Reklama

Niedziela 18/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Pytanie co najmniej dziwne

Ks. Jarosław Grabowski

Jaki jest sens wiązania demokracji z Maryją? Co ma wspólnego demokracja – synonim praw i wolności, władzy ludu, ten ponoć najlepszy ustrój polityczny – z królewską godnością Maryi? Na progu maja, który rozpoczynamy w Kościele od uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, warto odpowiedzieć na to pytanie. Zwłaszcza że jest to maj 2021 r., gdy świat wokół zmienia się na naszych oczach...

obserwator
5-8

Beatyfikacja we wrześniu

Julian Kostrzewa

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
14-15

Demokracja potrzebuje Królowej

Ks. Janusz Królikowski

Tylko uznanie Boga jako Zasady życia osobistego i społecznego jest gwarancją wolności człowieka, a tym samym także drogą do większej sprawiedliwości i większej demokracji. Do tego nie wystarczy prawodawstwo.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
16-17

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

w centrum uwagi
18

Jemen ma twarz kobiety

Caritas Polska

Iqbal Ali Saif była tuż przed terminem porodu, kiedy poczuła straszny ból i zrozumiała, że musi dotrzeć do lekarza. Na szczęście z tymczasowego obozu, gdzie mieszka, miała blisko do przychodni w Imranie, którą wspiera Caritas Polska. Dzięki temu uratowano ją i dziecko.

moim zdaniem
19

Boska pedagogia

Bp Andrzej Przybylski

Kierunek i kształt wychowania to jedna z najważniejszych decyzji rodziców, państwa, szkoły i Kościoła.

kościół lokalny - częstochowa
20-21

Lecznica w cieniu katedry

Maciej Orman

Niewiele jest w Polsce placówek podstawowej opieki medycznej prowadzonych przez parafię. Tak jak niewiele jest miejsc, które leczą ludzi bez ubezpieczenia, bezdomnych czy samotnych wymagających opieki. Taka właśnie przychodnia działa w centrum Częstochowy, tuż obok największej świątyni miasta.

życie kościoła
22-23

Złodzieje dusz

Małgorzata Wilk

Nadużycie duchowe ma miejsce, gdy ktoś, na ogół lider grupy religijnej, świadomie wykorzystuje swoją pozycję, aby przez manipulację osiągnąć psychologiczną i duchową kontrolę nad drugim człowiekiem.

Pierwsza Komunia św. w czasie pandemii

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Do Pierwszej Komunii św. przystąpiłem 2 czerwca, ale to rzadkość, bo pewnie większość z Polaków, przynajmniej w ostatnich czasach, do Pierwszej Komunii św. przystępowała w którąś z niedziel maja.

świadkowie wiary
24-25

Błogosławiony naukowiec

Maria Fortuna-Sudor

„Medycyna staje się nauką szaloną, gdy atakuje pacjenta, zamiast walczyć z chorobą” – stwierdził Jérôme Lejeune, światowej sławy naukowiec, dziś kandydat na ołtarze.

w centrum uwagi
26-29

Książę Filip, jakiego nie znamy

Aleksander Romanowski

„Gdybym mógł się reinkarnować, chciałbym powrócić jako śmiertelny wirus, by rozwiązać problem przeludnienia”...

Żołnierze papieża

Włodzimierz Rędzioch

O Gwardii Szwajcarskiej, najmniejszej i najstarszej istniejącej armii świata, z jej dowódcą płk. Christophem Grafem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

pr

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...jednym z najbardziej intrygujących sposobów wyobrażenia Maryi, które zna europejskie malarstwo sakralne, jest tzw. Maesta, czyli „tronująca Madonna”? Nazwa odnosi się do sposobu przedstawienia postaci: Maryja z Dzieciątkiem siedzą na tronie w otoczeniu aniołów, którym niekiedy towarzyszą święci. Takie ujęcie podkreśla dostojność oraz królewski majestat przedstawionych na obrazie postaci.

Rok w rok

j.k.

Nie ufaj nikomu

w.d.

Szkoła Putina

w.d.

Życie na krańcu

j.k.

Językowe... potworki

Anna Cichobłazińska

Błędy językowe słyszymy w wypowiedziach ludzi z tytułami naukowymi, dziennikarzy pracujących słowem, a także osób piastujących najwyższe urzędy w państwie

Portret nie całkiem udany

Ks. Waldemar Gałązka

moim zdaniem
44-45

Polites czy idiotes?

Piotr Grzybowski

Tu chodzi o Polskę. Innej ojczyzny nie mamy, w inne miejsce jej nie przeniesiemy, a czasu utraconego na bezmyślne spory nie cofniemy.

Dlaczego sami się oszukujemy?

Jacek Pałkiewicz

punkt widzenia
46-49

Czy Polska potrzebuje sędziów pokoju?

Artur Kotowski

Sędziowie pokoju funkcjonowali na ziemiach polskich praktycznie przez cały XIX wiek. W okresie międzywojennym podjęto próbę wprowadzenia tej instytucji do naszego systemu prawnego. Obecny prawodawca ewidentnie opiera się na tych wzorcach. Może zatem teraz się uda?

Rosyjska ruletka

Artur Stelmasiak

Wojska rosyjskie wokół Ukrainy to pokaz siły, na który trzeba patrzeć w szerszym kontekście geopolitycznym. Eksperci twierdzą, że na razie jest to tylko próba testowania nowej administracji USA.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

kochane życie
51

Przyjaciele Radiowej Jedynki

Elżbieta Nowak

51

Tajemnica losu

Ireneusz Korpyś

sprawy rodzinne
52-54

Dyzio marzyciel i proza życia

Z Izabelą Antosiewicz – autorką książki Nakarm, naucz i puść wolno, propagatorką rodzicielstwa opartego na Treningu Mocnych Stron oraz matką trójki dorosłych dzieci – o niesztampowych talentach i tropieniu wyjątkowych cech u naszych dzieci rozmawia Magdalena Prokop-Duchnowska

Czy znasz swoją wartość?

Beata Kociołek

Co decyduje o naszej pewności siebie? Zamożność rodziców, pochodzenie, wychowanie, charakter?

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

moim zdaniem
55

Jak tworzyć dobre wspomnienia

Michał Piekara

Spędzany wspólnie czas dzieci zapamiętują bardziej i przeżywają głębiej.

dobre rady
56-59

Zrób sałatkę

J.M.

Z kurczakiem

Z wędzonym łososiem

Najmniejsza miłość

Dr n. med Jolanta Warzycha, specjalista pediatrii, neonatologii, alergologii

Wcześniaki to dzieci urodzone poniżej 37. tygodnia życia płodowego. Dzielimy je na kilka grup, bo innej opieki wymagają dzieci urodzone między 37. a 34. tygodniem, a zupełnie innej urodzone poniżej 28. tygodnia. Wcześniaki możemy również podzielić ze względu na masę urodzeniową. Tu wyróżniamy różne grupy w przedziale od 500 g do 2500 g. Na oddziale neonatologicznym, na którym pracuję, opiekujemy się dziećmi urodzonymi po 32. tygodniu. Dzieci młodsze przebywają na oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka.

Jak nauczyć dziecko systematyczności?

Michał Piekara

Ciągle prosisz dzieci o wypełnienie podstawowych obowiązków, a one i tak unikają ich realizacji? Poświęcasz dużo energii, by przynaglać dzieci do nauki, ścielenia łóżka i mycia zębów, bo brak im systematyczności? Z podobnymi trudnościami mierzy się wielu rodziców.

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Insp. Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie

Przestępcy podszywają się pod policję, wysyłając krótkie wiadomości SMS-owe do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link.

Dla kogo fundusz kompensacyjny?

J.M.

Fundusz przeznaczony jest dla osób, które po szczepieniu przeciw COVID-19 (od 2022 r. również po innych obowiązkowych szczepieniach) doznają wstrząsu anafilaktycznego lub ostrych powikłań, wymagających co najmniej 14-dniowej hospitalizacji.

w centrum uwagi
60-62

Spisujemy się

Wojciech Dudkiewicz

Główny Urząd Statystyczny obawiał się tegorocznego spisu ludności: czasy są niepewne, więc nie było wiadomo, czy Polacy w czasie pandemii będą chcieli odpowiadać na pytania.

Kilka pytań o spis

Eugeniusz Sakowicz

historia
62-63

Cud nad Odrą

Bogdan Kędziora

Sto lat temu rozpoczęło się III powstanie śląskie, które miało przekreślić niekorzystne dla Polaków na Górnym Śląsku skutki przegranego 2 miesiące wcześniej plebiscytu. Tym razem się udało – część Górnego Śląska wróciła do Macierzy i była dla odradzającej się Polski „perłą w koronie”.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

listy
65

Twórcza niecierpliwość

Aleksandra

Chcą korespondować

moim zdaniem
66

Osoba i jednostka

Witold Gadowski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

W Chrystusowym wieku

Maciej Orman

Znajduje się w pobliżu częstochowskiej huty, więc nie mogła mieć innego patrona. Parafia św. Floriana zaprasza na obchody przesuniętego z powodu pandemii jubileuszu 30-lecia jej powstania.

Mała, kochana wspólnota

Beata Pieczykura

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

Wydali najwięcej

Maciej Orman

Nie chodzi tutaj o pieniądze, ale o liczbę kapłanów, których parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach dała archidiecezji częstochowskiej. W Niedzielę Dobrego Pasterza Mszy św. o powołania przewodniczył tam bp Andrzej Przybylski.

Niedziela przemyska

W domu św. Józefa

Ks. Maciej Flader

Początek maja to nie tylko majowe jutrzenki, ale ledwo dostrzegalne wspomnienie św. Józefa Robotnika. W Roku św. Józefa to wspomnienie nabiera szczególnego blasku.

Międzynarodowe czuwanie Rycerstwa Niepokalanej

S. Klara M. Machulska franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej

W różnych językach brzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież Rycerstwa Niepokalanej do wielu krajów na świecie.

Świątynia ludzkich serc

Ks. Maciej Flader

Ukryta pomiędzy drzewami lasów znajduje się miejscowość Smolarzyny, niewielka społeczność, która siłą charakteru i wspólnoty postanowiła zbudować nowy kościół parafialny. Dziś na niewielkim wzgórzu, nad jeziorem, dumnie wznosi się ich świątynia, w którą kilkanaście dni temu wmurowano kamień węgielny.

Niedziela toruńska

Pod okiem św. Józefa

Renata Czerwińska

Przy ruchliwej ulicy, a jednocześnie niedaleko lasu. W sąsiedztwie szkół, uniwersytetu, seminarium duchownego i szpitala, a jednocześnie pozwalające na wyciszenie. Święty Józef w Toruniu wybrał sobie bardzo dobre miejsce.

Droga krzyżowa

Dk. Waldemar Rozynkowski

„Dziś «erygowałem» sobie Drogę Krzyżową, pisząc na ścianie, ołówkiem, nazwy stacji Męki Pańskiej i oznaczając je krzyżykiem. Resztę – Ecclesia supplet” – zanotował Prymas Stefan Wyszyński 4 października 1953 r.

Szczególna misja

Kl. Szymon Stawicki/SAI

Chorych nawiedzać to jeden z uczynków miłosierdzia, które Katechizm Kościoła Katolickiego podaje nam jako obowiązki każdego chrześcijanina. Dobrze wiemy, że ten obowiązek w dzisiejszych czasach jest nam bardzo trudno realizować.

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna