Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2021, str. 9

Jezus rodzi się w nas!

Od Chrystusa płyną radość i nadzieja, które dziś stają się naszym udziałem – powiedział abp Wacław Depo, przewodnicząc w Boże Narodzenie uroczystej Sumie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Ta radość pochodzi stąd, że chcemy żyć w prawdzie, która w Chrystusie jest mocą i mądrością Boga.

O to właśnie chodzi w Boże Narodzenie. Podczas Mszy św. zaśpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, który po zakończeniu Eucharystii wystąpił z krótkim koncertem kolęd w bazylice. – Chór od wielu lat śpiewa na bożonarodzeniowej Sumie, a po niej wykonuje koncert kolęd. W tym roku, ze względu na czas pandemii, wystąpiliśmy w ograniczonym składzie; tylko sekcja męska miała możliwość śpiewać podczas Mszy św. i tego krótkiego koncertu. Cieszymy się, że tej tradycji stało się zadość – powiedziała Niedzieli s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, dyrygentka chóru.

Trafiony pomysł na nietrafione prezenty

Reklama

Nietrafiony prezent pod choinką, z którym nie bardzo wiesz, co zrobić? Nie martw się, możesz go dyskretnie odstąpić, a przy okazji sprawić komuś radość. W Częstochowie już po raz kolejny wystartowała zbiórka nietrafionych prezentów. Tym razem organizują ją wspólnie Jasnogórski Punkt Charytatywny i Fundacja Ufam Tobie.

Wszystko zaczęło się w 2011 r., gdy Bolesław Twaróg z Tychów napisał do redakcji Tygodnia Katolickiego Niedziela list ze szczerym wyznaniem i zarazem prośbą, że jeśli okaże się, iż pod choinką znajdziemy nietrafiony prezent, to zamiast go wyrzucić, lepiej podarujmy go komuś potrzebującemu. List zainspirował prowadzących Jasnogórski Punkt Charytatywny do zorganizowania akcji, mającej na celu pozyskanie darów dla potrzebujących. Przez kolejnych 8 lat otrzymywali oni podarunki nie tylko z Częstochowy, ale z całej Polski. W zeszłym roku musieli jednak wycofać się z akcji. Zadanie to podjęła działająca przy częstochowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego Fundacja Ufam Tobie.

W tym roku obie instytucje organizują akcję wspólnie. Prezenty można przesyłać zarówno do Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, jak i do Fundacji Ufam Tobie. – Na co dzień blisko współpracujemy, dlatego na pewno i w temacie, komu przekazać taki nietrafiony prezent, dojdziemy do porozumienia – wyjaśnia Jolanta Kobojek, prezes Fundacji Ufam Tobie.

Reklama

Ojciec Zygmunt Bola, paulin – opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego tłumaczy, że ze względu na trochę inną grupę ludzi, którym obie instytucje pomagają, nie będzie większego problemu z odpowiednim wskazaniem osoby potrzebującej konkretnego nietrafionego prezentu. – Jasnogórski Punkt Charytatywny to przede wszystkim seniorzy, głównie renciści i osoby na świadczeniach przedemerytalnych, a Dolina Miłosierdzia to bezdomni i rodziny z dziećmi, zatem od razu po otrzymaniu przesyłki będzie wiadomo, komu będzie bardziej przydatna – tłumaczy paulin.

Nietrafione prezenty można przesyłać na adres: Jasnogórski Punkt Charytatywny, ul. św. Barbary 6, 42-200 Częstochowa lub: Fundacja Ufam Tobie, ul. o. Kordeckiego 49, 42-200 Częstochowa.

Ważne, żeby na przesyłce znalazł się dopisek: „Nietrafione prezenty”.

2021-01-05 11:49

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44
Abp Cyril Vasil'

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku