Reklama

Niedziela 41/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
03

Serce jest potężnym panem

Ks. Jarosław Grabowski

Znaczenia życia nie mierzy się czasem, lecz głębią – napisał Lew Tołstoj

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

gorący temat
6-7

Encyklika „Fratelli tutti”. Franciszek rzuca koło ratunkowe światu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Trafna, głęboka diagnoza oraz mocny drogowskaz w kierunku braterstwa i przyjaźni społecznej dla postcovidowego świata, dla jego ratowania – tak jednym zdaniem można podsumować najnowszą encyklikę papieża Franciszka.

obserwator
8-9

Obserwator

temat numeru
10-13

Niezwykły 15-latek

Damian Krawczykowski

„Cieszę się, że umieram tak wcześnie, bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”. Kim jest Carlo Acutis, chłopiec, który wypowiedział te słowa tuż przed swoją śmiercią?

Carlo – projekt Pana Boga

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

Od najmłodszych lat prosił rodziców, aby wchodzili do kościołów i pozdrawiali Jezusa, a później odczuwał głębokie zjednoczenie z Jezusem w Eucharystii. Carlo mówił o niej: „Moja droga do nieba”. Swojego wyjątkowego syna, dziś błogosławionego, wspomina Antonia Salzano.

treści wiary
14-17

Fatimski cud Słońca

Wincenty Łaszewski

Tyle mówi się o cudzie Słońca! Właściwie z datą 13 października 1917 r., z ostatnim objawieniem w Fatimie, kojarzy nam się przede wszystkim właśnie owo wielkie miraculum. Tymczasem... to duży błąd.

Gdzie jest moje dziecko?

Ks. Tomasz Ceniuch

Wierzymy i wiemy, że jeśli dziecko umiera po chrzcie, trafia do nieba. Co się z nim jednak dzieje, gdy zmarło bez chrztu, bo nie było możliwości go ochrzcić, gdyż zmarło przed urodzeniem?

moim zdaniem
19

Wybór (do) niczego

Ks. Marcin Gołębiewski

życie kościoła
20-23

Matkę Bożą można czcić wszędzie

Rozmawia: Magdalena Wojtak

O pątnikach w Medjugorie w czasach pandemii, specyfice duszpasterskiej tego miejsca i potrzebie pokoju z wizytatorem apostolskim tamtejszej parafii abp. Henrykiem Hoserem rozmawia Magdalena Wojtak.

Potrzebny głos w sprawie eutanazji

Ks. Przemysław Lech

Eutanazja jest czynem złym, z jakiejkolwiek okazji i w jakichkolwiek okolicznościach – podkreśla Kongregacja Nauki Wiary w liście Samaritanus bonus.

Kłopotliwa sprawa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24

SacroExpo: sacrum, biznes, technologie

Agnieszka Dziarmaga

XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo odbyła się w Kielcach w dniach 28-30 września, mimo pandemii COVID-19.

Strachocina
25

Zacznijcie mnie czcić

Ks. Józef Niżnik

Ci, którzy pielgrzymują do św. Andrzeja, aby modlić się za ojczyznę, przekonali się, że jego działania są skuteczne.

punkt widzenia
26-29

Zbyt katolicka, więc niewygodna?

Prof. Grzegorz Górski

Ostatnie dni walki wyborczej w Stanach Zjednoczonych kształtuje i podgrzewa sprawa wyboru nowej sędzi Sądu Najwyższego. Obsada tego stanowiska może bowiem przechylić szalę zwycięstwa.

Bilans rządowej rekonstrukcji

Artur Stelmasiak

Długo zapowiadana rekonstrukcja staje się faktem. Zreformowany rząd będzie miał tylko 14 ministerstw, czyli najmniej od 1989 r. Zmiany bez wątpienia wzmocnią ośrodek władzy w kancelarii premiera.

widziane z prowincji
30

Szaleństwo elit?

Marian Salwik

niedziela z kulturą
31-43

Portret pisarza

w.d.

Przewodnik po Piśmie

j.k.

Miejsce na ziemi

j.k.

Wyborczy cyrk

w.d.

Program telewizyjny

Różańcowa droga do zbawienia

Joanna Szczerbińska

Październik to miesiąc Różańca świętego – z tej okazji ukazała się nowa książka Czesława Ryszki pt. Drabina do nieba. Dzieje Różańca. Autor ujawnia w niej nie tylko historię tej niezwykłej modlitwy, ale także jej ogromną moc i wkład w dzieje Polski.

Ważne kroki ku normalności

Piotr Iwicki

Każde doświadczenie, nawet to najbardziej dotkliwe, może wydać trudne do przecenienia owoce. Ponad pół roku działania naszej kultury w realiach pandemii COVID-19 pokazuje, że potrafimy się mierzyć z przeciwnościami losu.

Krzyżówka

Ostatni wywiad

Damian Krawczykowski

To nie jest standardowa biografia od A do Z. To nie jest zbiór faktów i wspomnień. To coś o wiele więcej – jedyna na świecie autobiografia ks. Piotra Pawlukiewicza, którą sam nazwał wywiadem strumykiem. Właśnie ujrzała światło dzienne.

moim zdaniem
44-45

On-line o losach świata

Ks. Ireneusz Skubiś

To nie szaleństwo

Jan Żaryn

z archiwów
46-47

Trudna historia

Michał Ostapiuk

O męczennikach wyniesionych na ołtarze przez Kościół prawosławny.

nasze sprawy
48-49

Naprawiajmy! Dla dobra środowiska i przyszłych pokoleń

Chrześcijańska troska o wspólny dom w walce ze smogiem

Jakub Jędrak

Od kilku lat często słyszymy o smogu, o tym, że powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone. Coraz bardziej obecny w debacie publicznej problem dotyczy każdego, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

sprawy rodzinne
50-52

Krok w naturę

Kasper Jakubowski, Anna Warzyńska

O korzyściach przyrodniczych mikrowypraw i o tym, że nie ma złej pogody na spacer, przekonują edukatorzy przyrody: Anna Warzyńska i dr Kasper Jakubowski. Odpowiadają na pytania, jak się do nich przygotować, jakie są korzyści z przyrodniczych wędrówek o każdej porze roku i gdzie szukać przyrody w miastach.

moim zdaniem
53

Małżeństwo wymaga luksusów

Jarosław Kumor

listy
54

Chcą korespondować

Zaproszenie

Aleksandra

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Nawet pół miliona złotych na inwestycje w małe przetwórstwo

Od 26 października 2020 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW na lata 2014-2020

dobre rady
56-59

W buraku siła

j.m.

Buraki odtruwają organizm i stymulują jego odnowę

Buraczki z koperkiem

Barszcz ukraiński

Domowy niezbędnik

Lek. med. Grażyna Bednarska, lekarz internista

Co warto mieć w podręcznej apteczce, aby w nagłej potrzebie udzielić pomocy komuś z domowników?

Jak motywować dzieci do nauki?

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

„Eustres” to pojęcie, które zmienia negatywne skojarzenia ze słowem „stres”. Bo stres to nie tylko reakcja niszcząca nasz układ nerwowy, ale także sygnał do natychmiastowego działania.

A jeśli chrzest jest nieważny

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Dlaczego formuła: „My ciebie chrzcimy...” powoduje nieważność sakramentu? – wszystkie następne sakramenty udzielone przez kapłana tak ochrzczonego są nieważne. Czy chodzi o to, że prawo nie może działać wstecz po „poprawce” sakramentu chrztu? Jeżeli tak, to jak rozumieć, że dla Pana Boga czas nie istnieje?

świat pod lupą
60-61

Czy Wenus nadaje się do życia?

Tomasz Chojnacki

Niedawno świat obiegła wiadomość o wykryciu w atmosferze Wenus fosforowodoru, gazu zwanego inaczej fosfiną, który na Ziemi powstaje w naturalny sposób, jako produkt metabolizmu bakterii beztlenowych. Czy na naszej siostrzanej planecie istnieje życie?

w centrum uwagi
62-63

Wojna bez końca

Wojciech Dudkiewicz

Ta wojna prędzej czy później musiała się rozpalić na nowo. Ormiańsko-azerski konflikt o Górski Karabach wydaje się nie do rozwiązania.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Mięso

Witold Gadowski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Przypowieść o zaproszonych na ucztę

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 22, 1-10 lub dłuższa perykopa Mt 22, 1-14)

Po wieczne czasy zamieszkam u Pana

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Realia i uwarunkowania, w jakich żyjemy, wpływają na naszą nadzieję i wyobrażenia o przyszłości oraz o życiu przyszłym. Kreśląc obraz szczęścia obiecanego przez Boga, prorok Izajasz nawiązuje do wystawnej uczty obfitującej w najwyborniejsze mięsa i wina.

Zaproszenie na ucztę

Ks. Tomasz Siemieniec

W starożytności uczty były nie tylko okazją do posilenia się, ale miały przede wszystkim charakter ceremonialny. Wspólne zasiadanie przy stole różnych osób wskazywało na to, że podzielają one te same wartości i idee oraz że osoby te znajdują się na tym samym poziomie, jeśli chodzi o ich status społeczny.

Najświętszy Sakrament

Ks. Jan Powroźnik

Pytanie czytelnika: Może moje pytanie wyda się komuś banalne, ale od jakiegoś czasu zastanawiam się, dlaczego w Kościele katolickim tak wielkie znaczenie przywiązuje się do adoracji Najświętszego Sakramentu; nawet październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiane są przy wystawionej monstrancji. Proszę o odpowiedź.

Patronka wyboru Jana Pawła II

Ks. Mariusz Frukacz

Święta Jadwiga Śląska pochodziła z zacnego rodu bawarskich hrabiów Andechs. Jest patronką wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Trzeba służyć

Ks. Piotr Bączek

Biskup Piotr Greger: – Kościół, który nie służy na wzór Jezusa – nikomu nie będzie potrzebny. Szpital, w którym brakuje postawy służebności, stanie się instytucją, dla której fundusz będzie ważniejszy od cierpiącego człowieka.

Kierunek Honduras

Mariusz Rzymek

Bielszczanka Ania Olma z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy na 14 miesięcy jedzie na misje do Tegucigalpy, stolicy Hondurasu. Jako wolontariuszka zasili swymi siłami wspólnotę Domu Serca im. św. Marii Goretti.

Wokół sztuki sakralnej

Monika Jaworska

Madonnom w sztuce plastycznej oraz krzyżom w górach poświęcone były wrześniowe spotkania ze sztuką sakralną w parafii św. Klemensa w Ustroniu.

Niedziela częstochowska

Wielka Księga Łask

Paweł Dudzik

W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, na kilkanaście dni przed 42. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Tygodnik Katolicki Niedziela złożył na Jasnej Górze Wielką Księgę Łask otrzymanych za przyczyną świętego.

Zaczynamy od kolan

Maciej Orman

O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.

Nasza strategia – zaufanie Bogu

Ks. Mariusz Frukacz

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu – powiedział abp Wacław Depo, który 1 października przewodniczył Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Rok akademicki rozpoczęty

Al. Karol Młynarczyk

W Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie 1 października br. zainaugurowano kolejny rok akademicki.

Poruszające świadectwo

Renata Przewoźnik

Śmiało można powiedzieć: „Konkatedra na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna...”. To nie przesada, ale fakt, gdyż po raz kolejny księża i parafianie wykazali się otwartością na potrzeby innych.

Doświadczyć wszechmocy Boga

Bożena Zdzieborska

Co sprawia, że nasze serca nie odczuwają obecności Boga? Tematem konferencji było powyższe pytanie, na które podczas Wieczoru Miłosierdzia 18 września ks. Rafał Jarosiewicz udzielał odpowiedzi.

Niedziela kielecka

Ojciec Kordecki – pińczowskie ślady

Agnieszka Dziarmaga

Znany w historii Polski jako bohaterski obrońca klasztoru jasnogórskiego zostawił po sobie pamiątki także na Ponidziu.

Nie stracić z horyzontu człowieka

Władysław Burzawa

Trzydziesta rocznica działalności samorządu gminnego była okazją otwarcia Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Stopnicy.

Czy to fotografia Niewidzialnego?

Katarzyna Dobrowolska

Miechowska bazylika niedawno zyskała Kaplicę Cudownego Obrazu z niezwykłą instalacją Volto Santo – Chusty z Manoppello.

Niedziela małopolska

Uczył kochać wszystko, co istnieje

Anna Bandura

Świętego Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i zwierząt, wspominaliśmy w Kościele 4 października. Tradycyjnie w  tym dniu Fundacja Brat Słońce przygotowała dla krakowian wiele atrakcji oraz umożliwiła mieszkańcom bliższe poznanie franciszkańskiej duchowości.

Rzecz konieczna

Maria Fortuna-Sudor

– W historię zmagania o to, by móc wysławiać Boga, aby do Niego zanosić modły, wpisują się także dzieje waszej świątyni – powiedział abp Marek Jędraszewski do zebranych na odpustowej Sumie w kościele św. Michała Archanioła w Sieprawiu, gdzie 25 lat temu konsekrowano świątynię.

Jest zawsze potrzebny

Maria Fortuna-Sudor

– Nie zabiegałem o to wyróżnienie, ale przyjąłem je z przyjemnością, bo mam wielki szacunek do naszego prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Niedzieli ks. prał. Józef Leśniak, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, który odbierał wspólnie z ks. kan. Franciszkiem Malarzem w czasie uroczystości odpustowych w Tymbarku.

Niedziela lubelska

Wszyscy jesteśmy ewangelizatorami

Anna Gliwa

Gromadźcie się przy Chrystusie, nie rezygnujcie z Niego – z takim apelem zwrócił się do wiernych bp Adam Bab.

Znak zbawienia

Urszula Buglewicz

Podczas uroczystości odpustowych w kaplicy adoracji kościoła Michała Archanioła w Lublinie odbyła się instalacja kopii Krzyża Trybunalskiego.

Mam za co dziękować

Anna Artymiak

Biskup Ryszard Karpiński świętował 35-lecie święceń biskupich.

Niedziela legnicka

Dzień skupienia służby liturgicznej

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 26 września, blisko 150 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy przybyło na wspólną modlitwę do katedry. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Pierwsza Gala Bracka za nami

Ks. Piotr Nowosielski

W sobotę 26 września w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, odbyła się pierwsza gala zorganizowana przez legnickie Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej, zwane popularnie Bractwem Księcia Henryka.

Uroczystości ku czci św. Hildegardy

Monika Łukaszów

W liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen jej czciciele oraz członkowie Centrum Stowarzyszenia św. Hildegardy modlili się przy relikwiach w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Niedziela łódzka

Konferencja Episkopatu Polski

Ks. Paweł Gabara

W dniach 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach na 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski spotkało się niemal 100 arcybiskupów i biskupów, aby omówić wyzwania duszpasterskie, jakie stoją obecnie przed Kościołem w Polsce.

Miłosierdzie w parafii św. Faustyny

Jadwiga Kamińska

O podjętych formach kultu Miłosierdzia Bożego w par. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi z ks. prał. Wiesławem Potakowskim rozmawia Jadwiga Kamińska.

Matka Boża na polach

Justyna Kunikowska

O parafii oraz inicjatywach w Zgierzu z proboszczem ks. Pawłem Szubertem rozmawia Justyna Kunikowska.

Niedziela przemyska

W okopach Świętej Trójcy

Ks. Maciej Flader

Z krajobrazem przemyskiego Zasania nierozłącznie związany jest kościół Trójcy Świętej, natomiast parafia istniejąca przy tym kościele z licznymi grupami i wspólnotami wpisuje się w duszpasterski krajobraz całej archidiecezji.

Dziecko w perspektywie Caritas

Ks. Paweł Konieczny

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – mówił Janusz Korczak.

Lazaryci na Jasnej Górze

Izabela Fac

Przez trzy dni pielgrzymujący na Jasną Górę mogli zauważyć postacie w płaszczach z zielonymi krzyżami. To lazaryci przybyli pokłonić się Matce Bożej.

Niedziela rzeszowska

Zawsze z Janem Pawłem II

Ks. Janusz Podlaszczak

Myślą przewodnią tegorocznego XX Dnia Papieskiego jest hasło „Totus Tuus” (Cały Twój).

Wielki Jubileusz w Małej

S. Hieronima Janicka

W niedzielę 20 września 2020 r., w przeddzień wspomnienia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, parafianie i liczni goście zgromadzili się w zabytkowej świątyni św. Michała Archanioła w miejscowości Mała, aby uczestniczyć w niecodziennej uroczystości. Brat Mateusz Miklos OFM z bernardyńskiej prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej obchodził tutaj czterdziestolecie profesji zakonnej.

Październik z Królową Różańca

Arkadiusz Bednarczyk

150 psalmów dziennie mieli odmawiać z pamięci średniowieczni mnisi. Dało to początek modlitwie różańcowej.

Niedziela sandomierska

Trzeba sobie pomagać

Ks. Wojciech Kania

Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Tak, Pomagam. Uczestniczyło w niej 75 sklepów z terenu diecezji.

Sąsiedzi od wieków

Ks. Wojciech Kania

Od kilku lat w Tarnobrzegu z początkiem października organizowany jest Marsz Pamięci, ku czci tarnobrzeskich Żydów, wypędzonych przez Niemców w 1939 r. w kierunku sowieckiej strefy okupacyjnej.

Janowska Pani

Ks. Wojciech Kania

Do parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim od setek lat pielgrzymują wierni, aby wypraszać potrzebne łaski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej.

Niedziela sosnowiecka

Nuty dla Ojczyzny

Ks. Tomasz Zmarzły

Pod honorowym patronatem biskupa Grzegorza Kaszaka i medialnym Niedzieli odbędzie się V diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Organizatorem jest parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Ku czci Jana Pawła II

Ks. Tomasz Zmarzły

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły jest wciąż powodem do realizacji wielu przedsięwzięć. W licznych kościołach diecezji, szpitalach czy hospicjum odbyła się intronizacja relikwii naszego Papieża.

Człowiek modlitwy i dialogu

Piotr Lorenc

O św. Janie Pawle II z ks. Pawłem Sobierajskim – profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, diecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych – rozmawia Piotr Lorenc.

Niedziela świdnicka

Instalacja w Międzylesiu

Ks. Mirosław Benedyk

Dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bojanicach ks. kan. Maciej Martynek objął urząd proboszczowski w parafii Bożego Ciała w Międzylesiu.

Księżna w hospicjum

Krystyna Smerd

W drugiej połowie września wałbrzyskie Hospicjum im. św. Jana Pawła II odwiedziła Marie Elisabeth, małżonka księcia Bolka von Pless, wnuka ostatnich właścicieli zamku Książ księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV.

Przestańcie się wreszcie bać

Marek Zygmunt

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej inauguruje kolejny rok akademicki. O tym, jak w seminarium są realizowane słowa Jezusa: „Pójdź za mną” z księdzem rektorem i klerykami rozmawia Marek Zygmunt.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Rocznica przybycia Pani Fatimskiej

Ks. Robert Gołębiowski

W bieżącym miesiącu przypada 15. rocznica przybycia figury Matki Bożej Fatimskiej do sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie-Załomiu. Uroczyste obchody zaplanowano na 21 i 22 października.

Choszczno z Maryją

Katarzyna Szifer-Kamińska

Policjanci, strażacy, pracownicy sfery budżetowej, nauczyciele, emeryci, renciści, przedsiębiorcy i marynarze – co ich łączy? Ktoś. Jedna kobieta. Maryja.

Archidiecezja u stóp Maryi

Maria Palica

W dniach 25-26 września odbyła się 49. pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na Jasną Górę.

Niedziela toruńska

Wagary od Boga?

Helena Maniakowska

Gdy w jednej z nocnych audycji usłyszałam zachętę do wypowiedzi, aby wspomnieć czas szkoły i nauczycieli, zastanowiłam się, co pamiętam z mojego okresu szkolnego.

Przykłady pociągają

Anna Głos

Chodziłam do szkoły w trudnych czasach przemian społecznych, ale dzięki staraniom wyjątkowych nauczycielek zawodu w szkole pielęgniarskiej ukształtowało się moje patrzenie na chorego człowieka i chęć niesienia mu pomocy.

Eucharystia więzią miłości

S. Rafaela Olszowa CSDP

Może warto właśnie dzisiaj, gdy jutro staje się coraz bardziej niepewne, dokonać refleksji nad swoją miłością do Tego, Który do końca nas umiłował?

Niedziela warszawska

Walczymy o każdy oddech

Z Zofią i Wojciechem Dąbrowskimi rozmawiała Magdalena Wojtak

O śmiertelnej chorobie, sile modlitwy i zawierzeniu św. Janowi Pawłowi II z Zofią i Wojciechem Dąbrowskimi, rodzicami półrocznej Antosi cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA1), rozmawia Magdalena Wojtak.

Cierpiała dla Chrystusa

łk/archwwa.pl

W archidiecezji warszawskiej rozpocznie się proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki.

Tajny komplet prof. Białokurowej

Wiesława Dłubak Bełdycka

Podczas II wojny światowej z Tajną Organizacją Nauczycielską było związanych ponad 20 tys. nauczycieli. Połowa z nich została zamordowana

Niedziela wrocławska

Iskra Miłosierdzia zapłonęła w Oleśnicy

Ks. Łukasz Romańczuk

Od kilkunastu lat, w rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki ludzie na całym świecie jednoczą się o godz. 15, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Robił swoje, a Bóg błogosławił

Marzena Cyfert

Film Orzech – zawsze chciałem być z ludźmi zdobył główną nagrodę w kategorii polskiego filmu dokumentalnego na XXII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. O kulisach jego powstania z Damianem Żurawskim, który wraz z Magdaleną Piejko był reżyserem filmu – rozmawia Marzena Cyfert.

Przewodniczka na czas pandemii

Marzena Cyfert

W październiku do grobu św. Jadwigi Śląskiej, znajdującego się w międzynarodowym sanktuarium w Trzebnicy, ruszają licznie pielgrzymi. To szczególne pielgrzymowanie mierzy się sercem, ponieważ jest ono związane z oddaniem hołdu głównej patronce Śląska i archidiecezji wrocławskiej, księżnej śląskiej, opiekunce chorych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jeżeli się nawrócę, naplujcie mi w oczy

Ks. Krzysztof Hawro

Kolejny tydzień naszego życia przynosi nam niezwykłe świadectwo nawróconego ateisty.

Pod opieką Maryi

Joanna Ferens

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach 20 września przeżywała jubileusz 100-lecia istnienia.

Modlitwa i pamięć o pomordowanych

Adam Łazar

Na południe od centrum Lubaczowa, w lesie Niwki stoi pomnik, a umieszczona na nim tablica informuje, że spoczywają tu ofiary egzekucji mieszkańców Lubaczowa i okolicznych wsi, rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta w sierpniu 1941 r.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pielgrzymowali z różańcem

Ks. Adrian Put

Do Matki Bożej do Rokitna przybyło kilka tysięcy pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami na Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca oraz Apostolatu Margaretka. Modlili się o pokój i ustanie pandemii.

W drodze na Rok Jubileuszowy

Ks. Adrian Put

Wielu ludzi zgłębiając ideę Drogi Św. Jakuba, często ma możliwość przemyśleć na szlaku swoje życie – mówi o nowym projekcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl, w rozmowie z ks. Adrianem Putem.

Katolik to też ekolog

Wysłuchał Kamil Krasowski

Przed nami II edycja Programu Caritas Laudato Si’ w naszej diecezji, do którego obecnie trwa nabór. Na czym on polega, tłumaczy Anna Kobylińska.

Reklama

Najpopularniejsze

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Kościół

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę