Reklama

Niedziela 48/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Strategiczny Adwent

Ks. Jarosław Grabowski

Rzeczywistość utwierdza nas w przekonaniu, że nie wystarczy już adwentowo czuwać samemu. Trzeba też budzić innych

uwaga
5

Oświadczenie w sprawie ks. Daniela Galusa

Red.

„Deklarowane przez ks. Galusa niezastosowanie się do decyzji swego biskupa stanowi akt nieposłuszeństwa. Posłuszeństwo nie tylko przyrzekał w czasie święceń diakonatu i prezbiteratu, ale i wymagał go zawsze bardzo ściśle od członków kierowanej przez siebie «Wspólnoty»” – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusza Bakalarza, które zostało przesłane do redakcji Niedzieli.

obserwator
6-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Doroczne listopadowe rekolekcje episkopatu Polski na Jasnej Górze odbywały się w formie on-line. Prowadził je ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca i były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W ich ramach biskupi w swoich domach słuchali ośmiu wideokonferencji. Swoją modlitwę w tym czasie ofiarowali w intencji Kościoła, ochrony życia nienarodzonych oraz pokoju w ojczyźnie. Rekolekcje częściowo były głoszone na żywo, a częściowo nagrane wcześniej i odtwarzane. Każda z ośmiu konferencji trwała ok. pół godziny.

nasze rekolekcje
14

Czekająca ławka

Ks. Krzysztof Pawlina

Trudno się zaprzyjaźnić z niepewnością i niepokojem codzienności, ale można się nauczyć inaczej żyć. Być wdzięcznym za to, co się ma. Wyrządzamy sobie krzywdę, gdy skupiamy się na tym, czego nam brak, a nie doceniamy darów, które otrzymaliśmy. Chcemy zmieniać świat, ale najpierw musimy odmienić siebie

moim zdaniem
15

O wiedzy, odwadze i świętych

Wincenty Łaszewski

Zachęcam do zdobywania wiedzy przez regularne czytanie i do zdobycia się na odrobinę odwagi przez odrobinę szaleństwa.

treści wiary
16-19

Niecodzienne rekolekcje

Ks. Mariusz Frukacz

Projekt ODDANIE33 to 33 dni rekolekcji, które przygotowują nas do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. To dobry sposób na przeżycie Adwentu w czasach pandemii

Szansa dla apostatów

O. prof. dr hab. Bazyli Degórski

Święty Cyprian uważał, że skruszonych odstępców od wiary należy przyjąć powtórnie do Kościoła, gdyż „poza Kościołem nie ma zbawienia”, a ci, którzy by zostali z niego wykluczeni, skazani byliby na wieczne potępienie.

życie kościoła
20-21

Kapucyn, który został kardynałem

Włodzimierz Rędzioch

– Przyjąłem tę nieoczekiwaną nominację ze zdziwieniem. Myślę, że jest to uznanie znaczenia słowa Bożego w życiu Kościoła, a nie mojej osoby. Tak długo, jak Bóg da mi siłę, wciąż będę je głosił. Nowy tytuł zwiększy moje zaangażowanie we wspieranie posługi Ojca Świętego modlitwą i słowem – powiedział nowy kardynał o. Raniero Cantalamessa.

świadek wiary
22-23

Szaleniec Boży

Krzysztof Tadej

Ksiądz Marceli Prawica był jednym z najsłynniejszych polskich misjonarzy. Przez 45 lat w buszu mówił ludziom o Bogu. Mieszkał w Chingombe w Zambii, niewielkiej miejscowości oddalonej od najbliższego miasta o 220 km. Zmarł trzy lata temu w opinii świętości. Tego niesamowitego zakonnika wspomina jego wychowanek – ks. Józef Hernoga w rozmowie z Krzysztofem Tadejem

życie kościoła
24-27

Francja domaga się Mszy

Ks. Michał Biedak

Zamknięcie kościołów we Francji jest o tyle dziwne, że mimo narodowej kwarantanny ulice żyją tak jak przedtem, markety i metro są pełne ludzi, a przedszkola i szkoły działają normalnie.

Zmysł nadprzyrodzony

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Potężne światowe ośrodki opiniotwórcze przypuściły szturm na osobę św. Jana Pawła II. Zamierzają odrzeć go ze świętości. To atak na cały Kościół – lud Boży.

Vive la France!

Tomasz Musiał

nasze sprawy
28-29

Protest! Przeciw komu?

Ks. Waldemar Gałązka

W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ograniczającym aborcję słyszy się o sojuszu Kościoła z PiS-em, nieliczeniu się Kościoła z problemami ludzi, a nawet pozbawianiu kobiet ich praw.

kochane życie
30

Wosk

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
32-41

Zmieszane reggae

j.k.

Kresy nieznane

j.k.

Kryzysy współczesności

w.d.

Tajemnicza postać

w.d.

Romantyczna legenda Oświęcimów

Arkadiusz Bednarczyk

Jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki w Polsce i zarazem najpiękniejszą kaplicą barokową na Podkarpaciu jest krośnieńska kaplica Oświęcimów. Pomyślana została jako mauzoleum gloryfikujące możny ród.

ważne
43

Weryfikujesz = wygrywasz

Dla każdego chorego czas jest na wagę złota, dlatego każda jego strata to nieodwracalne dla zdrowia, a często i życia skutki. W natłoku różnych informacji można się pogubić, a przez to łatwo trafić na nieuczciwe praktyki. O tym, dlaczego należy weryfikować dostępne metody leczenia, rozmawiamy ze Stanisławem Maćkowiakiem, prezesem Federacji Pacjentów Polskich

moim zdaniem
44-45

Nie tylko o kasę tu chodzi

Piotr Grzybowski

Czy Hiszpanie przeproszą?

Grzegorz Górny

W przeciwieństwie do innych europejskich państw, które jedynie eksploatowały swoje kolonie, Hiszpanie dbali o rozwój podległych sobie terytoriów.

nasza rozmowa
46-47

Trójmorze – szansa na sukces

Rozmawia Piotr Grzybowski

W naszym wspólnym interesie jest budowanie połączeń, których w tej części kontynentu długo nie było ze względu na sytuację geopolityczną.

historia
48-49

Obrączka Kiry

Sławomir Błaut

Jesienią 1939 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji elit II Rzeczypospolitej. Ten tragiczny los podzielił również Tomasz Tadeusz Wilkoński, poseł na Sejm II RP. Jego szczątki zidentyfikowano 70 lat później dzięki obrączce z wygrawerowanym imieniem żony – Kiry.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Nie będziesz sama

Beata Włoga

Są miejsca, w których kobieta, gdy dowiaduje się, że jest w tzw. niechcianej, nieoczekiwanej ciąży, może znaleźć pomoc. Często pierwszy moment paniki i poczucie osamotnienia powodują, że podejmuje ona nieodwracalną w skutkach decyzję o aborcji, bo wydaje się jej, że to jedyne rozwiązanie. Trzeba więc pokazywać inne rozwiązania, lepsze dla kobiety i dziecka.

moim zdaniem
53

Piki, gwiazdki i pioruny

Rafał Porzeziński

Nigdy w dziejach głupota nie była tak głośna, tak dumna i tak wspaniale przyjmowana.

listy
54

Chcą korespondować

Dorobek życiowy

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Król warzyw

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Chipsy z jarmużu

Jarmuż to król warzy

Koktajl z jarmużem

Zupa krem z jarmużu

Wizyta u psychologa dziecięcego

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Spotkanie z psychologiem bywa stresujące, szczególnie gdy sprawa dotyczy naszych dzieci

Kara za udział w protestach?

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Co wziąć ze sobą do szpitala covidowego?

Oprac. J. M.

Gdy jesteś chory na COVID-19, w każdej chwili może się okazać, że potrzebujesz fachowej pomocy i musisz udać się do szpitala.

punkt widzenia
60-61

Czekamy na szczepionkę

Im więcej ludzi będzie chronionych przez szczepionkę, tym nasze społeczeństwo będzie bezpieczniejsze – mówi prof. Włodzimierz Gut, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

świat pod lupą
62-63

Pomóż innym wyzdrowieć

Anna Marszałek

Osocze ozdrowieńców to wciąż najskuteczniejszy lek w walce z koronawirusem. Nie ustają apele o jego oddawanie.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Gdy dłoń szuka oręża

Witold Gadowski

Europa Christi
I-VIII

Personalizm – klucz do pontyfikatu św. Jana Pawła II

Cezary Ritter

Jan Paweł II ustawodawca Kościoła – wprowadzenie w problematykę

Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz

Prezentacja biografii: „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąlecia”

Dr. Peter Raina

Personalizm nadzieją Europy

Andrzej Szostek MIC

Personalizm św. Jana Pawła II i św. Johna H. Newmana

Ks. Prof. dr hab. Bogumił Gacka MIC

Porozmawiajmy o klasie średniej

Marian Miszalski

Kryzys demograficzny czy kryzys populacyjny?

Jan Michał Małek

Nie popychajmy rzeki

Andrzej Stanisławski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Polak z Sercem

Maciej Lewicki, KSM DD

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży na terenie całej Polski już po raz trzeci podjęła się akcji pn. „Polak z Sercem”. W tym roku 11 listopada wystartowała III edycja, która polega na zbiórce funduszy, żywności oraz artykułów chemicznych i szkolnych.

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

Oczy szeroko otwarte na cztery strony świata

Ks. Robert Grzybowski

W dzisiejszej perykopie ewangelicznej nasz Pan czterokrotnie nakazuje, aby czuwać. „Dlatego czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: wieczorem czy o północy, w czas piania kogutów czy o wschodzie słońca”.

Niedziela małopolska

Święty naszych czasów

Renata Biała

W Krakowie rozwija się kult św. Szarbela, za którego wstawiennictwem jego czciciele proszą m.in. o pokój w rodzinach, uzdrowienie z nieuleczalnej choroby i nawrócenie.

Bóg przychodzi

Anna Bandura

Zgaśmy światła i zachwyćmy się tym, że On jest – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Najpierw jednak przygotujmy się na Jego przyjście.

Gest, który zmienia świat

Anna Bandura

Róża miała operację 9 stycznia. Dziś chodzi, jej nóżka trzyma się jeszcze w szynie, ale jest prosta. Ciężko opisać, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za pomoc Caritasowi tarnowskiemu, naszemu proboszczowi i ludziom dobrej woli – mówi Marcelina Dąbrowska, babcia Róży, beneficjentki programu „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Niedziela rzeszowska

Jak oczekiwano na Narodzenie Pana...

Arkadiusz Bednarczyk

Przez Mszę św. zwaną roratnią, odprawianą kiedy na dworze jeszcze ciemno, a przyroda pogrążona jest we śnie, oddajemy cześć Maryi – Matce Jezusa. Wyrażają to również słowa pieśni: „Niebiosa, spuście nam na ziemskie niwy Zbawcę...”.

Była gotowa raczej umrzeć, niż dokonać aborcji

Iwona Józefiak OCV

Z początkiem września ukończyłam 60 lat życia. Był skromny jubileusz w gronie przyjaciół w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, gdzie od 25 lat posługuję. Ubrałam wtedy białe szaty dziewicy konsekrowanej, które są na takie wyjątkowe okazje. Jako już należąca do grupy seniorów, patrzę z niepokojem na protestujące tłumy nastolatków na polskich ulicach. Gdybym miała możliwość rozmowy z nimi, chciałabym opowiedzieć im pewną historię. Nie żadne „kazanie”, lecz świadectwo polskiej kobiety. Tylko czy oni, spod znaku błyskawicy, krzyczący wulgarnie, chcieliby tego wysłuchać?

Adwent drogą do nieba

O adwentowym zaproszeniu do nieba mówi ks. Krzysztof Książek, wikariusz posługujący w parafii Dobrego Pasterza w Jaśle-Sobniowie w rozmowie z Natalią Janowiec

Niedziela toruńska

Rodzina to skarb

Przepełniają ich satysfakcja i radość z tego, że mogą pomagać najmniejszym. Nie boją się trudnych wyzwań, ponieważ wiedzą, że przyświeca im wyższy cel. O powołaniu do rodzicielstwa zastępczego z Bogumiłą i Bartłomiejem Filarskimi rozmawia Ewa Melerska.

Kocham, ale...

Generalnie kocham ludzi, ale... i tu zaczyna się cała masa epitetów określających tych, których z obszaru kochania należy wykluczyć. Generalnie szanuję każdego, ale... i znów katalog tych, którym szacunek się nie należy. Generalnie jestem za życiem, ale... jestem wierzący, ale...

Biegun, który przyciąga

Renata Czerwińska

Myśl o zdobyciu wieży brodnickiego zamku, wędrówkach ulicami toruńskiego Starego Miasta, ptasim koncercie przy gotyckim kościele w Kaszczorku czy modlitwie w rotundzie w Strzelnie, pamiętającej niemalże początki państwa polskiego, przyprawia cię o mocniejsze bicie serca?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Sanktuarium w Babimoście

Kamil Krasowski

Biskup Tadeusz Lityński kościół parafialny św. Wawrzyńca w Babimoście ustanowił sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.

Opat Felbiger z Żagania

Ks. Adrian Put

Z terenu Środkowego Nadodrza pochodzi wielu znanych i uznanych badaczy, odkrywców i artystów. O niektórych z nich pisałem już na łamach Aspektów. Tym razem chcę krótko przybliżyć postać pewnego opata z Żagania.

Historia na ścianie

Ks. Adrian Put

Wydarzenia zielonogórskie to był największy zryw w obronie niezawisłości i niezależności oraz walki o wolność pomiędzy 1956 a 1970 r. Przez lata władze komunistyczne próbowały wymazać je ze świadomości mieszkańców miasta. Dlatego trzeba o nich mówić, a nawet trzeba je pokazywać.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna