Reklama

Niedziela 38/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Motywują do działania

Ks. Jarosław Grabowski

Człowieka ocenia się nie tyle według tego, co wie lub co obiecuje, ile według dobra, które wyświadczył

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
6-11

Zmarł kucharz biedaków

Rozmawia ks. Jarosław Grabowski

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Kościół ubogim

Wojciech Dudkiewicz

Cała Polska zna akcje Caritas, działania warszawskiej Fundacji Kapucyńskiej czy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W miastach widać pomoc świadczoną biednym przez zakony i parafie. Ten obraz nie wyczerpuje jednak charytatywnej mapy Kościoła. Raz na tydzień w dużych miastach tzw. lokalne inicjatywy wydają gorącą zupę biednym, bezdomnym, potrzebującym

100. rocznica urodzin - Św. Jan Paweł II odpowiada
12-13

A co z prawami człowieka?

Grzegorz Polak

Żaden papież nie poświęcił tyle miejsca w swoim nauczaniu prawom człowieka, co Jan Paweł II. Za najważniejsze z nich uważał prawo do wolności sumienia. To nauczanie wyrastało z przekonania Karola Wojtyły o niezbywalnej godności każdego człowieka, równości i wolności wszystkich ludzi.

Był blisko trędowatych

Arturo Mari

Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej pokory i miłości. Zawsze był blisko ludzi cierpiących, spotykał się z nimi w czasie każdej pielgrzymki.

moim zdaniem
15

Demony hejtu

Ks. Krzysztof Podstawka

życie kościoła
16-19

Świat nienawidzi chrześcijan

Ks. Paweł Rozpiątkowski

„Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15, 20). Te Jezusowe słowa zapowiadają i wyjaśniają występujące na przestrzeni wieków zjawisko prześladowania chrześcijan. Dziś technicznie nazywa się to fobią antychrześcijańską, chrystianofobią. Gdzieniegdzie, np. w Wielkiej Brytanii, sugeruje się, aby – ze względu na skalę zjawiska – karać przejawy chrystianofobii na równi z aktami antysemityzmu czy islamofobii.

Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego "Niedziela" na Jasną Górę

Ks. Mariusz Frukacz

To hasło tegorocznej – 24. już Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela na Jasną Górę. Pielgrzymki nietypowej, bo organizowanej w reżimie sanitarnym.

To sprawka Ducha

Tomasz Musiał

Nigdy nie spędzałem dużo czasu przed telewizorem, lecz teraz to już wołami trudno mnie przed niego zaciągnąć. Kiedyś broniłem się przed tą pokusą, bo to niezbyt efektywne wykorzystywanie ograniczonego przecież czasu. Dziś brak telewizji nie jest dla mnie specjalnym wyrzeczeniem, i nie dlatego, że tę rozrywkę zastąpił komputer, smartfon czy tablet.

osobowość
20-21

Teologia wciąż inspiruje

Agnieszka Dziarmaga

Wielu myśli, że teologia to coś wyłącznie dla księży, ewentualnie dla sióstr zakonnych czy katechetów. Tymczasem teologia to niewyczerpane źródło inspiracji dla każdego otwartego umysłu – mówi nowy dziekan Wydziału Teologicznego KUL ks. prof. Przemysław Kantyka.

Kościół lokalny - Głogów
22-23

Powstała z ruin

Ks. Adrian Put

Należy do najstarszych instytucji kościelnych w Polsce. Była pierwszą spośród wszystkich kolegiat na Śląsku. Choć ostatnia wojna obeszła się z nią bardzo okrutnie, dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Mija właśnie 900 lat od ustanowienia kapituły przy kolegiacie w Głogowie

nasze sprawy
24-29

Dziennikarz – artysta czy rzemieślnik?

Ks. Krzysztof Pawlina

„Aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą” – pisze papież Franciszek w orędziu na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Prawo głosu

Abp Wacław Depo

Przy okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu pojawiają się pytania o politykę informacyjną Kościoła. Kościół katolicki ma swoje radia, telewizje, prasę, w tym Niedzielę. Ale czy nasz głos jest dobrze słyszany?

Musimy wyjść z okopów

Polityka informacyjna Kościoła to także pytania o kondycję katolickich mediów. O to, jakie powinny być, by sprostały wymaganiom współczesności, pytamy nowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka

Mówią prawdę

kochane życie
30

Pedagodzy

Elżbieta Nowak

Niedziela z kulturą
31-42

Rysował wiele

j.k.

Życie po życiu

w.d.

Bitwa o bazę pod Kamdesh

j.k.

Szybują do Afryki

w.d.

Program telewizyjny

Warto poznać ks. Zieję

– Byłoby wspaniale, gdyby ks. Jan Zieja stał się postacią popularną – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Robert Gliński, znany reżyser, twórca filmu pt. Zieja, który właśnie wszedł na ekrany kin.

Koronawirus zaszkodził Targom

Ireneusz Korpyś

Krzyżówka

warte uwagi
43

Zadbaj o bezpieczne życie

Od teraz koszt samochodowego OC, pakietu OC/AC, ubezpieczenia domu lub mieszkania, ale także wartość polisy turystycznej kupionej w LINK4 może wrócić do klienta. Nie w formie gotówki, ale punktów VITAY. To efekt współpracy LINK4 oraz Orlenu

moim zdaniem
44-45

Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny

Piotr Grzybowski

Koncepcja trójczłonowego systemu wydaje się najlepszym, najskuteczniejszym i optymalnym finansowo modelem, który realizujemy w ramach naszej armii.

Trzy wielkie szanse

Michał Karnowski

punkt widzenia
46-49

Sądowa cenzura

Artur Stelmasiak

Sądowy zakaz pisania o prezesie PZPN Zbigniewie Bońku w Gazecie Polskiej Codziennie został odebrany przez środowisko dziennikarskie jako powrót cenzury. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z oburzeniem przyjmuje postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Polityka ponad podziałami

Paweł Sarafin

– Wydarzenia na Białorusi łączą wszystkie strony polskiego sporu politycznego. Chcemy, żeby Białoruś była wolnym i niepodległym krajem. Leży to w naszym interesie – przekonuje premier Mateusz Morawieck

Europa po pandemii...

Ks. Waldemar Wesołowski

... Solidarność, Wolność, Wspólnota” – pod takim hasłem w dniach 8-10 września odbyło się 30. Forum Ekonomiczne.

sprawy rodzinne
50-52

Czy „sakramentalni” mają łatwiej?

Tomasz Strużanowski

Na czym polega wierność małżeńska? Dlaczego przysięga małżeńska jest łamana? Co zrobić, żeby wytrwać w dobrej i złej doli?

Plotka gorsza niż zaraza

Karolina Mysłek

– Jestem przekonany, że jeśli każdy z nas zrobi postanowienie unikania plotek, na koniec zostanie świętym. To piękna droga – przekonuje papież Franciszek. Naprawdę wystarczy tylko tyle?

moim zdaniem
53

W oczekiwaniu na niespodziewane

Maria Paszyńska

Wydarzenia ostatniego półrocza wywróciły życie większości z nas do góry nogami. Teraz, u progu jesieni, próbujemy zbudować coś na kształt rutyny

listy
54

Chcą korespondować

Nasz nowy dom

Aleksandra

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Premia za przekazanie gospodarstwa

Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może się ubiegać w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW 2014-2020.

dobre rady
56-59

Jesienne wypieki

j.m.

Rolada z jabłkami

Tradycyjna szarlotka

Lokatorzy, którzy nie płacą

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jestem właścicielką mieszania, które wynajęłam. Lokatorzy przez rok płacili regularnie i nie było z nimi kłopotu. Po roku zaczęło się to zmieniać. Dziś nie płacą czynszu i nie mam z nimi żadnego kontaktu. Jak można się ich pozbyć?

Pomoc seniorom

red.

Gruźlica a koronawirus

akw

Kwiaty dziewanny i gałązki maliny

Ojciec Henryk

historia
60-61

Odwet za 1920

Bogdan Kędziora

Gdy we wrześniu 1939 r. Hitler podpalił Europę, Stalin uznał, że nadszedł czas na wyrównanie rachunków z Polską.

świat pod lupą
62-63

Pestycydy ukryty wróg

Barbara Radke

Obecnie istnieje ok. 10 tys. rozmaitych substancji chemicznych z grupy pestycydów. Na ile musimy się ich bać, na ile akceptować?

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Trudna jesień

Witold Gadowski

Wydaje mi się, że ta jesień będzie ważnym momentem w globalnych zmaganiach z naszą wolnością.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 20, 1-16a)

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

O. Krzysztof Osuch, jezuita

W życiu są czynności, które wymagają skupienia i wyostrzonej uwagi. Dotyczy to na pewno kontaktu z Bogiem w Piśmie Świętym. Kiedy bierzemy je do ręki, najpierw winniśmy „obudzić się ze snu”.

Praca i płaca

Ks. Tomasz Siemieniec

Jezus w swoim nauczaniu często wykorzystywał obrazy z codziennego życia. Widać to także w przypowieści o robotnikach w winnicy (por. Mt 20, 1-16).

Wiedza od Ducha Świętego

Ks. Mariusz Frukacz

Na czym polega dar umiejętności od Ducha Świętego? Czy chodzi o umiejętność rozwijania zdolności otrzymanych od Boga? A może o praktyczną umiejętność robienia pewnych rzeczy?

Nauczyciel wiary

Ks. Antoni Tatara

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Uhonorować dobroczyńców

Ks. Piotr Bączek

Nagroda „Dzban św. Jana Kantego”.

W końcu na swoim

Mariusz Rzymek

Szkoła Podstawowa „Skała” w Bielsku-Białej rozpoczęła funkcjonowanie w nowym budynku mieszczącym się przy ul. Dawnej 12.

Lekcja ekumenizmu

Monika Jaworska

W Ustroniu odbywa się XVI Festiwal Ekumeniczny. Składają się na niego koncerty różnych wykonawców i inne wydarzenia o charakterze ekumenicznym.

Niedziela częstochowska

Do większych rzeczy stworzeni

Agata Kowalska

Czy św. Stanisław Kostka dla wielu ludzi jest już historią? Nie dla tych młodych. Dla nich jest przykładem i drogowskazem na drogach dzisiejszego świata

Prowadzeni przez Słowo

Joanna Bożek

Tegoroczny wyjazd był dla nas, Scholi liturgicznej „Domine Jesu”, niezwykłym darem Boga.

Strażnicy Chrystusa

Damian Krawczykowski

Gwardia Honorowa z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku obchodzi 40-lecie istnienia.

Niedziela podlaska

Wojownicy Maryi

Ks. Piotr Jarosiewicz

Mężczyźni z różnych części naszej diecezji i spoza jej granic zgromadzili się 5 września w Drohiczynie, aby przez ponad pięć godzin trwać we wspólnocie, na modlitwie, w nauce Apostołów i łamaniu chleba.

Diecezjalne dziękczynienie za plony

Monika Kanabrodzka

– Polscy rolnicy od wieków stali na straży tego, co prawdziwie, wartościowe, Boże i polskie. Bronili i żywili Ojczyznę – powiedział bp Piotr Sawczuk 12 września na placu przykościelnym, przyozdobionym różnorodnymi kwiatami, warzywami, kompozycją zbóż, w Jabłonnie Lackiej podczas diecezjalnego nabożeństwa dziękczynnego za tegoroczne plony.

Echo fabryki śmierci

Ks. Marcin Gołębiewski

– Ziemia, na której stoimy, kryje ciała i prochy setek tysięcy ludzi zamordowanych w wyniku bezbożnych działań powodowanych bezbożną ideologią – powiedział bp Piotr Sawczuk 5 września podczas modlitwy za pomordowanych w obozie w Treblince.

Niedziela kielecka

Po śladach życia i męczeństwa Karoliny

Katarzyna Dobrowolska

Po raz siódmy młodzi diecezji kieleckiej zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc pielgrzymowali do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Przełamali tajemnicę śmierci

Władysław Burzawa

Ćwierć wieku temu w parafii św. Wawrzyńca w podkieleckim Górnie powstało Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Jego członkowie modlą się codziennie, prosząc Maryję o dobre przygotowanie się do przejścia na drugą stronę życia, dla siebie i dla innych.

Zadbali o legendy

A.D.

W Nowym Korczynie, dzięki inicjatywie pasjonatów-regionalistów, ocalono w niewielkim wydawnictwie miejscowe legendy. Bohaterką większości z nich jest św. Kinga.

Niedziela małopolska

Dwa razy więcej pracy

Norbert Polak

O roli Kościoła na Łotwie, polskiej szkole i powrotach do kraju przodków opowiada Łotyszka Elita Kruza.

Droga do źródła mocy

Maria Fortuna-Sudor

– Być może obecność wielu osób na adoracji  przed Najświętszym Sakramentem stanie się dla innych, zabieganych i zagubionych sióstr i braci, znakiem wskazującym drogę do źródła mocy na każdy czas – stwierdza w rozmowie z Niedzielą bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Nadaje wszystkiemu sens

Anna Bandura

Bogate bukiety zdobiły złote ołtarze, trąbki i puzony wygrywały pochwalną pieśń. Mieszkańcy Krzęcina oddali cześć Matce Bożej Krzęcińskiej w jubileusz 500-lecia renowacji obrazu z Jej wizerunkiem.

Niedziela lubelska

W służbie słowu

Urszula Buglewicz

Nowi ministranci słowa Bożego – lektorzy, zostali pobłogosławieni przez abp. Stanisława Budzika.

Z pomocą zagubionym

Ks. Mieczysław Puzewicz

Dzieci potrzebują troski wychowawców.

Apostolat słowa

Urszula Buglewicz

Sto lat temu bł. ks. Ignacy Kłopotowski założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Loretańskiej.

Niedziela legnicka

U Maryi Łaskawej

Monika Łukaszów

Pierwsza sobota września to czas pielgrzymowania osób niepełnosprawnych do Matki Bożej w Krzeszowie.

Lekcja pamięci

Monika Łukaszów

Okolicznościowy koncert, zbiórka krwi, kwiaty pod pomnikiem i zapalone znicze na grobach zamordowanych – tak upamiętniono ofiary Zbrodni Lubińskiej.

Laureat prezydenckiego odznaczenia

Ks. Piotr Nowosielski

W Bolesławcu, 22 sierpnia, podczas uroczystości poświęcenia i odsłonięcia pomnika upamiętniającego 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”, obyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń.

Niedziela łódzka

Peregrynacja do Gniezna

Justyna Kunikowska

Pielgrzymka do pierwszej stolicy Polski, a także pierwszej metropolii kościelnej, rozpoczęła świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania archidiecezji łódzkiej.

Wyjątkowy obraz

Tomasz Bieszczad

W parafii w Srebrnej (Konstantynów Łódzki) znajduje się wizerunek Maryi, którego udokumentowane dzieje liczą 500 lat.

Pomoc dla uczniów

Tomasz Kopytowski

Rozpoczął się nowy rok szkolny. 153 uczniów ze szkół podstawowych w Aleppo w Syrii otrzyma całoroczne wsparcie.

Niedziela przemyska

Młodzi ludzie radośni wiarą

Jakub Daraż

Odbywający się na początku września w Przemyślu Dzień Wspólnoty RAM to okazja do podsumowania całego roku formacji, wakacyjnych rekolekcji i błogosławieństwa nowych animatorów.

Władczyni Jaślisk

Ks. Maciej Flader

Pomiędzy wzgórzami Beskidu Niskiego, w miejscu gdzie potok Bełcza wpływa do Jaskółki, panuje Ona – Królowa Nieba i Ziemi – Pani Jaśliska.

24 h Męki Pańskiej

Dariusz Lasek

Końcem sierpnia w przemyskiej parafii św. Józefa odbyło się modlitewne czuwanie i medytowanie nad Pasją Chrystusa.

Niedziela rzeszowska

Z Rudawki Rymanowskiej do Komańczy

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Choć Rudawka Rymanowska leży na wschodnim skraju Beskidu Niskiego, to pobliska okolica uważana była przez ks. Karola Wojtyłę za krainę bieszczadzką. Może dlatego, że tu właśnie znalazł ulubione miejsce do rozważań, a że Bieszczady kojarzyły mu się zawsze z górami zadumy, to i Rudawka w nich pozostała.

„Święta rozmowa” w Połomi

Ks. Janusz Sądel

W wielu świątyniach diecezji rzeszowskiej możemy podziwiać niezwykłe dzieła sztuki sakralnej. Dziś zapraszam do odwiedzenia kościoła parafialnego w Połomi, gdzie możemy zobaczyć znakomity późnogotycki tryptyk w kompozycji świętej rozmowy.

Jak powstawała parafia w Porębach Dymarskich?

Maria Reizer

Latem 1980 r. miałam okazję odwiedzić XVII-wieczny drewniany zabytkowy kościół pw. św. Stanisława i św. Wojciecha w Porębach Dymarskich, który został tam przeniesiony z Cmolasu w 1979 r. Wcześniej kościół ten pełnił funkcję świątyni parafialnej, ale już od 20 lat był nieużytkowany.

Niedziela sandomierska

Czas zbawienia

Ks. Wojciech Kania

Odpust, dożynki dekanalne i wprowadzenie nowego proboszcza w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Przywrócić blask świetności

Ks. Wojciech Kania

W sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach dobiegają końca prace konserwatorskie polichromii autorstwa Stanisława Stroińskiego, XVIII-wiecznego lwowskiego mistrza malarstwa.

Tajemnicza baszta

Ks. Wojciech Kania

Jadąc z Sandomierza w stronę Zawichostu, warto odwiedzić Kichary Nowe.

Niedziela sosnowiecka

Nie żałował czasu na modlitwę

Piotr Lorenc

Kolejna parafia naszej diecezji wzbogaciła się o relikwie św. Jana Pawła II. Uroczystej intronizacji w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie dokonał 7 września abp Mieczysław Mokrzycki.

Brat Albert – artysta wrażliwy

Ks. Tomasz Zmarzły

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej

Piotr Lorenc

To, co ze względu na pandemię nie udało się w kwietniu, można zrobić we wrześniu. Z takiego założenia wyszedł Michał Góral – dyrektor Miejskiego Klubu Jana Kiepury w Sosnowcu, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej.

Niedziela świdnicka

Kwartalne bierzmowanie

Ks. Mirosław Benedyk

Raz na cztery miesiące w świdnickiej katedrze biskup senior Ignacy Dec udziela darów Ducha Świętego osobom, które przygotowywały się indywidualnie do bierzmowania w swoich macierzystych parafiach.

Muzyczne święto w Strzegomiu

Krystyna Smerd

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Strzegom a Cappella, dedykowanego miłośnikom śpiewu chóralnego.

Przemienić kapłańskie serca

xmb

Do wspólnego odbycia dwóch dni skupienia zaprosił księży biskup świdnicki, gdy przygotowywał się do ingresu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Wilk w „Niebie”

Adam Szewczyk

Do szczecińskiego „Nieba” zawitał Wilk – Witek Wilk, pomysłodawca i założyciel ogólnopolskiej sieci księgarnio-kawiarni „Niebo w mieście”.

Męski Różaniec

Adam Szewczyk

Minął rok od pierwszej, zorganizowanej w Szczecinie przy parafii św. Jana Chrzciciela modlitwy różańcowej mężczyzn.

W sanktuarium pokoju

Maria Palica

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach to miejsce, do którego od 10 lat pielgrzymują wierni, by przede wszystkim modlić się o pokój.

Niedziela toruńska

Diamentowy jubileusz

Małgorzata Borkowska

Minęło 60 lat, odkąd s. Klemensa Płotka złożyła śluby zakonne w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety.

Wspomnienie wakacji

Agnieszka Bajcar, Justyna Angowska

Dzieci z Ogniska Wychowawczego parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny wracają pamięcią do wakacji pełnych wrażeń.

Mieć w sobie „coś”

Tomasz Strużanowski

Skąd bierze się autorytet? Z integralności słów i czynów – gdy jedne i drugie są zorientowane na Boga i pełnienie Jego woli. Boże światło przenikające życie człowieka, jego słowa i czyny – oto klucz do bycia autorytetem i do posiadania autorytetu.

Niedziela warszawska

Wyrównujemy szanse

Z  Konstantym Radziwiłłem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O awarii oczyszczalni „Czajka”, podziale Mazowsza i nowej strategii walki z pandemią z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Studia dla szukających Prawdy

Katarzyna Kasjanowicz

Czy osadzona w świecie starożytnym Biblia jest atrakcyjna dla dzisiejszego odbiorcy? Jak najbardziej, o czym świadczy już kilkudziesięciu chętnych do podjęcia nauki w Szkole Biblijnej Collegium Joanneum.

Msze w eterze

Wojciech Dudkiewicz

Atak koronawirusa pokazał, jak potrzebna jest nadawana z warszawskiego kościoła Świętego Krzyża Msza św. radiowa. Jej historia zaczęła się cztery dekady temu.

Niedziela wrocławska

Tam gdzie świętych moc

Grzegorz Kryszczuk

„Świętych obcowanie” to realna i aktualna więź, która łączy żyjących na ziemi ze zbawionymi w niebie i duszami czyśćcowymi.

Przekazać świat wartości

Grzegorz Kryszczuk

Pod koniec tych studiów pracodawcy sami zgłaszają się po studentów. Co takiego sprawia, że można bez większych problemów realizować się zawodowo zaraz po obronie pracy dyplomowej? O propozycji dydaktycznej na nowy rok akademicki oraz o zaletach studiowania na PWT z Arkadiuszem Cichoszem, rzecznikiem prasowym uczelni rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Quo vadis katechezo?

Grzegorz Kryszczuk

Katecheza w szkole stoi przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony pojawiają się wewnętrzne głosy wśród niektórych katolików, żeby przenieść ją na plebanię, z drugiej istnieje zewnętrzna presja, aby ograniczać liczbę godzin w szkołach. Do katechezy są zaproszeni także rodzice. Wynika to ze zobowiązania, jakie podjęli na chrzcie św.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Czynić dobrze wszystkim

Ks. Krzysztof Hawro

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam niezwykłą okazję spotkania świętych i błogosławionych, którzy mogą być dla nas orędownikami w niebie, ale też przykładem do naśladowania.

Rycerze Jana Pawła II w Biłgoraju

Joanna Ferens

Przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju powstała chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. 9 mężczyzn zadeklarowało chęć przystąpienia do zgromadzenia i złożyło ślubowanie.

Recepta na szczęście

Ewa Monastyrska

Czy można wybaczyć komuś, kto bardzo nas skrzywdził? Czy można być szczęśliwym, gdy cały świat się od nas odsunął? Czy naprawdę cierpienie może być błogosławieństwem?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Remontowe podsumowanie

Kamil Krasowski

W sulechowskiej farze odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna, podsumowująca przeprowadzone w niej dotychczasowe prace konserwatorskie.

Sport, patriotyzm i Jan Paweł II

Kamil Krasowski

Do „Sokoła” należeli twórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller, uczestnik bitwy pod Monte Cassino gen. Władysław Anders, a także sam św. Jan Paweł II. Czym były „Sokoły” i jak wygląda ich działalność dzisiaj – opowiada Damian Małecki z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Uważaj na siebie

Marta Wiatrzyk-Iwaniec

Nieprzypadkowo taki właśnie tytuł znajduje się na okładce najnowszego tomiku poetyckiego ks. Jerzego Hajdugi. Słowa te poeta wkłada w usta matki. Wypowiedziane w czasach koronawirusa nabierają szczególnego sensu.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...