Reklama

Niedziela 35/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Odpowiedzialność za dziedzictwo

Ks. Jarosław Grabowski

Szacunek dla przeszłości, by nie stała się ona jedynie celebracją rocznic, decyduje, jakimi wartościami będziemy się kierować na co dzień.

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-15

Trzej wielcy Kościoła i Solidarności

Mateusz Wyrwich

Jednym z cudów nad Wisłą było sierpniowe zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r., a drugim sierpniowym cudem – powstanie Solidarności.

Kalendarium

Oprac. Grzegorz Gadacz

Dziękuję, Polsko, za odwagę!

Bogdan Kędziora

Solidarność w świadomości wielu Europejczyków była i jest jednym z najważniejszych symboli walki o godność i wolność. Pozostaje trwałą częścią europejskiego dziedzictwa walki z komunistyczną dyktaturą.

treści wiary
16-19

Jak zwalczać błędy

O. prof. dr hab. Bazyli Degórski

Miasto Aleksandria w Egipcie pod koniec II wieku było najważniejszym po Rzymie miastem cesarstwa. Ten bardzo ważny ośrodek gospodarczy stał się także prężnym centrum intelektualnym, w którym ścierały się rozmaite prądy kulturalne, filozoficzne i religijne ówczesnego świata.

Mądrość szukanie prawdy

Ks. Jarosław Grabowski

Czy wiedzę i wykształcenie można nazwać mądrością i czy wystarczy mądry umysł, by nazwać się człowiekiem dojrzałym? Co stanowi istotę mądrości?

życie kościoła
20-23

Dla kogo szczepionka?

Tomasz Musiał

Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W tym wyścigu z czasem biorą udział zespoły badawcze. Obok trwa również inny wyścig. Bezpardonowa gra dotyczy tego, kto pierwszy otrzyma szczepionkę.

Mocarze ambon

Damian Krawczykowski

Powinny być dostosowane do różnych grup wiernych i uwzględniać ich specyfikę – tak charakteryzuje dobre kazania ks. Paweł Rytel-Andrianik. A jak to wygląda w praktyce? Kto w Polsce stanowi kaznodziejski wzór do naśladowania?

Odmienne reakcje

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Lubelska Częstochowa

Urszula Buglewicz

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

punkt widzenia
26-29

Białoruś to już inne państwo

Artur Stelmasiak

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie finał rewolucji w Mińsku, ale pewne już jest, że te protesty odmieniły białoruski naród. Przyszłość Alaksandra Łukaszenki jest wielkim znakiem zapytania, ale także coraz więcej powodów do niepokoju ma sam Władimir Putin.

Jaki Rzecznik Praw Obywatelskich?

Paweł Sarafin

Ustępujący Rzecznik Praw Obywatelskich zapisał się w historii jako obrońca skrajnie lewicowych postulatów w życiu społecznym. Niestety, rządząca większość ma problem z wyłonieniem jego następcy.

(Nie)spodziewana rezygnacja

Piotr Filipczyk

Mało które odejście wywołało w ostatnich latach takie poruszenie, jak niedawna rezygnacja ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Jego decyzja wzbudziła mnóstwo wątpliwości i jeszcze więcej pytań.

widziane z prowincji
30

Wzmacnianie przyciągania

Marian Salwik

niedziela z kulturą
31-43

Na własne oczy

w.d.

Wczoraj i dziś

w.d.

Skruszony boss

w.d.

W centrum świata

w.d.

Program telewizyjny

500 lat niezmienionej historii

Grzegorz Kryszczuk

Większość z nas tegoroczne urlopy spędza w Polsce, odkrywając piękne miejsca związane z naszą kulturą i religią. Jedno z nich to Bielany Wrocławskie – niewielka wieś pod Wrocławiem, tuż przy zjeździe z autostrady A4. Od 500 lat stoi tam kościół w niezmienionej formie.

Krzyżówka

Niezapomniany Czarny Anioł

Piotr Iwicki

Nikt w świecie kobiecej piosenki, czy może raczej „poetyckiego songu”, nie zawiesił tak wysoko poprzeczki artyzmem. Na próżno szukać by następczyni. Do lepszego świata odeszła Ewa Demarczyk – jedna z najwybitniejszych postaci na mapie polskiej piosenki.

moim zdaniem
44-45

Obudź się, Polsko!

Ks. Ireneusz Skubiś

Wrogowie Polski wiedzą, jak ją zniszczyć – najlepiej zacząć od niszczenia Kościoła.

Upór przetrwania

Grzegorz Polak

Książka ks. Mandziuka to chwalebny epos działalności sióstr zakonnych na Dolnym Śląsku. To świadectwo niezłomnego trwania mimo burz dziejowych i przeciwności.

46

Prowadzisz? Odłóż telefon

Ireneusz Korpyś

Jest ostatnim przedmiotem, który trzymamy tuż przed zaśnięciem, i pierwszym, który po przebudzeniu bierzemy do ręki. Smartfon. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Niestety, jego użytkowanie w czasie poruszania się po drodze grozi śmiercią.

nasze sprawy
48-49

Siła dużych rodzin

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus

Ogólnopolskie zjazdy dużych rodzin to wielkie trzydniowe święta, w których co roku uczestniczy ponad tysiąc osób. Na tegoroczny przyjechało 90 dużych rodzin z całej Polski, najliczniejsze – z siedmiorgiem dzieci!

sprawy rodzinne
50-52

Takie będą Rzeczypospolite...

Tomasz Strużanowski

Po strajku nauczycielskim, który poważnie zakłócił przebieg roku szkolnego 2018/2019, wydawało się, że w następnym nic nie powinno nas zaskoczyć. Stało się inaczej – 12 marca szkoły unieruchomił koronawirus, a polska edukacja weszła w etap „wielkiej improwizacji” zwanej nauczaniem zdalnym.

Pod opieką św. Rity

Marzena Cyfert

Jeśli komuś potrzeba wsparcia duchowego, to je otrzymuje. Czasem potrzebne jest dobre słowo, czasem środki finansowe. Tak właśnie działa wspólnota – mówi Joanna Szymańska, liderka Wspólnoty Rodzin im. św. Rity.

moim zdaniem
53

Chwila obecna

Michał Piekara

Twoje małżeństwo, rodzina i dom – to pierwsze i podstawowe miejsce twojego uświęcenia.

listy
54

Chcą korespondować

Poznajmy się

Aleksandra

dobre rady
56-59

Sezon na zupę

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Latem zupy są znakomitą alternatywą dla potraw ciężkostrawnych. Ważne, żeby nie były zagęszczane mąką. Jako ich główny składnik wybierz sezonowe warzywa i świeże zioła.

Cukiniowo-miętowa

Chłodnik z awokado

Kryzys suicydalny seniorów

Dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu

Nawet milion lub więcej osób na całym świecie każdego roku popełnia samobójstwo. I chociaż gros stanowią ludzie młodzi oraz w średnim wieku, to nie brakuje też osób starszych.

Utonięcia – tragiczny bilans wakacji

Mł. Asp. Daniel Zych, Wydział Prewencji KMP w Częstochowie

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że każdego roku pod wodą ginie 320 tys. osób. W Polsce tylko w czerwcu zginęło 60 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu.

Upośledzenie umysłowe dziecka a Komunia św.

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Na jakich warunkach dzieci chore intelektualnie powinny mieć I Komunię św.? Czy mają też jakieś przygotowania?

Zielona herbata – zdrowy eliksir

j.m.

Zielona herbata uważana jest za eliksir młodości i jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Ma też dobry wpływ na zęby oraz dziąsła.

świat pod lupą
60-61

Polski samochód elektryczny

Tomasz Chojnacki

Niedawno, z dużą pompą, pokazano dwa modele samochodu elektrycznego Izera, opracowywanego od kilku lat przez spółkę ElectroMobility Poland. Dowiedzieliśmy się, że planowany zasięg auta na jednym ładowaniu ma wynieść 400 km. Kiedy się możemy spodziewać nowej polskiej marki samochodów?

podróżnik
62-63

Dookoła kotliny

Wojciech Dudkiewicz

Mało jest w Polsce rejonów oferujących turystom tak wiele atrakcji jak Kotlina Kłodzka i jej otoczenie.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Ta fala już płynie

Witold Gadowski

Rośnie młode pokolenie, dla którego pewniki, na jakich my się opieraliśmy, wcale już nie są tak bezdyskusyjne. Utraciliśmy wpływ na edukację naszych dzieci.

Europa Christi
I-VIII

O powrót do normalności – hasłem Kongresu

Ks. Ireneusz Skubiś

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Abp Stanisław Gądecki

Trójmorze w Europie

Dr Jan Parys

Wkład Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II w normalizację stosunków między Państwem a Kościołem w Polsce po II wojnie światowej

Ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, PAN Oddział w Lublinie

Prawo wiernych chrześcijan do sakramentów świętych

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL

Podstawowe zasady relacji Kościół-Państwo w Polsce według Konkordatu i Konstytucji RP. Streszczenie

Rzeczpospolita jako oddzielny biegun cywilizacyjny w tej części świata

Dr Jacek Bartosiak, Instytut „Strategy&Future”

Wytyczne dla Konstytucji Trójmorza

Dr Henryk Siodmok

Starcie cywilizacji trwa…

Marian Miszalski

Czy i jak Polacy są w stanie obronić cywilizację zachodnią przed upadkiem?

Jan Michał Małek

Przesłanie

Jan Michał Małek

Anatomia rewolucji

Andrzej Stanisławski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie

Czy przyjmujesz wolę Bożą?

Ks. Andrzej Kuliberda

Głoszenie słowa Bożego to prawo i obowiązek, którego Kościół w żadnych okolicznościach nie może się wyzbyć. Podobnie jak w przypadku proroków starotestamentalnych, o czym mówi pierwsze czytanie, tak również w przypadku dzisiejszych pasterzy Kościoła nie jest to zadanie łatwe.

Pokora w Biblii

Ks. Tomasz Siemieniec

Mówiąc o pokorze, sądzimy często, że jest to postawa człowieka, którą możemy określić jako postawę „pasywną”. Sądzimy, że chodzi o pewnego rodzaju bierność w obliczu kogoś, kto jawi się jako stojący wyżej.

Czym jest dogmat wiary?

Ks. Jan Powroźnik

Ostatnio moja znajoma zarzuciła mi, że jako katoliczka muszę wierzyć w jakieś „zmyślone dogmaty”. Nie bardzo wiedziałam, co jej odpowiedzieć. Proszę o wyjaśnienie pojęcia „dogmat”.

Błogosławione nazaretanki

Ks. Mariusz Frukacz

Oddały życie za ocalenie rodzin i kapłana. Błogosławione męczennice – siostry nazaretanki z Nowogródka są „najcenniejszym dziedzictwem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, a zwłaszcza na Białorusi” – powiedział św. Jan Paweł II.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Konieczność ewangelizacji

Ks. Piotr Bączek

Jeśli chcemy Europy jako wspólnoty różnych narodów, potrzebujemy głosić Ewangelię, tak jak to czynił Maksymilian Kolbe – powiedział abp Ludwik Schick z Bambergu w 79. rocznicę męczeństwa patrona bielsko-żywieckiej diecezji.

Pisze ikony z miłości do Pana

Monika Jaworska

W pracowni Danuty Jęczmyk OV z Jawiszowic powstały trzy wyjątkowe ikony. Jedna z nich zadedykowana jest pielęgniarkom, by dodać im otuchy w czasie epidemii.

Nowe nabytki

Monika Jaworska

Parafialne Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie ma dwa nowe eksponaty: replikę skrzypca i zabytkowy medalik.

Niedziela częstochowska

Wynagrodzenie i wywyższenie

Maciej Orman

Nową figurę Matki Bożej Bolesnej na Kalwarii w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie poświęcił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Dziękczynienie Panu żniwa

Agata Kowalska

Czego możemy się nauczyć od tych darów natury, zbóż? Owocowania, byśmy wydali dobre, słodkie owoce naszego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas dożynek w Zawierciu.

Skarby 500-letniego kościoła

Beata Pieczykura

Popowice szczycą się zabytkowym drewnianym kościołem. Co jeszcze jest powodem do dumy lokalnej społeczności i jakie sukcesy są jej udziałem?

Niedziela podlaska

Hajnowski jubileusz

Ks. Marcin Gołębiewski

Dwadzieścia pięć lat temu bp Antoni Pacyfik Dydycz powołał do istnienia nową parafię w Hajnówce. Jej patronami zostali święci ewangelizatorzy Słowian – Cyryl i Metody.

Jezus jest z nami i dla nas

Ks. Krzysztof Mielnicki dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Doświadczenie realnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia, niepewność, strach i lęk o to, co z nami będzie, pozwalają nam lepiej wczuć się w przeżycia uczniów, którzy szli do Emaus i nie mogli zrozumieć, co się stało z ich Mistrzem w Jerozolimie...

Za dobrą wiarę Ojczyźnie

Dariusz Łuczak

Treść patriotycznej pieśni Ojczyzno ma, napisanej w latach 80. przez ks. Karola Dąbrowskiego stała się 9 sierpnia br. mottem uroczystości pogrzebowych Jana Mackiewicza (1866 – 1920), sołtysa puszczańskiej wsi Masiewo.

Niedziela kielecka

Wspomnienie o Solidarności

Agnieszka Dziarmaga

Wśród osób, które pamiętają czasy pierwszej Solidarności, jest ks. Witold Świąder, wówczas proboszcz w wielu parafiach, dziś gospodarz Ośrodka Rekolekcyjnego „Wyspa”.

W poszukiwaniu swego powołania

Władysław Burzawa

W wakacje w ośrodku diecezji kieleckiej „Betania” w Rabce-Zdroju już od lat są organizowane rekolekcje powołaniowe dla mężczyzn od 18 roku życia. Tak też było i w tym roku.

Wyciszyć się i odpocząć w „Betanii”

Władysław Burzawa

Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Diecezji Kieleckiej „Betania” w Rabce-Zdroju jest wyjątkowym miejscem.

Niedziela małopolska

Dzwony Nadziei

Norbert Polak

Ileż jest niepokoju, ileż braku nadziei, a w związku z tym jakie wielkie wołanie o miłosierdzie Boże – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium.

To jest wyjątkowe miejsce

Maria Fortuna-Sudor

Umiłowanie Boga, wiara i kultywowana w rodzinach pobożność były siłą waszych przodków – powiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż w homilii do zebranych na jubileuszu 650-lecia lokacji Żmiącej.

Wspólnota serc i umysłów

„Solidarność” to piękna historia, legenda, sukces narodowy – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Jacek Antoni Smagowicz, działacz niepodległościowy, społecznik, związany z „Solidarnością” od samego początku jej tworzenia, aktualnie rycerz Zakonu św. Jana Pawła II.

Niedziela lubelska

Maryjne święto

Anna Gliwa

W Wąwolnicy, miejscu od ponad 700 lat naznaczonym obecnością Maryi, trwają przygotowania do wrześniowych uroczystości.

Narodziny lubelskiej Solidarności

Ks. Mieczysław Puzewicz

Jubileusz 40-lecia świętuje lubelska Solidarność, która faktycznie narodziła się w czasie lipcowych strajków, a formalne struktury przyjęła we wrześniu 1980 r.

Wielkie historie małych miejscowości

buk

Tak jak przed stu laty, 16 sierpnia do Baranowa przyjechał Józef Piłsudski.

Niedziela legnicka

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu

Ks. Waldemar Wesołowski

Na zaproszenie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium krzeszowskim przewodniczył bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.

Wielki Odpust Krzeszowski

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie trwały tradycyjnie trzy dni (13-15 sierpnia). Były procesje, nabożeństwa, Msze św. i koncerty. Wszystko z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Patriotycznie w Lubinie

Ks. Piotr Nowosielski

Obchodzona 15 sierpnia, 100. rocznica Cudu nad Wisłą, stała się inspiracją do zorganizowania i przeżycia „Nocy Muzeów”.

Niedziela łódzka

Jan Paweł II w moim życiu

Z bratem Pawłem Gruszczyńskim, rycerzem hetmanki Matki Bożej Opiekunki Rodzin, rozmawia Jadwiga Kamińska.

Kościół i pszczoły

Jadwiga Kamińska

Owoce pracy pszczelego roju leczą i zapobiegają naszym chorobom. W II niedzielę września będziemy za nie dziękować Panu Bogu.

Tego nie da się zapomnieć

Marcin Gawryszczak

76 lat temu zlikwidowano łódzkie getto.

Niedziela przemyska

List pasterski na zakończenie wakacji i początek roku szkolnego 2020/2021

Abp Adam Szal – metropolita przemyski

Wybrani i posłani, aby rozpoznawać, „jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe”. (por. Rz 12,2)

XII finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”

Ks. Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Słowa wybitnego wychowawcy – Janusza Korczaka, wyjątkowo trafnie wyrażają idee prowadzonej przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne, akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

Kalwaria Pacławska 2020

Ks. Maciej Flader

Obchody Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego stanowią w archidiecezji jedno z największych wydarzeń duszpasterskich roku liturgicznego, a dla mieszkańców są czasem nabierania sił duchowych i pewnym punktem odniesienia. W tym roku przeżywanie tych celebracji było inne.

Niedziela rzeszowska

Okupacyjny wrzesień

Arkadiusz Bednarczyk

Naloty niemieckich samolotów na Rzeszów rozpoczęły się w pierwszych dniach września 1939 r. Obrony miasta podjęła się słynna „brygada czarnych płaszczy” pułkownika Stanisława Maczka; niestety, od połowy września w mieście rozpoczęła się szara, okupacyjna rzeczywistość.

Wdzięczność za Boże dary

Urszula Orzech

W kolegiacie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni modlili się i dziękowali za tegoroczne plony.

Nauka świętowania Eucharystii

Ks. Tomasz Nowak

W 43. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę z powodu stanu epidemii uczestniczyło tylko 39 księży. Trzech księży codziennie wyruszało na szlak. Pozostali wymieniali się w ramach sztafety. W czwartek, 13 sierpnia, pątnicy weszli do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Niedziela sandomierska

Dekada koron – wieki łask

Ks. Wojciech Kania

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyły się uroczystości jubileuszowe z racji 10-lecia koronacji obrazu.

Cenna pamiątka

Ks. Wojciech Kania

Obchodząc 100. rocznicę Cudu nad Wisłą warto ukazać pamiątkę po jednym z bohaterów tego wydarzenia – ks. Ignacym Skorupko.

Wieża pełna tajemnic

Ks. Wojciech Kania

Tereny naszej diecezji przesiąknięte są historią i niemalże wszędzie można znaleźć obiekt, który świadczy o dziejach naszego narodu. Tym razem w naszych wędrówkach #WakacjezNiedzielą zachęcamy do odwiedzenia małej miejscowości Tudorów położonej niedaleko Opatowa.

Niedziela sosnowiecka

Jak odkryć powołanie?

Jarosław Ciszek

Kończące się wakacje były czasem odpoczynku, ale dla wielu także okazją do zastanowienia się nad sprawami fundamentalnymi i okazją do odpowiedzi na pytania, które przypomina popularna piosenka religijna: „Co jest najważniejsze,/ co jest najpiękniejsze,/ co prawdziwe, jedyne, największe,/ za co warto życie dać”.

Wolbromianie mają wielkie serca

Ewa Barczyk

Jest takie miejsce w Wolbromiu, gdzie pomoc i wsparcie czeka na każde potrzebujące dziecko. Chociaż trudno pojąć, w jaki sposób przy skromnych środkach, którymi dysponuje działająca przy Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus ochronka „Betlejem”, placówka jest ostoją dla zaniedbanych wychowawczo, ubogich dzieciaków z okolicy.

Wniebowzięta królująca w katedrze

Jarosław Ciszek

15 sierpnia najlepiej splatają się losy walczącej o wolność Ojczyzny ze wspomnieniem Tej, która jest jej Królową. Świątynie znów wypełniły się ludźmi, przynoszącymi do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół.

Niedziela świdnicka

„Promyk” nadziei

Marek Zygmunt

W Pieszycach Caritas Diecezji Świdnickiej oddała do użytku Dom Samotnej Matki.

Święto Maryi i naszej Ojczyzny

Marek Zygmunt

W parafiach pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono uroczystości odpustowe, a we wszystkich diecezjalnych wspólnotach uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Rocznica koronacji w Wambierzycach

xmb

17 sierpnia minęło 40 lat od koronacji łaskami słynącej figurki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na pątniczym szlaku

Ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

36. Szczecińska Piesza Pielgrzymka, która 25 lipca wyruszyła na pątniczy szlak, dotarła na Jasną Górę 13 sierpnia.

Modlitewnik żołnierski współtwórcą Cudu nad Wisłą

Paweł Domagała, Wenancjusz Domagała

W publikowanych analizach przyczyn zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie zwraca się zwykle uwagi na wpływ czynnika, jakim był modlitewnik żołnierski i dobór zawartych w nim modlitw. A miał on znaczenie niemałe.

Solidarność z Białorusią

Przemysław Fenrych; Historyk,ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Przed czterdziestu laty nauczyliśmy się słowa „solidarność”. Wiemy, że oznacza ono: „nikt nie może być samotny wobec prześladowania i wyzysku”. Teraz jest pilna potrzeba, by udowodnić, że to słowo nie jest dla nas pustym dźwiękiem.

Niedziela toruńska

Czas na miłość

Ks. Paweł Borowski

Cisza. Słychać tylko szum drzew nad głowami, śpiew ptaków i sygnał dźwiękowy przejeżdżających pociągów. Patrzymy na drewniany krzyż. Czytamy nazwiska wyryte na kamiennej tablicy: Barbara Gasis, lat 30, Agnieszka Gasis, lat 7... W sumie 67 nazwisk, wśród nich całe rodziny. Słowa więzną w gardle, w oczach łzy.

Z Maryją poznawać Ojca

Renata Czerwińska

Wiara nie chroni nas przed chorobą czy cierpieniem, ale przed zamartwianiem, lękiem, rozpaczą. Mam Kogoś, kto pomoże mi przez to przejść – mówił o. Józef Witko, franciszkanin w Toruniu.

Leśna oaza

Joanna Kruczyńska

Tu życie i śmierć podają sobie ręce. Jest plac zabaw i cmentarz, a piękno przyrody kontrastuje z okrucieństwem wojny. Na Barbarce można się zapomnieć i pokazać, że się pamięta.

Niedziela warszawska

Siły czerpał z Boga

Z bp. Piotrem Jareckim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O profanacji figury Chrystusa przy Krakowskim Przedmieściu, integracji europejskiej i duchowej sile Prymasa Tysiąclecia z bp. Piotrem Jareckim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Czas wzajemnej odpowiedzialności

Łukasz Krzysztofka

Rozpoczynający się rok szkolny także będzie szczególny. Z jakimi nadziejami rozpoczną go szkoły katolickie?

Wyczekiwany powrót do terapii w siodle

Katarzyna Kasjanowicz

Przed szczególnym wyzwaniem w czasie lockdown-u stanęli rodzice niepełnosprawnych dzieci. I to oni najbardziej obawiają się tego, co czeka ich pociechy we wrześniu.

Niedziela wrocławska

Przed pierwszym dzwonkiem

Marzena Cyfert

Wiele niepewności i znaków zapytania pojawia się w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Z jednej strony mamy wzrost zachorowań, z drugiej – jesteśmy już w zupełnie innym miejscu niż wtedy, gdy wirus się pojawił.

Katecheza w codzienności

Rozpoczynający się nowy rok szkolny to dla nauczycieli ogromne wyzwanie. Troska o bezpieczeństwo stoi na równi z troską o wychowanie i kształtowanie młodego pokolenia. Ogromne pole do działania mają także katecheci, którzy w swojej pracy widzą misję ewangelizacyjną. Wśród nich jest Adam Garliński, katecheta i wychowawca w Szkole Podstawowej nr 61 we Wrocławiu.

Czerwona łuna nad Wrocławiem

Marzena Cyfert

Na plecach worek z kartoflami, w jednej ręce kanka z mlekiem, w drugiej torba z zakupami – tak 12-letnia Irena pokonywała kilka kilometrów drogi, by przynieść zakupy dla swojej rodziny: rodziców pracujących w niemieckich lasach i dwóch malutkich braci.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Z błogosławieństwem w rok szkolny

Ewa Monastyrska

Zbliżający się nowy rok szkolny to dla wielu wielka niewiadoma. Lęk przed wzmożeniem się pandemii to tak naprawdę tylko jeden z problemów, z jakimi musi spotkać się szkoła.

Patron na czas pandemii

Ewa Monastyrska

Msza św. odpustowa w Dolinie św. Rocha w niedzielę po święcie Matki Bożej Zielnej stała się już tradycją. W tym roku uroczystości odbyły się 16 sierpnia.

Odpust u Pani Grzybowej

Joanna Ferens

Tradycyjnie, jak co roku, mieszkańcy Dąbrowicy, Kolonii Sól i Ciosmów spotkali się na odpuście u Matki Bożej Grzybowej na Pszczelnej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Chluba lubuskich kominiarzy

Kamil Krasowski

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie odbyło się poświęcenie sztandaru lubuskich kominiarzy.

Jubileusz Kościoła diecezjalnego

Ks. Adrian Put

Mija 75 lat od powstania Kościoła gorzowskiego. Przez te wszystkie lata trwał i rozwijał się w różnej formie organizacyjnej, która dziś nosi miano diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak wyglądały jej początki?

Dobro pod szyldem „Solidarności”

Z ks. prał. Eugeniuszem Jankiewiczem o sierpniu 1980 r. w regionie i „Solidarności” rozmawia Kamil Krasowski.

Reklama

Najpopularniejsze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania