Reklama

Niedziela 36/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Parafia z dynamizmem

Ks. Jarosław Grabowski

Chyba dla wszystkich dziś jest jasne, że Kościół musi wytyczać nowe drogi do głoszenia Ewangelii, bo inaczej istnieje niebezpieczeństwo, że przekształci się w muzealny obiekt.

obserwator
5-6

Obserwator

z jasnej góry
7

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Głos biskupów

ks. m.f.

życie kościoła
8-11

Dyplomata z misją

Od 4 lat jest przedstawicielem papieża Franciszka w Polsce. Jak ocenia nasz kraj z perspektywy nuncjusza apostolskiego? Więcej w nas nostalgii za św. Janem Pawłem II niż wiedzy o jego nauczaniu? Czy rozumiemy pontyfikat papieża Franciszka? Czy polski Kościół ma szansę stać się liderem dla innych Kościołów? – pyta abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli.

Przykład Irlandii

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (9) - przygotowanie do beatyfikacji
17-20

Więź z Maryją

Anna Rastawicka

Więź z Maryją w Kościele ksiądz prymas uważał za znak dojrzałej maryjności, zgodnej z Bożym planem zbawienia. „Kościół jest Chrystusowy i Maryjny. Był taki od początku!”.

Pomocnicy Matki Kościoła

Wincenty Łaszewski

„Kościół przetrwa wszystko, nawet koniec świata!”. Gdy to się wydarzy, z Kościoła walczącego i cierpiącego zamieni się w Kościół chwalebny, którego nic nie pokona.

treści wiary
21-23

Krewni Matki Bożej

Ks. Krzysztof Kowalik

Osobę Najświętszej Maryi Panny zazwyczaj kojarzymy z Nazaretem. I słusznie, bo tam spędziła większość swego życia. Ale czy jest to jej rodzinne miasto? Gdzie spędziła dzieciństwo? Kim byli jej krewni?

kościół lokalny
24-25

Matka Boża z odwachu

Ks. Krzysztof Hawro

Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej mieści się kilka maryjnych sanktuariów, ale szczególne miejsce zajmuje katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Tam znajduje się ukoronowany przed 20 laty obraz Matki Bożej Odwachowskiej.

punkt widzenia
26-29

Mamy rok urodzaju

Tegoroczne dożynki przebiegają w cieniu koronawirusa. Ale polskie rolnictwo ma się dobrze – mówi Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Białowieża w Bieszczadach

Artur Stelmasiak

Po kilkumiesięcznej ciszy w czasie pandemii i kampanii wyborczej uaktywniły się organizacje „ekologiczne”. Celem ataków są Lasy Państwowe, a wśród postulatów ochrona ponad 100-letnich drzew, co mogłoby oznaczać koniec przemysłu drzewnego w Polsce.

kochane życie
30

Akt oddania

Elżbieta Nowak

Żeby Matka Boża narodziła się w naszych sercach, trzeba Jej na to pozwolić, umożliwić Jej to. A gdzie indziej, jeśli nie na Jasnej Górze, w Częstochowie?

niedziela z kulturą
32-41

Pigmalion i Galatea

w.d.

Trzy historie

j.k.

Pod stopami

w.d.

W swoim stylu

w.d.

Bóg poza schematami

Wydaje się, że współczesny człowiek bardziej doszukuje się w sobie obrazu świata niż Boga. A przecież na Jego podobieństwo zostaliśmy stworzeni. Jaka jest prawda o naszej tożsamości i relacji z Panem, opowiada Damian Krawczykowski, autor książki Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość.

Wsłuchać się w św. Franciszka

Piotr Iwicki

Kiedy świat zdaje się stawać na głowie, a my zamiast prostować swoje ścieżki, w sposób mistrzowski czynimy je maksymalnie krętymi, bywa, że nachodzi nas czas refleksji. W taki sposób odczytuję najnowszy krążek Krzysztofa Misiaka. Album absolutnie światowego formatu.

moim zdaniem
44-45

Do góry nogami

Rafał Porzeziński

Ile minut, godzin, dni, tygodni bardziej przejmujesz się tym, co dzieje się w internetowej społeczności, niż tym, co dzieje się w pokoju twoich dzieci, twojej własnej sypialni, waszej kuchni?

Zaproszenie do „jądra ciemności”

Grzegorz Górny

Chrystus umarł, by zstąpić do ciemności – nie tylko do czeluści piekielnych, ale również do ciemności naszego wnętrza – by wyprowadzić nas na wolność.

nasze sprawy
46-47

Żywa Kaplica w prezencie dla Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek chciał, aby jego druga encyklika była poświęcona środowisku. Jej tytuł Laudato si’ (Pochwalony bądź) wywodzi się z Pieśni słonecznej św. Franciszka, który chwali Pana za Jego stworzenia.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Ratunek w dialogu

Irena i Jerzy Grzybowscy

Lizaliśmy rany po trudnych doświadczeniach, ale odkryliśmy, że dawna miłość ciągle w nas jest. Teraz postaramy się bardziej o nią dbać. Jak? Czy dialog małżeński to dobry sposób?

Na później

Karolina Mysłek

Najpierw muszę ogarnąć porządek w domu. Lepiej mi się pracuje, jak mam nóż na gardle. Zrobię to, jak tylko skończę tamto. A potem... Potem stres, nerwy i wyrzuty sumienia...

moim zdaniem
53

Szczerbaty – tak trzymaj!

Katarzyna Woynarowska

Uśmiech ma niezwykłą, niespotykaną moc. Jest darem Boga. I nie jest to przesada...

listy
54

Chcą korespondować

Jak to wśród przyjaciółek

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

listy
55

Piszą do nas

Na prośbę Czytelników zamieszczamy fragmenty listów z naszej redakcyjnej poczty. Czekamy na Państwa uwagi dotyczące naszego pisma – zarówno te życzliwe, jak i krytykujące. Piszcie, o czym chcielibyście przeczytać, które artykuły Was zainspirowały, dały do myślenia czy skłoniły do refleksji.

dobre rady
56-59

Domowe sosy na zimę

j.m.

Keczup to jeden z tych produktów, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Stosujemy go przeważnie do burgerów, frytek, kanapek oraz do wszelkich przekąsek.

Keczup

Sos paprykowy

Pokrzywa i macierzanka

Ojciec Henryk

Chciałbym zwrócić uwagę na zioła, które stosuje się w celu wzmocnienia sił obronnych naszego organizmu. Możemy je zebrać jeszcze we wrześniu na polach i łąkach.

Sok z buraka

Ewa Nowak

Uzyskuje się go przez wyciśnięcie surowego lub kiszonego czerwonego buraka.

Eksmisja eksmałżonka

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jesień na balkonie, tarasie i w ogrodzie

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

Jeśli letnie obsadzenie balkonu jest już nieatrakcyjne, możemy zmienić je na jesienne.

warte uwagi
60

Narodziny Głosu Nienarodzonych

Marian Salwik

Dzwony zawsze w historii i tradycji biły na trwogę. Grały larum. Ten dzwon ma poruszać sumienia.

historia
61-62

Pierwsze powstanie narodowe

Grzegorz Gadacz

W drugiej połowie XVIII wieku po potędze Rzeczypospolitej pozostały tylko wspomnienia.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Wojny nie będzie

Witold Gadowski

Globalna awantura, o nieprzewidywalnych skutkach, nikomu się teraz nie opłaca.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Maryjny zakątek

Ks. Bartosz Ojdana

„Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce”. Wiele jest miejsc, do których lubimy wracać. Napełniają nas duchowymi siłami. Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Miedznie jest z pewnością jednym z nich.

Z modlitwą i pamięcią

Jadwiga Ostromecka

W piątek 7 sierpnia minęła 100. rocznica śmierci młodego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Michała Demideckiego-Demidowicza, który spoczywa na cmentarzu w Zembrowie.

Co związywać, a co rozwiązywać?

Ks. Robert Grzybowski

Słyszymy w dzisiejszej Liturgii wielką obietnicę Jezusa Chrystusa: „Zapewniam was: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Niedziela małopolska

#rękodziękczynienie

Agata Grzybek

Powierzmy dziś Jezusowi wszystkie nasze sprawy, plany, nadzieje i marzenia. Prośmy Matkę Bożą Kalwaryjską, byśmy byli gotowi powiedzieć Bogu nasze „tak” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do uczestników 48. Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Droga przebaczenia

Sabina Groń

Wyjdź z mroku do nowego życia! – takie hasło przyświeca tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 18 września pątnicy z parafii Wola Piskulina pokonają ponad 30 km.

Bóg chce działać w sercu dziecka

Joanna i Kamil Dudkowie, katecheci pracujący w prywatnych i publicznych szkołach podstawowych, w rozmowie z Niedzielą opowiadają m.in. o religijności dzieci i młodzieży oraz konieczności współpracy rodziców i nauczycieli w przekazywaniu wiary najmłodszym.

Niedziela przemyska

Wieńczysz rok darami

Ks. Maciej Flader

Dożynki to czas dziękowania Panu Bogu za plony ziemi, spojrzenia na ludzki trud zdobywania codziennego chleba i refleksji nad wartością pracy. Tegoroczne dożynki archidiecezji przemyskiej odbyły się w Żurawicy.

W cieniu góry

Krzysztof Fil

Była tam zawsze od zarania dziejów. U jej podnóża ciągnie się rozległa dolina, przecięta wstęgą Stobnicy, na brzegach której rozlokowało się prastare Blizne, wieś owiana legendą cudownego ocalenia przed najazdem tatarskim przez hufce św. Michała.

Dom „profesorów miłości” w Wysokiej

Ks. Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej Janina Surmacz – Dyrektor Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego

W licznie opracowanych życiorysach dotyczących św. Matki Terasy z Kalkuty można odnaleźć piękną historię z jej życia. Ta nieprzeciętna kobieta opowiadała kiedyś, że nigdy nie zapomni spotkania z pewną rodziną, w której wychowywano dziecko dotknięte niepełnosprawnością.

Niedziela sandomierska

Z laptopem do szkoły

Ks. Wojciech Kania

Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się kolejny raz w akcję „Tornister pełen uśmiechów”.

Największa taka wojna

Ks. Wojciech Kania

Największa interwencja zbrojna na świecie – II wojna światowa, rozpoczęta natarciem niemieckim na Westerplatte oraz działania kampanii wrześniowej, nie pozostała bez wpływu na rejon diecezji sandomierskiej. Był to czas bardzo trudny, ponieważ już początek wojny pochłonął wiele istnień ludzkich i spowodował rozdzielenie rodzin, które musiały uciekać, pozostawiając dorobek całego życia.

Za sprawę mojej Ojczyzny

Ks. Wojciech Kania

Trzydziestu nowych żołnierzy złożyło przysięgę i zasili szeregi X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystości odbyły się w jednostce w Sandomierzu.

Niedziela sosnowiecka

Pielgrzymi przy Sercu Matki

Ks. Tomasz Zmarzły

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyła druga część XXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej.

Z Internetem za pan brat

Z ks. Jarosławem Kwietniem – administratorem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu, a w przeszłości rzecznikiem prasowym diecezji sosnowieckiej – o roli nowych mediów w duszpasterstwie rozmawia Piotr Lorenc.

Przyjdź na warsztaty muzyczne

Jarosław Ciszek

W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się 18-20 września 4. edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych.

Niedziela wrocławska

Krzyż i Eucharystia w zajezdni

Grzegorz Kryszczuk

Krzyż, który wisi na budynku Centrum Historii Zajezdnia przypomina nam o tym, że 40 lat temu Kościół towarzyszył rodzącej się „Solidarności” i wspierał duchowo tych, którzy „walczyli” z reżimem komunistycznym.

5 lat w służbie człowiekowi

Ks. Łukasz Romańczuk

Fundacja Obserwatorium Społeczne swoją działalność rozpoczęła 16 czerwca 2015 r. Powstała z inicjatywy abp. Józefa Kupnego. Przez 5 lat osoby zaangażowane w jej funkcjonowanie podejmowały różne działania w zakresie analizy rzeczywistości społecznej, promocji myśli społecznej Kościoła czy formacji i edukacji, zgodnie z zasadami katolickiej nauki społecznej.

Nie ma mowy o rozczarowaniu

Z s. Jadwigą ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, wrocławianką, która obecnie posługuje w Rydze na Łotwie, rozmawia ks. Łukasz Romańczuk.

Różne są drogi, którymi prowadzi Bóg. On wybiera, posyła i dodaje sił do unoszenia wszystkich trudności. Służba ubogim, bezdomnym i cierpiącym wymaga patrzenia z miłością na drugiego człowieka. Tego uczyła nas św. Matka Teresa z Kalkuty, której wspomnienie obchodzimy 5 września.

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...