Reklama

Rodzina

Prawnik wyjaśnia

Gdzie po unieważnienie małżeństwa?

Niedziela Ogólnopolska 8/2021, str. 59

Adobe.Stock

Czy osoba, która zawarła ślub kościelny za granicą, może przeprowadzić proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Polsce, bo teraz znów tu mieszka? Drugie pytanie jest podobne: w sytuacji, gdy ktoś zmienił diecezję, który sąd jest kompetentny do prowadzenia sprawy?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiedź eksperta Powyższe pytania kierują naszą uwagę na ważną sprawę, czyli kompetencję (właściwość) sędziego kościelnego. Ta właściwość nie jest jednak ograniczona wyłącznie do jednego trybunału. Wypada zatem opisać wszystkie przypadki, tym bardziej że ważna zmiana nastąpiła wraz z reformą Kodeksu prawa kanonicznego dokonaną przez papieża Franciszka. W liście apostolskim Mitis Iudex Dominus Iesus wymienione są trybunały, z których powinni korzystać wierni: „w sprawach o nieważność małżeństwa, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są: 1) trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte; 2) trybunał miejsca, w którym jedna ze stron lub obie strony mają stałe lub tymczasowe zamieszkanie; 3) trybunał miejsca, w którym faktycznie trzeba będzie zebrać większość dowodów”.

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości odnośnie do pierwszego numeru wskazanego kanonu – oczywiście, właściwym sądem jest sąd diecezji, w której małżeństwo było zawierane. Drugie rozwiązanie to pewna nowość w systemie prawnym Kościoła – właściwy jest nie tylko sąd ze względu na zamieszkanie strony pozwanej, ale także strony powodowej. Tu znajdujemy precyzyjną odpowiedź na nasze pytania: tam, gdzie strona mieszka (nie chodzi o zameldowanie, ale o zamieszkanie stałe lub tymczasowe), może zwrócić się do sądu kościelnego o przeprowadzenie procesu o nieważność małżeństwa. Ostatnia kompetencja dotyczy zbierania dowodów – w przypadku tego rodzaju procesów są to czynności polegające na przesłuchaniu stron i świadków.

Widać więc, że może być kilka trybunałów właściwych – gdzie indziej mogło być zawierane małżeństwo, w różnych diecezjach mogą mieszkać strony procesowe, jeszcze na innym terytorium mogą przebywać świadkowie. Papież Franciszek w zasadach proceduralnych zwraca uwagę, że wspomniane kryteria właściwości są równoważne, z zachowaniem w miarę możliwości zasady bliskości między sędzią a stronami. Zasada ta jest bardzo ważna i strona przed podjęciem decyzji, do którego trybunału się zwrócić (oczywiście właściwego, w myśl przytoczonej normy prawnej) o przeprowadzenie procesu, musi się zastanowić, gdzie z punktu widzenia ekonomii procesowej będzie to najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników procesu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-02-17 09:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ouellet o "Amoris laetitia": papież nie zmienił nauczania Kościoła

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Papież Franciszek nie zmienił nauczania Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i rozwodach, ale zachęca do nowej postawy duszpasterskiej, odznaczającej się większą cierpliwością, szacunkiem, dialogiem i miłosierdziem – uważa kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Ten pochodzący z Kanady hierarcha wziął udział w zakończonej wczoraj w Toronto dorocznej konwencji Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous