Reklama

Wiara

Troska o kondycję ducha

Bożena Sztajner/Niedziela

Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewątpliwie informacjami, które od ponad roku utrzymują się w czołówce, są te związane z koronawirusem. Niektórzy odczuwają już nawet przesyt tych koronanewsów. Nie ma wydania wiadomości bez podania choćby liczby zakażonych, informacji o podejmowanych działaniach w walce z pandemią czy o konsekwencjach w różnych obszarach działalności. Wiemy, że pojawił się patogen zagrażający ludzkiemu życiu. Może być on niebezpieczny w swoich skutkach. Do dziś nie brakuje różnych opinii w społeczeństwie na ten temat. Są tacy, którzy bardzo sceptycznie podchodzą do tego tematu, twierdząc, że nic się tak naprawdę nie dzieje. Słychać w tle wiele teorii spiskowych. Są i tacy, którzy przesadnie intepretują tę covidową rzeczywistość. Różne państwa na świecie podjęły działania, by zapobiec pandemii. Czasem aż można się zgubić w gąszczu różnorodnych nakazów, zakazów i reżimów, choć cel jest pewnie słuszny – zatrzymać koronawirusa. W działania te wpisuje się dystrybucja szczepionek i – daj Boże – jak najszybciej, skutecznych leków.

Myślę, że warto na to proste podsumowanie spojrzeć w perspektywie Wielkiego Postu, który właśnie przeżywamy, ponieważ to covidowe doświadczenie, w którym, chcąc nie chcąc, uczestniczymy, może nam pomóc w jego głębszym rozumieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielki Post śmiało możemy nazwać walką z pandemią, ale w wymiarze duchowym. Doświadczamy tego każdego dnia, tak jak wirus zła, grzechu, słabości, nałogu próbuje zaatakować: serca, sumienia, wspólnoty, rządy, społeczeństwa. Tu też się spotykamy z różnymi opiniami. Jedni to lekceważą, sceptycznie do tego podchodzą, nic sobie nie robiąc ze skutków zła i grzechu, który atakuje to, co najcenniejsze – naszą świętość i więź z Bogiem.

Mamy opracowany kompleksowy system prewencyjny. Cały „reżim moralny” ma na celu chronić przed rozprzestrzenianiem się tego duchowego wirusa. Przykazania, zasady, wymogi chrześcijańskiego życia temu właśnie służą. Wydają się czasem być dość uciążliwe, jednak chronią przed tym swoistym „zakażeniem”.

Reklama

Wzmocnienie naszego duchowego systemu odpornościowego to nic innego jak życie sakramentalne, praktykowanie modlitwy, rozważanie Bożego słowa, różne formy ćwiczeń duchowych, jak choćby rekolekcje wielkopostne, podejmowanie wyrzeczeń i postanowień.

Czynimy wiele starań w trosce o zdrowie ciała. Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu, zbadać kondycję, zwrócić się do najlepszego Lekarza, postawić diagnozę, podjąć odpowiednie działania.

Warto zwrócić uwagę na praktykę rekolekcji wielkopostnych. Wiele parafii powróciło do tradycyjnej formy ich organizacji. Nie brakuje też ciekawych ofert w przestrzeni internetowej. Wydaje się to nam czymś normalnym, że rekolekcje są i w Wielkim Poście, i w Adwencie. Wiele wspólnot organizuje Czterdziestogodzinne Nabożeństwo Eucharystyczne. Trzeba pamiętać, że taki system nie funkcjonuje na całym świecie. Ta dość prosta praktyka niesie wiele dobra. W tym świętym czasie istnieje okazja, by wsłuchiwać się w słowo Boże, wspólnie się pomodlić, przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania oraz z niego skorzystać. To nie tylko czas spędzony w świątyni. Warto podjąć pewien wysiłek również w domu, w gronie rodzinnym. Wspólna modlitwa, wysłuchanie dodatkowych konferencji wielkopostnych zamieszczonych w internecie z pewnością przyniosą dobre owoce. Pomysłowość w tej dziedzinie może być różnorodna.

Największa przeszkoda to, oczywiście, czas, a właściwie jego brak. Przynajmniej jest to jakaś forma wyjaśnienia, może nawet usprawiedliwienia. Licząc jednak dedykowany czas na walkę z koronawirusem i ochronę zdrowia fizycznego, warto pomyśleć, ile czasu i wysiłku jesteśmy w stanie poświęcić na kondycję duchową.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-02 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje rekolekcje wielkopostne...

Z archiwum Jowity Kostrzewskiej

Więcej ...

Abp Jagodziński nuncjuszem w RPA i Lesotho

2024-04-16 12:44

diecezja.kielce.pl

Ojciec Święty mianował polskiego dyplomatę, abp. Henryka Jagodzińskiego, nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho. Dotychczas był on papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”

2024-04-16 09:52

Mat.prasowy

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny