Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Katolicki Telefon Zaufania

peddhapati / Foter.com / CC BY

Czas epidemii jest dla nas bardzo trudny. Bywa, że jesteśmy zagubieni, wtedy warto skorzystać z Katolickiego Telefonu Zaufania w Sosnowcu.

Towarzyszą nam w czasie pandemii duży stres, napięcie, lęk. Z jednej strony obawiamy się, że zachorujemy my lub ktoś z naszych bliskich, z drugiej strony boimy się, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Do tego dochodzą izolacja i różne ograniczenia, na dłuższą metę uciążliwe. Zadajemy sobie pytania: jak sobie z tym wszystkim radzić? Z pomocą może przyjść Katolicki Telefon Zaufania – 32 29 29 893.

Telefon działający w ramach Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 19.00 – 21.00. – Pod ten numer można dzwonić, gdy jest nam trudno, przeżywamy kryzys w swoim małżeństwie lub rodzinie, nie potrafimy porozumieć się z dzieckiem, źle dzieje się w naszym związku z bliską osobą, doznajemy przemocy, mamy kłopoty w pracy lub w szkole, czujemy się samotni, rozbici, apatyczni, mamy kłopoty z samym sobą – popadamy w uzależnienia, znaleźliśmy się w sytuacji, z którą nie dajemy sobie rady, potrzebujemy rozmowy z kimś, kto nas nie zna i potrafi nam pomóc lub choćby uważnie wysłuchać. Po to jest właśnie Katolicki Telefon Zaufania. Oczywiście, zapewniamy absolutną anonimowość! Wspieramy profesjonalną pomocą i informacją – wyjaśnia ks. Grzegorz Koss, dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu. Sosnowiecki telefon działa tylko przez 3 godziny w ciągu dnia. Ale z pomocy możemy również skorzystać dzwoniąc na Katolicki Telefon Zaufania w Katowicach, działający całodobowo pod numerem: 32 253 05 00.

Fakt, że aglomeracja śląska jest rozległa i gęsto zaludniona, a koszt jednostki telefonicznej jest ten sam dla dosyć odległych miejscowości, sprawia, iż Katolicki Telefon Zaufania może służyć wielu osobom. Posługa Telefonu wymagała rzetelnego przygotowania ze strony Kurii katowickiej. W tym celu zostały zorganizowane specjalistyczne warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej dla osób dyżurujących, zgromadzono odpowiednie materiały. Znaleziono także gotowych służyć pomocą konsultantów. Obecnie Katolicki Telefon Zaufania jest placówką, w której posługują, w formie wolontaryjnej, osoby z wyższym wykształceniem, powyżej trzydziestu lat. Wszystkie są żywymi świadkami wiary. Osoby dzwoniące pod wskazany numer znajdują przede wszystkim życzliwego przyjaciela. Ważne jest, że osoba dyżurująca jest otwarta, ciepła, budząca zaufanie. Są to zarówno psychologowie, prawnicy, lekarze, jak i kapłani.

Rozmówca, treść rozmowy, jej miejsce i osoba dyżurująca objęte są całkowitą dyskrecją i anonimowością. Jak tłumaczą osoby dyżurujące, często w rozmowach pojawiają się problemy dotyczące przemocy w rodzinie, alkoholizmu, narkomanii, bezradności prawnej, życiowej. Jednym z trudniejszych jest problem rodziców, którzy mają kłopoty wychowawcze ze swoimi dziećmi wchodzącymi w świat narkotyków, sekt itp. Ciągle żywa jest popularność rozmów z księdzem, gdzie często pojawiają się różne ważne pytania. Kapłani zwykle dyżurują wieczorami lub w nocy. Podzielony ból jest połową bólu – istotne jest, żeby ktoś kto w danym momencie jest sam, wiedział, że jest przyjaciel, z którym może podzielić się swoim problemem. – Pomocne towarzyszenie kapłana daje poczucie bezpieczeństwa – mówi pani Maria, psycholog z katowickiego Telefonu. Człowiek dyżurujący przy Telefonie Zaufania nie rozwiązuje problemów, nie poucza, nie ocenia, nie podejmuje decyzji – wystarczy, że jest i wysłucha. Uświadamia rozmówcom ich uczucia, odkrywa w nich to, co najbardziej wartościowe i co może się stać siłą do przemiany. Kiedy zachodzi potrzeba kontaktu ze specjalistą, łączy z konsultantem lub informuje daną osobę, gdzie może uzyskać profesjonalną pomoc w konkretnym problemie. Przede wszystkim jednak Telefon Zaufania niesie nadzieję, budzi dialog, inspiruje do zmiany życia na lepsze.

2021-04-27 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Słuchawka dla skołatanych serc

Wolontariusze z Katolickiego Telefonu Zaufania

MR

Wolontariusze z Katolickiego Telefonu Zaufania

Ks. Józef Walusiak i jego wolontariusze 4 marca o godz. 18 będą świętować 30-lecie istnienia jednego z najstarszych w Polsce – Katolickiego Telefonu Zaufania, który od tak długiego czasu nieprzerwanie działa w Bielsku-Białej pod numerem 33 812 26 67. Powołała go do istnienia Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja”, założona z inicjatywy ks. Józefa Walusiaka. Na rocznicowe obchody wybrano kościół Chrystusa Króla na Osiedlu Leszczyny. Mszy św. przewodniczyć będzie bp ordynariusz Roman Pindel. Z ks. Józefem Walusiakiem rozmawia Mariusz Rzymek.

Więcej ...

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Więcej ...

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy...

Kościół

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...