Reklama

Niedziela Podlaska

Wielkie rzeczy czyni tu Wszechmocny

W Poletyłach świętowano 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania

Archiwum ks. Roberta Grzybowskiego

W Poletyłach świętowano 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania

Wielu ludzi dziś szuka ciszy i pyta, jak zachować harmonię między pracą a modlitwą? Jak budować relację z Bogiem w codzienności, w natłoku pracy i ogromu obowiązków?

Jak wznieść się ponad przepaść między miastem a pustynią? Jednak przepaść ta nie istnieje, ponieważ pustynia nie jest związana z nieobecnością ludzi, lecz obecnością Boga. Doświadczyliśmy tego 27 marca, kiedy to uroczyście świętowaliśmy 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania w Poletyłach.

Uczta dla ducha

Niewątpliwie był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości. Byli wśród nich bp. Piotr Sawczuk, bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, przedstawiciele Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz osoby będące w tym czasie na osobistym skupieniu.

Pustelnia jest domem otwartym dla każdego, kto jest spragniony Słowa.

Podziel się cytatem

Na początku liturgii bp Sawczuk wyraził radość i wdzięczność za zaproszenie na uroczystość i za możliwość przewodniczenia Eucharystii. Z ust Ekscelencji wybrzmiało, że w Poletyłach – w Pustelni Zwiastowania, nieustannie powinniśmy powtarzać słowa Archanioła Gabriela: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” i być otwarci i ufni Słowu, które Bóg do nas mówi, odpowiadając z pełną pokorą: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Na zakończenie Eucharystii, ksiądz biskup udzielił obecnym uroczystego błogosławieństwa. Po uczcie dla ducha wspólnie w jedności posililiśmy nasze ciała obiadem i pysznym deserem, a później w kaplicy uroczyście odśpiewaliśmy Akatyst na cześć Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w całej Pustelni radośnie rozbrzmiewały dzwony, ogłaszając wesoło, że wielkie rzeczy czyni tu Wszechmocny.

Znaleźć życiodajną wodę

Reklama

Pustelnia Zwiastowania nie jest miejscem zamkniętym, ale przestrzenią Boga i Kościoła, otwartą dla ludzi. Jest miejscem, gdzie przyjeżdżają zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Daje ona wytchnienie ludziom umęczonym, zabieganym w zbyt aktywnym życiu, ale też chroni przed pokusą lenistwa, zapraszając, by dzień przeżywać w duchu wartości Ora et labora. Pustelnia jest domem otwartym dla każdego, kto jest spragniony Słowa. Jest to miejsce, gdzie bardzo dba się o gościnność, by każdy mógł poczuć się przyjęty jak w domu.

Nawet jak za oknem będą zawieruchy, nawet jak świat będzie opanowany przez wirusa, nawet jak ludzie będą zamknięci w pustelniach swoich domów, Pustelnia Zwiastowania zawsze pozostanie oazą, gdzie tętni to prawdziwe życie, gdzie ludzie mogą przyjść i znaleźć życiodajną wodę, bo tu zawsze jest poranek zmartwychwstania, który zapowiada nowy dzień i pociąga do nowego życia z Chrystusem Zmartwychwstałym. Tego doświadczyli uczestnicy obecni na świętowaniu 4. rocznicy funkcjonowania Pustelni Zwiastowania, ale też doświadcza tego każdy, kto przyjeżdża tu, by w cichości z Panem spędzić czas i zasłuchać się w Jego Słowo.

2021-04-06 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy Dzień Życia Konsekrowanego

Niedziela legnicka 6/2019, str. I

Anna Markowska, pierwsza w diecezji świecka pustelnica

ks. Waldemar Wesołowski

Anna Markowska, pierwsza w diecezji świecka pustelnica

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38
Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...