Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zapatrzeć się w Chrystusa

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

PB

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

„Chrystus i współczesny człowiek w nauczaniu Jana Pawła II” – tak brzmiał tytuł katechezy w bazylice.

Papież Polak był zapatrzony w tajemnicę Chrystusa – przypomniał ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) w Krakowie. – Nie ma nic w Janie Pawle II i w jego twórczości, co nie byłoby sposobem głoszenia tej wielkiej tajemnicy Chrystusa, który jest jedynym kluczem do historii człowieka, jedynym kluczem do mojego życia – mówił. – Mogę wymyślać inne drogi: drogę buntu, obojętności, rewolucyjnej walki, tupania nogami, drogę sprzeciwu, przekleństwa, drogę polityki, drogę kłamstwa, ale jedyna droga, która prowadzi do domu, to jest Chrystus – dodał, odnosząc słuchaczy do programowego dokumentu pontyfikatu Jana Pawła II „Redemptor hominis”. Jak przypomniał, pierwsza papieska encyklika z 1979 r. była oparta o rozważania napisane przez Ojca Świętego jeszcze w Krakowie i zainspirowana Soborem Watykańskim II.

Reklama

Autor katechezy zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II powiedział bardzo wiele rzeczy o polityce czy kulturze lub ekonomii, ale tylko dlatego, że mówił przede wszystkim o Chrystusie. Podkreślił, że dla Jana Pawła II miarą człowieczeństwa jest właśnie Jezus Chrystus. – Dla wierzącego ten ideał, wzór człowieka to Jezus. To Chrystus objawia człowiekowi miłość. On otwiera nas na nią i uczy, jak ją przyjmować – tłumaczył kapłan, przestrzegając, że tym, co oddala nas od Chrystusa, jest brak solidarności z drugim człowiekiem. Katecheza miała miejsce 17 listopada.

Ks. prof. Robert Woźniak jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, teologiem, adiunktem w Katedrze Antropologii Teologicznej UPJPII. Doktorat z teologii dogmatycznej obronił na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Studiował także w Rzymie. Jest laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w roku 2008, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Teologów Dogmatyków. Był tłumaczem papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

2020-12-02 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej komentuje kwestię religii w szkołach

Bożena Sztajner/Niedziela

Według mnie państwo jest zobligowane do tego, by nie tylko kształcić, ale także kształtować młodzież. Albo będzie to prowadzone w formie lekcji religii różnych wyznań i różnych religii, albo w formie nauczania etyki. Musimy przekazywać również taką wiedzę, wskazywać na obowiązujące w życiu zasady, co jest dobre a co złe – powiedział KAI bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Więcej ...

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

archiwum oazy

W Paradyżu trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników.

Więcej ...

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania