Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W końcu na swoim

Wicedyrektorzy: Magdalena Adamczyk i Marek Gibas

MR

Wicedyrektorzy: Magdalena Adamczyk i Marek Gibas

Szkoła Podstawowa „Skała” w Bielsku-Białej rozpoczęła funkcjonowanie w nowym budynku mieszczącym się przy ul. Dawnej 12.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po latach korzystania z różnych obiektów, m.in. z salek katechetycznych parafii św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach czy zabytkowej willi przy ul. Młodzieżowej, społeczność szkolna „Skały” jest w końcu na swoim.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się szkoła, jeszcze do niedawna H-WSP „Społem” prowadziło sklep wielobranżowy. Zmiana właściciela obiektu nastąpiła w marcu 2019 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ten budynek nie był naszym pierwszym wyborem. Ja osobiście skłaniałem się do dwóch innych lokalizacji, gdzie w grę wchodziło wynajmowanie. Jeden to był dawny budynek szkolny, a drugi to kamienica, która dość dobrze rokowała, gdy chodzi o cele edukacyjne. Okazało się jednak, że z ich właścicielami nie mogliśmy dojść do porozumienia. Teraz z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze, że tak się stało – mówi Marek Gibas, wicedyrektor ds. finansów.

Zakup nowego lokum był dla społeczności „Skały” koniecznością. Jej dotychczasowa siedziba – wynajmowana od Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wiekowa willa przy ul. Młodzieżowej, pękała w szwach od ilości uczniów. Zarówno ona, jak i okalający ją dwuhektarowy ogród wpisany był do rejestru konserwatora zabytków, więc o żadnej rozbudowie nie mogło być mowy. Dlatego „Skała” musiała rozejrzeć się za zupełnie nowym adresem.

Reklama

– Architekt widział w budynku przy ul. Dawnej same pozytywy. Dla niego hala sklepowa oparta na słupach to przestrzeń, którą mógł swobodnie kształtować – zaznacza wicedyrektor. Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. COVID-19 sprawił jednak, że ich tempo w dobie lockdownu mocno spadło. Większość ekip borykało się wtedy z niedoborem pracowników. Mimo to udało się doprowadzić wszystko do szczęśliwego końca i od 1 września ruszyć z edukacją w nowej siedzibie.

Przy ul. Dawnej nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło 130 uczniów, z czego 23 z nich to pierwszoklasiści.

Podziel się cytatem

Na bazie dawnego sklepu o powierzchni 900 m kw. powstało 12 klas, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe regulowane osobnymi czujnikami. Do tego ścianki działowe separujące od siebie poszczególne pomieszczenia wykonano z bloczków akustycznych, co zagwarantowało odpowiednią izolację dźwiękową, a przez to lepszą jakość pracy dla uczniów i nauczycieli. Do budynku przypisany jest czteroarowy ogródek oraz własny parking obejmujący teren 300 m kw. Lokalizacja w ścisłym centrum miasta sprawia, że prościej jest do niego dojechać, co ułatwia m.in., niedawno odremontowana ul. Żywiecka. Choć uczniowie „Skały” nie mają już do dyspozycji 2 ha parku, to jednak ich zajęcia sportowo-rekreacyjne w niczym nie tracą na atrakcyjności. Teraz odbywać się one będą na hali BKS „Stal”, na boisku „Ogrodnika” oraz w miejskim parku przy ul. Broniewskiego.

Przy ul. Dawnej nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło 130 uczniów, z czego 23 z nich to pierwszoklasiści. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym. Najstarszym rocznikiem uczniowskim, który edukuje się w „Skale”, są szóstoklasiści (szkoła rozpoczęła działalność w 2015 r.).

– Dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu ludzi powstał budynek o wyższym standardzie, niż wstępnie zakładaliśmy. To Boże dzieło – konkluduje M. Gibas.

Organem prowadzącym Szkołę Podstawową „Skała” jest Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło”. Równolegle do szkoły zajmuje się ono Przedszkolem „Ziarenko”. Stowarzyszenie „Światło” jest placówką rodzinną pracującą w oparciu o założenia edukacji spersonalizowanej. Inspiruje się modelem wychowawczo-dydaktycznym sieci szkół Fomento di Centros di Ensenanza, które od 1963 r. prowadzi 35 placówek dla 23 tys. uczniów w całej Hiszpanii.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-09-16 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List otwarty do minister edukacji

DrabikPany / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Greccio – „kolebka wszystkich szopek” kontynuuje tradycję św. Franciszka

TER

We włoskim Greccio, w 1223 roku, św. Franciszek po raz pierwszy postanowił „odtworzyć” grotę Narodzenia Jezusa w Betlejem. Wraz z prostymi ludźmi z okolicy przygotował pierwszą, żywą szopkę. Jak pisze biograf, Tomasz z Celano, w dzikim krajobrazie Monte Lacerone, „biedaczyna z Asyżu” pragnął „przynajmniej jeden jedyny raz ujrzeć na własne oczy narodziny Bożej dzieciny”.

Więcej ...

Niebezpieczny powrót rosyjskiego kłamstwa

2024-12-11 10:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Miesięcznice smoleńskie od nowa wzbudzają żywe zainteresowanie mediów. Głównie z powodu zmiany nastawienia polskiego państwa do tego, co tam się dzieje.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle

Niedziela Świdnicka

Diecezja świdnicka. Kolęda w świetle "ustawy Kamilka"...

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Wiara

Chrystusowa miłość zmienia wszystko

Czy moje serce bije już mocniej i radośniej?

Wiara

Czy moje serce bije już mocniej i radośniej?

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis