Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaczynamy od kolan

Maciej Orman/Niedziela

O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman: Pierwszą propozycją nowego duetu kapłanów w Duszpasterstwie Akademickim Emaus, który tworzy Ksiądz z ks. Jakubem Raczyńskim, jest doba eucharystyczna, która będzie się odbywać w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Ks. Michał Krawczyk: W Roku Eucharystii tak rozeznajemy, że chcemy wszystko zaczynać od kolan. Bez tego nie ma nic – ani świeżości myślenia, ani pójścia do ludzi. Rodzą się wtedy lęki. W wakacje wprowadziliśmy codzienną półgodzinną adorację w ciszy po Mszy św., która cieszy się niesamowitym „powodzeniem”. Będziemy ją kontynuować. Ta cisza i przebywanie z Jezusem to chyba coś podstawowego i najpiękniejszego. Z tego później rodzą się dobre pomysły i inspiracje.

Jak zawsze będą też rekolekcje na dobry początek, ale w tym roku trochę w innej formule, pod hasłem: Ż na Gigancie.

Ktoś nam powiedział, że Gigant to nazwa byłej stołówki w miasteczku akademickim. Ż to po prostu życie, a życie studenckie jest obfite na różne sposoby, jeśli chodzi o miejsce, którym jest Gigant. Poszliśmy tam kiedyś z ks. Jakubem Raczyńskim, wikariuszem, późno w nocy, i spotkaliśmy studentów. Zobaczyliśmy, że to miejsce żyje, ale też to, że niektórzy studenci nie wiedzą, że obok jest kościół. Postanowiliśmy więc przeprowadzić rekolekcje w dwóch etapach. Od 19 do 21 października zapraszamy do kościoła na Eucharystię z nauką o godz. 19, a o 20.30 spotkamy się ze studentami na Gigancie. Tam będziemy głosić i ewangelizować. Wieczory poprowadzą Wyrwani z niewoli i Arkadio.

Planują też księża rozpocząć Seminarium Odnowy Wiary.

To 11 tygodni pierwszego, podstawowego głoszenia kerygmatu, próba dotarcia z Ewangelią do serc. Dopiero po tych 3 miesiącach chcemy zaproponować konkretne grupy formacyjne. Mamy takie doświadczenie, że bez ewangelizacji, pierwszego spotkania z Jezusem, później wszystko jest zbudowane nie wiadomo na czym.

Reklama

Dostali też księża samochód-mobilny konfesjonał.

Ten dar utwierdził nas w tym, że mamy być też na zewnątrz i tam szukać studentów. Na początku chcemy wyjechać nim w Aleje Najświętszej Maryi Panny. Mamy na to zgodę arcybiskupa. Ten bus robi taką furorę, jakbyśmy jechali jakimś bentleyem (śmiech). Wszyscy się oglądają, więc sama taka zaczepka może sprawić, i mamy nadzieję, że tak będzie, że ktoś po prostu podejdzie i pogada. Biskup Andrzej Przybylski również zadeklarował się, że będzie spowiadał.

W jaki sposób zachęci Ksiądz pracowników akademickich i studentów, żeby zaglądali do DA Emaus?

Pracownicy akademiccy są nam bardzo bliscy. Przy tej okazji dziękuję rektorom politechniki i uniwersytetu za ich otwartość. Zapraszam na liturgiczną inaugurację roku, która odbędzie się 11 października o godz. 20 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W ramach rekolekcji na dobry początek zapraszam też profesorów i wszystkich pracowników akademickich w niedzielę 18 października o godz. 18 na spotkanie Dwie księgi, jedna Prawda. Będzie to wykład ks. dr. Jacka Marcińca, proboszcza parafii św. Zygmunta w Częstochowie. On też będzie prowadził nauki rekolekcyjne. Chcemy być razem z wykładowcami i profesorami, bo jesteśmy też dla nich. Zawsze z ks. Jakubem mówimy, że jeżeli byłaby potrzebna jakakolwiek pomoc duchowa, to mogą na nas liczyć. Was, drodzy studenci, zapraszamy do dawania sobie równych szans, tzn. żebyśmy się nie uprzedzali wobec siebie, spróbowali otworzyć serce, umysł i po prostu się spotkać. Chcę zachęcić do spotkania, nie na zasadzie: my – wy, oni, tamci, tylko my – razem.

Ksiądz Michał Krawczyk jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji częstochowskiej, a od 1 lipca duszpasterzem akademickim i administratorem personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, biskupa i męczennika, w Częstochowie.

2020-10-07 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Liczy się każdy człowiek

Maciej Orman

– Liczy się każdy człowiek, którego się uratuje i który wyjdzie na prostą – powiedział 19 lutego w auli Duszpasterstwa Akademickiego Emaus ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, podczas katechezy dla studentów.

Więcej ...

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Więcej ...

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...