Reklama

Niedziela 38/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Motywują do działania

Ks. Jarosław Grabowski

Człowieka ocenia się nie tyle według tego, co wie lub co obiecuje, ile według dobra, które wyświadczył

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

100. rocznica urodzin - Św. Jan Paweł II odpowiada
12-13

A co z prawami człowieka?

Grzegorz Polak

Żaden papież nie poświęcił tyle miejsca w swoim nauczaniu prawom człowieka, co Jan Paweł II. Za najważniejsze z nich uważał prawo do wolności sumienia. To nauczanie wyrastało z przekonania Karola Wojtyły o niezbywalnej godności każdego człowieka, równości i wolności wszystkich ludzi.

Był blisko trędowatych

Arturo Mari

Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej pokory i miłości. Zawsze był blisko ludzi cierpiących, spotykał się z nimi w czasie każdej pielgrzymki.

moim zdaniem
15

Demony hejtu

Ks. Krzysztof Podstawka

życie kościoła
16-19

Świat nienawidzi chrześcijan

Ks. Paweł Rozpiątkowski

„Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15, 20). Te Jezusowe słowa zapowiadają i wyjaśniają występujące na przestrzeni wieków zjawisko prześladowania chrześcijan. Dziś technicznie nazywa się to fobią antychrześcijańską, chrystianofobią. Gdzieniegdzie, np. w Wielkiej Brytanii, sugeruje się, aby – ze względu na skalę zjawiska – karać przejawy chrystianofobii na równi z aktami antysemityzmu czy islamofobii.

Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego "Niedziela" na Jasną Górę

Ks. Mariusz Frukacz

To hasło tegorocznej – 24. już Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela na Jasną Górę. Pielgrzymki nietypowej, bo organizowanej w reżimie sanitarnym.

To sprawka Ducha

Tomasz Musiał

Nigdy nie spędzałem dużo czasu przed telewizorem, lecz teraz to już wołami trudno mnie przed niego zaciągnąć. Kiedyś broniłem się przed tą pokusą, bo to niezbyt efektywne wykorzystywanie ograniczonego przecież czasu. Dziś brak telewizji nie jest dla mnie specjalnym wyrzeczeniem, i nie dlatego, że tę rozrywkę zastąpił komputer, smartfon czy tablet.

osobowość
20-21

Teologia wciąż inspiruje

Agnieszka Dziarmaga

Wielu myśli, że teologia to coś wyłącznie dla księży, ewentualnie dla sióstr zakonnych czy katechetów. Tymczasem teologia to niewyczerpane źródło inspiracji dla każdego otwartego umysłu – mówi nowy dziekan Wydziału Teologicznego KUL ks. prof. Przemysław Kantyka.

Kościół lokalny - Głogów
22-23

Powstała z ruin

Ks. Adrian Put

Należy do najstarszych instytucji kościelnych w Polsce. Była pierwszą spośród wszystkich kolegiat na Śląsku. Choć ostatnia wojna obeszła się z nią bardzo okrutnie, dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Mija właśnie 900 lat od ustanowienia kapituły przy kolegiacie w Głogowie

nasze sprawy
24-29

Dziennikarz – artysta czy rzemieślnik?

Ks. Krzysztof Pawlina

„Aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą” – pisze papież Franciszek w orędziu na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Prawo głosu

Abp Wacław Depo

Przy okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu pojawiają się pytania o politykę informacyjną Kościoła. Kościół katolicki ma swoje radia, telewizje, prasę, w tym Niedzielę. Ale czy nasz głos jest dobrze słyszany?

Musimy wyjść z okopów

Polityka informacyjna Kościoła to także pytania o kondycję katolickich mediów. O to, jakie powinny być, by sprostały wymaganiom współczesności, pytamy nowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka

Mówią prawdę

kochane życie
30

Pedagodzy

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
32-41

Rysował wiele

j.k.

Życie po życiu

w.d.

Bitwa o bazę pod Kamdesh

j.k.

Szybują do Afryki

w.d.

Warto poznać ks. Zieję

– Byłoby wspaniale, gdyby ks. Jan Zieja stał się postacią popularną – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Robert Gliński, znany reżyser, twórca filmu pt. Zieja, który właśnie wszedł na ekrany kin.

Koronawirus zaszkodził Targom

Ireneusz Korpyś

warte uwagi
43

Zadbaj o bezpieczne życie

Od teraz koszt samochodowego OC, pakietu OC/AC, ubezpieczenia domu lub mieszkania, ale także wartość polisy turystycznej kupionej w LINK4 może wrócić do klienta. Nie w formie gotówki, ale punktów VITAY. To efekt współpracy LINK4 oraz Orlenu

moim zdaniem
44-45

Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny

Piotr Grzybowski

Koncepcja trójczłonowego systemu wydaje się najlepszym, najskuteczniejszym i optymalnym finansowo modelem, który realizujemy w ramach naszej armii.

Trzy wielkie szanse

Michał Karnowski

punkt widzenia
46-49

Sądowa cenzura

Artur Stelmasiak

Sądowy zakaz pisania o prezesie PZPN Zbigniewie Bońku w Gazecie Polskiej Codziennie został odebrany przez środowisko dziennikarskie jako powrót cenzury. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z oburzeniem przyjmuje postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Polityka ponad podziałami

Paweł Sarafin

– Wydarzenia na Białorusi łączą wszystkie strony polskiego sporu politycznego. Chcemy, żeby Białoruś była wolnym i niepodległym krajem. Leży to w naszym interesie – przekonuje premier Mateusz Morawieck

Europa po pandemii...

Ks. Waldemar Wesołowski

... Solidarność, Wolność, Wspólnota” – pod takim hasłem w dniach 8-10 września odbyło się 30. Forum Ekonomiczne.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Czy „sakramentalni” mają łatwiej?

Tomasz Strużanowski

Na czym polega wierność małżeńska? Dlaczego przysięga małżeńska jest łamana? Co zrobić, żeby wytrwać w dobrej i złej doli?

Plotka gorsza niż zaraza

Karolina Mysłek

– Jestem przekonany, że jeśli każdy z nas zrobi postanowienie unikania plotek, na koniec zostanie świętym. To piękna droga – przekonuje papież Franciszek. Naprawdę wystarczy tylko tyle?

moim zdaniem
53

W oczekiwaniu na niespodziewane

Maria Paszyńska

Wydarzenia ostatniego półrocza wywróciły życie większości z nas do góry nogami. Teraz, u progu jesieni, próbujemy zbudować coś na kształt rutyny

listy
54

Chcą korespondować

Nasz nowy dom

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Premia za przekazanie gospodarstwa

Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może się ubiegać w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW 2014-2020.

dobre rady
56-59

Jesienne wypieki

j.m.

Rolada z jabłkami

Tradycyjna szarlotka

Lokatorzy, którzy nie płacą

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jestem właścicielką mieszania, które wynajęłam. Lokatorzy przez rok płacili regularnie i nie było z nimi kłopotu. Po roku zaczęło się to zmieniać. Dziś nie płacą czynszu i nie mam z nimi żadnego kontaktu. Jak można się ich pozbyć?

Pomoc seniorom

red.

Gruźlica a koronawirus

akw

Kwiaty dziewanny i gałązki maliny

Ojciec Henryk

historia
60-61

Odwet za 1920

Bogdan Kędziora

Gdy we wrześniu 1939 r. Hitler podpalił Europę, Stalin uznał, że nadszedł czas na wyrównanie rachunków z Polską.

świat pod lupą
62-63

Pestycydy ukryty wróg

Barbara Radke

Obecnie istnieje ok. 10 tys. rozmaitych substancji chemicznych z grupy pestycydów. Na ile musimy się ich bać, na ile akceptować?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Trudna jesień

Witold Gadowski

Wydaje mi się, że ta jesień będzie ważnym momentem w globalnych zmaganiach z naszą wolnością.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Wojownicy Maryi

Ks. Piotr Jarosiewicz

Mężczyźni z różnych części naszej diecezji i spoza jej granic zgromadzili się 5 września w Drohiczynie, aby przez ponad pięć godzin trwać we wspólnocie, na modlitwie, w nauce Apostołów i łamaniu chleba.

Diecezjalne dziękczynienie za plony

Monika Kanabrodzka

– Polscy rolnicy od wieków stali na straży tego, co prawdziwie, wartościowe, Boże i polskie. Bronili i żywili Ojczyznę – powiedział bp Piotr Sawczuk 12 września na placu przykościelnym, przyozdobionym różnorodnymi kwiatami, warzywami, kompozycją zbóż, w Jabłonnie Lackiej podczas diecezjalnego nabożeństwa dziękczynnego za tegoroczne plony.

Echo fabryki śmierci

Ks. Marcin Gołębiewski

– Ziemia, na której stoimy, kryje ciała i prochy setek tysięcy ludzi zamordowanych w wyniku bezbożnych działań powodowanych bezbożną ideologią – powiedział bp Piotr Sawczuk 5 września podczas modlitwy za pomordowanych w obozie w Treblince.

Niedziela małopolska

Dwa razy więcej pracy

Norbert Polak

O roli Kościoła na Łotwie, polskiej szkole i powrotach do kraju przodków opowiada Łotyszka Elita Kruza.

Droga do źródła mocy

Maria Fortuna-Sudor

– Być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas – stwierdza w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Nadaje wszystkiemu sens

Anna Bandura

Bogate bukiety zdobiły złote ołtarze, trąbki i puzony wygrywały pochwalną pieśń. Mieszkańcy Krzęcina oddali cześć Matce Bożej Krzęcińskiej w jubileusz 500-lecia renowacji obrazu z Jej wizerunkiem.

Niedziela rzeszowska

Z Rudawki Rymanowskiej do Komańczy

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Choć Rudawka Rymanowska leży na wschodnim skraju Beskidu Niskiego, to pobliska okolica uważana była przez ks. Karola Wojtyłę za krainę bieszczadzką. Może dlatego, że tu właśnie znalazł ulubione miejsce do rozważań, a że Bieszczady kojarzyły mu się zawsze z górami zadumy, to i Rudawka w nich pozostała.

„Święta rozmowa” w Połomi

Ks. Janusz Sądel

W wielu świątyniach diecezji rzeszowskiej możemy podziwiać niezwykłe dzieła sztuki sakralnej. Dziś zapraszam do odwiedzenia kościoła parafialnego w Połomi, gdzie możemy zobaczyć znakomity późnogotycki tryptyk w kompozycji świętej rozmowy.

Jak powstawała parafia w Porębach Dymarskich?

Maria Reizer

Latem 1980 r. miałam okazję odwiedzić XVII-wieczny drewniany zabytkowy kościół pw. św. Stanisława i św. Wojciecha w Porębach Dymarskich, który został tam przeniesiony z Cmolasu w 1979 r. Wcześniej kościół ten pełnił funkcję świątyni parafialnej, ale już od 20 lat był nieużytkowany.

Niedziela sosnowiecka

Nie żałował czasu na modlitwę

Piotr Lorenc

Kolejna parafia naszej diecezji wzbogaciła się o relikwie św. Jana Pawła II. Uroczystej intronizacji w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie dokonał 7 września abp Mieczysław Mokrzycki.

Brat Albert – artysta wrażliwy

Ks. Tomasz Zmarzły

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej

Piotr Lorenc

To, co ze względu na pandemię nie udało się w kwietniu, można zrobić we wrześniu. Z takiego założenia wyszedł Michał Góral – dyrektor Miejskiego Klubu Jana Kiepury w Sosnowcu, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej.

Niedziela wrocławska

Tam gdzie świętych moc

Grzegorz Kryszczuk

„Świętych obcowanie” to realna i aktualna więź, która łączy żyjących na ziemi ze zbawionymi w niebie i duszami czyśćcowymi.

Przekazać świat wartości

Grzegorz Kryszczuk

Pod koniec tych studiów pracodawcy sami zgłaszają się po studentów. Co takiego sprawia, że można bez większych problemów realizować się zawodowo zaraz po obronie pracy dyplomowej? O propozycji dydaktycznej na nowy rok akademicki oraz o zaletach studiowania na PWT z Arkadiuszem Cichoszem, rzecznikiem prasowym uczelni rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Quo vadis katechezo?

Grzegorz Kryszczuk

Katecheza w szkole stoi przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony pojawiają się wewnętrzne głosy wśród niektórych katolików, żeby przenieść ją na plebanię, z drugiej istnieje zewnętrzna presja, aby ograniczać liczbę godzin w szkołach. Do katechezy są zaproszeni także rodzice. Wynika to ze zobowiązania, jakie podjęli na chrzcie św.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Remontowe podsumowanie

Kamil Krasowski

W sulechowskiej farze odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna, podsumowująca przeprowadzone w niej dotychczasowe prace konserwatorskie.

Sport, patriotyzm i Jan Paweł II

Kamil Krasowski

Do „Sokoła” należeli twórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller, uczestnik bitwy pod Monte Cassino gen. Władysław Anders, a także sam św. Jan Paweł II. Czym były „Sokoły” i jak wygląda ich działalność dzisiaj – opowiada Damian Małecki z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Uważaj na siebie

Marta Wiatrzyk-Iwaniec

Nieprzypadkowo taki właśnie tytuł znajduje się na okładce najnowszego tomiku poetyckiego ks. Jerzego Hajdugi. Słowa te poeta wkłada w usta matki. Wypowiedziane w czasach koronawirusa nabierają szczególnego sensu.

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Wiadomości

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Kościół

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kościół

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...