Reklama

Niedziela Łódzka

Kolęda – jest czy jej nie ma?

Niedziela łódzka 4/2021, str. V

Wizyta duszpasterska on-line

Ks. Kamil Gregorczyk

Wizyta duszpasterska on-line

Odwiedziny kapłanów w czasie poświątecznym stały się tak oczywistym elementem rzeczywistości jak śnieg zimą albo wyjazd w ramach ferii. Te pewniki przyszło nam zweryfikować w warunkach epidemii.

Wizyta duszpasterska odbywa się w Polsce zazwyczaj w okresie Narodzenia Pańskiego. Księża odwiedzają domostwa, błogosławią mieszkańców oraz przeprowadzają rozmowy duszpasterskie. Warto mieć świadomość, że nie jest to praktyka jednakowa w całym Kościele powszechnym. Wizyty duszpasterskie w niektórych krajach odbywają się np. przez cały rok. Księża spotykają się z domownikami w porze wieczornej, czemu towarzyszy np. kolacja. Warto jednak dodać, że odwiedzenie wszystkich chętnych parafian zajmuje duszpasterzowi często nawet kilka lat.

Epidemia wpłynęła na zmianę wielu przedsięwzięć wokół nas. Limity w kościołach, dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św., nieodzowna dezynfekcja, utrzymanie bezpiecznego dystansu czy obowiązek zakrywania nosa i ust wpisują się w troskę o zdrowie oraz życie wiernych. Zmienił się także charakter kolędowania. W naszej parafii modlimy się za wiernych z poszczególnych rejonów w ramach niedzielnej sumy kończącej się nabożeństwem do św. Józefa, patrona kościoła w Jeżowie.

Brak wizyt duszpasterskich nie musi być czasem straconym. Więź z parafianami można podtrzymywać na wiele różnych sposobów, choć nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz.

Podziel się cytatem

Reklama

Jako dziecko razem z rodzeństwem wyczekiwałem odwiedzin księdza. Zawsze było to miłe spotkanie. Szykowaliśmy zeszyty do religii, przygotowywaliśmy śpiew kolędy na powitanie. Wizyty w naszym domu zapewne wpłynęły na moje pozytywne postrzeganie kapłaństwa i późniejszą decyzję w wstąpieniu do seminarium.

Brak wizyt duszpasterskich nie musi być czasem straconym. Więź z parafianami można podtrzymywać na wiele różnych sposobów, choć nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz. Warto, zwłaszcza teraz, mieć na uwadze wdrożenie cyfrowych rozwiązań ułatwiających wiernym kontakt z duszpasterzami i liturgią, np. strona internetowa nie musi być tylko mniej lub bardziej udaną wizytówką.

Ten wyjątkowy kolędowy czas powinien być wypełniony kapłańską modlitwą oraz pracą dla dobra parafian. Dzięki temu możemy stać się silniejsi, sprawniejsi i bardziej przystosowani do nowych realiów w duszpasterstwie.

2021-01-20 10:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Achidiecezja krakowska: tradycyjna kolęda przeniesiona na czas po pandemii

BOŻENA SZTAJNER

Wizytę kolędową można przenieść na „dogodny i bezpieczny” czas po ustaniu pandemii – czytamy w „Pro memoria” dla duszpasterzy archidiecezji krakowskiej na Adwent i Boże Narodzenie. Dopuszczone są jednak indywidualne odwiedziny, z zachowaniem norm sanitarnych, jeśli kapłan zostanie zaproszony przez poszczególne rodziny.

Więcej ...

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Więcej ...

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...

Niedziela Częstochowska

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...