Czas jubileuszu jest zawsze dobrą okazją do podsumowań i wspomnień związanych z tym, co udało się przez ten czas zrealizować. Każda inicjatywa ma swój początek. Ziarnem, które wydaje dobry owoc jest troska metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego o realizację katolickiej nauki społecznej w życiu codziennym.
– Abp Józef Kupny podczas swojego ingresu do katedry wrocławskiej 16 czerwca 2013 r. wyraził pragnienie, by społeczna nauka Kościoła odzyskała we Wrocławiu swój blask, stając się drogowskazem w rozwiązywaniu problemów społecznych w taki sposób, by na dolnośląskiej ziemi wzrastało dobro wspólne – powiedział ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cennym przesłaniem były słowa zawarte w homilii wygłoszonej przez abp. Józefa Kupnego w katedrze wrocławskiej: – W zaangażowaniu na rzecz człowieka drogowskazem jest społeczna nauka Kościoła, która nie jest jakimś dodatkiem, ale integralną częścią doktryny Kościoła. Ufam, że tu, we Wrocławiu, gdzie do niedawna dynamicznie rozwijana była społeczna nauka Kościoła, odzyska ona swój dawny blask i stanowić będzie ważną inspirację w poszukiwaniu takich rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych, które najlepiej służyć będą dobru osoby i dobru wspólnemu naszej ojczyzny.
Reklama
Słowa zostały zamienione w czyn. 27 stycznia 2015 r., dekretem abp. Józefa Kupnego zostało powołane Obserwatorium Społeczne. Tworzenie struktur oraz organizacja otoczenia tej instytucji swój finał miały 16 czerwca 2015 r., gdy oficjalnie nastąpiła inauguracja działalności fundacji.
Spoglądając na obszary działania, możemy zauważyć szeroki wachlarz podejmowanych zadań, m.in. działalność analityczno-badawcza, edukacyjno-dydaktyczna, wydawnicza, dokumentacyjno-archiwistyczna czy udział w debacie publicznej. – Do największych sukcesów Fundacji Obserwatorium Społeczne należy działalność społeczna, szczególnie ukierunkowana na kształtowanie właściwych postaw patriotycznych oraz ekologicznych – mówi ks. Grzegorz Sokołowski. W świecie przepełnionym informacją, można się zagubić w poszukiwaniu prawdy, a także w komunikacji z człowiekiem. Pomocą w kształtowaniu postaw jest katolicka nauka społeczna. Poprzez odpowiedź na współczesne problemy człowieka, pozwala ona realnie patrzeć na otaczającą rzeczywistość. – W obecnych czasach widoczne są przemiany, które wpływają na świat. Podejmowane są próby badań na różnych płaszczyznach naukowych. Naszym zadaniem jest zobaczenie tych procesów pod względem etycznym. Chcemy zrozumieć człowieka żyjącego w skomplikowanej rzeczywistości – tłumaczy ks. Sokołowski.
Reklama
Fundacja Obserwatorium Społeczne stawia sobie konkretne cele, które poprzez różnego rodzaju konferencje, debaty, publikacje czy projekty realizuje. Do najważniejszych możemy zaliczyć: propagowanie niezbywalnej godności człowieka, promocja katolickiej nauki społecznej, popieranie rozwoju demokracji, państwa prawa, społecznej gospodarki rynkowej i odpowiedzialności biznesu, wspomaganie małżeństwa i rodziny, polityki społecznej i demograficznej, wspieranie pojednania, porozumienia i dialogu w życiu społecznym, inspirowanie, organizowanie i prowadzenie badań naukowych z zakresu nauk społecznych i filozoficznych. Na tym tle Obserwatorium Społeczne może pochwalić się sukcesami.
– Sukcesem fundacji było stworzenie raportu o postawach patriotycznych w kontekście wyznawanej religii. Dzięki naszej pracy powstała koncepcja rozproszonych działań edukacyjnych służących kształtowaniu właściwie pojmowanego patriotyzmu. Ważnym dla nas przedsięwzięciem było opracowanie Naród – Ojczyzna – Patriotyzm. Kompendium nauczania Kościoła katolickiego. Konferencje i projekty ekologiczne inspirowane encykliką papieża Franciszka Laudato si. Działania edukacyjne zostały poprzedzone konferencjami i konsultacjami naukowymi. Realizowane projekty obejmowały zintegrowane działania edukacyjne, a wśród nich, filmy, audycje radiowe czy opracowanie gry edukacyjnej – wylicza ks. Sokołowski.
Budowanie jedności w lokalnej społeczności jest możliwe także dzięki podejmowanej współpracy z różnymi instytucjami czy wspólnotami. Wśród nich jest Fundacja Młodzi Młodym, która od 2019 r. przeprowadza cykl spotkań dla starszych uczniów pod nazwą: Społeczna Akademia Młodych. Warto też zauważyć liczne grono socjologów religii czy miłośników katolickiej nauki społecznej, członków organizacji młodzieżowych, nauczycieli czy wychowawców pracujących z młodzieżą. Swoje działania Obserwatorium Społeczne kieruje także do działaczy społecznych skupionych w środowisku katolickich organizacji non-profit (NGO).
Reklama
– Wraz ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie zorganizowaliśmy przedsięwzięcie nie tylko na skalę krajową. Była to konferencja naukowa Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych – podkreśla ks. Grzegorz Sokołowski. Ważną współpracę podjęto z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Gminą Trzebnica w realizacji cyklicznych sympozjów naukowych dotyczących integracyjnej roli Kościoła katolickiego na ziemiach zachodnich i północnych po II wojnie światowej. Na początku tego roku podpisany został list intencyjny między Fundacją Obserwatorium Społeczne a Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. – Od początku przynależymy do międzynarodowej sieci ośrodków zajmujących się katolicką nauką społeczną Cardinal Van Thuan International Network. Dzięki temu mamy swój wkład w tworzenie corocznego raportu dotyczącego nauczania społecznego Kościoła w świecie – przypomina ks. Sokołowski.
W zaangażowaniu na rzecz człowieka drogowskazem jest społeczna nauka Kościoła, która nie jest jakimś dodatkiem, ale integralną częścią doktryny Kościoła. Abp Józef Kupny, 16 czerwca 2013 r.
Działalność Obserwatorium Społecznego i jego sukcesy są ogromnym wkładem w rozwój katolickiej nauki społecznej nie tylko w lokalnym środowisku. Decyzja abp. Józefa Kupnego o utworzeniu fundacji była wyjściem naprzeciw potrzebie badania przemian zachodzących w świecie. Postawa wyjścia poza pewne ramy i organizacja debat społecznych jest właściwym krokiem ku kompetentnej promocji myśli społecznej opartej na nauce Kościoła.
31 sierpnia w gmachu nowej Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej, gdzie od września będzie się mieścić nowa siedziba Fundacji Obserwatorium Społeczne, odbyły się uroczystości związane z obchodami 5-lecia powołania fundacji. Specjalnymi statuetkami zostały nagrodzone osoby, które włożyły ogromny wkład w rozwój fundacji oraz zaangażowały się w prace tego projektu. Był to też czas podsumowania oraz pokazania celów i zadań, jakie stawiają przed sobą osoby związane z Obserwatorium Społecznym.