Reklama

On-line o losach świata

Cywilizacja chrześcijańska bazuje na stwierdzeniu, że losy świata są dziełem Bożej Opatrzności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch „Europa Christi – Mundus Christi” od 2017 r. podejmuje studium dotyczące korzeni kultury, a zarazem tożsamości Europy. Trzeba zresztą stale przypominać, że ideę jednoczenia Europy po gehennie II wojny światowej podejmowali światli chrześcijanie.

Mamy świadomość, że trwa spór cywilizacyjny. Podczas gdy ateiści twierdzą, że porządek świata jest zdany na jakąś przypadkowość materii, my, wierzący chrześcijanie, uznajemy Boga za Stworzyciela nieba i ziemi. Filozofowie chrześcijańscy uważają, że utrzymywanie świata w istnieniu jest ciągłym stwarzaniem (conservatio est continua creatio). Cywilizacja chrześcijańska bazuje na stwierdzeniu, że losy świata są dziełem Bożej Opatrzności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Już w marcu 2017 r. Ruch „Europa Christi” zorganizował międzynarodowe sympozjum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na temat wizji Starego Kontynentu, którą podejmowali wielcy politycy i ojcowie jednoczącej się Europy, dziś kandydaci na ołtarze: Alcide de Gasperi i Robert Schuman. Ta wizja była ewangeliczna i sprzyjająca życiu w duchu chrześcijańskim. Na warszawskie sympozjum przybyli znakomici prelegenci, szczególnie z Włoch, a córka Alcide de Gasperiego – Maria Romana de Gasperi, przekazała uczestnikom sesji swoje przesłanie.

W październiku 2017 r. zorganizowany został I Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”, prowadzony w postaci sesji odbywających się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. Kierowaliśmy się intencją, by na progu działalności naszego ruchu zainteresować problematyką dotyczącą korzeni i tożsamości Europy różne środowiska, w tym szczególnie środowiska akademickie.

W 2018 r. sesje kongresu odbywały się nie tylko w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, ale również w Rzeszowie. Miało tam też miejsce m.in. wielkie wydarzenie kulturalne w postaci projektu muzycznego Dekalog, w którym wzięli udział znakomici artyści z kilku kontynentów. Wielu uczestników tego koncertu podsumowało go zdaniem: „Piękno zbawi świat”.

Reklama

Kolejny rok – 2019 – zaowocował sesjami kongresu już nie tylko w Polsce, ale również w Czechach (Velehrad), na Słowacji (Nitra) i na Ukrainie (Lwów).

W 2020 r. chcieliśmy przypomnieć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Planowaliśmy ciekawe sesje kongresowe w różnych miastach. Niestety, pandemia uniemożliwiła pełne przeżywanie tej wspaniałej rocznicy. Jednakże w lipcu udało nam się zorganizować pierwszą z sesji IV Kongresu – w Wigrach. W październiku natomiast zapraszamy na dwie kolejne sesje: na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie – 15 października i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 22 października. Obie ubogacą nas wykładami znakomitych profesorów i publicystów. Sesja na KUL – „Święty Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy – Doktor Kościoła” została przygotowana przez znawców tematyki prawnej i będzie jej przewodniczył wieloletni promotor Ruchu „Europa Christi” – ks. prof. Mirosław Sitarz. Bardzo ważną sesję warszawską – „Personalizm św. Jana Pawła II – przesłanie dla Europy” przygotowali znawcy filozofii personalistycznej, którą uprawiał papież Jan Paweł II. Jestem wdzięczny ks. prof. Bogumiłowi Gacce za cenny wkład w przygotowanie tej sesji kongresu.

Serdecznie zapraszam do udziału w obu sesjach IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”.

Zwracam uwagę, że z powodu pandemii nasze zaproszenie dotyczy uczestniczenia w sesji on-line.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-07 12:39

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10
Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

Więcej ...

Jadwiga Wiśniewska o tym, w jaki sposób unijni urzędnicy próbują narzucić zieloną ideologię

2024-04-26 07:11
Rozmowa z europoseł Jadwigą Wiśniewską

YouTube

Rozmowa z europoseł Jadwigą Wiśniewską

Polityka klimatyczna forsowana przez Komisję Europejską pod hasłem Zielony Ład, coraz bardziej zaczyna doskwierać mieszkańcom naszego kontynentu. Ostatnio dobitnie pokazały to chociażby ogromne protesty rolników w państwach członkowskich. Ale nie tylko, bo zagrożone ubóstwem energetycznym społeczeństwa coraz częściej zwracają się ku stronnictwom sprzeciwiającym się zielonej ideologii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...