Reklama

Niedziela 2/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Narodzeni na nowo

Ks. Jarosław Grabowski

Kim są nawróceni? Co sprawia, że decydują się, już jako dorośli, dokonać w swoim życiu, w swoim sposobie myślenia i postrzeganiu świata, tak ogromnej rewolucji? Jak my, katolicy, powinniśmy na nich patrzeć? Możemy bowiem stać się dla nawróconych przewodnikami na drogach wiary, jako ci starsi i bardziej okrzepli w wierze. A może wręcz przeciwnie – powinniśmy uczyć się od nich entuzjazmu, radości i niezłomności wiary?

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-14

Nawróceni

Eugeniusz Sakowicz

Nawracają się na chrześcijaństwo wyznawcy różnych religii, zwolennicy wielorakich filozofii i światopoglądów.

Cena wiary

Oprac. na podstawie książki Josepha Fadelle

Historia Józefa, wcześniej Mohammeda al-Sayyid al-Moussaoui, przedstawia „drogę krzyżową” irakijskiego muzułmanina, który postanowił zostać chrześcijaninem.

Wybrali chrześcijaństwo

Ireneusz Korpyś, Damian Krawczykowski

Jest wymagające. Często wiąże się z ofiarą, nawet własnego życia. Dlaczego chrześcijaństwo pociąga za sobą tak wielu ludzi? Już od 2 tys. lat żydzi, poganie, muzułmanie czy ateiści wkraczają na drogę Jezusa i zmierzają ku świętości. Poznajmy kilka inspirujących postaci, które w Kościele katolickim odnalazły prawdziwą wiarę i sens życia.

moim zdaniem
15

(nie)łaska chrztu świętego

Ks. Marcin Gołębiewski

Chrzest daje życie nadprzyrodzone i sprawia, że człowiek może kroczyć Bożymi drogami przez ziemskie życie ku życiu wiecznemu.

treści wiary
16-17

Czy Maryja się bała?

O. Wojciech Dec, paulin

Czy Maryja bezgranicznie ufała Bogu? Czy zwyczajnie, po ludzku, przeżywała różne trudne sytuacje, np. gdy nie było dla nich miejsca w Betlejem – czy bała się, gdzie się podzieją?

życie kościoła
18-23

Wspierajmy medyków i chorych

Rozmawia: Magdalena Wojtak

O duchowej terapii, modlitewnym pomoście i posłudze księży w szpitalach z ks. Arkadiuszem Zawistowskim – krajowym duszpasterzem służby zdrowia i kapelanem Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – rozmawia Magdalena Wojtak.

Kapelan z covidowego oddziału

Rozmawia: Karol Porwich

O życiu, śmierci i codziennej rzeczywistości covidowego oddziału rozmawiamy z br. Krzysztofem Groszykiem, kapucynem, kapelanem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Otworzyć się na moc Ducha

Maria Fortuna-Sudor

– Musimy dostrzec, że przez wieki, szczególnie do X stulecia, Kościół funkcjonował w poszanowaniu jedności w różnorodności – przekonuje Karol Sobczyk, lider wspólnoty Głos na Pustyni, który wchodzi w skład zespołu inicjującego Krajową Służbę Komunii CHARIS w Polsce.

Myślenie globalne

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Jubileuszowe camino

Ks. Piotr Roszak

Ten jeden z najstarszych pielgrzymich szlaków, wymieniany wśród trzech najważniejszych, po Jerozolimie i Rzymie, odwiedza coraz więcej Polaków. Idea samotnej wędrówki spodobała się nam na tyle, że odkryto polskie drogi św. Jakuba, wiodące czasem aż do Santiago, a czasem w głąb siebie.

punkt widzenia
26-29

Rok gospodarczych niespodzianek

Piotr Filipczyk

Nawet w najśmielszych prognozach dotyczących 2020 r. nikt nie przypuszczał, że niemal w całości upłynie on pod znakiem pandemii i kryzysu gospodarczego. Nauczeni zeszłorocznym doświadczeniem powinniśmy raczej zadawać pytania o przyszłość niż stawiać kategoryczne tezy.

Rusza program szczepień

Artur Stelmasiak

Od 15 stycznia będą się odbywać zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Po pracownikach służby medycznej jako pierwsi będą mogli się zaszczepić seniorzy, służby mundurowe, pensjonariusze domów opieki społecznej oraz nauczyciele.

Szczepić się czy nie szczepić?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Stanowisko ekspertów KEP przedstawia skondensowaną wiedzę z zakresu teologii moralnej, która powinna być uwzględniona przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu.

kochane życie
30

O przemijaniu słów kilka

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
31-32

Za krótka historia

w.d.

Opowieści agenta

j.k.

Uwikłany w historię

w.d.

niedziela liturgiczna
32

Neeson bez końca

w.d.

Niedziela z kulturą
38-42

Program telewizyjny

Słowo Boga na wyciągnięcie ręki

Ks. Jan O’Dogherty

Konkurs ma się dobrze

Maria Fortuna-Sudor

– Ten konkurs rozsławia Kraków i Polskę na cały świat – przekonywała Ewa Warta-Śmietana, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego im. Iwony Borowickiej.

Krzyżówka

polecamy
43

FENIKS 2020 dla TVP

Barbara Jelonek

moim zdaniem
44-45

Przyjaźń czy interesy?

Piotr Grzybowski

Cesarz na dzisiejsze czasy

Jacek Pałkiewicz

nasze sprawy
46-50

Jak mały Oscar ewangelizuje Danię

Justyna Zbroja

Głosiliśmy katechezy. Staraliśmy się świadczyć o Chrystusie. Ale myślę, że Oscar zrobił dużo więcej... – mówi Felipe.

Gdy dorosłe dziecko odchodzi z partnerem

Jerzy Grzybowski

Jedni rodzice nad tym boleją. Inni coraz częściej akceptują taką sytuację, uważając, że nie mają wyjścia. Niekoniecznie...

Sukces na miarę czasów

Monika Jadnak

Przeciągająca się pandemia COVID-19 zahamowała nas w wielu dziedzinach. Pokazała, że nasze plany, bez żadnego ostrzeżenia, mogą być zweryfikowane. Na szczęście równie często potrafiliśmy żyć wbrew niej, a czasem – paradoksalnie – dzięki niej coś odkryć.

moim zdaniem
51

Trudna sztuka bycia ojcem

Michał Piekara

Ojcostwa nieustannie się uczymy. Czasem od innych ojców, niekiedy z dobrej literatury, ale najczęściej na własnych błędach.

historia
52-53

Prawy do lewego

Grzegorz Gadacz

W Polsce kierunek jazdy jednakowy dla wszystkich był wprowadzany od października 1921 r. razem z pierwszym kodeksem drogowym. Wcześniej, gdy jechało się z Warszawy do Krakowa, za Radomiem trzeba było zjeżdżać na lewą stronę.

listy
54

Chcą korespondować

Odpowiedzialność

Aleksandra

godne uwagi
55

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Rozmawia: Dominika Chylewska

Każdej zimy nurtuje nas bardzo ważne pytanie: czym dokarmiać ptaki, jak to robić i czy w ogóle trzeba? Temat jest dość złożony, dlatego zadaliśmy kilka pytań Andrzejowi Bidermanowi, który jest ekspertem w temacie bioróżnorodności w projekcie Caritas Laudato si’.

dobre rady
56-58

Przekąski karnawałowe

j.m.

Szybkie, smaczne i efektowne – takie właśnie powinny być karnawałowe przekąski.

Sałatka z tuńczykiem na krakersach

Roladki z wędzonego łososia

Pacjentki z SM z nadzieją na bezpieczną ciążę

Monika Adamczyk-Sowa

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą układu nerwowego trwającą przez całe życie. Czy przy aktualnej wiedzy medycznej i dostępności do nowych leków kobieta z SM może – pod kierunkiem lekarza – zaplanować macierzyństwo i bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko?

Aloes

Ojciec Henryk

Gimnastyka stóp

Ewa Nowak

Poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych i łagodzi uciążliwą nadpotliwość.

Dla kogo alimenty?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Co jest brane pod uwagę przez sąd przy orzekaniu alimentów?

nasza rozmowa
60-63

Pedofilia okrucieństwo (nie)tolerowane?

Rozmawia: Włodzimierz Rędzioch

W szczerej rozmowie z Niedzielą ks. Fortunato Di Noto mówi o kulisach działania środowiska związanego z pornografią dziecięcą, o drugim dnie tego procederu i o tym, dlaczego świat na niego pozwala.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Polityczna sprawa

Witold Gadowski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Chrzest Jezusa

Będziecie czerpać ze zdrojów zbawienia

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Święto Chrztu Pańskiego zamyka okres Bożego Narodzenia. Wzrok i pobożność wyznawców Jezusa Chrystusa przenoszą się z Jego przyjścia na świat i wczesnego dzieciństwa na same początki działalności publicznej.

On chrzcić was będzie Duchem Świętym

Ks. Antoni Tronina

Najstarsza i najbardziej zwięzła Ewangelia – według św. Marka zaczyna się od wystąpienia Jana Chrzciciela na pustyni. Święty Marek Ewangelista streszcza jego nauczanie w dwóch zdaniach, które wskazują na bliskie przyjście Zbawiciela: „Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym” (Mk 1, 8). Jest to zarazem pierwsza wzmianka o tajemniczym Duchu, niosącym uświęcenie grzesznemu światu. Będzie On wypędzał złe duchy z opętanych i przygotowywał świat na nadejście królestwa Bożego.

Trudna miłość bliźniego

Ks. Mariusz Frukacz

Pytanie czytelnika: Wiem, że chrześcijaństwo wymaga ode mnie miłości bliźniego, nawet nieprzyjaciół. Dlaczego jednak miłość bliźniego jest taka trudna?

Pogodny święty

Ks. Antoni Tatara

Taką osobą był francuski biskup – św. Hilary z Poitiers, który żył w IV wieku. Z poganina stał się chrześcijaninem, kontemplując starotestamentowe imię Boga – „Jestem, który jestem”. Jego wspomnienie przypada 13 stycznia.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Kapłański przewodnik

Mariusz Rzymek

Wydany we Lwowie w 1901 r. „Przewodnik po Śląsku Cieszyńskim wraz z opisem topograficzno-etnograficznym i szkicem dziejów Księstwa Cieszyńskiego ” autorstwa ks. Antoniego Macoszka był pierwszym polskim drukowanym przewodnikiem turystycznym.

Wzór dla młodych

Ks. Piotr Bączek

Do salwatoriańskiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej wprowadzono relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej.

Świątynie jak nowe

Monika Jaworska

Nowy rok to czas podsumowań. W drewnianych świątyniach udało się zrealizować liczne prace przy obejściach i polichromiach we wnętrzach.

Niedziela częstochowska

Zapomniany święty?

Natalia Czaja

Czy św. Józef jest czczony w rodzinach i parafiach w naszej archidiecezji? Zainspirowani przez papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa, to pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom.

Nadzieja na mobilizację

Maciej Orman

W Roku św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka rozpoczynamy wędrówkę po miejscach jego kultu w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszy przystanek – górujące nad dzielnicą Raków sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Czas wracać – Szefowa wzywa!

Magdalena Rosik-Bera

Te charakterystyczne dla o. Teofila Krauzego słowa określały jego stosunek nie tylko do Matki Bożej Częstochowskiej, ale i do służby zakonnej. 1 stycznia minęło 20 lat od jego śmierci.

Niedziela podlaska

Kolędowanie z przesłaniem misyjnym

Barbara Oleksiuk

Okres Bożego Narodzenia jest ubogacony wieloma pięknymi zwyczajami i tradycjami, które pomagają w radosnym przeżywaniu tajemnicy wcielenia Syna Bożego.

Wielkie serca zakonników

Marek Sobisz

Członkowie Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur od kilku lat angażują się w niesienie pomocy Polakom mieszkającym za wschodnią granicą – Białorusi oraz Ukrainie.

Odnaleźć źródło

Mury tej świątyni były świadkiem wielu dziejowych wydarzeń, takich jak zabory, wojny światowe, zniszczenia i podnoszenie z ruin. I zawsze w jej wnętrzu, przed Jezusem obecnym w tabernakulum, trwała modlitwa podlaskiego ludu – podkreśla ks. Wiesław Niemyjski.

Niedziela kielecka

Przetrwać trudny czas

Katarzyna Dobrowolska

Zespół placówek Caritas w Świniarach służy blisko stu osobom, głównie chorym z zaburzeniami psychicznymi pochodzącym z regionu i z różnych stron Polski.

Aktywni dla Szańca

Agnieszka Dziarmaga

Potencjał zbudowany z ludzi chroni ten fragment świętokrzyskiej ziemi i dba o wyjątkowe dziedzictwo.

Rodzina w pandemii

Z ks. dr. Arturem Skrzypkiem, dyrektorem Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niedziela małopolska

Wejdźmy na szczyt

Anna Bandura

Większość z nas nie pamięta najważniejszego dnia naszego życia.

Z potrzeby serca

To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie na kolejne lata – powiedziała w rozmowie z Niedzielą Barbara Maria Górczewska, nagrodzona w grudniu minionego roku srebrnym BohaterONem 2020 w kategorii „Nauczyciel”.

Świadkowie Jezusa w codzienności

Norbert Polak

Gdy księża są obrażani, a kościoły atakowane, świeccy katolicy dają świadectwo wierności Ewangelii.

Niedziela lubelska

Blisko ołtarza

Agnieszka Marek

W parafii św. Brata Alberta odbyła się uroczystość przyjęcia w szeregi liturgicznej służby ołtarza 9 nowych ministrantów i 21 lektorów.

Kościół idzie do wiernych

Ks. Mieczysław Puzewicz

W tym roku kolęda w wersji tradycyjnej nie odbywa się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, gdzie taka praktyka funkcjonuje.

W Lublinie i w Afryce

Urszula Buglewicz

Dzielimy się z potrzeby serca, a nie z tego, co nam zbywa.

Niedziela legnicka

Święty na nasze czasy (2)

Ks. Piotr Nowosielski

Kontynuujemy rozpoczęte przed tygodniem przybliżenie postaci św. Andrzeja Boboli, który jest Patronem Polski i Patronem Jedności.

Rzeź niemowląt – zbrodnia Heroda

Ks. Sławomir Stasiak

Wydarzenie związane z wczesnym dzieciństwem Pana Jezusa, jawi się nie tylko jako smutne, lecz wręcz przerażające. Rzecz dotyczy rzezi niemowląt.

Niecodzienna szopka

Monika Łukaszów

Szopa zbita z desek, ołtarz ustawiony na sianie, przed nim żłóbek z Dzieciątkiem Jezus, a w tle żywe zwierzęta.

Niedziela łódzka

Niezatarte znamię chrztu

O. Sebastian Wiśniewski OMI

Niedziela Chrztu Pańskiego prowadzi nas nad Jordan, gdzie Bóg Ojciec zaświadczył o swoim Synu, na którym w sposób widzialny spoczął Duch Święty.

Patron na czas epidemii

O. Daniel Śliwiński

Kim jest bł. Rafał Chyliński, ubogi, pokorny franciszkanin, najdłużej posługujący w łódzkich Łagiewnikach (dziś dzielnica Łodzi), który zmarł 275 lat temu, a od 25 lat cieszy się chwałą błogosławionych?

Być dla wszystkich

Ks. Krzysztof Nalepa

8 stycznia mija dokładnie 21. rocznica sakry biskupiej bp Ireneusza Pękalskiego.

Niedziela przemyska

Wietrzna parafia

Ks. Maciej Flader

W okolicach Przełęczy Dukielskiej, gdzie zawsze wieje, wznosi się mały drewniany kościół, który jest sercem parafii Wietrzno, ale to nie wiatr wyznacza życie tej parafii, tylko dzwony kościelnej dzwonnicy i fanfary odsłaniające obraz Matki Bożej.

Bóg czasu nie liczy, ale go waży

Ks. Paweł Konieczny

Przełom starego i nowego roku dla wielu jest okazją do namysłu nad dniami, których biegu już nigdy nie odwrócimy. W perspektywie minionych miesięcy warto obiektywnie ocenić „wagę czasu” w kontekście dokonanego dobra przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Zgromadzeni na świętej wieczerzy

Ks. Łukasz Jastrzębski

Temat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2020/2021 zachęca nas do podjęcia refleksji nad tajemnicą Eucharystii, która jest celebrowana w Kościele i przez Kościół.

Niedziela rzeszowska

Dzieciństwo Jezusa

Arkadiusz Bednarczyk

Trwa okres Bożego Narodzenia, dlatego wielu wiernych stawia sobie pytania o to, jak wyglądało dzieciństwo Pana Jezusa. Odpowiedzi na to pytanie próbowali udzielić również artyści.

Szopka znakiem wiary i tradycji

O znaczeniu i tradycji szopki betlejemskiej mówi o. Łukasz Pazgan, franciszkanin posługujący w Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle.

Z Trzebosi do winnicy Pańskiej

Ks. Józef Fila proboszcz parafii w Trzebosi

Malutka wioska Trzeboś co pewien czas znajduje się w centrum zainteresowania. Widać szczególną opiekę Opatrzności Bożej, pod której wezwaniem jest parafia.

Niedziela sandomierska

Gwiazdka dla potrzebującego

Ks. Wojciech Kania

Diecezja sandomierska zorganizowała, przy współpracy z parafiami i Caritas diecezjalną, akcję „Podziel się ciepłem na święta”.

Jubileuszowe inicjatywy

Ks. Piotr Tylec

Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu w minionym roku obchodziła jubileusz 200-lecia swojego istnienia. I choć książnica ta powołana została do życia dopiero 1 stycznia 2007 r., to jednak należy pamiętać, iż utworzona została w głównej mierze z biblioteki sandomierskiego seminarium, a ta swoimi początkami sięga roku 1820.

Nowa rycerska rada

Ks. Wojciech Kania

W Janowie Lubelskim w szeregi Rycerzy Kolumba przyjętych zostało dwóch braci i dzięki temu utworzona została rada lokalna.

Niedziela sosnowiecka

Pod opieką św. Józefa

Ks. Tomasz Zmarzły

Biskup Grzegorz Kaszak wyraził radość z ogłoszenia przez papieża Franciszka Roku jubileuszowego na cześć św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia go patronem Kościoła powszechnego.

Szopki sercem malowane

Ks. Tomasz Zmarzły

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez szopki. Ich obecność w kościołach diecezji sosnowieckiej przybliżamy okiem obiektywu.

Droga do beatyfikacji

Ks. Tomasz Zmarzły

Pomimo pandemii, 12. dnia każdego miesiąca sprawowana jest Msza św. o beatyfikację czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa, zwanej Matką Zagłębia.

Niedziela świdnicka

Wrócić do fundamentów

Ks. Mirosław Benedyk

O potrzebie szerokiego zaangażowania mediów w konsekwentne kształtowanie zdrowego światopoglądu mówił bp Marek Mendyk w 1. niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Pielgrzymka po nowemu

Ks. Mirosław Benedyk

Organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę zaprezentowali nowe rozwiązania organizacyjne.

Bliżej św. Józefa

xmb

Ogłoszenie roku świętego cieśli z Nazaretu było motywacją do działań duszpasterskich dla kapłanów z Dzierżoniowa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nagroda rzecznika

Ks. Tomasz Kancelarczyk Prezes Fundacji Małych Stópek

Rzecznik praw dziecka wyróżnił Fundację Małych Stópek honorowym medalem Obrońcy Godności Dzieci.

Pracują, gdy inni świętują

Adam Szewczyk

Strażacy, lekarze, policjanci, strażnicy miejscy, energetycy, kolejarze, przewoźnicy… To tylko kilka przykładów profesji, których przedstawiciele pracują/pełnią służbę/czuwają każdego dnia i o każdej jego porze.

Dbajmy o język

Adam Szewczyk

Ostatnie miesiące ubiegłego roku pokazały, że w sposób nachalny są przekraczane kolejne granice dobrego smaku w sferze powszechnej i oficjalnej komunikacji werbalnej.

Niedziela toruńska

Stawić czoła wyzwaniom

Poprzedni rok postawił przed Kościołem wiele nowych i trudnych wyzwań. Jak wzrastać duchowo, kiedy w kościołach ograniczenia i obostrzenia? Z ks. Arturem Szymczykiem rozmawia Ewa Melerska.

Podwójne urodziny

Ks. Paweł Borowski

Nawałnica szalejąca nad Kościołem. Ograniczenia w możliwości sprawowania kultu. Trudności wewnętrzne i zewnętrzne. Grzechy ludzi Kościoła. Akty apostazji podejmowane w świetle jupiterów. Wielu wieszczy koniec Kościoła. I nagle w tym mroku rozbłyska światło chrztu.

Bohater znad Jordanu

Renata Czerwińska

Nie każdy wie, że przez naszą diecezję przepływa Jordan. Ta niewielka, bo zaledwie 18-kilometrowa rzeczka ma swoje ujście w Drwęcy w Złotorii. W jaki sposób św. Jan Chrzciciel staje dziś nad brzegami Jordanu?

Niedziela warszawska

Wyruszyć w drogę

Z Łukaszem Stefaniakiem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co daje pielgrzymowanie na Camino, o warszawskich akcentach Roku Kompostelańskiego i biegnących przez Mazowsze szlakach św. Jakuba, z Łukaszem Stefaniakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Interaktywna pomoc dla męża i żony

Magdalena Wojtak

Ma pomagać małżonkom w komunikacji i przeżywaniu kryzysów. Mobilna aplikacja jest odpowiedzią na rozpadające się rodziny.

Chcą być kochani

Katarzyna Kasjanowicz

Wrażliwi, autentyczni, zdolni. Każdy z nich ma inny stopień niepełnosprawności. Choć fizycznie dojrzali – potrzebują stałego wsparcia. Znaleźli miejsce, które jest ich drugim domem.

Niedziela wrocławska

Nowy początek

Ks. Łukasz Romańczuk

Mało kto pamięta moment chrztu. Przyjęliśmy go dzięki wierze mamy i taty. Do jakiego zadania zobowiązali się rodzice i rodzice chrzestni?

Papieski chrzest

Jak wygląda chrzest udzielany przez papieża? Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu wspomina chrzest swoich córek, którego udzielił papież Benedykt XVI.

Witaj, Mamusiu

Nina Ważna

Ostatni czas był dla mnie bardzo trudny, bo tak wiele mówiło się o prawie wyboru, tak wiele o traumie urodzenia chorego dziecka mówiły osoby, które tego nie doświadczyły. A ja stoję z boku i przysłuchuję się tym rozmowom.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Przez chrztu świętego wielki dar

Ks. Krzysztof Hawro

W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego przypada święto Chrztu Pana Jezusa. Zamyka ono okres świętowania Bożego Narodzenia.

Choinka dla św. Jana Pawła II

Joanna Ferens

Fundacja Gaudium et Spes oraz parafia św. Jana Pawła II w Biłgoraju rozstrzygnęły diecezjalny konkurs pt. Przystrój choinkę dla Jana Pawła II.

Dzieci utracone w ramionach Boga

Ewa Monastyrska

Tak naprawdę są to smaczki diecezji i lokalnego samorządu. Jednak, jak widać, współpraca ta może przynieść wiele dobrego, dlatego trzeba ją zauważyć.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Z kolędą do duszpasterzy

Kamil Krasowski

W poszczególnych parafiach diecezji trwają inne niż zwykle spotkania kolędowe.

Zwyczajnie i skromnie

Na początek roku zaplanowano w naszej diecezji pierwsze święcenia diakona stałego. O posłudze diakona oraz o odkrywaniu w sobie powołania opowiada Adam Runiewicz w rozmowie z ks. Adrianem Putem.

Rok na Dobrą Nowinę

Kamil Krasowski

Pewnie niejeden z nas chciał w swoim życiu choć raz przeczytać całe Pismo Święte i często kończyło się na dobrych chęciach. Nowy rok jest świetną okazją, żeby to zmienić, a „Nowy Testament w 365 dni” to inicjatywa, która na pewno w tym pomoże.

Reklama

Najpopularniejsze

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

Wiara

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie