Reklama

Niedziela 10/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Trudne powroty

Ks. Jarosław Grabowski

Odwaga i wytrwałość zawsze są owocem wierności Bogu

gorący temat
5

Zbrodnie zamiatane pod dywan

Włodzimierz Rędzioch

Rozporządzenie Unii Europejskiej chroni pedofilów grasujących w Internecie, a polscy „obrońcy” dzieci milczą

obserwator
6-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-15

Czy wszyscy wrócą?

Kościół w czasach pandemii – jak sobie radzi z ograniczeniami, reżimami sanitarnymi, izolacją? Czy wierni tęsknią za kościelną normalnością? Jak w nowej sytuacji odnajdują się księża? Czy parafie niegdyś tętniące życiem mają nadzieję, że ten nienormalny czas już się kończy? Zapytaliśmy duchownych i świeckich – mieszkańców dużych miast, miasteczek i wiosek, jak z ich perspektywy Kościół poradził sobie i nadal radzi z pandemią.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
16-17

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

rekolekcje wielkopostne
18

Jeszcze nieukończeni

Ks. Krzysztof Pawlina

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga....

moim zdaniem
19

Troska o kondycję ducha

Ks. Marcin Gołębiewski

Rokrocznie Kościół ofiarowuje nam czterdzieści szczególnych dni, aby przyjrzeć się naszemu zdrowiu duchowemu.

życie kościoła
20-25

Moc charyzmatów

Rozmawia Damian Krawczykowski i Maciej Orman

Nie budujmy sami sobie „wieży do nieba”, ale zaufajmy Duchowi Świętemu. O charyzmatach, charyzmatykach i roli Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Kościele mówi bp Andrzej Przybylski

Ekstremalne czasy, ekstremalne metody

maj

Samotna, nocna wędrówka, podczas której trzeba przejść ok. 40 km, okazuje się dla wielu ważnym przeżyciem duchowym, doświadczeniem zmieniającym życie. Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy

Zero złudzeń

Tomasz Musiał

Ogarnął mnie pusty śmiech, gdy czytałem, słuchałem i oglądałem przedstawicieli największych graczy medialnych, którzy straszyli, że zapowiadany podatek od reklam oznacza likwidację wolnych mediów.

Kobiety Watykanu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niemal jedną czwartą pracowników Kurii Rzymskiej stanowią panie. O wiele częściej niż zdarzało się to wcześniej Franciszek do grona swych doradców powołuje kobiety.

punkt widzenia
26-29

Co dalej z Rzeszowem?

Artur Stelmasiak

Za 20 lat Rzeszów będzie niedoścignionym wzorem dla wszystkich pozostałych miast w tym regionie Europy – mówi dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i kandydat w przyspieszonych wyborach na prezydenta Rzeszowa

Wodorowa przyszłość Polski

Paweł Sarafin

Seryjne samochody na wodór jeżdżą już od 10 lat. Teraz przyszła pora na komunikacje miejską i kolejową. Prawdziwym skokiem cywilizacyjnym będzie jednak zielony wodór, szeroko stosowany w energetyce.

kochane życie
30

Dobre uczynki

Elżbieta Nowak

Każdy z nas może zrobić jakiś dobry uczynek, żeby kogoś uszczęśliwić.

Niedziela z kulturą
31
31

Nie stracić z oczu człowieka

Ireneusz Korpyś

Niedziela z kulturą
32-42

W ludzkiej skórze

Trudne do śpiewania

Historie uniwersalne

Amerykańskie sny

j.k.

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...w niewielkiej miejscowości położonej w powiecie konińskim znajduje się największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie? Jest nim bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Świątynia zajmuje powierzchnię 23 tys. m2, a jej wieża wznosi się na imponującą wysokość 141,5 m – tym samym jest najwyższą wieżą kościelną w Polsce.

Program telewizyjny

Zaszczytne dary dla obrońcy wiary

Jan Sztukowski

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajdują się miecz z pochwą i pasem oraz kapelusz. Papież Innocenty XI ofiarował je Janowi III Sobieskiemu, zwycięzcy spod Wiednia, i nie był to pierwszy podarunek następcy św. Piotra dla tego króla

Krzyżówka

moim zdaniem
44-45

Piąta władza

Piotr Grzybowski

Media społecznościowe pełnią w tym momencie kluczową rolę. Wywierają wpływ na politykę, ekonomię, kulturę i relacje międzyludzkie.

Uskrzydlająca pasja

Jacek Pałkiewicz

historia
46-47

Najpierw były posełki

Grzegorz Gadacz

Polska była krajem, w którym szybko – w porównaniu z resztą świata – doceniono znaczenie i rolę kobiet w społeczeństwie. Niewątpliwie przyczyniła się do tego historia, która „wyrzeźbiła” silne charaktery naszych pań.

świat pod lupą
48-49

5G w praktyce

Tomasz Chojnacki

W żartach można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach podstawowym składnikiem powietrza jest Wi-Fi. Oczywiście, to znaczne uproszczenie, ponieważ Wi-Fi to po prostu zbiór standardów, zgodnie z którymi zbudowane są bezprzewodowe sieci przesyłu danych, bez wątpienia jednak poruszamy się w niewidzialnym dla oczu morzu informacji.

sprawy rodzinne
50-52

Przemoc w domowym zaciszu

Tomasz Talaga

Przemoc w rodzinie nie jest nowa. Systematycznie poznawana pokazuje kolejne twarze. Choć statystycznie w Polsce niewiele się zmieniło w tym temacie, trzeba jednak zauważyć zmiany – przemoc domowa nabiera specyficznego charakteru.

Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się z niej skorzystać!

moim zdaniem
53

Jakim chcesz być ojcem?

Michał Piekara

Jeśli znasz kogoś, kto jest dla ciebie wzorem w swoim ojcostwie, zasięgnij jego porady

listy
54

Chcą korespondować

Zakupy, zakupy...

Aleksandra

dobre rady
56-59

Zdrowa dieta

j.m.

Potrawka warzywna

Przepisy - zdrowa dieta

Kurczak orientalny

Zdążyć przed cukrzycą

Mgr Alicja Szewczyk, Pielęgniarka, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w czasie pandemii Polacy przytyli. Dotyczy to ok. 30% badanych osób. Czy nie powinniśmy się obawiać pandemii cukrzycy?

Pączki topoli

Ojciec Henryk

Drzewa to nie tylko ozdoba naszych pól, lasów i ogrodów, to także skarbnica cennych substancji leczniczych.

Kiedy siać w ogrodzie?

J.M.

Podstawy do stwierdzenia, że ślub był nieważny

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Jedną z przyczyn nieważności sakramentalnego małżeństwa jest niechęć do posiadania potomstwa. Czy wystarczy moje zeznanie, że żona nie chciała mieć dzieci, i już otrzymam takie orzeczenie czy muszę to udowodnić?

podróżnik
60-62

Dunaj, turul i huzarzy

Margita Kotas

Nic nie pozwala lepiej poczuć atmosfery jakiegoś miejsca niż niespieszna samotna włóczęga. A jeśli samotny turysta jest kobietą i włóczy się po Budapeszcie, wcześniej czy później może się natknąć na huzara...

prasa zagraniczna
63

Prasa zagraniczna

pr

w centrum uwagi
64

Francuska gra pozorów

Patrick Edery

Jeśli zostanie utrzymana dynamika imigracji i urodzeń, w 2050 r. islam będzie pierwszą religią we Francji.

moim zdaniem
65

Czego mamy bronić?

Witold Gadowski

Jesteśmy obrońcami tradycji i przyświecających im wartości. Będziemy bronić przyrodzonego każdemu człowiekowi prawa naturalnego.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Mojżesz wyprowadził z Egiptu lud hebrajskich niewolników, którzy nie mieli świadomości, kim są ani czego naprawdę pragną. Uwolnieni z ucisku nie wiedzieli, co znaczy wyzwolenie, bo przywykli do zginania karków, nie znali smaku wolności.

Jezus Świątynią Boga

Ks. Tomasz Siemieniec

Ewangelista przytacza Jego tajemnicze słowa: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo”. Dalej dodaje komentarz, że Jezus mówił o świątyni swego ciała. Punktem wyjścia do zrozumienia tej wypowiedzi jest scena, która rozegrała się wcześniej. Jezus wszedł do świątyni – najważniejszego miejsca religii żydowskiej – i usunął z niej sprzedawców zwierząt oraz bankierów.

24 godziny dla Pana

Ks. Mariusz Frukacz

To bardzo ważna inicjatywa ewangelizacyjna papieża Franciszka. I chociaż odbywa się ona raz w roku, to wcale nie chodzi o to, aby tylko i wyłącznie w tym dniu adorować Najświętszy Sakrament i przystąpić do sakramentu pokuty. Wydaje się, że Ojciec Święty zwrócił naszą uwagę na coś bardzo ważnego, że czasami trzeba się zatrzymać i pomyśleć głębiej o własnym życiu. Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu, świat i ludzie ciągle gdzieś gonią, za różnymi sprawami, i w tym wszystkim zagubiliśmy całą sferę życia duchowego.

Anielska święta

Ks. Antoni Tatara

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Górny pułap

O osiągnięciach oraz nauczaniu bielskiej młodzieży z Beatą Markowicz, dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej, rozmawia Mariusz Rzymek.

Bracia i siostry od pokuty

Monika Jaworska

W Harmężach postała nowa franciszkańska wspólnota.

Być kobietą

Mariusz Rzymek

Kobiety w Kościele katolickim pełnią różne funkcje i angażują się w wiele inicjatyw. Nie dają się zamknąć w przysłowiowej kruchcie.

Niedziela częstochowska

Twórca dla Stwórcy

Maciej Orman

Aula Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie może stać się przestrzenią, w której odczujemy i doświadczymy pełnego miłości wzroku Jezusa. Wszystko dzięki debiutanckiej wystawie obrazów Joanny Ordon Szukam Twego Oblicza.

Promil w skali potrzeb

Mechanizmy wspierania mieszkańców są niewystarczające – tak działania lokalnych władz w kontekście polityki proekologicznej ocenia radny miasta Częstochowy Paweł Ruksza.

Kochał Kościół

Ks. Mariusz Frukacz

„To był gorliwy Pasterz, miłujący Kościół i całkowicie oddany posłudze Ludowi Bożemu. Służył z miłością Kościołowi” – napisał Jan Paweł II po śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka, który zmarł 27 lat temu, 3 marca 1994 r.

Niedziela podlaska

Nerw chrześcijaństwa

Monika Kanabrodzka

Duch Święty działa w sercach tych, którzy są na Jego działanie otwarci – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w Niecieczy.

Geniusz kobiety

Ks. Piotr Arbaszewski

Na początku marca po raz kolejny jesteśmy zaproszeni do refleksji nad rolą kobiety w naszym życiu oraz do ponownego odkrycia wielkości i piękna kobiecości.

Synonim bohaterstwa

Andrzej Przemyłski

W kościele św. Izydora w Ruskowie odprawiono Mszę św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej w 79. rocznicę jej powołania oraz w intencji kpt. Władysława Łukasiuka, ps. Młot, w 115. rocznicę jego urodzin.

Niedziela kielecka

W drodze po trzeźwość

Agnieszka Dziarmaga

W pierwszy piątek Wielkiego Postu na Świętym Krzyżu odbyła się Diecezjalna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, po raz pierwszy nie w terenie.

Być dobrym jak chleb

Władysław Burzawa

Stara, zabytkowa plebania w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie odzyskała dawny blask. Nadal działa tam stołówka św. Brata Alberta, a także inne instytucje kultury.

Via dolorosa Mariana Czapli

Agnieszka Dziarmaga

Droga Krzyżowa Mariana Czapli stała się opowieścią o nim samym, ale i o nas, o wszystkich dźwigających krzyże codzienności, zwykłych i niezwykłych uczestnikach misterium.

Niedziela małopolska

Silniejsze więzi

Anna Bandura

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej Notre-Dame w Chartres we Francji.

Ma służyć wspólnemu dobru

Uznałem, że należy przygotować przewodnik, gdzie znajdzie się cały program doby peregrynacyjnej – powiedział w rozmowie z Niedzielą wikariusz z parafii św. Józefa w Starej Wsi ks. Bartłomiej Wilkosz.

Kobieta wyzwolona

Wysłuchała Anna Bandura

Goniłam za sukcesami, nabywaniem nowych umiejętności i znajomości. Założenie rodziny kojarzyło mi się z utratą wolności. Dopiero gdy pozwoliłam poprowadzić się Bogu, słowo „wyzwolona” nabrało nowego znaczenia.

Niedziela lubelska

Papieski odpust

Tadeusz Boniecki

W święto Katedry św. Piotra w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe.

Dary judaizmu

Grzegorz Jacek Pelica

W lubelskiej jesziwie dialogowi rabinów przysłuchiwali się chrześcijanie różnych wyznań.

Na granicy życia

Urszula Buglewicz

Hospicjum to miejsce, gdzie ludzie rodzą się dla nieba.

Niedziela legnicka

Wielkopostne nauczanie

Ks. Waldemar Wesołowski

W ramach przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, bp Zbigniew Kiernikowski prowadzi cykl katechez on-line i dla katechumenów.

Zbiórka odzieży dla potrzebujących

Monika Łukaszów

W Środę Popielcową rozpoczęła się kolejna ogólnopolska akcja Jałmużna Wielkopostna pod hasłem: „Dar Juniora dla Seniora”.

Płótno, które przemawia

Ks. Waldemar Wesołowski

W kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie pojawiła się kopia Całunu Turyńskiego, która będzie towarzyszyła wiernym w czasie Wielkiego Postu.

Niedziela łódzka

Geniusz kobiety

O. Sebastian Wiśniewski, oblat

Pismo Święte oraz nauczanie Kościoła daje nam obraz roli, jaką kobiety mają do spełnienia.

Odkrywać piękno kobiecości

Z s. Anną Maria Pudełko, apostolinką, o przestrzeni formacji kobiet rozmawia Justyna Kunikowska.

Kapłan niezłomny

Grzegorz Wróbel

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, dlatego warto przybliżyć postać ks. Rocha Łaskiego, człowieka bez reszty oddanego Bogu i Ojczyźnie, syna łódzkiej ziemi.

Niedziela przemyska

Adoptuj misjonarza

Ks. Maciej Flader

Misjonarz – cichy bohater każdego dnia, wyjeżdża z ojczystego kraju, by głosić Ewangelię na krańcach świata.

Gdzieś w Andach

Ks. Łukasz Hołub

Misjonarz w trakcie posłania misyjnego dostaje krzyż. To nie tylko misja, ale także brzemię zbawienia, które niesie się ludziom wszystkich narodów. Jak wygląda praca księdza misjonarza pochodzącego z naszej archidiecezji?

Kapelan Wyklętych

O. Kazimierz Leń, jezuita

Był kapelanem Żołnierzy Wyklętych. Głosił prawdę w czasie komunistycznej niewoli. Nie zostawił młodych żołnierzy, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się władzy ludowej.

Niedziela rzeszowska

Pamięć i historia

Ks. Józef Brzostowski

Było to 40 lat temu. 29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczęły się rolnicze protesty.

Byłem świadkiem

Ks. Stanisław Słowik

Gdy rodziła się rolnicza solidarność, byłem wikariuszem w rzeszowskiej Farze. Wydarzenia, które opisuję, a w które dane mi było się zaangażować jako kapłanowi, śledziłem na bieżąco. Tamte dni i emocje cały czas są żywe w mojej pamięci.

Czas na spowiedź

Wielki Post to najlepszy czas do spotkania miłującego Boga mówi ks. Łukasz Mariuszyc, wikariusz w parafii św. Urszuli w Lubeni.

Niedziela sandomierska

Sztuka pasyjna

Ks. Wojciech Kania

Z Wielkim Postem nieodłącznie związane są dwa przedstawienia Jezusa Chrystusa – Ukrzyżowany i Frasobliwy. Warto przypomnieć niektóre znane i zabytkowe dzieła sztuki z terenu diecezji.

Razem w służbie dla bliźniego

Ks. Wojciech Kania

Wielu w Wielkim Poście praktykuje różne uczynki miłosierdzia, aby pogłębić relację z Bogiem. Ludzie, którzy widzą oblicze cierpiącego Chrystusa w drugim człowieku, połączyli siły, aby służyć bliźniemu.

Miłośnik Eucharystii

Ks. Adam Kopeć

Życie sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła ma wiele wspólnego z egzystencją św. Jana Marii Vianneya. Jednym z podobieństw jest umiłowanie Mszy św.

Niedziela sosnowiecka

Ubogaceni.pl

Z Marcinem Wąchalem, liderem wspólnoty „Ubogaceni” działającej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Dla duszy i ciała

Ks. Tomasz Zmarzły

W dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej zakończył się miesięczny pobyt w naszej diecezji monstrancji pokoju z Medjugorie.

Dzisiaj w „Betlejem”

Piotr Grzybowski

Na rynku wydawniczym ukazała się książka o jaworznickiej wspólnocie „Betlejem”, która odchodzi w tym roku 25-lecie istnienia.

Niedziela świdnicka

Dotacje z ministerstwa

Ks. Mirosław Benedyk

Do wielu parafii w naszej diecezji z końcem lutego napłynęły dobre informacje z Warszawy o przyznaniu dofinansowania na remonty zabytkowych obiektów.

Najlepsze oprocentowanie

Ks. Mirosław Benedyk

Biskup Świdnicki na czas Wielkiego Postu skierował do diecezjan List pasterski, w którym zaprasza do ożywienia kultu św. Józefa, a także tłumaczy, że czas spędzony z własną rodziną przynosi najwięcej korzyści.

Noc czuwania

Ks. Mirosław Benedyk

Już po raz dziewiąty wierni z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy podjęli nocne czuwanie przy obrazie Pani Jasnogórskiej w Częstochowie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Opowieść o św. Józefie

Maria Palica

Parafia św. Katarzyny zaplanowała szereg działań popularyzujących postać ziemskiego ojca Jezusa.

Katecheza znakiem Bożej Opatrzności

Tegoroczny odpust ku czci świętych Dzieci Fatimskich celebrował w sanktuarium na os. Kasztanowym w Szczecinie bp Marek Mendyk, od niedawna ordynariusz diecezji świdnickiej, który w strukturze Episkopatu Polski odpowiada za całą sferę katechetyczną. W rozmowie z ks. Robertem Gołębiowskim ksiądz biskup podzielił się z naszymi czytelnikami refleksjami na temat wychowania katolickiego.

Świat oczami misjonarzy

Adam Szewczyk

Dwaj księża z dwóch odległych krańców Polski, którym misje stały się szczególnie bliskie, napisali książkę, by była świadectwem o Kościele misyjnym w Kenii i na Madagaskarze. Jest to zbiór 34 historii z misji jakie odbyli w ostatnich latach.

Niedziela toruńska

Boża perspektywa

Renata Czerwińska

Czy Ewangelia straciła termin ważności i swoją moc, czy Słowo ostre jak miecz przestało być skuteczne? Czy patrzymy na rzeczywistość przez pryzmat Słowa Bożego, czy przez pryzmat negatywnych informacji, którymi jesteśmy bombardowani?

On wam dopomoże

S. Rafaela Olszowa, pasterka

„O Józefie ukochany! Pod opieką Twoją rósł Chleb żywota z nieba dany, Tyś Go na swym ręku niósł” – śpiewamy w dni świąteczne i wotywne o św. Józefie. Opiekun Świętej Rodziny może być dla nas wzorem cnót i pobożnego życia.

Wybrani na świadków

Ewangelię trzeba przekazywać w prosty sposób, aby dla każdego była zrozumiana i porywała serca. Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej już od 25 lat rozwija drzemiące w ludziach talenty i prowadzi ich do Chrystusa. O powołaniu do służby, otwartości na Boże słowa i spotkaniu żywego Boga z Jolantą Zatorską i ks. Andrzejem Kowalskim rozmawia Ewa Melerska.

Niedziela warszawska

Kawa. Pomoc. Amakuru

Z Moniką Florek-Mostowską rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, jak skutecznie pomagać mieszkańcom krajów misyjnych, czego możemy się od nich uczyć i co jest ich największym problemem w czasie pandemii, z Moniką Florek-Mostowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Nadzieja na trudny czas

Katarzyna Kasjanowicz

Lockdawn zmienił nasze nawyki społeczne i religijne. Rekolekcje wielkopostne w parafiach dają szansę na ocalenie lub odbudowanie cząstki naszej duchowości.

Nie w moim imieniu!

Magdalena Wojtak

Jestem w ciąży z Franiem. Jego ruchy przypominają, że pod moim sercem rozwija się maleńki człowiek, a nie bezosobowy „płód” czy „zlepek komórek” – pisze Magdalena Wojtak, która jest w siódmym miesiącu ciąży.

Niedziela wrocławska

Służą najbardziej potrzebującym

Marzena Cyfert

W ludziach są duże pokłady dobra, trzeba tylko czasem pomóc im je odkryć. Ktoś mi ostatnio powiedział, że „dobro zawsze wraca, chociaż nie zawsze z tej samej strony”. – Miał rację – mówi s. Lucyna Vianeja Bielaszka, dyrektor DPS im. Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Via Dolorosa po wrocławsku

Idąc Drogą Krzyżową w Jerozolimie, popadamy w zakłopotanie. Jak to możliwe, że historia zbawienia świata odbywała się wśród kurzu i straganów? Podobne doświadczenie możemy przeżyć we Wrocławiu. Bez zapachu przypraw i olejków, ale nadal wśród zgiełku miasta. O Adoracyjnej Miejskiej Drodze Krzyżowej z Dominikiem Golemą rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Studia życia

Grzegorz Kryszczuk

Każdy, kto przyjeżdża do Wrocławia w celach turystycznych, najczęściej odwiedza najstarszą część stolicy Dolnego Śląska – Ostrów Tumski. To tutaj, w cieniu katedry, mieszczą się budynki Papieskiego Wydziału Teologicznego. To tutaj, w normalnym trybie studiowania, można spotkać w ogrodach uczelni zgłębiających wiedzę studentów.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dlaczego młodych nie ma w Kościele?

Ks. Wiesław Banaś

Jedna z parafianek zapytała mnie: Co wymiotło młodych ludzi z kościoła? Nie czekając na odpowiedź, stwierdziła: obostrzenia pandemii, zdalne nauczanie, źle pojęta dyspensa, rodzice, którzy łatwo „rozgrzeszają”. Trudno się nie zgodzić.

Uwielbienie Bożej miłości

Joanna Ferens

W kościele Chrystusa Króla odbył się wieczór uwielbienia pod hasłem: „W Duchu Miłości”.

Spotkanie kobiety z kobietą

Ewa Monastyrska

Dzień Kobiet to wyjątkowy czas, by pochylić się nad niezwykłymi kobietami naszych ziem. Jest ich wiele, choć często nie dostrzegamy ich na co dzień.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Najlepszy prezent dla dzieci

Kamil Krasowski

Różaniec Rodziców za Dzieci rozwija się w naszej diecezji.

Z grona wielkich pasterzy

Ks. Adrian Put

Mija 95 lat od dnia, w którym pewien proboszcz z Berlina został ordynariuszem dla wschodnich ziem naszej obecnej diecezji. Niewielu wie, że w 2003 r. w niemieckim sanktuarium maryjnym w Werl rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Symfonia na dwie ręce

Kamil Krasowski

Nosimy w sobie pierwiastek duchowy, ale także psychiczny. Oba potrzebują ze sobą ścisłej współpracy, zwłaszcza kiedy są problemy wymagające działania na ich wspólnym polu – mówi ks. dr Dariusz Wołczecki.

Reklama

Najpopularniejsze

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Unia Europejska radzi, by

Europa

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego...

Kościół

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego...

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Watykan: nowi święci i błogosławieni

Franciszek

Watykan: nowi święci i błogosławieni

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu