Reklama

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krąpieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard-Wschód
Siedziba: Krąpiel
Liczba wiernych: 1 738
Proboszcz: ks. Robert Śnieg
Kościoły filialne: Trzebiatów - pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Tychowo - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspólnoty: Rady Budowlane, Żywy Różaniec (2 róże), Podwórkowe Koło Różańcowe, ministranci (38)
Czasopisma: "Mały Gość Niedzielny", "Miłujcie się", "Wstań", "Niedziela" - 10 egzemplarzy

Wieś Krąpiel leży przy drodze głównej nr 10 prowadzącej ze Szczecina do Wałcza, 10 km na wschód od Stargardu Szczecińskiego.
Do tutejszej parafii należą cztery miejscowości. Są to: Krąpiel, Trzebiatów, Tychowo i Sułkowo. Osada Krąpiel powstała w średniowieczu i była jedną z najstarszych posiadłości lennych rodu von Wedel. We władaniu tej rodziny wieś pozostawała do 1778 r., kiedy to sprzedana została za 22800 talarów baronowej Frederike von Goltz. Już w 1795 r. Krąpiel, jak i pobliskie Sułkowo nabył Otto von Bonin. Rodzina von Bonin pozostawała właścicielem majątku do końca XIX w. Na początku XX w. nabył Krąpiel Fritz von Hagen. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono i Krąpiel stała się wsią pegeerowską. Z majątku do dziś zachował się neorenesansowy pałac z połowy XIX w., otoczony dużym parkiem, niewielka część zabudowań gospodarczych wykorzystywana jest przez nowego właściciela.
Tutejszy kościół wczesnogotycki wzniesiono w XIII w. z ułożonych 23 warstw granitowych kwadr (dużych kamieni o kształcie zbliżonym do sześcianu i starannie obrobionych od strony lica muru). Zdaniem prof. Zygmunta Świechowskiego, wybitnego znawcy architektury granitowej, taki regularny układ jest charakterystyczny dla XIII-wiecznych kościołów wznoszonych na Pomorzu Zachodnim.
Kościół jest orientowany, bez wieży, na planie prostokąta o wymiarach 17, 6 m x 12, 2 m (długość całkowita 27, 3 m). Prostokątne prezbiterium ma szerokość o 1/5 mniejszą od szerokości nawy. Współczesna zakrystia dostawiona do ściany północnej. Szczyty kościoła zdobią blendy i sterczyny (szczyt wschodni jest ceglany).
Wnętrze kościoła jest jednonawowe, w prezbiterium przesklepione łukiem tęczowym, w nawie stropy podbite listwami. Wystrój kościoła współczesny, ufundowany po odbudowie kościoła.
Kościół w 1945 r. został zniszczony i wypalony. Jako ruina - bez konstrukcji dachowej, z naruszonymi murami - przejęty został w 1974 r. przez parafię w Pęzinie. Jej ówczesny proboszcz ks. Władysław Jackowski podjął się w 1980 r. odbudowy świątyni. Projekt odbudowy sporządziła inż. arch. Alicja Tymczyszyn. "W odbudowę kościoła włączyli się mieszkańcy wsi, pomógł kierownik PGR Jan Konieczny, użyczając niezbędnego sprzętu" - wspomina kronika parafialna. 10 kwietnia 1983 r. kościół został poświęcony przez bp. Jana Gałeckiego. Wkrótce potem, 9 października 1983 r., erygowano w Krąpieli parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. Jerzy Węgrzyn (1983-90). On to wybudował obszerną plebanię. Po nim pracował tu ks. Kazimierz Terlikowski (1990-2001). Od 7 sierpnia 2001 r. proboszczem jest ks. Robert Śnieg. Ksiądz Proboszcz pracował wcześniej jako wikariusz w: parafii pw. św. Kazimierza w Policach, w Szczecinie na Wzgórzu Hetmańskim i parafii pw. Królowej Korony Polskiej.
W parafii są dwa kościoły filialne, w Trzebiatowie z XV w. i w Tychowie z XVI w. Dramatyczne były losy kościoła w Trzebiatowie. Kościół po wojnie zachował się w dobrym stanie. Było w nim pełne wyposażenie: ołtarz, organy, ambona, ławki, dzwon na wieży. W 1952 r. w sposób świadomy dokonano zwalenia kościelnej wieży (opasano ją linami i pociągnięto ciężkim traktorem gąsienicowym z PGR). Ok. 1957 r. dokonano dalszej rozbiórki, w wyniku której kościół pozostawał przez wiele lat ruiną. Jego odbudowę zaczęto w 1990 r.
Odbudowaną świątynię (jednak bez wieży) 13 kwietnia 1998 r. poświęcił bp Jan Gałecki.
Do parafii należy miejscowość Sułkowo, w której mieszka 130 osób. Nie ma w niej jednak świątyni. W istniejącym tam baraku jedno pomieszczenie do celów kultu udostępnia Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Niedzielną Mszę św. Ksiądz Proboszcz odprawia w Krąpieli o godz. 9.30 (w sobotę także wieczorem o 17.30), w Tychowie o 11.00, w Trzebiatowie o 12.30 i w Sułkowie o 13.45. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi 25%. Rocznie udziela się 12 tys. Komunii św. Sześciu chorych objętych jest wizytą w pierwsze piątki miesiąca.
Na terenie parafii nie ma szkół. Dzieci dojeżdżają do szkół podstawowych w Pęzinie i Strachocinie, a gimnazjaliści do Stargardu Szcz. Ksiądz Proboszcz katechizuje w II Liceum w Stargardzie Szcz. w wymiarze 18 godz.
Moją wizytę w parafii składam w Wielki Piątek. Trwają przygotowania do urządzenia Grobu Pańskiego. Ksiądz Proboszcz z pomocą kleryka Dominika Dawida wnosi figurę Chrystusa. Kleryk Dawid pochodzi z Krąpieli, jest obecnie na V roku studiów w Wyższym Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Szczecinie. Przybywszy do swej rodzinnej wsi, pomaga Księdzu Proboszczowi w przygotowaniu świąt. Jego zadaniem jest m.in. przygotowanie zespołu ministranckiego do sprawowania liturgii Triduum Paschalnego. Na ławkach w kościele zauważam leżące śpiewniki. Jest to wybór pieśni kościelnych w opracowaniu ks. Tarsycjusza Sinka. By ułatwić śpiewy, dla każdego z kościołów parafii zakupiono dużą liczbę egzemplarzy.
"W ostatnim czasie udało się nam wymalować wnętrze kościoła w Tychowie, położyć drewnianą posadzkę w części prezbiterialnej - opowiada Ksiądz Proboszcz. - W Krąpieli zaczęliśmy wymianę pokrycia dachu - zamiast blachy pokryliśmy w pierwszym etapie dachówką część prezbiterialną kościoła. W dalszej planach czeka nas zmiana wystroju wnętrza, zmiana obrazu w kościele parafialnym. Parafia otrzymała pewne wsparcie materialne z miejscowości Rheine (diecezja Münster w Niemczech). Dzięki temu możliwe było wyposażenie zakrystii w potrzebne szafy i komody. Trzeba podkreślić, że parafianie sami dbają o porządek i przystrojenie kościołów, sami też prowadzą śpiewy kościelne".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dekrety o męczeństwie i uznaniu cnót heroicznych

2024-06-20 14:30

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do wydania dekretów dotyczących męczeństwa dwóch sług Bożych z Albanii i dekretów o heroiczności cnót czworga kandydatów na ołtarz z Włoch, Hiszpanii i Brazylii.

Więcej ...

Szef polskiego BBN: Polska wesprze Francję w ochronie Igrzysk Olimpijskich

2024-06-20 07:31

Adobe Stock

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w środę postanowienie o użyciu kontyngentu wojskowego PKW OLIMP do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - poinformował w środę PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Więcej ...

Przewodniczący KEP życzy dobrego wakacyjnego wypoczynku

2024-06-21 07:47
Abp Tadeusz Wojda SAC

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji, życzę wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom regeneracji sił fizycznych oraz umocnienia i ożywienia sił duchowych – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny