Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 5

Póki żyjemy, będziemy u Matki Jasnogórskiej

49. Pielgrzymka Kombatantów AK odbyła się 13 września na Jasnej Górze. Uczestniczyli w niej żołnierze Armii Krajowej, ich rodziny i przyjaciele. Razem z kombatantami we wspólnej modlitwie wzięli udział harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy w dniach 11-13 września przeżywali swoją doroczną pielgrzymkę. Wspólnym uroczystościom przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

– Bardzo dobrze, że młodzi ludzie noszący dzisiaj mundury harcerskie mogą się spotkać z tymi, którzy już zdali egzamin. Oni w tym momencie napełniają swoje serca i umysły miłością Boga i ojczyzny. Kombatanci Armii Krajowej potwierdzili to czynem, zaangażowaniem, często przelaną krwią... Wielu ich kolegów poległo w walce o wolność i niepodległość naszej ojczyzny – powiedział bp Guzdek.

Reklama

– Było wśród nich sporo harcerzy; oni się nauczyli kochać Boga i ojczyznę właśnie w mundurach harcerskich, które później zamienili na mundury wojskowe – dodał.

– Jak co roku jestem, i tak od 40 lat przyjeżdżam – opowiadał 96-letni ppłk Henryk Czerwiński z zarządu okręgu śląskiego Armii Krajowej. – W czasie wojny byłem w partyzantce od 1942 r. do 1945 r., w 72. Pułku Radom, Góry Świętokrzyskie. Potem, po wyjściu z lasu, dowiedziałem się o Katyniu i nie poszedłem już do wojska, tylko zapisałem się na kolej. Warto było walczyć za ojczyznę.

– Czcigodni kombatanci, żołnierze Armii Krajowej! Przybyliście dziś przed oblicze Jasnogórskiej Pani, aby dziękować za to, że w czasie, kiedy ojczyzna była w potrzebie, nie pozostaliście bierni, w Bogu i Królowej Polski szukaliście natchnienia oraz sił do poświęcenia swojego młodego życia w służbie ojczyźnie i najwyższym wartościom – zaznaczył w homilii bp Guzdek.

Reklama

W 38. Pielgrzymce Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wzięło udział blisko 400 harcerzy.

– W obecnej chwili w ZHR jest ok. 20 tys. młodych ludzi, łącznie z instruktorami i instruktorkami. Odnotowujemy wzrost tej liczby. Wydawałoby się, że jest coraz trudniej, jednak zainteresowanie naszą organizacją cały czas się utrzymuje – podkreślił ks. hm. Robert Mogiełka, naczelny kapelan ZHR. – Harcerze wyróżniają się na tle młodych osób. Bez względu na czasy zawsze są ludźmi, którzy przez swoją przygodę i uczenie się odpowiedzialności za siebie nawzajem, za ojczyznę, za pracę nad sobą, są wyjątkowi.

Jesteśmy Legionem Maryi

26. Ogólnopolska Pielgrzymka LM odbyła się w dniach 11-12 września. Wzięli w niej udział kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad Legionu Maryi w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju oraz sympatycy. Coroczna pielgrzymka przybywa w okolicach daty powstania Legionu Maryi na świecie (7 września 1921 r.). Jest on apostolskim ruchem katolików świeckich, a jego celem jest uwielbienie Boga i osiągnięcie świętości przez jego członków poprzez modlitwę oraz czynną pracę apostolską. Legioniści służą pomocą duchową wszystkim, którzy są w potrzebie – odwiedzają samotnych i chorych, pracują wśród ludzi uzależnionych. Mszy św. 12 września na jasnogórskim szczycie przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun LM z ramienia episkopatu, a koncelebrował ks. Janusz Węgrzecki, ogólnopolski kierownik duchowy LM. – Kochani, miejcie świadomość waszego legionowego powołania, bo to jest powołanie, do którego wezwał nas Bóg, a myśmy odpowiedzieli. Jeśli Jezus mówi: „Jesteście solą ziemi, światłem świata”, to czym wy macie być? Zwietrzałą solą? Takim ogarkiem? To niemożliwe. Właśnie wy jesteście na pierwszej linii takiego frontu ewangelizacyjnego w waszych parafiach, i za ten wysiłek, trud i za to wszystko, co robicie, bardzo wam z serca dziękuję i życzę, abyście w tej pracy nie ustawali, bo jesteście Kościołowi potrzebni – podkreślił bp Marcinkowski.

2020-09-16 11:30

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Chrystus wciąż aktualny

Fragment obrazu

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Więcej ...

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

Agnieszka Dziarmaga

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii