Reklama

Niedziela 10/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Trudne powroty

Ks. Jarosław Grabowski

Odwaga i wytrwałość zawsze są owocem wierności Bogu

gorący temat
5

Zbrodnie zamiatane pod dywan

Włodzimierz Rędzioch

Rozporządzenie Unii Europejskiej chroni pedofilów grasujących w Internecie, a polscy „obrońcy” dzieci milczą

obserwator
6-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
16-17

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

rekolekcje wielkopostne
18

Jeszcze nieukończeni

Ks. Krzysztof Pawlina

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga....

moim zdaniem
19

Troska o kondycję ducha

Ks. Marcin Gołębiewski

Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu.

życie kościoła
20-25

Moc charyzmatów

Rozmawia Damian Krawczykowski i Maciej Orman

Nie budujmy sami sobie „wieży do nieba”, ale zaufajmy Duchowi Świętemu. O charyzmatach, charyzmatykach i roli Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Kościele mówi bp Andrzej Przybylski

Ekstremalne czasy, ekstremalne metody

maj

Samotna, nocna wędrówka, podczas której trzeba przejść ok. 40 km, okazuje się dla wielu ważnym przeżyciem duchowym, doświadczeniem zmieniającym życie. Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy

Zero złudzeń

Tomasz Musiał

Ogarnął mnie pusty śmiech, gdy czytałem, słuchałem i oglądałem przedstawicieli największych graczy medialnych, którzy straszyli, że zapowiadany podatek od reklam oznacza likwidację wolnych mediów.

Kobiety Watykanu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niemal jedną czwartą pracowników Kurii Rzymskiej stanowią panie. O wiele częściej niż zdarzało się to wcześniej Franciszek do grona swych doradców powołuje kobiety.

punkt widzenia
26-29

Co dalej z Rzeszowem?

Artur Stelmasiak

Za 20 lat Rzeszów będzie niedoścignionym wzorem dla wszystkich pozostałych miast w tym regionie Europy – mówi dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i kandydat w przyspieszonych wyborach na prezydenta Rzeszowa

Wodorowa przyszłość Polski

Paweł Sarafin

Seryjne samochody na wodór jeżdżą już od 10 lat. Teraz przyszła pora na komunikacje miejską i kolejową. Prawdziwym skokiem cywilizacyjnym będzie jednak zielony wodór, szeroko stosowany w energetyce.

kochane życie
30

Dobre uczynki

Elżbieta Nowak

Każdy z nas może zrobić jakiś dobry uczynek, żeby kogoś uszczęśliwić.

31

Nie stracić z oczu człowieka

Ireneusz Korpyś

niedziela z kulturą
32-41

W ludzkiej skórze

Trudne do śpiewania

Historie uniwersalne

Amerykańskie sny

j.k.

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...w niewielkiej miejscowości położonej w powiecie konińskim znajduje się największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie? Jest nim bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Świątynia zajmuje powierzchnię 23 tys. m2, a jej wieża wznosi się na imponującą wysokość 141,5 m – tym samym jest najwyższą wieżą kościelną w Polsce.

Zaszczytne dary dla obrońcy wiary

Jan Sztukowski

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajdują się miecz z pochwą i pasem oraz kapelusz. Papież Innocenty XI ofiarował je Janowi III Sobieskiemu, zwycięzcy spod Wiednia, i nie był to pierwszy podarunek następcy św. Piotra dla tego króla

moim zdaniem
44-45

Piąta władza

Piotr Grzybowski

Media społecznościowe pełnią w tym momencie kluczową rolę. Wywierają wpływ na politykę, ekonomię, kulturę i relacje międzyludzkie.

Uskrzydlająca pasja

Jacek Pałkiewicz

historia
46-47

Najpierw były posełki

Grzegorz Gadacz

Polska była krajem, w którym szybko – w porównaniu z resztą świata – doceniono znaczenie i rolę kobiet w społeczeństwie. Niewątpliwie przyczyniła się do tego historia, która „wyrzeźbiła” silne charaktery naszych pań.

świat pod lupą
48-49

5G w praktyce

Tomasz Chojnacki

W żartach można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach podstawowym składnikiem powietrza jest Wi-Fi. Oczywiście, to znaczne uproszczenie, ponieważ Wi-Fi to po prostu zbiór standardów, zgodnie z którymi zbudowane są bezprzewodowe sieci przesyłu danych, bez wątpienia jednak poruszamy się w niewidzialnym dla oczu morzu informacji.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Przemoc w domowym zaciszu

Tomasz Talaga

Przemoc w rodzinie nie jest nowa. Systematycznie poznawana pokazuje kolejne twarze. Choć statystycznie w Polsce niewiele się zmieniło w tym temacie, trzeba jednak zauważyć zmiany – przemoc domowa nabiera specyficznego charakteru.

Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się z niej skorzystać!

moim zdaniem
53

Jakim chcesz być ojcem?

Michał Piekara

Jeśli znasz kogoś, kto jest dla ciebie wzorem w swoim ojcostwie, zasięgnij jego porady

listy
54

Chcą korespondować

Zakupy, zakupy...

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Zdrowa dieta

j.m.

Potrawka warzywna

Przepisy - zdrowa dieta

Kurczak orientalny

Zdążyć przed cukrzycą

Mgr Alicja Szewczyk, Pielęgniarka, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w czasie pandemii Polacy przytyli. Dotyczy to ok. 30% badanych osób. Czy nie powinniśmy się obawiać pandemii cukrzycy?

Pączki topoli

Ojciec Henryk

Drzewa to nie tylko ozdoba naszych pól, lasów i ogrodów, to także skarbnica cennych substancji leczniczych.

Kiedy siać w ogrodzie?

J.M.

Podstawy do stwierdzenia, że ślub był nieważny

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Jedną z przyczyn nieważności sakramentalnego małżeństwa jest niechęć do posiadania potomstwa. Czy wystarczy moje zeznanie, że żona nie chciała mieć dzieci, i już otrzymam takie orzeczenie czy muszę to udowodnić?

podróżnik
60-62

Dunaj, turul i huzarzy

Margita Kotas

Nic nie pozwala lepiej poczuć atmosfery jakiegoś miejsca niż niespieszna samotna włóczęga. A jeśli samotny turysta jest kobietą i włóczy się po Budapeszcie, wcześniej czy później może się natknąć na huzara...

prasa zagraniczna
63

Prasa zagraniczna

pr

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

w centrum uwagi
64

Francuska gra pozorów

Patrick Edery

Jeśli zostanie utrzymana dynamika imigracji i urodzeń, w 2050 r. islam będzie pierwszą religią we Francji.

moim zdaniem
65

Czego mamy bronić?

Witold Gadowski

Jesteśmy obrońcami tradycji i przyświecających im wartości. Będziemy bronić przyrodzonego każdemu człowiekowi prawa naturalnego.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Twórca dla Stwórcy

Maciej Orman

Aula Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie może stać się przestrzenią, w której odczujemy i doświadczymy pełnego miłości wzroku Jezusa. Wszystko dzięki debiutanckiej wystawie obrazów Joanny Ordon Szukam Twego Oblicza.

Promil w skali potrzeb

Mechanizmy wspierania mieszkańców są niewystarczające – tak działania lokalnych władz w kontekście polityki proekologicznej ocenia radny miasta Częstochowy Paweł Ruksza.

Kochał Kościół

Ks. Mariusz Frukacz

„To był gorliwy Pasterz, miłujący Kościół i całkowicie oddany posłudze Ludowi Bożemu. Służył z miłością Kościołowi” – napisał Jan Paweł II po śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka, który zmarł 27 lat temu, 3 marca 1994 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Opowieść o św. Józefie

Maria Palica

Parafia św. Katarzyny zaplanowała szereg działań popularyzujących postać ziemskiego ojca Jezusa.

Katecheza znakiem Bożej Opatrzności

Tegoroczny odpust ku czci świętych Dzieci Fatimskich celebrował w sanktuarium na os. Kasztanowym w Szczecinie bp Marek Mendyk, od niedawna ordynariusz diecezji świdnickiej, który w strukturze Episkopatu Polski odpowiada za całą sferę katechetyczną. W rozmowie z ks. Robertem Gołębiowskim ksiądz biskup podzielił się z naszymi czytelnikami refleksjami na temat wychowania katolickiego.

Świat oczami misjonarzy

Adam Szewczyk

Dwaj księża z dwóch odległych krańców Polski, którym misje stały się szczególnie bliskie, napisali książkę, by była świadectwem o Kościele misyjnym w Kenii i na Madagaskarze. Jest to zbiór 34 historii z misji jakie odbyli w ostatnich latach.

Niedziela toruńska

Boża perspektywa

Renata Czerwińska

Czy Ewangelia straciła termin ważności i swoją moc, czy Słowo ostre jak miecz przestało być skuteczne? Czy patrzymy na rzeczywistość przez pryzmat Słowa Bożego, czy przez pryzmat negatywnych informacji, którymi jesteśmy bombardowani?

On wam dopomoże

S. Rafaela Olszowa, pasterka

„O Józefie ukochany! Pod opieką Twoją rósł Chleb żywota z nieba dany, Tyś Go na swym ręku niósł” – śpiewamy w dni świąteczne i wotywne o św. Józefie. Opiekun Świętej Rodziny może być dla nas wzorem cnót i pobożnego życia.

Wybrani na świadków

Ewangelię trzeba przekazywać w prosty sposób, aby dla każdego była zrozumiana i porywała serca. Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej już od 25 lat rozwija drzemiące w ludziach talenty i prowadzi ich do Chrystusa. O powołaniu do służby, otwartości na Boże słowa i spotkaniu żywego Boga z Jolantą Zatorską i ks. Andrzejem Kowalskim rozmawia Ewa Melerska.

Niedziela wrocławska

Służą najbardziej potrzebującym

Marzena Cyfert

W ludziach są duże pokłady dobra, trzeba tylko czasem pomóc im je odkryć. Ktoś mi ostatnio powiedział, że „dobro zawsze wraca, chociaż nie zawsze z tej samej strony”. – Miał rację – mówi s. Lucyna Vianeja Bielaszka, dyrektor DPS im. Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Via Dolorosa po wrocławsku

Idąc Drogą Krzyżową w Jerozolimie, popadamy w zakłopotanie. Jak to możliwe, że historia zbawienia świata odbywała się wśród kurzu i straganów? Podobne doświadczenie możemy przeżyć we Wrocławiu. Bez zapachu przypraw i olejków, ale nadal wśród zgiełku miasta. O Adoracyjnej Miejskiej Drodze Krzyżowej z Dominikiem Golemą rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Studia życia

Grzegorz Kryszczuk

Każdy, kto przyjeżdża do Wrocławia w celach turystycznych, najczęściej odwiedza najstarszą część stolicy Dolnego Śląska – Ostrów Tumski. To tutaj, w cieniu katedry, mieszczą się budynki Papieskiego Wydziału Teologicznego. To tutaj, w normalnym trybie studiowania, można spotkać w ogrodach uczelni zgłębiających wiedzę studentów.

Reklama

Najpopularniejsze

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec