Reklama

Aspekty

Rok na Dobrą Nowinę

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Archiwum Natalii Makuch

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Pewnie niejeden z nas chciał w swoim życiu choć raz przeczytać całe Pismo Święte i często kończyło się na dobrych chęciach. Nowy rok jest świetną okazją, żeby to zmienić, a „Nowy Testament w 365 dni” to inicjatywa, która na pewno w tym pomoże.

Organizatorem projektu są Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. To wspólnota, która obecnie liczy ponad 300 osób z całej Polski. W ubiegłym roku z jej udziałem odbyło się wiele akcji, jak choćby: „Kolędowanie w autobusie”, „Zostań w domu”, „Tydzień biblijny”, „Barka na 100 serc”, „Muzyka słowa Jana Pawła II” czy IV Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

Wielkie wyzwanie

– Nowy rok to czas postanowień i wyzwań, również duchowych. Wraz z warsztatowiczami chcemy w ciągu całego roku przeczytać Nowy Testament i zachęcić do tego wyzwania również mieszkańców naszej diecezji. Codziennie, od poniedziałku do soboty, na kanale YouTube Zielonogórskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych zamieszczamy 5-7-minutowy podcast z jednym rozdziałem Nowego Testamentu. Każdego dnia słowo jest czytane przez innego warsztatowicza. Chcemy, żeby niedziela była czasem nadrabiania zaległości z tygodnia i słuchania czytanego w kościele niedzielnego słowa Bożego. Każdą część, np. Ewangelie, poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch i dodaje, że jest to jednocześnie wielkie wyzwanie. Akcja rozpoczęła się 1 stycznia i będzie trwała cały rok.

Pięć minut

– Sama mam takie doświadczenie, że czasami jest mi bardzo trudno sięgnąć po Pismo Święte. Jest niestety mnóstwo innych rzeczy do zrobienia i wydaje nam się, że niewiele możemy zrobić przez pięć minut. A możemy zrobić bardzo dużo. Dlatego codziennie wrzucamy na YouTuba kilkuminutowe podcasty, które wypełnią nam dzień przy okazji tego, jak będziemy jechać autobusem, samochodem, szykując śniadanie czy obiad. Mamy nadzieję, że to systematyczne wsłuchiwanie się w słowa Nowego Testamentu zaowocuje w naszym życiu np. przyjaźnią z Pismem Świętym – mówi Natalia Makuch. – Czasem może być tak, że to Słowo pozornie nie będzie do nas mówić dzisiaj, ale na pewno przyjdzie taki dzień, że poczujemy, że będzie skierowane właśnie do mnie – wówczas pomoże mi podjąć właściwą decyzję czy przetrwać trudny dzień – dodaje. W opisie pod podcastem, czyli nagraniem, któremu towarzyszy obraz, są również zamieszczane teksty czytanego fragmentu, więc projekt to coś zarówno dla słuchowców, jak i wzrokowców.

Noworoczne wyzwanie

Projekt został objęty patronatem i ma błogosławieństwo bp. Tadeusza Lityńskiego. Oprócz Natalii Makuch i ks. Jakuba Świątka w dzieło zaangażowali się współorganizator ostatnich warsztatów Grzegorz Junke i profesjonalny lektor Mateusz Gadomski. Każdego dnia dany fragment Ewangelii czyta jeden z ponad 300 warsztatowiczów nie tylko z naszej diecezji, ale całej Polski. – Poszczególne fragmenty czytają osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli. Nasz projekt, podobnie jak warsztaty, kierujemy do wszystkich, niezależnie od wieku. Zachęcamy do udziału. Zostało jeszcze kilkadziesiąt rozdziałów do rozdania, więc można się do nas zgłaszać z chęcią przeczytania. Wierzymy w siłę naszej wspólnoty i traktujemy to dzieło jako noworoczne wyzwanie – kończy Natalia Makuch.

2021-01-05 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia – wiara – zbawienie (2)

Niedziela Ogólnopolska 16/2013, str. 10-11

Bożena Sztajner

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...