Reklama

Niedziela Podlaska

Na usługach prawdy

Ks. dr Łukasz Suszko

Archiwum CIDD

Ks. dr Łukasz Suszko

O rozprawie doktorskiej, poświęconej prawdzie, oraz o zagrożeniach dla rozwoju duchowego człowieka opowiada ks. dr Łukasz Suszko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Kanabrodzka: Na wstępie serdecznie gratuluję obrony pracy doktorskiej. Z tego miejsca proszę powiedzieć, co stanowiło temat Księdza pracy naukowej?

Reklama


Ks. dr Łukasz Suszko: Dokładny tytuł pracy to: Prawda wobec współczesnego relatywizmu w procesie rozwoju życia duchowego człowieka w teologii Kardynała Josepha Ratzingera. Tak więc na pierwszy plan wysuwa się temat prawdy. Nie da się ukryć, że prawda współcześnie staje się niepopularna i jest często zastępowana postprawdą i błędnie rozumianą tolerancją. W pracy ukazana jest zależność rozwoju życia duchowego człowieka od prawdy, która jest uniwersalna i dotyczy każdego. Odniesienie w tym wszystkim do kard. Josepha Ratzingera nie jest przypadkiem, gdyż prawda jest kluczowym pojęciem jego myśli teologicznej. To on w książce Moje życie (J. Ratzinger, Częstochowa 2005) pisał: „Przy wszystkich różnicach zawsze chodzi o to samo: podążać za prawdą i być na jej usługach. Prawda zniknęła z dzisiejszego świata, ponieważ wydała się być za wielka dla ludzi, a tymczasem wszystko upada, gdy nie ma prawdy”.
Prawda to główny temat pracy, ale obok niego pojawiają się inne. Wiele stron jest poświęconych relatywizmowi, który jest zagrożeniem dla prawdy. Jest to dzisiaj modne słowo, które w języku naukowym coraz częściej zastępuje słowo kłamstwo. Problem tkwi w tym, że jeśli zrezygnujemy z prawdy, to doprowadzi to do dyktatury dowolności, którą współcześnie określić można jako dyktaturę relatywizmu.
Praca jest z zakresu duchowości, więc temat skupiony jest również na tym, jak wygląda proces rozwoju życia duchowego człowieka. W pracy prześledziłem jeszcze raz etapy rozwoju życia duchowego człowieka, aby pokazać, że życie duchowe to nie tylko nasza codzienna pobożność, to coś o wiele bardziej wymagającego, to konkretna walka.

Ostatnio coraz częściej, szczególnie w przekazach medialnych spotykamy się z relatywizowaniem, zmianą znaczenia podstawowych pojęć. Jak nie dać się zwieść i wiernie służyć Prawdzie w myśl słów „Poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi” (por. J 8, 32)?


Zacznę od tego, że rzeczywiście dożyliśmy czasów, gdzie coraz bardziej realne stają się wizje społeczeństwa orwellowskiego czy haxleyowskiego. Obecnie dochodzi do wielu nieporozumień i utraty prawdy z powodu innego rozumienia znaczenia tych samych słów. To jest ten punkt zaczepienia, pozwalający rozwijać się relatywizmowi, który sprawia wrażenie, jakobyśmy mieli do czynienia z wieloma prawdami.
Odpowiadając na pytanie – jak nie dać się zwieść i służyć Prawdzie pisanej wielką literą, czyli Jezusowi Chrystusowi? – należy stwierdzić, że najpierw trzeba być wyczulonym na niebezpieczeństwa i wiedzieć, że zagraża nam relatywizacja prawdy, indywidualizm i subiektywizm w wierze, negacja autorytetu Kościoła, synkretyzm religijny i wyznaniowy, rozbicie w praktyce życia duchowego. Antidotum na to jest podejmowanie wyzwania walki ze swymi grzechami, częstsze wsłuchiwanie się w słowo Boże, przede wszystkim życie sakramentalne – szczera spowiedź, Msza i komunia św. Praktykowanie tego na pewno czyni człowieka wolnym od zła i grzechu oraz formuje chrześcijanina do postawy świadka Prawdy.

II część wywiadu znajduje się na stronie www.drohiczyn.niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-01-12 18:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Bożena Sztajner/Niedziela

O znaczeniu Słowa Bożego w życiu chrześcijan z abp. seniorem Marianem Gołębiewskim, znakomitym biblistą, byłym członkiem m.in. Rady Naukowej KEP, Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym Sekcji Nauk Biblijnych, rozmawia Magdalena Lewandowska.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami