Reklama

Nie tylko w miastach rodzą się talenty...

Niedziela sosnowiecka 20/2003

W dniach 1-7 maja w Ośrodku Kultury "Kolejarz" w Łazach mieszkańcy miasta i okolic mieli okazję podziwiać Wystawę Plastyczną Twórców Ludowych. Swoje prace zaprezentowali mieszkańcy Chruszczobrodu, uczęszczający na zajęcia Koła Plastycznego do miejscowej Szkoły Podstawowej oraz ci wszyscy, którzy w domowym zaciszu tworzą dzieła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Celem zorganizowania wystawy twórców ludowych była promocja wsi, pokazanie szerszemu gronu swoistych talentów, które - okazuje się - nie tylko w wielkich miastach się rodzą, ale także w małych miejscowościach. Niektórzy z nich od wielu, wielu lat malują, rysują, haftują, szydełkują, jednak z przyczyn obiektywnych nie mieli dotąd możliwości i szans zaprezentowania siebie i swoich zdolności" - wyjaśnia radny Chruszczobrodu Bogusław Bargieł, inicjator wystawy.
Prace kilkunastu twórców zaprezentowane zostały w dwóch salach łazowskiego Ośrodka. Wśród osób, które wystawiły swoje dzieła, znalazły się takie, które ukończyły stosowne szkoły i uczelnie, ale i artyści amatorzy, którzy dla własnej przyjemności, w warunkach domowych tworzą wielkie, ciekawe prace.
Marcin Białas - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, obecnie student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od 2 lat zajmuje się grafiką i to właśnie tego typu prace pokazał na wystawie "Interesują mnie sylwetki ludzkie aranżowane w przestrzeni. Wcześniej bardziej zajmowała mnie grafika komputerowa, projektowałem plakaty" - wyjaśnia. Już kilka razy wystawiał swoje prace, m.in. w Austrii, Poznaniu, Katowicach. Dla większości twórców była to jednak pierwsza, ale - miejmy nadzieję - nie ostatnia, możliwość prezentacji, a nawet sprzedaży prac. "Maluję głównie pejzaże. Posługuję się akwarelą i pastelą. Jak do tej pory udało mi się też namalować jeden obraz olejny. Maluję dla siebie, dla rodziny, przyjaciół, znajomych. Lubię wyjeżdżać na Mazury. Tam są piękne plenery i stamtąd przywożę dużo prac. To moja pierwsza wystawa. Ufam, że otworzy mi drogę do kolejnych" - mówi Beata Gognacka. Wiesława Lorens od ok. 30 lat haftuje - serwetki, firany, obrusy, różnorakie ozdoby, ale jest autorką wielu obrazów o tematyce religijnej, wykonywanych haftem krzyżykowym. "Nigdy nie myślałam, że moje - wydaje się - zwykłe, domowe zajęcia - będą tworzyły część wystawy. Cieszę się, że po tylu latach doczekałam takiej chwili. To dla mnie ogromne przeżycie" - ze wzruszeniem wyznaje p. Lorens. Podobnie Zdzisława Gala jest trochę onieśmielona zainteresowaniem, jakie wzbudziły jej prace, wykonywane haftem krzyżykowym oraz pętelkowym. "Niektóre mają ponad 20 lat. Bardzo zaskoczyła mnie propozycja wystawienia ich, bo wydaje mi się, że to takie naturalne wykonać i mieć w domu coś swojego. Kiedyś haftowałam więcej, teraz jakoś brakuje czasu, ale przyznam, że ta wystawa dodała mi skrzydeł i może znowu wznowię te próby" - ze skromnością wyjaśnia rozmówczyni.
Nie sposób przedstawić wszystkich twórców i wyczerpać tematyki poszczególnych prac. O ich wartości najlepiej zaświadczą fotografie prezentowanych dzieł. Dobrze, że znaleźli się ludzie, którzy pozwolili wyjść z domowego cienia utalentowanym osobom, a ich prace ujrzały światło dzienne. Niech ta wystawa twórców ludowych będzie zachętą dla innych miejscowości naszej diecezji, które na pewno też poszczycić się mogą ciekawymi ludźmi i bogactwem ich talentów, może dotąd skrywanym, nieśmiałym, cichym...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Majowe drogi do nieba

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 3

Bożena Sztajner

Ważne, by nie zostawiać drogi do świętości na ostatni etap życia, ale nauczyć się mówić Bogu „tak”, kiedy żyjemy na pełnych obrotach.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst