Reklama

Niedziela Świdnicka

Ojczyzna jest matką

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

Krystyna Smerd

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

Mieszkańcy Strzegomia zgromadzili się w bazylice, aby wraz z przedstawicielami władzy duchowej i świeckiej modlić się za Polskę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób mieszkańcy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego jako symbolu, który jednoczy nasz naród. Tego dnia okolicznościową Mszę św. odprawił bp Marek Mendyk. Ordynariusza diecezji świdnickiej w imieniu mieszkańców powitał burmistrz Zbigniew Suchyta oraz proboszcz ks. Marek Babuśka.

Burmistrz wraził wdzięczność za przybycie i wręczył biskupowi pamiątkę – serce z granitowej skały, które symbolizuje mocny fundament miasta Strzegomia. Życzył też zdrowia i sił na progu biskupiej posługi w naszej diecezji.

Trudny czas pandemii

Reklama

– Jeszcze przed rokiem nie wyobrażaliśmy sobie, takiej sytuacji, że będziemy musieli walczyć o zachowanie zdrowia w czasach pandemii groźnego koronawirusa, która ogarnęła cały świat – powiedział w pierwszych słowach biskup. – Chciejmy zrozumieć, że jeśli Pan Bóg dopuszcza na człowieka takie bolesne doświadczenie, choć sam tego nie chce, to tylko dlatego, by mogło z tego powstać jeszcze większe dobro. Dzisiaj trudno powiedzieć, jak się ono objawi. Ufajmy, że tak będzie – dodał.

Zanik wartości patriotycznych wpływa na zanik wartości chrześcijańskich.

Stawianie wymagań

Biskup odniósł się też do świętowanej w całym kraju rocznicy odzyskania niepodległości i powiedział, że ten dzień jest szczególną okazją, by stawiać pytania o miłość do ojczyzny, zwłaszcza że coraz trudniej na nie odpowiedzieć. – Gdzieś z głębi serca wyrywają się pełne żalu i bólu słowa poety Jana Kasprowicza: Rzadko na moich wargach – / Niech dziś to warga ma wyzna – / Jawi się krwią przepojony, / Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Następnie hierarcha podkreślił, że ojczyzna jest matką, a Polska jest matką szczególną. – Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma ona prawo do miłości szczególnej. Dzisiaj może bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii uświadamiamy sobie, że patriotyzm to już nie tylko przywiązanie do ziemi i mowy ojczystej, ale przede wszystkim stawianie sobie wymagań – zauważył biskup świdnicki.

Patriotyzm dzisiaj

Reklama

– Czy w naszych warunkach jest możliwe, by kochać swój kraj, być patriotą, łączyć postawę pełną szacunku i umiłowania swojej ojczyzny z chęcią ponoszenia za nią ofiar? Tak jak to czyniły dawne pokolenia? – zapytał bp Mendyk. – Patriotyzm dzisiaj to tradycja, szacunek i pielęgnowanie narodowych zwyczajów, kultury i języka. Jednak jesteśmy świadkami wielkiego zamieszania. Wobec fali przekleństw i niszczenia pomników ojczystej kultury stawiamy pytanie: co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy zrozumieli naszą lekcję historii – powiedział.

Ordynariusz wskazał też, że zanik wartości patriotycznych wpływa na zanik wartości chrześcijańskich i odwrotnie. – Kościół i ojczyzna dzisiaj potrzebują ludzi dobrych i mądrych; nie tylko ludzi techniki, jak podpowiada szkoła. Jeśli potrzebują ludzi techniki, to także takich, którzy będą jednocześnie ludźmi adoracji. I to nie jest przesada – podkreślił bp Marek Mendyk.

2020-11-25 11:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej

ordynariat.wp.mil.pl

Uroczystą mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęły się w sobotę centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Liturgii w intencji Ojczyzny i żołnierzy przewodniczy bp polowy gen. Józef Guzdek. On też wygłosi homilię.

Więcej ...

Jasna Góra: Święto patronalne paulinów

2021-01-15 15:44

Karol Porwich /Niedziela

Wierności i wytrwałości w odwadze, aby całe życie iść za Chrystusem życzył współbraciom w dniu ich patronalnego święta przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zakonnicy obchodzą dziś uroczystość ku czci św. Pawła Tebańczyka. To pierwszy pustelnik w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Więcej ...

Dobre czyny idą przed Boży tron

2021-01-15 15:28

Józef Wieczorek

- Śp. Aleksandra przeszła przez życie dobrze czyniąc, bo oparła je na najwyższych wartościach: „Bóg. Honor. Ojczyzna.” - podkreślił w homilii ks. Jerzy Pająk, żegnając śp. Aleksandrę Szemioth

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kościół

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wadowice: rozprowadzono ponad 6 tys. banknotów z...

Jan Paweł II

Wadowice: rozprowadzono ponad 6 tys. banknotów z...

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana

Kościół

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Aspekty

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Czym jest akolitat?

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Czym jest akolitat?

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Episkopat zajmie się sprawą dopuszczenia kobiet do...

Kościół

Episkopat zajmie się sprawą dopuszczenia kobiet do...