Reklama

Niedziela 41/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
03

Serce jest potężnym panem

Ks. Jarosław Grabowski

Znaczenia życia nie mierzy się czasem, lecz głębią – napisał Lew Tołstoj

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

gorący temat
6-7

Encyklika „Fratelli tutti”. Franciszek rzuca koło ratunkowe światu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Trafna, głęboka diagnoza oraz mocny drogowskaz w kierunku braterstwa i przyjaźni społecznej dla postcovidowego świata, dla jego ratowania – tak jednym zdaniem można podsumować najnowszą encyklikę papieża Franciszka.

obserwator
8-9

Obserwator

treści wiary
14-17

Fatimski cud Słońca

Wincenty Łaszewski

Tyle mówi się o cudzie Słońca! Właściwie z datą 13 października 1917 r., z ostatnim objawieniem w Fatimie, kojarzy nam się przede wszystkim właśnie owo wielkie miraculum. Tymczasem... to duży błąd.

Gdzie jest moje dziecko?

Ks. Tomasz Ceniuch

Wierzymy i wiemy, że jeśli dziecko umiera po chrzcie, trafia do nieba. Co się z nim jednak dzieje, gdy zmarło bez chrztu, bo nie było możliwości go ochrzcić, gdyż zmarło przed urodzeniem?

moim zdaniem
19

Wybór (do) niczego

Ks. Marcin Gołębiewski

życie kościoła
20-23

Matkę Bożą można czcić wszędzie

Rozmawia: Magdalena Wojtak

O pątnikach w Medjugorie w czasach pandemii, specyfice duszpasterskiej tego miejsca i potrzebie pokoju z wizytatorem apostolskim tamtejszej parafii abp. Henrykiem Hoserem rozmawia Magdalena Wojtak.

Potrzebny głos w sprawie eutanazji

Ks. Przemysław Lech

Eutanazja jest czynem złym, z jakiejkolwiek okazji i w jakichkolwiek okolicznościach – podkreśla Kongregacja Nauki Wiary w liście Samaritanus bonus.

Kłopotliwa sprawa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24

SacroExpo: sacrum, biznes, technologie

Agnieszka Dziarmaga

XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo odbyła się w Kielcach w dniach 28-30 września, mimo pandemii COVID-19.

Strachocina
25

Zacznijcie mnie czcić

Ks. Józef Niżnik

Ci, którzy pielgrzymują do św. Andrzeja, aby modlić się za ojczyznę, przekonali się, że jego działania są skuteczne.

punkt widzenia
26-29

Zbyt katolicka, więc niewygodna?

Prof. Grzegorz Górski

Ostatnie dni walki wyborczej w Stanach Zjednoczonych kształtuje i podgrzewa sprawa wyboru nowej sędzi Sądu Najwyższego. Obsada tego stanowiska może bowiem przechylić szalę zwycięstwa.

Bilans rządowej rekonstrukcji

Artur Stelmasiak

Długo zapowiadana rekonstrukcja staje się faktem. Zreformowany rząd będzie miał tylko 14 ministerstw, czyli najmniej od 1989 r. Zmiany bez wątpienia wzmocnią ośrodek władzy w kancelarii premiera.

widziane z prowincji
30

Szaleństwo elit?

Marian Salwik

niedziela z kulturą
32-43

Portret pisarza

w.d.

Przewodnik po Piśmie

j.k.

Miejsce na ziemi

j.k.

Wyborczy cyrk

w.d.

Różańcowa droga do zbawienia

Joanna Szczerbińska

Październik to miesiąc Różańca świętego – z tej okazji ukazała się nowa książka Czesława Ryszki pt. Drabina do nieba. Dzieje Różańca. Autor ujawnia w niej nie tylko historię tej niezwykłej modlitwy, ale także jej ogromną moc i wkład w dzieje Polski.

Ważne kroki ku normalności

Piotr Iwicki

Każde doświadczenie, nawet to najbardziej dotkliwe, może wydać trudne do przecenienia owoce. Ponad pół roku działania naszej kultury w realiach pandemii COVID-19 pokazuje, że potrafimy się mierzyć z przeciwnościami losu.

Ostatni wywiad

Damian Krawczykowski

To nie jest standardowa biografia od A do Z. To nie jest zbiór faktów i wspomnień. To coś o wiele więcej – jedyna na świecie autobiografia ks. Piotra Pawlukiewicza, którą sam nazwał wywiadem strumykiem. Właśnie ujrzała światło dzienne.

moim zdaniem
44-45

On-line o losach świata

Ks. Ireneusz Skubiś

To nie szaleństwo

Jan Żaryn

z archiwów
46-47

Trudna historia

Michał Ostapiuk

O męczennikach wyniesionych na ołtarze przez Kościół prawosławny.

nasze sprawy
48-49

Naprawiajmy! Dla dobra środowiska i przyszłych pokoleń

Chrześcijańska troska o wspólny dom w walce ze smogiem

Jakub Jędrak

Od kilku lat często słyszymy o smogu, o tym, że powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone. Coraz bardziej obecny w debacie publicznej problem dotyczy każdego, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Krok w naturę

Kasper Jakubowski, Anna Warzyńska

O korzyściach przyrodniczych mikrowypraw i o tym, że nie ma złej pogody na spacer, przekonują edukatorzy przyrody: Anna Warzyńska i dr Kasper Jakubowski. Odpowiadają na pytania, jak się do nich przygotować, jakie są korzyści z przyrodniczych wędrówek o każdej porze roku i gdzie szukać przyrody w miastach.

moim zdaniem
53

Małżeństwo wymaga luksusów

Jarosław Kumor

listy
54

Chcą korespondować

Zaproszenie

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Nawet pół miliona złotych na inwestycje w małe przetwórstwo

Od 26 października 2020 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW na lata 2014-2020

dobre rady
56-59

W buraku siła

j.m.

Buraki odtruwają organizm i stymulują jego odnowę

Buraczki z koperkiem

Barszcz ukraiński

Domowy niezbędnik

Lek. med. Grażyna Bednarska, lekarz internista

Co warto mieć w podręcznej apteczce, aby w nagłej potrzebie udzielić pomocy komuś z domowników?

Jak motywować dzieci do nauki?

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

„Eustres” to pojęcie, które zmienia negatywne skojarzenia ze słowem „stres”. Bo stres to nie tylko reakcja niszcząca nasz układ nerwowy, ale także sygnał do natychmiastowego działania.

Dlaczego formuła: „My ciebie chrzcimy...” powoduje nieważność sakramentu?

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Dlaczego formuła: „My ciebie chrzcimy...” powoduje nieważność sakramentu? – wszystkie następne sakramenty udzielone przez kapłana tak ochrzczonego są nieważne. Czy chodzi o to, że prawo nie może działać wstecz po „poprawce” sakramentu chrztu? Jeżeli tak, to jak rozumieć, że dla Pana Boga czas nie istnieje?

świat pod lupą
60-61

Czy Wenus nadaje się do życia?

Tomasz Chojnacki

Niedawno świat obiegła wiadomość o wykryciu w atmosferze Wenus fosforowodoru, gazu zwanego inaczej fosfiną, który na Ziemi powstaje w naturalny sposób, jako produkt metabolizmu bakterii beztlenowych. Czy na naszej siostrzanej planecie istnieje życie?

w centrum uwagi
62-63

Wojna bez końca

Wojciech Dudkiewicz

Ta wojna prędzej czy później musiała się rozpalić na nowo. Ormiańsko-azerski konflikt o Górski Karabach wydaje się nie do rozwiązania.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Mięso

Witold Gadowski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Wielka Księga Łask

Paweł Dudzik

W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, na kilkanaście dni przed 42. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Tygodnik Katolicki Niedziela złożył na Jasnej Górze Wielką Księgę Łask otrzymanych za przyczyną świętego.

Zaczynamy od kolan

Maciej Orman

O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.

Nasza strategia – zaufanie Bogu

Ks. Mariusz Frukacz

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu – powiedział abp Wacław Depo, który 1 października przewodniczył Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Niedziela małopolska

Uczył kochać wszystko, co istnieje

Anna Bandura

Świętego Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i zwierząt, wspominaliśmy w Kościele 4 października. Tradycyjnie w  tym dniu Fundacja Brat Słońce przygotowała dla krakowian wiele atrakcji oraz umożliwiła mieszkańcom bliższe poznanie franciszkańskiej duchowości.

Rzecz konieczna

Maria Fortuna-Sudor

– W historię zmagania o to, by móc wysławiać Boga, aby do Niego zanosić modły, wpisują się także dzieje waszej świątyni – powiedział abp Marek Jędraszewski do zebranych na odpustowej Sumie w kościele św. Michała Archanioła w Sieprawiu, gdzie 25 lat temu konsekrowano świątynię.

Jest zawsze potrzebny

Maria Fortuna-Sudor

– Nie zabiegałem o to wyróżnienie, ale przyjąłem je z przyjemnością, bo mam wielki szacunek do naszego prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Niedzieli ks. prał. Józef Leśniak, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, który odbierał wspólnie z ks. kan. Franciszkiem Malarzem w czasie uroczystości odpustowych w Tymbarku.

Niedziela legnicka

Dzień skupienia służby liturgicznej

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 26 września, blisko 150 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy przybyło na wspólną modlitwę do katedry. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Pierwsza Gala Bracka za nami

Ks. Piotr Nowosielski

W sobotę 26 września w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, odbyła się pierwsza gala zorganizowana przez legnickie Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej, zwane popularnie Bractwem Księcia Henryka.

Uroczystości ku czci św. Hildegardy

Monika Łukaszów

W liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen jej czciciele oraz członkowie Centrum Stowarzyszenia św. Hildegardy modlili się przy relikwiach w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Niedziela rzeszowska

Zawsze z Janem Pawłem II

Ks. Janusz Podlaszczak

Myślą przewodnią tegorocznego XX Dnia Papieskiego jest hasło „Totus Tuus” (Cały Twój).

Wielki Jubileusz w Małej

S. Hieronima Janicka

W niedzielę 20 września 2020 r., w przeddzień wspomnienia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, parafianie i liczni goście zgromadzili się w zabytkowej świątyni św. Michała Archanioła w miejscowości Mała, aby uczestniczyć w niecodziennej uroczystości. Brat Mateusz Miklos OFM z bernardyńskiej prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej obchodził tutaj czterdziestolecie profesji zakonnej.

Październik z Królową Różańca

Arkadiusz Bednarczyk

150 psalmów dziennie mieli odmawiać z pamięci średniowieczni mnisi. Dało to początek modlitwie różańcowej.

Niedziela wrocławska

Iskra Miłosierdzia zapłonęła w Oleśnicy

Ks. Łukasz Romańczuk

Od kilkunastu lat, w rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki ludzie na całym świecie jednoczą się o godz. 15, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Robił swoje, a Bóg błogosławił

Marzena Cyfert

Film Orzech – zawsze chciałem być z ludźmi zdobył główną nagrodę w kategorii polskiego filmu dokumentalnego na XXII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. O kulisach jego powstania z Damianem Żurawskim, który wraz z Magdaleną Piejko był reżyserem filmu – rozmawia Marzena Cyfert.

Przewodniczka na czas pandemii

Marzena Cyfert

W październiku do grobu św. Jadwigi Śląskiej, znajdującego się w międzynarodowym sanktuarium w Trzebnicy, ruszają licznie pielgrzymi. To szczególne pielgrzymowanie mierzy się sercem, ponieważ jest ono związane z oddaniem hołdu głównej patronce Śląska i archidiecezji wrocławskiej, księżnej śląskiej, opiekunce chorych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pielgrzymowali z różańcem

Ks. Adrian Put

Do Matki Bożej do Rokitna przybyło kilka tysięcy pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami na Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca oraz Apostolatu Margaretka. Modlili się o pokój i ustanie pandemii.

W drodze na Rok Jubileuszowy

Ks. Adrian Put

Wielu ludzi zgłębiając ideę Drogi Św. Jakuba, często ma możliwość przemyśleć na szlaku swoje życie – mówi o nowym projekcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl, w rozmowie z ks. Adrianem Putem.

Katolik to też ekolog

Wysłuchał Kamil Krasowski

Przed nami II edycja Programu Caritas Laudato Si’ w naszej diecezji, do którego obecnie trwa nabór. Na czym on polega, tłumaczy Anna Kobylińska.

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...