Reklama

Łodzianin w Papieskiej Radzie ds. Świeckich

Niedziela łódzka 8/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ANDRZEJ ŚWIĄTCZAK: - Być członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich to wielki zaszczyt, wyróżnienie ale i odpowiedzialność. Jak to się stało i od kiedy Pan Profesor jest członkiem powyższej Rady?

PROF. MICHAŁ SEWERYŃSKI: - Ojciec Święty Jan Paweł II mianował mnie członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich w 1996 r. Decyzję te przyjąłem z radością jako wielkie wyróżnienie. Nie są mi znane jej motywy. Została ona podjęta wkrótce po zorganizowanym przeze mnie spotkaniu rektorów polskich szkół wyższych z Ojcem Świętym w styczniu tego samego roku. Jednakże członkowie Rady nie są przedstawicielami poszczególnych środowisk, lecz osobami powołanymi przez papieża ad personam w celu wykonywania zadań Rady.

- Ile osób należy do Rady i jaka jest jej struktura?

- Papieskiej Radzie ds. Świeckich przewodniczy kard. James Francis Stafford, a sekretarzem jest Polak - bp Stanisław Ryłko. Rada liczy 32 członków, w tym 27 katolików świeckich, pochodzących ze wszystkich kontynentów; z Europy Środkowo-Wschodniej jest tylko jedna osoba z Polski, jedna z Rosji i jedna z Czech. Ponadto w Radzie jest 29 konsultorów, będących osobami duchownymi i świeckimi. Jednym z konsultorów jest abp Jozef Michalik. Kadencja Rady jest pięcioletnia.

- Jakie główne zadania stoją przed Papieską Radą ds. Świeckich?

- Papieska Rada ds. Świeckich jest owocem Soboru Watykańskiego II, który ukazał w pełni rolę katolików świeckich w Kościele. Formalnie Rada została powołana przez papieża Pawła VI w roku 1967. W swym obecnym kształcie, będącym wynikiem dojrzewania i rozwoju, rada jest samodzielną dykasterią rzymską, której zadania najpełniej określają dwa dokumenty: ekshortacja apostolska Christifideles Laici oraz konstytucja apostolska Pastor Bonus. Zgodnie z tymi dokumentami zadania Rady polegają na udzieleniu pomocy Ojcu Świętemu w sprawowaniu najwyższego urzędu pasterskiego w Kościele, w sprawach związanych z promowaniem i koordynowaniem apostolstwa świeckich, z udziałem laikatu w misji Kościoła oraz w sprawach związanych z życiem chrześcijańskim świeckich. W szczególności Rada pobudza działania świeckich w zakresie formacji katechetycznej, uczestnictwa w życiu liturgicznym i sakramentalnym oraz w dziełach miłosierdzia realizowanych przez Kościół. Ponadto Rada inicjuje i wspiera działalność międzynarodowych ruchów i organizacji katolickich.

- Jak często i gdzie odbywają się posiedzenia Rady i co jest przedmiotem tych spotkań?

- Najważniejszą formą działania Rady są jej zgromadzenia plenarne, odbywane w Rzymie. Każde posiedzenie jest poświęcone jakiejś kluczowej sprawie z zakresu nauczania Kościoła i roli jaką powinni odgrywać w nim katolicy świeccy. Doniosłość tych spraw, pogłębione referaty - przedstawiane przez duchownych i świeckich - ożywione dyskusje, wspólnie przeżywana codzienna Eucharystia sprawiają, że spotkania te wywierają głęboki wpływ formacyjny na uczestników. Członkowie Rady przedstawiają też świadectwa z życia Kościoła w swoich krajach, pogłębiając w ten sposób u uczestników poczucie wspólnoty i współodpowiedzialność za jego misję. Dorobek każdego posiedzenia Rady jest publikowany, przez co staje się cenną pomocą dla świeckich w działalności podejmowanej w ich krajach. Szczególnie ważną formą pracy Rady jest organizowanie międzynarodowych spotkań poszczególnych grup wiernych: kobiet, ludzi starszych, a zwłaszcza światowych spotkań młodzieży z Ojcem Świętym, z których największe odbyło się w Rzymie w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2000.

- Skoro Rada Papieska - to w jakim stopniu uczestniczy w niej sam Papież Jan Paweł II?

- Ojciec Święty nie uczestniczy bezpośrednio w obradach Papieskiej Rady ds. Świeckich, ale żywo interesuje się jej pracami. Dowodem tego jest audiencja udzielana Radzie na zakończenie każdego posiedzenia, w czasie której jej przewodniczący referuje Papieżowi dorobek obrad. Wszyscy uczestnicy audiencji są przedstawiani Ojcu Świętemu i mają możliwość odbycia krótkiej rozmowy.

- Kiedy odbyło się ostatnie posiedzenie Rady, co było jego tematem wiodącym i jakie są plany na przyszłość?

- Ostatnie posiedzenie Rady odbyło się w grudniu 2000 r. Jego szczególny charakter polegał na tym, że miało miejsce bezpośrednio po zakończeniu Światowego Kongresu Apostolstwa Świeckich. Znaczenie tego wydarzenia wynika stąd, iż było ono wpisane w obchody Roku Jubileuszowego i podjęło fundamentalną sprawę roli jaką mają odegrać świeccy jako świadkowie Chrystusa w trzecim milenium chrześcijaństwa. Kulminacyjnym momentem Kongresu była celebracja eucharystyczna na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego, z udziałem tysięcy wiernych. Na podkreślenie zasługuje udział Polaków w Kongresie, którzy pośród delegatów z Europy stanowili grupę stosunkowo liczną i bardzo aktywną. W Kongresie uczestniczyli wszyscy członkowie Papieskiej Rady ds. Świeckich, którzy po jego zakończeniu omawiali dorobek dykasterii w mijającej kadencji i wytyczali zadania na kadencje następną.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst