszcze więcej pytań.

widziane z prowincji
30

Wzmacnianie przyciągania

Marian Salwik

niedziela z kulturą
32-43

Na własne oczy

w.d.

Wczoraj i dziś

w.d.

Skruszony boss

w.d.

W centrum świata

w.d.

500 lat niezmienionej historii

Grzegorz Kryszczuk

Większość z nas tegoroczne urlopy spędza w Polsce, odkrywając piękne miejsca związane z naszą kulturą i religią. Jedno z nich to Bielany Wrocławskie – niewielka wieś pod Wrocławiem, tuż przy zjeździe z autostrady A4. Od 500 lat stoi tam kościół w niezmienionej formie.

Niezapomniany Czarny Anioł

Piotr Iwicki

Nikt w świecie kobiecej piosenki, czy może raczej „poetyckiego songu”, nie zawiesił tak wysoko poprzeczki artyzmem. Na próżno szukać by następczyni. Do lepszego świata odeszła Ewa Demarczyk – jedna z najwybitniejszych postaci na mapie polskiej piosenki.

moim zdaniem
44-45

Obudź się, Polsko!

Ks. Ireneusz Skubiś

Wrogowie Polski wiedzą, jak ją zniszczyć – najlepiej zacząć od niszczenia Kościoła.

Upór przetrwania

Grzegorz Polak

Książka ks. Mandziuka to chwalebny epos działalności sióstr zakonnych na Dolnym Śląsku. To świadectwo niezłomnego trwania mimo burz dziejowych i przeciwności.

46

Prowadzisz? Odłóż telefon

Ireneusz Korpyś

Jest ostatnim przedmiotem, który trzymamy tuż przed zaśnięciem, i pierwszym, który po przebudzeniu bierzemy do ręki. Smartfon. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Niestety, jego użytkowanie w czasie poruszania się po drodze grozi śmiercią.

nasze sprawy
48-49

Siła dużych rodzin

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus

Ogólnopolskie zjazdy dużych rodzin to wielkie trzydniowe święta, w których co roku uczestniczy ponad tysiąc osób. Na tegoroczny przyjechało 90 dużych rodzin z całej Polski, najliczniejsze – z siedmiorgiem dzieci!

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Takie będą Rzeczypospolite...

Tomasz Strużanowski

Po strajku nauczycielskim, który poważnie zakłócił przebieg roku szkolnego 2018/2019, wydawało się, że w następnym nic nie powinno nas zaskoczyć. Stało się inaczej – 12 marca szkoły unieruchomił koronawirus, a polska edukacja weszła w etap „wielkiej improwizacji” zwanej nauczaniem zdalnym.

Pod opieką św. Rity

Marzena Cyfert

Jeśli komuś potrzeba wsparcia duchowego, to je otrzymuje. Czasem potrzebne jest dobre słowo, czasem środki finansowe. Tak właśnie działa wspólnota – mówi Joanna Szymańska, liderka Wspólnoty Rodzin im. św. Rity.

moim zdaniem
53

Chwila obecna

Michał Piekara

Twoje małżeństwo, rodzina i dom – to pierwsze i podstawowe miejsce twojego uświęcenia.

listy
54

Chcą korespondować

Poznajmy się

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Sezon na zupę

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Latem zupy są znakomitą alternatywą dla potraw ciężkostrawnych. Ważne, żeby nie były zagęszczane mąką. Jako ich główny składnik wybierz sezonowe warzywa i świeże zioła.

Cukiniowo-miętowa

Chłodnik z awokado

Kryzys suicydalny seniorów

Dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu

Nawet milion lub więcej osób na całym świecie każdego roku popełnia samobójstwo. I chociaż gros stanowią ludzie młodzi oraz w średnim wieku, to nie brakuje też osób starszych.

Utonięcia – tragiczny bilans wakacji

Mł. Asp. Daniel Zych, Wydział Prewencji KMP w Częstochowie

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że każdego roku pod wodą ginie 320 tys. osób. W Polsce tylko w czerwcu zginęło 60 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu.

Upośledzenie umysłowe dziecka a Komunia św.

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Na jakich warunkach dzieci chore intelektualnie powinny mieć I Komunię św.? Czy mają też jakieś przygotowania?

Zielona herbata – zdrowy eliksir

j.m.

Zielona herbata uważana jest za eliksir młodości i jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Ma też dobry wpływ na zęby oraz dziąsła.

świat pod lupą
60-61

Polski samochód elektryczny

Tomasz Chojnacki

Niedawno, z dużą pompą, pokazano dwa modele samochodu elektrycznego Izera, opracowywanego od kilku lat przez spółkę ElectroMobility Poland. Dowiedzieliśmy się, że planowany zasięg auta na jednym ładowaniu ma wynieść 400 km. Kiedy się możemy spodziewać nowej polskiej marki samochodów?

podróżnik
62-63

Dookoła kotliny

Wojciech Dudkiewicz

Mało jest w Polsce rejonów oferujących turystom tak wiele atrakcji jak Kotlina Kłodzka i jej otoczenie.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Ta fala już płynie

Witold Gadowski

Rośnie młode pokolenie, dla którego pewniki, na jakich my się opieraliśmy, wcale już nie są tak bezdyskusyjne. Utraciliśmy wpływ na edukację naszych dzieci.

Europa Christi
I-VIII

O powrót do normalności – hasłem Kongresu

Ks. Ireneusz Skubiś

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Abp Stanisław Gądecki

Trójmorze w Europie

Dr Jan Parys

Wkład Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II w normalizację stosunków między Państwem a Kościołem w Polsce po II wojnie światowej

Ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, PAN Oddział w Lublinie

Prawo wiernych chrześcijan do sakramentów świętych

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL

Podstawowe zasady relacji Kościół-Państwo w Polsce według Konkordatu i Konstytucji RP. Streszczenie

Rzeczpospolita jako oddzielny biegun cywilizacyjny w tej części świata

Dr Jacek Bartosiak, Instytut „Strategy&Future”

Wytyczne dla Konstytucji Trójmorza

Dr Henryk Siodmok

Starcie cywilizacji trwa…

Marian Miszalski

Czy i jak Polacy są w stanie obronić cywilizację zachodnią przed upadkiem?

Jan Michał Małek

Przesłanie

Jan Michał Małek

Anatomia rewolucji

Andrzej Stanisławski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Hajnowski jubileusz

Ks. Marcin Gołębiewski

Dwadzieścia pięć lat temu bp Antoni Pacyfik Dydycz powołał do istnienia nową parafię w Hajnówce. Jej patronami zostali święci ewangelizatorzy Słowian – Cyryl i Metody.

Jezus jest z nami i dla nas

Ks. Krzysztof Mielnicki dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Doświadczenie realnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia, niepewność, strach i lęk o to, co z nami będzie, pozwalają nam lepiej wczuć się w przeżycia uczniów, którzy szli do Emaus i nie mogli zrozumieć, co się stało z ich Mistrzem w Jerozolimie...

Za dobrą wiarę Ojczyźnie

Dariusz Łuczak

Treść patriotycznej pieśni Ojczyzno ma, napisanej w latach 80. przez ks. Karola Dąbrowskiego stała się 9 sierpnia br. mottem uroczystości pogrzebowych Jana Mackiewicza (1866 – 1920), sołtysa puszczańskiej wsi Masiewo.

Niedziela małopolska

Dzwony Nadziei

Norbert Polak

Ileż jest niepokoju, ileż braku nadziei, a w związku z tym jakie wielkie wołanie o miłosierdzie Boże – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium.

To jest wyjątkowe miejsce

Maria Fortuna-Sudor

Umiłowanie Boga, wiara i kultywowana w rodzinach pobożność były siłą waszych przodków – powiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż w homilii do zebranych na jubileuszu 650-lecia lokacji Żmiącej.

Wspólnota serc i umysłów

„Solidarność” to piękna historia, legenda, sukces narodowy – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Jacek Antoni Smagowicz, działacz niepodległościowy, społecznik, związany z „Solidarnością” od samego początku jej tworzenia, aktualnie rycerz Zakonu św. Jana Pawła II.

Niedziela przemyska

List pasterski na zakończenie wakacji i początek roku szkolnego 2020/2021

Abp Adam Szal – metropolita przemyski

Wybrani i posłani, aby rozpoznawać, „jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe”. (por. Rz 12,2)

XII finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”

Ks. Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Słowa wybitnego wychowawcy – Janusza Korczaka, wyjątkowo trafnie wyrażają idee prowadzonej przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne, akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

Kalwaria Pacławska 2020

Ks. Maciej Flader

Obchody Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego stanowią w archidiecezji jedno z największych wydarzeń duszpasterskich roku liturgicznego, a dla mieszkańców są czasem nabierania sił duchowych i pewnym punktem odniesienia. W tym roku przeżywanie tych celebracji było inne.

Niedziela rzeszowska

Okupacyjny wrzesień

Arkadiusz Bednarczyk

Naloty niemieckich samolotów na Rzeszów rozpoczęły się w pierwszych dniach września 1939 r. Obrony miasta podjęła się słynna „brygada czarnych płaszczy” pułkownika Stanisława Maczka; niestety, od połowy września w mieście rozpoczęła się szara, okupacyjna rzeczywistość.

Wdzięczność za Boże dary

Urszula Orzech

W kolegiacie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni modlili się i dziękowali za tegoroczne plony.

Nauka świętowania Eucharystii

Ks. Tomasz Nowak

W 43. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę z powodu stanu epidemii uczestniczyło tylko 39 księży. Trzech księży codziennie wyruszało na szlak. Pozostali wymieniali się w ramach sztafety. W czwartek, 13 sierpnia, pątnicy weszli do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Niedziela sosnowiecka

Jak odkryć powołanie?

Jarosław Ciszek

Kończące się wakacje były czasem odpoczynku, ale dla wielu także okazją do zastanowienia się nad sprawami fundamentalnymi i okazją do odpowiedzi na pytania, które przypomina popularna piosenka religijna: „Co jest najważniejsze,/ co jest najpiękniejsze,/ co prawdziwe, jedyne, największe,/ za co warto życie dać”.

Wolbromianie mają wielkie serca

Ewa Barczyk

Jest takie miejsce w Wolbromiu, gdzie pomoc i wsparcie czeka na każde potrzebujące dziecko. Chociaż trudno pojąć, w jaki sposób przy skromnych środkach, którymi dysponuje działająca przy Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus ochronka „Betlejem”, placówka jest ostoją dla zaniedbanych wychowawczo, ubogich dzieciaków z okolicy.

Wniebowzięta królująca w katedrze

Jarosław Ciszek

15 sierpnia najlepiej splatają się losy walczącej o wolność Ojczyzny ze wspomnieniem Tej, która jest jej Królową. Świątynie znów wypełniły się ludźmi, przynoszącymi do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na pątniczym szlaku

Ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

36. Szczecińska Piesza Pielgrzymka, która 25 lipca wyruszyła na pątniczy szlak, dotarła na Jasną Górę 13 sierpnia.

Modlitewnik żołnierski współtwórcą Cudu nad Wisłą

Paweł Domagała, Wenancjusz Domagała

W publikowanych analizach przyczyn zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie zwraca się zwykle uwagi na wpływ czynnika, jakim był modlitewnik żołnierski i dobór zawartych w nim modlitw. A miał on znaczenie niemałe.

Solidarność z Białorusią

Przemysław Fenrych; Historyk,ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Przed czterdziestu laty nauczyliśmy się słowa „solidarność”. Wiemy, że oznacza ono: „nikt nie może być samotny wobec prześladowania i wyzysku”. Teraz jest pilna potrzeba, by udowodnić, że to słowo nie jest dla nas pustym dźwiękiem.

Niedziela toruńska

Czas na miłość

Ks. Paweł Borowski

Cisza. Słychać tylko szum drzew nad głowami, śpiew ptaków i sygnał dźwiękowy przejeżdżających pociągów. Patrzymy na drewniany krzyż. Czytamy nazwiska wyryte na kamiennej tablicy: Barbara Gasis, lat 30, Agnieszka Gasis, lat 7... W sumie 67 nazwisk, wśród nich całe rodziny. Słowa więzną w gardle, w oczach łzy.

Z Maryją poznawać Ojca

Renata Czerwińska

Wiara nie chroni nas przed chorobą czy cierpieniem, ale przed zamartwianiem, lękiem, rozpaczą. Mam Kogoś, kto pomoże mi przez to przejść – mówił o. Józef Witko, franciszkanin w Toruniu.

Leśna oaza

Joanna Kruczyńska

Tu życie i śmierć podają sobie ręce. Jest plac zabaw i cmentarz, a piękno przyrody kontrastuje z okrucieństwem wojny. Na Barbarce można się zapomnieć i pokazać, że się pamięta.

Niedziela wrocławska

Przed pierwszym dzwonkiem

Marzena Cyfert

Wiele niepewności i znaków zapytania pojawia się w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Z jednej strony mamy wzrost zachorowań, z drugiej – jesteśmy już w zupełnie innym miejscu niż wtedy, gdy wirus się pojawił.

Katecheza w codzienności

Rozpoczynający się nowy rok szkolny to dla nauczycieli ogromne wyzwanie. Troska o bezpieczeństwo stoi na równi z troską o wychowanie i kształtowanie młodego pokolenia. Ogromne pole do działania mają także katecheci, którzy w swojej pracy widzą misję ewangelizacyjną. Wśród nich jest Adam Garliński, katecheta i wychowawca w Szkole Podstawowej nr 61 we Wrocławiu.

Czerwona łuna nad Wrocławiem

Marzena Cyfert

Na plecach worek z kartoflami, w jednej ręce kanka z mlekiem, w drugiej torba z zakupami – tak 12-letnia Irena pokonywała kilka kilometrów drogi, by przynieść zakupy dla swojej rodziny: rodziców pracujących w niemieckich lasach i dwóch malutkich braci.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna