Reklama

Niedziela 11/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Kontekst

Ks. Jarosław Grabowski

O papieżu Franciszku dużo się mówi, ale czy się go słucha? Czy się go rozumie? Warto zadawać takie pytania w 8. rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na Stolicę Piotrową. Zwłaszcza że ogromne medialne zainteresowanie osobą i stylem następcy św. Piotra nie zawsze przekłada się na wnikliwe analizowanie i rozumienie jego nauczania

obserwator
5-8

Konstytucja ważniejsza

Julian Kostrzewa

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

w centrum uwagi
10-11

Najważniejsza i najtrudniejsza

Ks. Paweł Rozpiątkowski

33 to dla chrześcijanina liczba bliska i wyjątkowa, bo Pan Jezus żył na ziemi 33 lata. Tak się złożyło, że pierwsza po kilkunastu miesiącach pandemii zagraniczna pielgrzymka Franciszka była 33. podróżą zagraniczną obecnego następcy św. Piotra. Okazało się, że była wyjątkowa. Najtrudniejsza i najważniejsza – tak powszechnie ją oceniano.

temat numeru
12-17

Przemilczany Franciszek

Ks. M. Frukacz/W. Rędzioch /K. Mysłek

Ojciec Święty przez światowe media jest traktowany w sposób instrumentalny – niektóre jego wypowiedzi są nagłaśniane i ciągle powtarzane, jak choćby wyrwane z kontekstu zdanie: „Kim ja jestem, by go osądzać?”, inne natomiast, które stanowią sedno jego nauczania, są całkowicie przemilczane

Kościół bez pieniędzy?

Ks. Mariusz Frukacz

Kościół ma być ubogi i najlepiej gdyby się skupił na działalności na rzecz biednych. Taką narracją posługiwały się media po tym, jak papież powiedział: „Bardzo chciałbym, żeby Kościół był ubogi i dla ubogich”.

Co dalej z celibatem?

Marian Banasik

W kontekście synodu w Amazonii pojawiły się informacje, że papież zniesie celibat i dopuści do święceń żonatych mężczyzn.

Aborcja to zbrodnia

Włodzimierz Rędzioch

Gdy się śledzi światowe środki masowego przekazu, odnosi się wrażenie, że papież niewiele mówi i pisze o aborcji. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.

Rodzina na celowniku

Karolina Mysłek

Rodzina i jej problemy są w centrum nauczania działań papieża. A jak Ojciec Święty podchodzi do Komunii św. dla żyjących w nowych związkach, do LGBT czy gender?

treści wiary
18-19

Czy Maryja wiedziała...?

O. Wojciech Dec, paulin

Co Matka Boża w momencie zwiastowania wiedziała o męczeństwie Jezusa? Czy wiedziała o odkupieniu przez męczeństwo i o tym, że będzie tego świadkiem?

rekolekcje wielkopostne
20

Wybudzić sumienie

Ks. Krzysztof Pawlina

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga...

moim zdaniem
21

Mistyk wystygł

Bp Andrzej Przybylski

Powinniśmy więcej myśleć nie o tym, co ludzi odciąga od Boga, ale o tym, czego nam brakuje, że ich do Niego nie przyciągamy.

życie kościoła
22-25

Najlepszy towar i kiepska reklama?

Rozmawia: Tomasz Strużanowski

Rozpoczyna się właśnie Rok Rodziny poświęcony refleksji nad „Amoris Laetitia” papieża Franciszka. Jak Kościół wspiera polskie rodziny pytamy bp. Wiesława Śmigla – biskupa toruńskiego oraz przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

rok św. józefa
26-27

Pomnik pobożności św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Kościół bracki św. Józefa w Krzeszowie zostanie 19 marca ogłoszony sanktuarium diecezjalnym. Jego wnętrze to unikalna opowieść o Opiekunie Świętej Rodziny.

w centrum uwagi
28-29

Dramat Włoch

Włodzimierz Rędzioch

Kiedy proboszcz kościoła w Cortina d’Ampezzo umieścił ogłoszenie, że poszukuje zakrystiana, otrzymał 720 podań z całego kraju. To najlepiej obrazuje sytuację w jakiej znalazły się Włochy.

Stan zawieszenia

Ks. Robert Maszkowski

Mimo że do różnych gałęzi gospodarki płynie pomoc finansowa państwa, coraz bardziej konieczna staje się w Niemczech pomoc Kościoła.

kochane życie
30

Zacząć od zera

Elżbieta Nowak

Na czas Wielkiego Postu „pokuta” to jak najbardziej właściwy temat!

30

Sekretna broń ludzkości

Ireneusz Korpyś

Pustka duchowa i zamykanie się na Boga sprawiają, że stajemy się dla siebie bezwzględni i agresywni. Jak się przed tym ustrzec?

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Zmuś się do uśmiechu

j.k.

Świadkowie historii

w.d.

Co zostało po Karolu

w.d.

Bez szans

j.k.

Program telewizyjny

Boży Kustosz

Eugeniusz Sakowicz

W Roku św. Józefa przypominamy jak święty przedstawiany jest w licznych świątyniach parafialnych czy kaplicach, w klasztorach i domach zakonnych. W tych ostatnich zwykle jego miejsce – jako Bożego Kustosza – jest tuż przy drzwiach wejściowych zwanych furtą.

Krzyżówka

moim zdaniem
44-45

Karol Wojtyła na polskim tronie

Grzegorz Polak

Celowe o(d)puszczanie

Monika Przybysz

nasza rozmowa
46-47

Wpłynęli na losy świata

Rozmawia: Mateusz Wyrwich

O kampanii Giganci nauki PL, której zadaniem jest wydobycie z zapomnienia niezłomnych polskich naukowców, z dr. Jarosławem Szarkiem rozmawia Mateusz Wyrwich.

historia
48-49

W imię Boga Wszechmogącego...

Grzegorz Gadacz

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brakowało jeszcze dwóch najważniejszych rzeczy: granic, o które z poświęceniem walczyli wojskowi, i zbioru podstawowych praw, które mieli przygotować cywile.

sprawy rodzinne
50-52

Najważniejsza robota w życiu

Rozmawia: Damian Krawczykowski

Jak wspólnie wzrastać w świętości i zwyciężać w życiowych bojach? Jak przezwyciężać małżeńskie kryzysy? Rozmawiamy o tym z „Arkadio”.

Dziecięcy problem

Michał Piekara

Twój syn lub córka wiercą się nieustannie na krześle, ciągle zmieniają temat i nie potrafią się skupić na jednej wykonywanej czynności? Wielu z nas, rodziców, doświadcza podobnej udręki.

moim zdaniem
53

Fascynować czystością

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

listy
54

Chcą korespondować

Nie ma jak u mamy

Aleksandra

dobre rady
56-59

Siła kiełków

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Kiełki to rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu. Powstają z nasion. Są w nich zmagazynowane zapasy składników odżywczych, które ułatwiają start i początkowy rozwój docelowej rośliny.

Sałatka pełna zdrowia

Aktywni w plenerze

Dr n. med. Kamil Klupiński, fizjoterapeuta

Wiele osób niecierpliwie oczekuje na cieplejsze dni, by wyruszyć w plener na rekreację. Jak się do niej przygotować?

Kiedy tracisz ochotę do życia

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Niepokój, przygnębienie, brak energii mogą świadczyć o chwilowym zmęczeniu lub sezonowym obniżeniu nastroju, ale mogą być także symptomami kilku bardzo niebezpiecznych chorób.

Co może komornik?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy komornik tylko egzekwuje wyrok sądu, np. w sprawie eksmisji? Czy ma jakieś możliwości wpływania na te decyzje?

ZUS przez internet

j.m.

Pandemia przyspieszyła cyfryzację urzędów. Dziś sprawy w ZUS-ie można załatwić, nie wychodząc z domu.

punkt widzenia
60-63

Impuls dla gospodarki

Artur Stelmasiak

Polska złożyła w Komisji Europejskiej projekt Krajowego Planu Odbudowy. Europejskie fundusze mają zasilić konkurencyjność polskiej gospodarki, a także zwiększyć jej odporność na nieprzewidziane kryzysy, takie jak pandemia COVID-19.

Wirus ucieka przed testami

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Nowe szczepy koronawirusa wymykają się spod kontroli systemu testowania i zaczynają dominować nad innymi odmianami – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Szczepionki z Chin i... Polski

Paweł Sarafin

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przywódcą Chin m.in. o możliwości sprowadzenia szczepionek przeciw COVID-19. Równocześnie pojawiła się szansa na to, że amerykańskie szczepionki Novavax będą produkowane w Polsce.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Tupnięcie kilku tysięcy nóg

Witold Gadowski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 3, 14-21)

Bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Czas Wielkiego Postu to nie tylko umartwienie i pokuta, ale przede wszystkim czas naszego nawrócenia. W środę popielcową usłyszeliśmy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pewnie wszyscy widzimy potrzebę nawrócenia, ale kiedy zaczynamy wchodzić w szczegóły tego procesu, pojawia się wiele rozbieżności i własnych pomysłów, jak nawrócić się do Pana.

Cyrus, król perski

Ks. Antoni Tronina

Zakończenie Księgi Kronik zawiera głęboką refleksję nad historią biblijnego Izraela. Grzechy przywódców i narodu doprowadziły do upadku Jerozolimy i spalenia świątyni (586 r. przed Chr.). Osądzając surowo swój naród, autor podkreśla jednak ogrom Bożego Miłosierdzia. Nie niszczy On Izraela, lecz posyła mu nieustannie swych wysłanników. Nie chodzi tu tylko o ówczesnych proroków (jak Jeremiasz czy Ezechiel), ale także o władców pogańskich, jak faraon czy król perski.

Zasłonięty krzyż

Ks. Jan Powroźnik

Ostatnio nurtuje mnie pytanie: dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w kościele. Z góry dziękuję za odpowiedź

Oblubieniec Maryi

Ks. Mariusz Frukacz

Czerpiąc inspirację z Ewangelii, Ojcowie Kościoła już od pierwszych wieków – m.in. św. Ireneusz z Lyonu – podkreślali, że św. Józef z miłością opiekował się Maryją i z radością oddawał się wychowaniu Jezusa Chrystusa.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Spotkanie pokoleń

Mariusz Rzymek

Oliwier Guzdek, uczeń bielskiej Szkoły Podstawowej nr 9, został zwycięzcą VI Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Szli, pamiętając o niezłomnych

Mariusz Rzymek

Bielski XI Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Niecodzienna Via Crucis

Monika Jaworska

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie na mocy dekretu bp. Romana Pindla powstały oryginalne stacje Drogi Krzyżowej.

Niedziela częstochowska

Biskupi dla młodych

Notował ks. Mariusz Frukacz

Biskupi częstochowscy poprowadzili rekolekcje on-line. Biskup Antoni Długosz przygotował je dla młodszych dzieci. Moje nauki dla uczniów klas starszych i młodzieży – mówi bp Andrzej Przybylski – dotyczą nawrócenia, rozeznania i Kościoła.

Droga krzyża kontra droga grzechu

Maciej Orman

Niektórzy po całym dniu nauki zdalnej przed komputerem, inni po całym dniu pracy. Młodzież, dorośli i emeryci. Księża, siostry zakonne i świeccy. Idą w milczeniu za krzyżem, by wynagradzać za główne grzechy Polaków.

Odważny kapłan

Paweł Dudzik

Miłość miłosierna była jego codziennością w służbie Bogu i ludziom – powiedział abp Wacław Depo podczas wprowadzenia do parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Niedziela podlaska

Wygraj życie

Kamila Dębska

Spotkali się, by rozmawiać i działać na rzecz życia w trzeźwości.

Pół wieku z Chrystusem w Eucharystii

ks. Zenon Czumaj

50 lat temu 14 marca wypadał tak jak w bieżącym roku – w niedzielę. Była to III Niedziela Wielkiego Postu. Słuchano słów z Księgi Wyjścia: „Miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą” (Wj 3, 5b). Tego dnia tu, gdzie i dziś jest prezbiterium kościoła, pierwszy raz zstąpił na ołtarz Chrystus.

Twórcza propozycja dla dzieci i młodzieży

Ks. Marcin Gołębiewski

Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego jak co roku organizuje konkursy religijne skierowane do dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacyjnych.

Niedziela kielecka

Skarbonki i baranki

Agnieszka Dziarmaga

Skarbonki na jałmużnę wielkopostną, baranki do koszyczków ze święconką – realizowane są charakterystyczne wielkopostne akcje kieleckiej Caritas.

W Józefowych parafiach

Agnieszka Dziarmaga

W Roku św. Józefa parafie, którym on patronuje, są szczególnie zobowiązane do ożywienia kultu Cieśli z Nazaretu, do pozyskiwania jego czcicieli i wyznawców. 19 marca Kościół wspomina św. Józefa.

Wielka historia trwa…

Katarzyna Dobrowolska

Zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych i naukowych przypominających o historii, świetności, ale i trudnych momentach w 750-letnich dziejach Jędrzejowa.

Niedziela małopolska

Wiara to męska sprawa

Anna Bandura

Jako mężowie mamy być obroną dla naszych żon i dzieci – mówi Paweł Bogdanowicz i zachęca do udziału w V Pielgrzymce Mężczyzn Diecezji Tarnowskiej do św. Józefa w Luszowicach.

Jest wzorem i orędownikiem

Patron parafii św. Józef wciąż trafia ze swym przesłaniem do powstających grup, wspólnot – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Pójdą w milczeniu

Marianna Kos

Od niemal 140 lat w jedną marcową noc w roku pogrążeni w modlitwie ludzie podążali amsterdamską starówką, prosząc Boga o nawrócenie Holandii. 20 marca Cicha Procesja po raz pierwszy przejdzie ulicami Krakowa.

Niedziela lubelska

Inspiruje pokolenia

Urszula Buglewicz

Osoba i dzieło sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego inspiruje kolejne pokolenia Polaków.

Ikona pisana sercem

buk

Nikt nie zapisał słów św. Józefa, a jednak jest on najlepszym nauczycielem miłości i wierności.

Ojcowska opieka

Anna Artymiak

W Roku św. Józefa zapraszamy na wędrówkę szlakiem kościołów pod wezwaniem św. Józefa. Rozpoczynamy od kościoła rektoralnego Karmelitów Bosych w Lublinie.

Niedziela legnicka

Celebracja słowa

Monika Łukaszów

Wielki Post to szczególny czas, w którym podejmowane są różne akcje i dzieła miłosierdzia, przygotowujące do przeżycia Świąt Paschalnych.

Wielkie Józefowe święto

Ks. Waldemar Wesołowski

19 marca obchodzić będziemy uroczystość św. Józefa. Będzie to wyjątkowy dzień nie tylko w sanktuarium, ale i w całej diecezji.

Powstaje grupa pielgrzymkowa żeńska

Monika Poręba-Zadrożna

Trwają przygotowania do kolejnej diecezjalnej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Niedziela łódzka

Święty Józef – patron archidiecezji

O. Sebastian Wiśniewski, oblat

19 marca obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Parafia patrona Kościoła

Ks. Krzysztof Nalepa

Trwa Rok św. Józefa, opiekuna archidiecezji łódzkiej i kościoła w Jeżowie.

Na Jakubowym szlaku

Z ks. prał. Grzegorzem Gogolem – proboszczem i kustoszem bazyliki mniejszej w Piotrkowie Trybunalskim – rozmawia ks. Paweł Gabara.

Niedziela przemyska

Św. Józef w bramie Bieszczadów

Romana Trojniarz

Trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa. Pasterz archidiecezji abp Adam Szal dekretem z dnia 4 lutego 2021 r. powołał 14 kościołów stacyjnych, którym patronuje św. Józef.

Zatroskana o piękno języka

Ks. Jan Twardy

Wsłuchując się w kazania pasyjne w trakcie Wielkiego Postu, warto zatrzymać się nad postacią, która przez wiele lat trudziła się nad korektą i pięknem językowym wygłaszanych homilii, a w życiu była oddanym pedagogiem.

Jarosławski „Katolik” zaprasza

Ewa Jankowska

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu to nie tylko miejsce formacji intelektualnej, ale i kuźnia ludzi otwartych na Boga.

Niedziela rzeszowska

Peregrynacja relikwii bł. ks. McGivneya

Barbara Kamińska

Rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela organizacji Rycerze Kolumba.

Przyjaciel Boga i ludzi

Ks. Antoni Więch

Odszedł do Pana ks. prał. Wiesław Augustyn, emerytowany proboszcz parafii św. Mikołaja w Niwiskach.

Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie

Marian Salwik, Pracownik samorządowy, geograf

Dzisiaj Chrystusowy krzyż także jest znakiem, któremu różni ludzie sprzeciwiają się, bo rzekomo ogranicza ich wolność.

Niedziela sandomierska

W trosce o pacjentów

Ks. Wojciech Kania

Od ponad roku w Tarnobrzegu przy Szpitalu Wojewódzkim im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej działa Zakład Radioterapii. Jednak przez ten krótki czas niewiele osób zgłosiło się po pomoc. Z leczenia skorzystało 250 pacjentów chorych onkologicznie, a mogłoby o wiele więcej.

Wyklęci, ale niezapomniani

Ks. Wojciech Kania

Podobnie jak w całym kraju, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, również w Tarnobrzegu mieszkańcy oddali cześć rodakom, o których pamięć chciano przez wiele lat wymazać.

Kaznodzieja i katecheta

Ks. Adam Kopeć

Zarówno sługa Boży ks. Stanisław Sudoł (1895 – 1981), jak i św. ks. Jan Maria Vianney (1786 – 1859) byli wyjątkowo gorliwymi głosicielami słowa Bożego i nauczania Kościoła.

Niedziela sosnowiecka

Zabytek zadbany

Sebastian Strzałkowski

Wśród 6 zgłoszonych obiektów z terenu województwa śląskiego do ogólnopolskiego konkursu Zabytek zadbany znalazł się kościół Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

Drogi z Panem Jezusem

Z Ewą Klimczyk, autorką tekstów rozważań Drogi Krzyżowej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Kościół w budowie

Piotr Lorenc

W parafii św. Siostry Faustyny w Będzinie dzięki Opatrzności Bożej i wstawiennictwu patronki w szybkim tempie powstaje wspaniała świątynia.

Niedziela świdnicka

Rewolucja pięknych ludzi

Ks. Mirosław Benedyk

Uczestnicy tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą 26 marca o godz. 20 z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

Dadzą od siebie więcej

Hubert Gościmski

Przy katedrze świdnickiej działalność rozpoczęła wspólnota św. Wawrzyńca, która skupia mężczyzn gotowych do poświęcenia czasu dla Kościoła.

Urodzona gwiazda

Krystyna Smerd

Wiary katolickiej uczyła ją mama, polska szkoła i kościół Świętej Trójcy w Boguszowie!

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Droga Krzyżowa z bł. Carlo Acutisem

Maria Palica

W drugi piątek Wielkiego Postu w kościele św. Katarzyny w Goleniowie, odbyła się niezwykła Droga Krzyżowa. Swoje krzyże nieśli obok siebie Jezus Chrystus i bł. Carlo Acutis, piętnastoletni Włoch beatyfikowany w październiku 2020 r.

Wspólnota, która kocha bliźniego

Ks. Janusz Zachęcki

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, zostało otwarte Hospicjum Domowe „Róża”, a także Poradnia Miłosierdzia. Inicjatorem tych dzieł jest Instytut Ignis Misericordiae im. bł. Michała Sopoćki z siedzibą w Myśliborzu.

Kogut

Przemysław Fenrych, Historyk, ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

O czym pieje kogut na kościelnej wieży?

Niedziela toruńska

Ufać wbrew wszystkiemu

S. M. Magdalena od Jezusa, karmelitanka

Marzec związany jest z postacią św. Józefa. Każdego roku Karmel w Łasinie przygotowuje się do uroczystości tego świętego przez nowennę – najpierw dziewięciotygodniową, potem dziewięciodniową.

Rewolucja pięknych ludzi

Małgorzata Waczyńska

W wyjątkowej zimowej aurze rozpoczęliśmy Wielki Post. Podejmujemy postanowienia, czynimy pokutę, otwieramy szerzej serca dla Boga.

Spotkania ze świętym

Renata Czerwińska

Przeglądaniu albumów rodzinnych razem z dziećmi towarzyszy nieraz grad pytań: „A kto to? A jaki był?…”. Podobnie się dzieje, kiedy postanawiamy zaprzyjaźnić się ze świętymi.

Niedziela warszawska

Patron trudnych czasów

Z  o. Damianem Simoniczem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O owocach kończącego się roku jubileuszowego, pracy i zasługach św. Klemensa Hofbauera dla Warszawy z o. Damianem Simoniczem, redemptorystą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Nowe sanktuarium w stolicy

Witold Dudziński

W kościele św. Józefa Oblubieńca na Kole zostanie ustanowione diecezjalne sanktuarium św. Józefa. Dekret 19 marca ogłosi kard. Kazimierz Nycz.

Świadkowie rodzinnej miłości

S. Wioletta Ostrowska, loretanka

19 marca papież Franciszek rozpocznie Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Będzie to kolejna podpowiedź, jak ma wyglądać życie rodzin, które chcą być Bogiem silne. Do sanktuarium w Loretto przyjeżdżają rodzinny, pragnące się formować razem z Maryją. Jedną z nich – naprawdę wyjątkową – jest rodzina Wielgolewskich z Wyszkowa. Przekonajcie się sami!

Niedziela wrocławska

Módl się, pracuj i… biegaj

Nie ukrywa, że wszystkie jej decyzje biznesowe są podparte modlitwą. Pomaga ludziom zarządzać finansami i prowadzi własną placówkę bankową. Uwielbia ciszę, co nie przeszkadza jej w podejmowaniu wielu różnych inicjatyw. O tym, jak być kobietą blisko Boga, jednocześnie aktywną zawodowo i sportowo, z Małgorzatą Babicką rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Rewolucja pięknych ludzi

Ks. Łukasz Romańczuk

Człowiek wciąż poszukuje przestrzeni, która pozwoli mu spotkać się z Bogiem. Jedną z takich form jest Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Śpiewem chwalić Pana

Grzegorz Kryszczuk

Wielki Post sprzyja pogłębionej kontemplacji, wyciszeniu i spoglądaniu w głąb siebie. W archidiecezji wrocławskiej są inicjatywy, które poprzez chorał gregoriański pozwalają na zbliżenie się do Boga.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!

Joanna Ferens

W sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyła się Msza św. połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Na wzór ks. Marka

Joanna Ferens

W szkole podstawowej odbyła się zimowa akcja poboru krwi.

W krzyżu miłości nauka

Adam Łazar

Mimo wieku, pan Antoni Greń wciąż rozwija swoją pasję, a siły czerpie z miłości i wierności Chrystusowemu krzyżowi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Muzeum na miarę XXI wieku

Kamil Krasowski

Na razie miejsce to przypomina wielki plac budowy, ale już niebawem zaprezentuje się w nowej odsłonie. Muzeum Woldemberczyków w Dobiegniewie przechodzi przebudowę i rozbudowę na rzecz transgranicznej współpracy turystycznej.

Integrować środowisko

Czas poświęcony archiwaliom nigdy nie jest i nie będzie czasem straconym – wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kufel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, w rozmowie z ks. Adrianem Putem.

Ogrody św. Franciszka

Ks. Adrian Put

Przy Katolickim Centrum Studenckim Parakletos trwają prace ogrodowo-ziemne. Powstaje tu Ogród św. Franciszka.

Reklama

Najpopularniejsze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania