Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzież ma wiele pytań

Młodzież zaangażowana w życie Kościoła w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

Archiwum KSM

Młodzież zaangażowana w życie Kościoła w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

– Potrzeba nowego spojrzenia na duszpasterstwo młodzieżowe po wydarzeniach, których byliśmy świadkami w centrum Częstochowy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Witek – asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agata Kowalska: Jak na przestrzeni lat zmieniła się młodzież i jej podejście do Kościoła?

Ks. Andrzej Witek: Rewolucja komunikacyjna sprawiła, że słabości młodości zostają obnażane o wiele szybciej. Kultura tymczasowości i bezrefleksyjnej otwartości na wszystko, konsumpcjonizm i dostępność intensywnych bodźców to dziś naturalne środowisko, w którym żyją młodzi. Niektórzy z nich nie pamiętają czasów, kiedy nie było dostępu do internetu, a istnienie Facebooka uważają za tak oczywiste jak konieczność oddychania. Nie ma co ukrywać, że Kościół dopiero uczy się obecności w przestrzeni social mediów. Z drugiej natomiast strony to, co najcenniejsze w Kościele, nigdy nie będzie możliwe do osiągnięcia w świecie wirtualnym. Może to jest właśnie droga Kościoła do młodego człowieka – powrót do tego, co najbardziej podstawowe.

Obserwując to, co dzieje się na polskich ulicach, widząc młodzież atakującą Kościół, można wysnuć wniosek, że zagubił się autorytet Kościoła...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Problem jest o wiele bardziej złożony. Ci, którzy dziś dokonują tych najbardziej agresywnych profanacji, w kościele nie byli już dawno, a może nawet w ogóle. Znają go tylko z mediów, i to niekatolickich. Trudno więc mówić, że Kościół stracił w ich oczach autorytet, skoro go nigdy nie miał. Problem jest z młodzieżą zaangażowaną w Kościół, która dziś musi konfrontować naukę Ewangelii i przekaz niechrześcijańskich prawd słyszanych na ulicy. Trudność jest o tyle wielka, że opierają się one na prawie do wolności i źle rozumianej tolerancji, chwytnych hasłach. Celebryci często wprowadzają zamęt, a dziś to właśnie oni stanowią dla młodych przykład postępowania. Dlatego potrzeba odkrycia autorytetu Kościoła na nowo, dostrzeżenia tego, że chrześcijaństwo nie jest zakurzonym starociem, lecz koneserskim dziełem sztuki.

W świetle ostatnich wydarzeń uważa Ksiądz, że duszpasterstwo młodzieży powinno przejść zmiany?

W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży staramy się na bieżąco odczytywać znaki czasu i potrzeby młodych ludzi. Wszystkie spotkania osób decydujących opierają się na tym, by odnaleźć metodę i sposób dotarcia do młodego człowieka dziś, w tych realiach. Kładziemy nacisk na spokojny, merytoryczny dialog, edukację w sprawach fundamentalnych, rozpoznawanie manipulacji i pozytywny przekaz o Kościele – to podstawowe kwestie.

#KochamKościół – na czym ma polegać ta inicjatywa i co ma wnieść do dyskusji o odbiorze Kościoła?

To pierwszy krok w stronę młodego człowieka – świadectwo jedności między członkami młodzieżowych wspólnot działających w Kościele częstochowskim. Wracamy do pierwszego zachwytu Bogiem. Nawet jeśli dziś zagrały emocje lub młodzi czegoś w nauczaniu Kościoła nie rozumieją, z czymś się nie zgadzają – Kościół jest jak matka, kochamy ją mimo wszystko, rozmawiamy. Myślę, że jest to świetna okazja do tego, by więcej z młodymi na ten temat rozmawiać. Oni naprawdę mają wiele pytań.

Podziel się:

Oceń:

+5 -3
2020-11-18 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłaniec miłosierdzia

O. Jozafat (trzeci od lewej) w Rzymie podczas rozesłania misjonarzy
miłosierdzia

Archiwum Ojca Jozafata

O. Jozafat (trzeci od lewej) w Rzymie podczas rozesłania misjonarzy miłosierdzia

W Środę Popielcową papież Franciszek rozesłał na cały świat 1140 misjonarzy miłosierdzia, w tym ponad 60 do Polski. Na czym polega ich posługa, z kogo mają czerpać wzorce oraz o spowiedzi z Jozafatem Gohly, franciszkaninem, rozmawia Adrianna Sierocińska.

Więcej ...

Jubileusz 2025: Relikwie Jana Marii Vianneya i Jana Eudesa we francuskim kościele w Rzymie

2025-07-11 08:44

Vatican Media

Młodzi, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz Młodzieży będą się mogli pomodlić przed relikwiami św. Jana Marii Vianneya i św. Jana Eudesa. Zostały one sprowadzone do kościoła św. Ludwika, nieopodal Panteonu. Pozostaną tam do 8 września. Okazją jest oczywiście Rok Święty, a także stulecie kanonizacji obu francuskich świętych, o których Pius XI powiedział, że potrafili łączyć niezwykłą świętość życia ze zdumiewającą skutecznością apostolstwa.

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką