Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Walizka pełna niespodzianek

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

Archiwum parafii

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

W kościele Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach prezentowana jest wystawa „Myśląc Kościół”, która powstała na bazie archiwalnych zdjęć śp. ks. Franciszka Pieli, dawnego gospodarza parafii.

Fotografie, które wykorzystaliśmy, były w walizce po śp. ks. Franciszku Pieli. Stosunkowo niedawno znaleziono ją na strychu. Do mnie trafiły one w końcu zeszłego roku. To fantastyczny materiał historyczny. Trudno powiedzieć, kto jest ich autorem. Podejrzewam, że część z nich zrobił pan Dybczyński – mówi ks. kan. Eugeniusz Nycz, pomysłodawca projektu.

Efektem segregacji archiwalnego materiału jest wystawa składająca się z trzech komplementarnych części: ze zdjęć starej świątyni, która spłonęła w 1957 r., z budowy nowego kościoła i z wizytacji kanonicznej kard. Karola Wojtyły w 1973 r. Dopełniają je fotografie pochodzące z archiwum ks. E. Nycza.

– Nie ukrywam, że do tych fotografii jestem sentymentalnie przywiązany. Wiele one pokazują. Już tylko starsi wiekiem mieszkańcy Wilamowic pamiętają, jak pięknie wyglądał ich drewniany kościół. Jego strata była wielkim nieszczęściem. Właśnie kończyły się prace związane z jego odnawianiem i konserwacją polichromii. W środku stały jeszcze rusztowania, a ogień strawił wszystko. Pamiętam, jak ciężko ludzie pracowali przy wznoszeniu nowej świątyni. Nie było odpowiedniego sprzętu, nie było materiałów budowlanych. Żwir czy piasek dowożono na plac budowy furmankami – wspomina ks. E. Nycz.

Żywa historia, która wyłania się ze zdjęć, w pełnej krasie prezentuje bryłę starego kościoła oraz piękno jego detali architektonicznych. Przenosi odbiorcę w czasy, w których parafianie z mozołem wznosili nowy dom Boży. Tą część podsumowuje fotografia z 1960 r., na której widać krakowskiego biskupa pomocniczego Juliana Groblickiego, który święci kościół. Ostatnie plansze przybliżają z kolei jedyną wizytację kanoniczą kard. Karola Wojtyły, która miała miejsce 17 i 18 marca 1973 r. – w 50. rocznicę śmierci syna ziemi wilamowickiej abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego.

Najstarsze fotografie, które wykorzystano do tworzenia tej wystawy, pochodzą z pierwszej połowy XX wieku

Podziel się cytatem

– Przeniosłem się w czasie. Nawet nie wiedziałem, że takie zdjęcia w ogóle istniały. Byłem wtedy młodym wikarym, któremu zlecono wykonanie wystawy upamiętniającej abp. Józefa Bilczewskiego. Miałem z tym spory problem. Do Lwowa pojechać nie mogłem, więc zebrałem to, co było u ludzi, u rodziny. Później, gdy metropolitę wyniesiono na ołtarze, okazało się, że jestem jedynym, który posiada dość dużo zdjęć związanych z jego osobą – stwierdza ks. E. Nycz.

Reklama

Obecnie wystawa gości w przedsionku świątyni oraz w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Z czasem ma to się jednak zmienić. Jej stałym miejscem ekspozycji będzie klatka schodowa prowadząca na kościelny chór. Po przeprowadzce do istniejących już plansz o wymiarach 160 cm na 160 cm dojdą nowe. Udokumentują one moment wznoszenia wieży oraz konsekracji kościoła.

– Najstarsze fotografie, które wykorzystano do tworzenia tej wystawy, pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Pokazują one wnętrze, ale i zewnętrzną bryłę drewnianego kościoła, który spalił się w 1957 r. Kolejna ich część pochodzi z czasów 1957-60 oraz z 1973 r. – mówi ks. Stanisław Morawa, proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach. Nad ekspozycją pracowali również ks. Paweł Danek i Piotr Wisła.

2021-04-06 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłani w pokoju Chrystusa

procesja Bożego Ciała w Wilamowicach

Robert Karp

procesja Bożego Ciała w Wilamowicach

W nadziei, że rodzina stanie się silna dzięki Eucharystii, powracajmy do domów, pracy i naszych obowiązków z pokojem Chrystusa, najpierw w sercach i z gotowością życzenia tego pokoju każdemu człowiekowi – powiedział bp Roman Pindel na zakończenie procesji Bożego Ciała w Wilamowicach.

Więcej ...

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie.

Więcej ...

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...