Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaczynamy od kolan

Maciej Orman/Niedziela

O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maciej Orman: Pierwszą propozycją nowego duetu kapłanów w Duszpasterstwie Akademickim Emaus, który tworzy Ksiądz z ks. Jakubem Raczyńskim, jest doba eucharystyczna, która będzie się odbywać w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Ks. Michał Krawczyk: W Roku Eucharystii tak rozeznajemy, że chcemy wszystko zaczynać od kolan. Bez tego nie ma nic – ani świeżości myślenia, ani pójścia do ludzi. Rodzą się wtedy lęki. W wakacje wprowadziliśmy codzienną półgodzinną adorację w ciszy po Mszy św., która cieszy się niesamowitym „powodzeniem”. Będziemy ją kontynuować. Ta cisza i przebywanie z Jezusem to chyba coś podstawowego i najpiękniejszego. Z tego później rodzą się dobre pomysły i inspiracje.

Jak zawsze będą też rekolekcje na dobry początek, ale w tym roku trochę w innej formule, pod hasłem: Ż na Gigancie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ktoś nam powiedział, że Gigant to nazwa byłej stołówki w miasteczku akademickim. Ż to po prostu życie, a życie studenckie jest obfite na różne sposoby, jeśli chodzi o miejsce, którym jest Gigant. Poszliśmy tam kiedyś z ks. Jakubem Raczyńskim, wikariuszem, późno w nocy, i spotkaliśmy studentów. Zobaczyliśmy, że to miejsce żyje, ale też to, że niektórzy studenci nie wiedzą, że obok jest kościół. Postanowiliśmy więc przeprowadzić rekolekcje w dwóch etapach. Od 19 do 21 października zapraszamy do kościoła na Eucharystię z nauką o godz. 19, a o 20.30 spotkamy się ze studentami na Gigancie. Tam będziemy głosić i ewangelizować. Wieczory poprowadzą Wyrwani z niewoli i Arkadio.

Planują też księża rozpocząć Seminarium Odnowy Wiary.

To 11 tygodni pierwszego, podstawowego głoszenia kerygmatu, próba dotarcia z Ewangelią do serc. Dopiero po tych 3 miesiącach chcemy zaproponować konkretne grupy formacyjne. Mamy takie doświadczenie, że bez ewangelizacji, pierwszego spotkania z Jezusem, później wszystko jest zbudowane nie wiadomo na czym.

Reklama

Dostali też księża samochód-mobilny konfesjonał.

Ten dar utwierdził nas w tym, że mamy być też na zewnątrz i tam szukać studentów. Na początku chcemy wyjechać nim w Aleje Najświętszej Maryi Panny. Mamy na to zgodę arcybiskupa. Ten bus robi taką furorę, jakbyśmy jechali jakimś bentleyem (śmiech). Wszyscy się oglądają, więc sama taka zaczepka może sprawić, i mamy nadzieję, że tak będzie, że ktoś po prostu podejdzie i pogada. Biskup Andrzej Przybylski również zadeklarował się, że będzie spowiadał.

W jaki sposób zachęci Ksiądz pracowników akademickich i studentów, żeby zaglądali do DA Emaus?

Pracownicy akademiccy są nam bardzo bliscy. Przy tej okazji dziękuję rektorom politechniki i uniwersytetu za ich otwartość. Zapraszam na liturgiczną inaugurację roku, która odbędzie się 11 października o godz. 20 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W ramach rekolekcji na dobry początek zapraszam też profesorów i wszystkich pracowników akademickich w niedzielę 18 października o godz. 18 na spotkanie Dwie księgi, jedna Prawda. Będzie to wykład ks. dr. Jacka Marcińca, proboszcza parafii św. Zygmunta w Częstochowie. On też będzie prowadził nauki rekolekcyjne. Chcemy być razem z wykładowcami i profesorami, bo jesteśmy też dla nich. Zawsze z ks. Jakubem mówimy, że jeżeli byłaby potrzebna jakakolwiek pomoc duchowa, to mogą na nas liczyć. Was, drodzy studenci, zapraszamy do dawania sobie równych szans, tzn. żebyśmy się nie uprzedzali wobec siebie, spróbowali otworzyć serce, umysł i po prostu się spotkać. Chcę zachęcić do spotkania, nie na zasadzie: my – wy, oni, tamci, tylko my – razem.

Ksiądz Michał Krawczyk jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji częstochowskiej, a od 1 lipca duszpasterzem akademickim i administratorem personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, biskupa i męczennika, w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-10-07 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas to miłość. Studenckie „kołatanie”

Jasna Góra/YouTube

Duszpasterstwo Akademickie Emaus z Częstochowy podjęło 2 czerwca modlitwę w ramach „Nocnego kołatania” na Jasnej Górze w intencji jak najszybszej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i dobrego przygotowania do tego wydarzenia.

Więcej ...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Kościół

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec