Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapomniany święty?

Studio graficzne TK Niedziela

Czy św. Józef jest czczony w rodzinach i parafiach w naszej archidiecezji? Zainspirowani przez papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa, to pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom.

Na podstawie informacji, do których udało się nam dotrzeć, wydaje się, że kult opiekuna Świętej Rodziny nie jest powszechny w rodzinach. Również rodzice nie nadają tego imienia swoim dzieciom. Warte podkreślenia jest jednak to, że są osoby głęboko przekonane o jego skuteczności. W sposób szczególny jest on czczony w parafiach noszących jego wezwanie, w środowiskach, którym patronuje, takich jak: stolarze, cieśle, drwale, rękodzielnicy, robotnicy i rzemieślnicy, a także w okresie Bożego Narodzenia. Członkowie Żywego Różańca czczą go jako patrona Kościoła. Bywa wzywany jako patron dobrej śmierci.

Jak ożywić

Sam kult ożywił się w parafiach od czasu, kiedy w Kanonie Rzymskim we wszystkich modlitwach eucharystycznych jest wymieniane imię św. Józefa. Podobnie nadzieje można wiązać z Rokiem św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka. O możliwości, która przypomina o tym pięknym patronie, powiedział ks. prał. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego. – Zwracam uwagę na to, by mężczyźni często modlili się litanią do św. Józefa za swoje rodziny. Nauczyłem się tego od innego spowiednika, a teraz za pokutę zadaję mężczyznom właśnie tę litanię, by byli na jego wzór: zatroskani i ufający Bogu.

W naszej archidiecezji jest 7 parafii św. Józefa.

Podziel się cytatem

Przegląd parafii

Reklama

W archidiecezji częstochowskiej jest 7 parafii dedykowanych św. Józefowi. Wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Gorzędowie (dekanat gorzkowicki), Makowiskach (dek. pajęczański), Porębie (dek. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu), Wieluniu i we Wręczycy Wielkiej (dekanat truskolaski). Święty Józef Rzemieślnik patronuje parafii w Częstochowie, a św. Józef Robotnik – w Popowie (dek. miedźnowski). Przy parafii w Częstochowie działają Bractwo św. Józefa (ok. 100 osób), które zrzesza nie tylko parafian z tej wspólnoty, i Gwardia św. Józefa. Męskie róże różańcowe św. Józefa są m.in. w parafiach w Wieluniu i Myszkowie-Mrzygłodzie.

Środę uznaje się jako dzień szczególnej modlitwy do św. Józefa. Dlatego w parafii w Częstochowie Dróżki św. Józefa i nowenna są odprawiane w każdą środę o godz. 17.30. W Wieluniu jest odprawiana Msza św. połączona z nowenną do św. Józefa o godz. 7 i 18.

Mówią rodzice

O spełnionym pragnieniu opowiedziała Niedzieli Elżbieta z parafii św. Józefa w Częstochowie. – W naszej parafii od 2 lat trwa peregrynacja obrazu św. Józefa. U mnie w domu jest jego obraz, bo wymarzyłam sobie, aby wziąć go na jego święto. I ten obraz przyszedł do naszego domu 19 marca 2020 r. Ksiądz proboszcz powiedział mi, że mogę go mieć tyle czasu, ile chcę. Święty Józef jest obecny w moim życiu. Były odmawiane specjalne modlitwy, m.in. nowenna, modlitwy w różnych intencjach, np. za rodziny. Koleżanka dała mi obrazek z modlitwą do św. Józefa i powiedziała, że to ważna postać na ostateczne czasy – jak on przeprowadził Maryję z Dzieciątkiem przez niebezpieczeństwa, tak teraz jest patronem na niepewne czasy. On też jest patronem dobrej śmierci. Modlę się o taką śmierć dla siebie i mojej rodziny. Sądzę, że śmierci człowiek uczy się przez całe życie. W ostatnich latach zastanawiałam się nad śmiercią tak bardziej osobiście, ale nie z przerażeniem, bo ufam Bogu.

Święty Józef jest bliski Wojciechowi z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, który jest mężem i ojcem dwójki małych dzieci. Opowiada, że u tego świętego szuka rady. – U Józefa z Nazaretu – małżonka Maryi i opiekuna Jezusa – fascynują mnie posłuszeństwo Bogu, pokora, męstwo, pracowitość, czystość, piękna miłość, milczenie, a przede wszystkim to, że na głos Boga wstał w nocy, zabrał Dziecię i Jego Matkę i po prostu bez pytań poszedł do Egiptu. Mistrzostwo świata w ufności! Nie wiem, czy potrafiłbym tak postąpić.

2021-01-05 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... ozdobo życia rodzinnego

Józef i dzieciątko Jezus, obraz Guido Reniego

pl.wikipedia.org

Józef i dzieciątko Jezus, obraz Guido Reniego

Za wstawiennictwem św. Józefa, wypraszajmy łaskę wytrwałego budowania relacji w naszych rodzinach poprzez modlitwę, pracę oraz wzajemne zrozumienie wynikające z dialogu.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej