Reklama

Niedziela Łódzka

Na Jakubowym szlaku

Wprowadzenie relikwii Jakubowych

Archiwum parafii

Wprowadzenie relikwii Jakubowych

Z ks. prał. Grzegorzem Gogolem – proboszczem i kustoszem bazyliki mniejszej w Piotrkowie Trybunalskim – rozmawia ks. Paweł Gabara.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Gabara: Księże Prałacie, w tym roku obchodzony jest Rok św. Jakuba Apostoła. Czy wiadomo, dlaczego tej świątyni nadano tytuł św. Jakuba Apostoła?

Ks. Grzegorz Gogol: – Niestety, w kronikach parafialnych nie wyczytujemy, co przyświecało fundatorom fary, kiedy jednym z jej patronów uczyniono św. Jakuba. Wiemy jedynie, że we wszystkich dostępnych nam źródłach kościół występuje właśnie pod tym wezwaniem.

Od kiedy piotrkowska bazylika mniejsza jest „drogą” św. Jakuba?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół cały czas znajdował się na szlaku Warszawskiej Drogi Jakubowej, ale nie czyniono większych starań, by był do niej włączony; dopiero od kilku lat podjąłem starania o włączenie go do tego szlaku. Natomiast w ubiegłym roku decyzją Stolicy Apostolskiej został on wyznaczony na kościół stacyjny w trwającym Rok Jakubowym.

Skąd Camino de Santiago w Polsce, skoro św. Jakub jest pochowany w Hiszpanii?

Reklama

Santiago de Compostela, czyli miejsce obecności relikwii św. Jakuba Starszego, Apostoła, było od wieków celem pielgrzymowania z różnych zakątków Europy, również i z Polski. By pątnikom ułatwić pielgrzymowanie, utworzono szlaki pielgrzymkowe, aby mieli oni stałe miejsca odpoczynku i noclegu, zmierzając do grobu św. Jakuba. Na szlakach tych zwanych „camino” powstawały domy pielgrzyma i informacje o odległości do Santiago. W taki oto sposób, również i Piotrków, stał się „camino” dla pielgrzymów zmierzających do Santiago.

Z tego co wiem, bazylika mniejsza w Piotrkowie Trybunalskim jest jedyną świątynią w archidiecezji łódzkiej na szlaku Jakubowym?

Tak, jest jedyną świątynią na szlaku, choć na terenie naszej archidiecezji jest jeszcze jeden kościół św. Jakuba. Jest on w Leźnicy Wielkiej.

Dlaczego w roku 2021 otwarto drzwi Jakubowe? Z jakim wydarzeniem jest to związane? Co przechodzenie przez te drzwi oznacza dla wierzących?

Od roku 1122, jeżeli święto św. Jakuba (dzień 25 lipca) wypadnie w niedzielę, to taki rok jest rokiem jubileuszowym. Tak się wydarzy w tym roku. Warto podkreślić, że rok 2021 jest 120. rokiem Jakubowym – jubileuszowym. W każdym roku Jakubowym, czyli composteliańskim, otwarcie drzwi Jakubowych oznacza, że każdy, kto przekroczy je jako pielgrzym, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Jest to otwarcie drzwi łaski i przebaczenia, czyli daru, który Kościół ofiarowuje każdemu pielgrzymowi, który nawiedzi święte miejsce.

Ilu pielgrzymów odwiedza Sanktuarium św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim w ciągu roku?

Reklama

Nie prowadzimy takich statystyk, dlatego trudno mi podać jakąś konkretną liczbę. Jednakże jest bardzo wielu pielgrzymów, którzy co roku zmierzają do Santiago de Compostela drogami Jakubowymi, choć w rezultacie nie docierają tam, ale korzystają z łask, jakie mogą zyskać, odbywając choćby fragment drogi Jakubowej. Dlatego wielu z nich odwiedza takie miejsca jak Piotrków i zapewne w tym roku wielu z nich również skorzysta z odpustów, nawiedzając naszą bazylikę.

Czy w bazylice są relikwie św. Jakuba i jak wygląda kult tego świętego?

Relikwie św. Jakuba były uroczyście wprowadzone do naszej bazyliki w I Niedzielę Wielkiego Postu. Zatem już są i w każdy poniedziałek odmawiamy Litanię do św. Jakuba i śpiewana pieśń o św. Jakubie, która jest jakby hymnem naszego Jakubowego kościoła, w którym jest sformułowanie: „Jakubie, piotrkowski patronie”. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych do odwiedzenia bazyliki w Piotrkowie Trybunalskim, która w bieżącym roku spełnia wyjątkową rolę. Jest wszak kościołem stacyjnym w 100-lecie istnienia diecezji łódzkiej i jednym z kościołów stacyjnych na świecie w Roku św. Jakuba Apostoła.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-09 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody ku czci św. Jakuba

ks. Wojciech Torchalski

Więcej ...

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem organizowanym przez ks. Galusa

2025-07-18 09:18

diecezja.lomza.pl

Łomżyńska Kuria Diecezjalna informuje, że spotkanie ewangelizacyjne organizowane w Twierdzy Łomża Fort II przez suspendowanego księdza Daniela Galusa nie jest modlitwą Kościoła, a zwykłą posługą, którą wykonuje ks. Galus tylko we własnym imieniu.

Więcej ...

Cieszę się, że ta książka ujrzała światło dzienne! Czy obecny redaktor naczelny „Niedzieli” też zdecyduje się na wywiad-rzekę?

2025-07-17 19:43

Red

Gdy zagłębiłam się w treść wydanego właśnie wywiadu-rzeki z księdzem Ireneuszem Skubisiem, miałam przed oczami wszystko, co działo się od początku mojej pracy w „Niedzieli”, czyli od roku 1998.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Kościół

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...