Reklama

Niedziela 36/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Parafia z dynamizmem

Ks. Jarosław Grabowski

Chyba dla wszystkich dziś jest jasne, że Kościół musi wytyczać nowe drogi do głoszenia Ewangelii, bo inaczej istnieje niebezpieczeństwo, że przekształci się w muzealny obiekt.

obserwator
5-6

Obserwator

z jasnej góry
7

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Głos biskupów

ks. m.f.

życie kościoła
8-11

Dyplomata z misją

Od 4 lat jest przedstawicielem papieża Franciszka w Polsce. Jak ocenia nasz kraj z perspektywy nuncjusza apostolskiego? Więcej w nas nostalgii za św. Janem Pawłem II niż wiedzy o jego nauczaniu? Czy rozumiemy pontyfikat papieża Franciszka? Czy polski Kościół ma szansę stać się liderem dla innych Kościołów? – pyta abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli.

Przykład Irlandii

Ks. Paweł Rozpiątkowski

temat numeru
12-16

Parafia jest ciągle aktualna

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To jasne, że potrzebne są zmiany. I nie dlatego, że czas parafii się skończył, ale że zmieniły się czasy, a wraz z nimi zmienili się ludzie.

Parafia ma być drugim domem

Jak z przypadkowych ludzi tworzyć wspólnotę? To jest do zrobienia w polskiej rzeczywistości, przekonuje ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie.

Nawrócenie duszpasterskie

Ks. Adrian Put

Instrukcja opublikowana przez Stolicę Apostolską tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że jest to kierunek słuszny i bardzo potrzebny.

Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (9) - przygotowanie do beatyfikacji
17-20

Więź z Maryją

Anna Rastawicka

Więź z Maryją w Kościele ksiądz prymas uważał za znak dojrzałej maryjności, zgodnej z Bożym planem zbawienia. „Kościół jest Chrystusowy i Maryjny. Był taki od początku!”.

Pomocnicy Matki Kościoła

Wincenty Łaszewski

„Kościół przetrwa wszystko, nawet koniec świata!”. Gdy to się wydarzy, z Kościoła walczącego i cierpiącego zamieni się w Kościół chwalebny, którego nic nie pokona.

treści wiary
21-23

Krewni Matki Bożej

Ks. Krzysztof Kowalik

Osobę Najświętszej Maryi Panny zazwyczaj kojarzymy z Nazaretem. I słusznie, bo tam spędziła większość swego życia. Ale czy jest to jej rodzinne miasto? Gdzie spędziła dzieciństwo? Kim byli jej krewni?

kościół lokalny
24-25

Matka Boża z odwachu

Ks. Krzysztof Hawro

Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej mieści się kilka maryjnych sanktuariów, ale szczególne miejsce zajmuje katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Tam znajduje się ukoronowany przed 20 laty obraz Matki Bożej Odwachowskiej.

punkt widzenia
26-29

Mamy rok urodzaju

Tegoroczne dożynki przebiegają w cieniu koronawirusa. Ale polskie rolnictwo ma się dobrze – mówi Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Białowieża w Bieszczadach

Artur Stelmasiak

Po kilkumiesięcznej ciszy w czasie pandemii i kampanii wyborczej uaktywniły się organizacje „ekologiczne”. Celem ataków są Lasy Państwowe, a wśród postulatów ochrona ponad 100-letnich drzew, co mogłoby oznaczać koniec przemysłu drzewnego w Polsce.

kochane życie
30

Akt oddania

Elżbieta Nowak

Żeby Matka Boża narodziła się w naszych sercach, trzeba Jej na to pozwolić, umożliwić Jej to. A gdzie indziej, jeśli nie na Jasnej Górze, w Częstochowie?

Niedziela z kulturą
31-42

Pigmalion i Galatea

w.d.

Trzy historie

j.k.

Pod stopami

w.d.

W swoim stylu

w.d.

Program telewizyjny

Bóg poza schematami

Wydaje się, że współczesny człowiek bardziej doszukuje się w sobie obrazu świata niż Boga. A przecież na Jego podobieństwo zostaliśmy stworzeni. Jaka jest prawda o naszej tożsamości i relacji z Panem, opowiada Damian Krawczykowski, autor książki Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość.

Wsłuchać się w św. Franciszka

Piotr Iwicki

Kiedy świat zdaje się stawać na głowie, a my zamiast prostować swoje ścieżki, w sposób mistrzowski czynimy je maksymalnie krętymi, bywa, że nachodzi nas czas refleksji. W taki sposób odczytuję najnowszy krążek Krzysztofa Misiaka. Album absolutnie światowego formatu.

Krzyżówka

moim zdaniem
44-45

Do góry nogami

Rafał Porzeziński

Ile minut, godzin, dni, tygodni bardziej przejmujesz się tym, co dzieje się w internetowej społeczności, niż tym, co dzieje się w pokoju twoich dzieci, twojej własnej sypialni, waszej kuchni?

Zaproszenie do „jądra ciemności”

Grzegorz Górny

Chrystus umarł, by zstąpić do ciemności – nie tylko do czeluści piekielnych, ale również do ciemności naszego wnętrza – by wyprowadzić nas na wolność.

nasze sprawy
46-47

Żywa Kaplica w prezencie dla Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek chciał, aby jego druga encyklika była poświęcona środowisku. Jej tytuł Laudato si’ (Pochwalony bądź) wywodzi się z Pieśni słonecznej św. Franciszka, który chwali Pana za Jego stworzenia.

sprawy rodzinne
50-52

Ratunek w dialogu

Irena i Jerzy Grzybowscy

Lizaliśmy rany po trudnych doświadczeniach, ale odkryliśmy, że dawna miłość ciągle w nas jest. Teraz postaramy się bardziej o nią dbać. Jak? Czy dialog małżeński to dobry sposób?

Na później

Karolina Mysłek

Najpierw muszę ogarnąć porządek w domu. Lepiej mi się pracuje, jak mam nóż na gardle. Zrobię to, jak tylko skończę tamto. A potem... Potem stres, nerwy i wyrzuty sumienia...

moim zdaniem
53

Szczerbaty – tak trzymaj!

Katarzyna Woynarowska

Uśmiech ma niezwykłą, niespotykaną moc. Jest darem Boga. I nie jest to przesada...

listy
54-55

Chcą korespondować

Jak to wśród przyjaciółek

Aleksandra

Piszą do nas

Na prośbę Czytelników zamieszczamy fragmenty listów z naszej redakcyjnej poczty. Czekamy na Państwa uwagi dotyczące naszego pisma – zarówno te życzliwe, jak i krytykujące. Piszcie, o czym chcielibyście przeczytać, które artykuły Was zainspirowały, dały do myślenia czy skłoniły do refleksji.

dobre rady
56-59

Domowe sosy na zimę

j.m.

Keczup to jeden z tych produktów, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Stosujemy go przeważnie do burgerów, frytek, kanapek oraz do wszelkich przekąsek.

Keczup

Sos paprykowy

Pokrzywa i macierzanka

Ojciec Henryk

Chciałbym zwrócić uwagę na zioła, które stosuje się w celu wzmocnienia sił obronnych naszego organizmu. Możemy je zebrać jeszcze we wrześniu na polach i łąkach.

Sok z buraka

Ewa Nowak

Uzyskuje się go przez wyciśnięcie surowego lub kiszonego czerwonego buraka.

Eksmisja eksmałżonka

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jesień na balkonie, tarasie i w ogrodzie

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

Jeśli letnie obsadzenie balkonu jest już nieatrakcyjne, możemy zmienić je na jesienne.

warte uwagi
60

Narodziny Głosu Nienarodzonych

Marian Salwik

Dzwony zawsze w historii i tradycji biły na trwogę. Grały larum. Ten dzwon ma poruszać sumienia.

historia
61-62

Pierwsze powstanie narodowe

Grzegorz Gadacz

W drugiej połowie XVIII wieku po potędze Rzeczypospolitej pozostały tylko wspomnienia.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Wojny nie będzie

Witold Gadowski

Globalna awantura, o nieprzewidywalnych skutkach, nikomu się teraz nie opłaca.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Upomnienie braterskie

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 18, 15-20)

„Tam jestem pośród nich”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Zbawienne napomnienie

Ks. Antoni Tronina

Boża rada

Ks. Mariusz Frukacz

Król światła

Ks. Antoni Tatara

Tak dosłownie należałoby tłumaczyć z języka hebrajskiego imię św. Melchiora, którego nieobowiązkowe wspomnienie obchodzimy w liturgii Kościoła katolickiego 7 września.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Katechezy wznowione

Ks. Piotr Bączek

W hałcnowskiej bazylice rusza kolejny sezon katechez. Najbliższe pół roku będzie kontynuacją tematów związanych z osobą św. Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin.

Góralski rap

O muzycznym projekcie #hot16challenge2, tradycjach góralskich i wierze z Władysławem Motyką z Milówki, autorem góralskiego rapu, rozmawia Monika Jaworska.

Ślad Podbeskidzia na Syberii

Mariusz Rzymek

Karmelita bosy o. Mirosław Zięba OCD, pracujący we wspólnocie św. Rafała Kalinowskiego w stutysięcznym Usolu Syberyjskim w Rosji, co najmniej raz w roku odwiedza parafię św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych.

Niedziela częstochowska

Miłosierdzie w praktyce

Z ks. Pawłem Dzierzkowskim, nowym zastępcą dyrektora Caritas Polska, rozmawia Beata Pieczykura.

Historia się powtarza

Marian Florek

Tradycyjna „kąpiółka” w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej odbyła się nie jak zwykle w pierwszą niedzielę maja, ale 30 sierpnia, i zgromadziła znacznie mniej ludzi niż zazwyczaj.

Rówieśniczka świętego papieża

Beata Pieczykura

Urodziła się dwa dni później niż św. Jan Paweł II. Była w Częstochowie podczas jego pielgrzymki do Polski. Dziś otoczona miłością rodziny nie rozstaje się z różańcem.

Niedziela podlaska

Maryjny zakątek

Ks. Bartosz Ojdana

„Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce”. Wiele jest miejsc, do których lubimy wracać. Napełniają nas duchowymi siłami. Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Miedznie jest z pewnością jednym z nich.

Z modlitwą i pamięcią

Jadwiga Ostromecka

W piątek 7 sierpnia minęła 100. rocznica śmierci młodego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Michała Demideckiego-Demidowicza, który spoczywa na cmentarzu w Zembrowie.

Co związywać, a co rozwiązywać?

Ks. Robert Grzybowski

Słyszymy w dzisiejszej Liturgii wielką obietnicę Jezusa Chrystusa: „Zapewniam was: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Niedziela kielecka

Tysiąc lat Chrobrza

Agnieszka Dziarmaga

16 sierpnia Eucharystii dziękczynnej w pełnym pamiątek kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chrobrzu przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Medialny Skalbmierz

Agnieszka Dziarmaga

Od kilkunastu lat parafia jest w czołówce wspólnot parafialnych zaawansowanych w przekazie medialnym, w aktywności w mediach społecznościowych i w otwartości wobec dziennikarzy, nie zawsze witanych z entuzjazmem w parafialnym zaciszu.

Pod opieką Świętego Rocha

Katarzyna Dobrowolska

To był historyczny dzień dla Kazimierzy Wielkiej. 16 sierpnia miasto obchodziło po raz pierwszy Święto Patrona.

Niedziela małopolska

#rękodziękczynienie

Agata Grzybek

Powierzmy dziś Jezusowi wszystkie nasze sprawy, plany, nadzieje i marzenia. Prośmy Matkę Bożą Kalwaryjską, byśmy byli gotowi powiedzieć Bogu nasze „tak” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do uczestników 48. Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Droga przebaczenia

Sabina Groń

Wyjdź z mroku do nowego życia! – takie hasło przyświeca tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 18 września pątnicy z parafii Wola Piskulina pokonają ponad 30 km.

Bóg chce działać w sercu dziecka

Joanna i Kamil Dudkowie, katecheci pracujący w prywatnych i publicznych szkołach podstawowych, w rozmowie z Niedzielą opowiadają m.in. o religijności dzieci i młodzieży oraz konieczności współpracy rodziców i nauczycieli w przekazywaniu wiary najmłodszym.

Niedziela lubelska

Cud ziarna

Urszula Buglewicz

Symbolicznie podnosimy ku niebu cały plon ziemi i dziękujemy Bogu za cud ziarna – powiedział abp Stanisław Budzik podczas wojewódzkich dożynek.

Tobie, Maryjo, zawierzam

Tadeusz Boniecki

Łaskami słynący obraz Matki Bożej związany jest z Chełmem od XIII wieku.

Wszystko tak jak trzeba

Urszula Buglewicz

Do historii przeszło kolejne Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela legnicka

Złoty jubileusz parafii

Ks. Piotr Nowosielski

W niedzielę 16 sierpnia, par. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie obchodziła swoje święto. Czczono 50-lecie jej istnienia a także odbywała się wizytacja kanoniczna, odpust oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystości na legnickim Zakaczawiu

Monika Łukaszów

Patrząc w kalendarz i przeglądając kolejne dni sierpnia, wspominamy wiele ważnych i świętych osób. W tym miesiącu przypada także liturgiczne wspomnienie św. Jacka.

Uroczystości strażackie w Lubomierzu

Ks. Piotr Nowosielski

W sobotę, 22 sierpnia swoje szczególne święto przeżywali strażacy z OSP Lubomierz. Świętowali z kilku powodów.

Niedziela łódzka

Nie zepsuć Bożego dzieła

Justyna Kunikowska

Matka Teresa z Kalkuty znajdowała siłę w modlitwie i kontemplacji Pana.

Patron nauczycieli

Bartłomiej Andrych

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

O. Sebastian Wiśniewski OMI

W kręgach osób duchownych można czasami usłyszeć stary żart, że celibat jest wynikiem błędu pewnego średniowiecznego kopisty, który w zaleceniach dla duchownych miał napisać: „Będziesz żył w celi, bracie”, ale przez nieuwagę zmienił nieco tekst i zapisał: „Będziesz żył w celibacie”.

Niedziela przemyska

Wieńczysz rok darami

Ks. Maciej Flader

Dożynki to czas dziękowania Panu Bogu za plony ziemi, spojrzenia na ludzki trud zdobywania codziennego chleba i refleksji nad wartością pracy. Tegoroczne dożynki archidiecezji przemyskiej odbyły się w Żurawicy.

W cieniu góry

Krzysztof Fil

Była tam zawsze od zarania dziejów. U jej podnóża ciągnie się rozległa dolina, przecięta wstęgą Stobnicy, na brzegach której rozlokowało się prastare Blizne, wieś owiana legendą cudownego ocalenia przed najazdem tatarskim przez hufce św. Michała.

Dom „profesorów miłości” w Wysokiej

Ks. Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej Janina Surmacz – Dyrektor Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego

W licznie opracowanych życiorysach dotyczących św. Matki Terasy z Kalkuty można odnaleźć piękną historię z jej życia. Ta nieprzeciętna kobieta opowiadała kiedyś, że nigdy nie zapomni spotkania z pewną rodziną, w której wychowywano dziecko dotknięte niepełnosprawnością.

Niedziela rzeszowska

Radość dla nieba

Natalia Janowiec

W sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie 23 sierpnia odbyły się uroczystości odpustowe połączone z 15. rocznicą jego beatyfikacji.

Na Turbacz i do Papieżówki

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Gorce podbiły swą urodą serce nie jednego wędrowca. Mówią, że Karol Wojtyła poznał te góry jak własną kieszeń i bardzo je pokochał. Bywał tu wielokrotnie, często po kilka razy w roku, latem i zimą.

Wycieczka do „Małego Krakowa”

Ks. Janusz Sądel

Wśród niezwykle cennych historycznie miejsc w diecezji nie można pominąć Biecza, nazywanego „Małym Krakowem”. Miasto bp. Marcina Kromera szczególnie związane jest z postacią św. Jadwigi Królowej.

Niedziela sandomierska

Z laptopem do szkoły

Ks. Wojciech Kania

Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się kolejny raz w akcję „Tornister pełen uśmiechów”.

Największa taka wojna

Ks. Wojciech Kania

Największa interwencja zbrojna na świecie – II wojna światowa, rozpoczęta natarciem niemieckim na Westerplatte oraz działania kampanii wrześniowej, nie pozostała bez wpływu na rejon diecezji sandomierskiej. Był to czas bardzo trudny, ponieważ już początek wojny pochłonął wiele istnień ludzkich i spowodował rozdzielenie rodzin, które musiały uciekać, pozostawiając dorobek całego życia.

Za sprawę mojej Ojczyzny

Ks. Wojciech Kania

Trzydziestu nowych żołnierzy złożyło przysięgę i zasili szeregi X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystości odbyły się w jednostce w Sandomierzu.

Niedziela sosnowiecka

Pielgrzymi przy Sercu Matki

Ks. Tomasz Zmarzły

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyła druga część XXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej.

Z Internetem za pan brat

Z ks. Jarosławem Kwietniem – administratorem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu, a w przeszłości rzecznikiem prasowym diecezji sosnowieckiej – o roli nowych mediów w duszpasterstwie rozmawia Piotr Lorenc.

Przyjdź na warsztaty muzyczne

Jarosław Ciszek

W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się 18-20 września 4. edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych.

Niedziela świdnicka

Na rowerach do Maryi

Ks. Mirosław Benedyk

Po raz pierwszy w intencji trzeźwości wyruszyła sprzed katedry świdnickiej rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Sulistrowiczkach.

Pamiętajmy o Gross-Rosen

Krystyna Smerd

Jak co roku w pierwszą niedzielę września na terenie obozu KL Gross-Rosen w Rogoźnicy miały odbyć się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej.

Wrócił jako zwycięzca

Ks. Mirosław Benedyk

22 sierpnia minął rok od tragedii w Tatrach, która wstrząsnęła całą Polską. Wśród poszkodowanych był ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz z Dzierżoniowa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Współczesne zagrożenia rodziny

Ks. Robert Gołębiowski

Małżeństwo i rodzina to święte wspólnoty, które z woli Chrystusa uświęcone zostały łaską sakramentalną i stały się fundamentem ludzkiej egzystencji.

Dziękczynienie za dary nieba

Ks. Robert Gołębiowski

Każdego roku okres wakacji wiąże się z czasem wypoczynku. Jednak to właśnie w ciągu dwóch letnich miesięcy nasi rolnicy podejmują ciężką pracę, aby zebrać wszystko to, co urodziła ziemia.

Praca na miarę historii

Maria Palica

75 lat temu, 9 września 1945 r., w kościele św. Jerzego odprawiona została pierwsza w polskim Goleniowie Msza św. Sprawował ją ks. Franciszek Włodarczyk TChr.

Niedziela toruńska

Bądź pozdrowiona Maryjo!

Ewa Melerska

Podgórska Pani i Królowa od ponad dwustu lat jest szczególnie czczona na toruńskim lewobrzeżu w wizerunku Niepokalanej Królowej Rodzin.

Bogu jedynemu

Renata Czerwińska

Przez kościół pełen wzruszonej rodziny i gości idzie panna młoda, cała w bieli. Nie widać Pana Młodego, ale… jest obecny. Na ołtarzu!

Odkryć nieznane

Ewa Melerska

Muzea kojarzą się z miejscami, które odwiedzamy w czasie wycieczek szkolnych, są tam eksponaty, o których opowiada przewodnik, oglądamy wszystko zza szyby i ogólnie nuda. Są miejsca, gdzie jest inaczej.

Niedziela warszawska

Nie jesteśmy wyobcowani

Z Tomaszem Parcińskim rozmawiała Magdalena Wojtak

O niepełnosprawności, aborcji i mózgowym porażeniu dziecięcym z Tomaszem Parcińskim rozmawia Magdalena Wojtak.

Serce na e-tacy

Katarzyna Kasjanowicz

Mimo że duża część wiernych z parafii św. Augustyna to ludzie starsi i źle sytuowani, ich odpowiedzialność za Kościół i materialny odzew w tygodniach reżimu sanitarnego były wzruszające.

W Zuzeli wszystko się zaczęło

Magdalena Wojtak, Łukasz Krzysztofka

Mała nadbużańska wieś, położona w połowie drogi między Częstochową a Ostrą Bramą, stała się szkołą chrześcijańskiej dojrzałości Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela wrocławska

Krzyż i Eucharystia w zajezdni

Grzegorz Kryszczuk

Krzyż, który wisi na budynku Centrum Historii Zajezdnia przypomina nam o tym, że 40 lat temu Kościół towarzyszył rodzącej się „Solidarności” i wspierał duchowo tych, którzy „walczyli” z reżimem komunistycznym.

5 lat w służbie człowiekowi

Ks. Łukasz Romańczuk

Fundacja Obserwatorium Społeczne swoją działalność rozpoczęła 16 czerwca 2015 r. Powstała z inicjatywy abp. Józefa Kupnego. Przez 5 lat osoby zaangażowane w jej funkcjonowanie podejmowały różne działania w zakresie analizy rzeczywistości społecznej, promocji myśli społecznej Kościoła czy formacji i edukacji, zgodnie z zasadami katolickiej nauki społecznej.

Nie ma mowy o rozczarowaniu

Z s. Jadwigą ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, wrocławianką, która obecnie posługuje w Rydze na Łotwie, rozmawia ks. Łukasz Romańczuk.

Różne są drogi, którymi prowadzi Bóg. On wybiera, posyła i dodaje sił do unoszenia wszystkich trudności. Służba ubogim, bezdomnym i cierpiącym wymaga patrzenia z miłością na drugiego człowieka. Tego uczyła nas św. Matka Teresa z Kalkuty, której wspomnienie obchodzimy 5 września.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

100 km na setne rocznice

Joanna Ferens

Mszą św. w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju rozpoczął się rajd rowerowy zorganizowany w setną rocznicę urodzin papieża oraz stulecie Bitwy Warszawskiej.

Pamięć o biskupie rodaku

Oprac. ks. Krzysztof Hawro

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin bp. Jana Mazura. Swojego rodaka upamiętnili parafianie z Płoskiego, gdzie przed stu laty urodził się przyszły biskup.

Pomoc dla sierot z Kamerunu

Joanna Ferens

W kościele św. Jerzego w Biłgoraju gościła s. Danuta Ziomek ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która od ponad 20 lat pracuje na misjach w Kamerunie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Trzy wieczory z KSM

Kamil Krasowski

„Poznaj nas, czyli wieczór pełen pytań” to nowa trzydniowa inicjatywa KSM naszej diecezji dla tych, którzy chcieliby należeć do wspólnoty młodzieżowej i bez zobowiązań zobaczyć, czym jest KSM.

Miejsce dla każdego

Kamil Krasowski

Betania, czyli dom Marii, Marty i Łazarza. To przyjaźń Jezusa, ciepło, odpoczynek, przyjęcie. Na szczęście nie trzeba jechać aż do Ziemi Świętej, żeby tego wszystkiego doświadczyć.

Młodzi dla apostolstwa

Ks. Adrian Put

My, młodzi ludzie dzielący się świadectwem wiary, chociażby przez posługę na Eucharystii, możemy pomnożyć uczniów i dlatego chcę posługiwać w Kościele – to sedno Kursu Oazowego dla Animatorów.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

Świat

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania