Reklama

Niedziela 18/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Pytanie co najmniej dziwne

Ks. Jarosław Grabowski

Jaki jest sens wiązania demokracji z Maryją? Co ma wspólnego demokracja – synonim praw i wolności, władzy ludu, ten ponoć najlepszy ustrój polityczny – z królewską godnością Maryi? Na progu maja, który rozpoczynamy w Kościele od uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, warto odpowiedzieć na to pytanie. Zwłaszcza że jest to maj 2021 r., gdy świat wokół zmienia się na naszych oczach...

obserwator
5-8

Beatyfikacja we wrześniu

Julian Kostrzewa

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-13

Święty (nie) tylko dla mężczyzn

Z ks. Donaldem Callowayem rozmawia Tomasz Strużanowski

Potrzebujemy nauczyciela, który ukaże nam właściwe rozumienie człowieczeństwa, męskości, bycia wiernym mężem, troskliwym ojcem. A w tym wszystkim św. Józef jest po prostu najlepszy! – mówi amerykański ksiądz Donald Calloway. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on zainspirował Ojca Świętego do ogłoszenia Roku św. Józefa

treści wiary
14-15

Demokracja potrzebuje Królowej

Ks. Janusz Królikowski

Tylko uznanie Boga jako Zasady życia osobistego i społecznego jest gwarancją wolności człowieka, a tym samym także drogą do większej sprawiedliwości i większej demokracji. Do tego nie wystarczy prawodawstwo.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
16-17

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

w centrum uwagi
18

Jemen ma twarz kobiety

Caritas Polska

Iqbal Ali Saif była tuż przed terminem porodu, kiedy poczuła straszny ból i zrozumiała, że musi dotrzeć do lekarza. Na szczęście z tymczasowego obozu, gdzie mieszka, miała blisko do przychodni w Imranie, którą wspiera Caritas Polska. Dzięki temu uratowano ją i dziecko.

moim zdaniem
19

Boska pedagogia

Bp Andrzej Przybylski

Kierunek i kształt wychowania to jedna z najważniejszych decyzji rodziców, państwa, szkoły i Kościoła.

kościół lokalny - częstochowa
20-21

Lecznica w cieniu katedry

Maciej Orman

Niewiele jest w Polsce placówek podstawowej opieki medycznej prowadzonych przez parafię. Tak jak niewiele jest miejsc, które leczą ludzi bez ubezpieczenia, bezdomnych czy samotnych wymagających opieki. Taka właśnie przychodnia działa w centrum Częstochowy, tuż obok największej świątyni miasta.

życie kościoła
22-23

Złodzieje dusz

Małgorzata Wilk

Nadużycie duchowe ma miejsce, gdy ktoś, na ogół lider grupy religijnej, świadomie wykorzystuje swoją pozycję, aby przez manipulację osiągnąć psychologiczną i duchową kontrolę nad drugim człowiekiem.

Pierwsza Komunia św. w czasie pandemii

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Do Pierwszej Komunii św. przystąpiłem 2 czerwca, ale to rzadkość, bo pewnie większość z Polaków, przynajmniej w ostatnich czasach, do Pierwszej Komunii św. przystępowała w którąś z niedziel maja.

świadkowie wiary
24-25

Błogosławiony naukowiec

Maria Fortuna-Sudor

„Medycyna staje się nauką szaloną, gdy atakuje pacjenta, zamiast walczyć z chorobą” – stwierdził Jérôme Lejeune, światowej sławy naukowiec, dziś kandydat na ołtarze.

w centrum uwagi
26-29

Książę Filip, jakiego nie znamy

Aleksander Romanowski

„Gdybym mógł się reinkarnować, chciałbym powrócić jako śmiertelny wirus, by rozwiązać problem przeludnienia”...

Żołnierze papieża

Włodzimierz Rędzioch

O Gwardii Szwajcarskiej, najmniejszej i najstarszej istniejącej armii świata, z jej dowódcą płk. Christophem Grafem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

pr

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...jednym z najbardziej intrygujących sposobów wyobrażenia Maryi, które zna europejskie malarstwo sakralne, jest tzw. Maesta, czyli „tronująca Madonna”? Nazwa odnosi się do sposobu przedstawienia postaci: Maryja z Dzieciątkiem siedzą na tronie w otoczeniu aniołów, którym niekiedy towarzyszą święci. Takie ujęcie podkreśla dostojność oraz królewski majestat przedstawionych na obrazie postaci.

Rok w rok

j.k.

Nie ufaj nikomu

w.d.

Szkoła Putina

w.d.

Życie na krańcu

j.k.

Program telewizyjny

Językowe... potworki

Anna Cichobłazińska

Błędy językowe słyszymy w wypowiedziach ludzi z tytułami naukowymi, dziennikarzy pracujących słowem, a także osób piastujących najwyższe urzędy w państwie

Krzyżówka

Portret nie całkiem udany

Ks. Waldemar Gałązka

moim zdaniem
44-45

Polites czy idiotes?

Piotr Grzybowski

Tu chodzi o Polskę. Innej ojczyzny nie mamy, w inne miejsce jej nie przeniesiemy, a czasu utraconego na bezmyślne spory nie cofniemy.

Dlaczego sami się oszukujemy?

Jacek Pałkiewicz

punkt widzenia
46-49

Czy Polska potrzebuje sędziów pokoju?

Artur Kotowski

Sędziowie pokoju funkcjonowali na ziemiach polskich praktycznie przez cały XIX wiek. W okresie międzywojennym podjęto próbę wprowadzenia tej instytucji do naszego systemu prawnego. Obecny prawodawca ewidentnie opiera się na tych wzorcach. Może zatem teraz się uda?

Rosyjska ruletka

Artur Stelmasiak

Wojska rosyjskie wokół Ukrainy to pokaz siły, na który trzeba patrzeć w szerszym kontekście geopolitycznym. Eksperci twierdzą, że na razie jest to tylko próba testowania nowej administracji USA.

kochane życie
51

Przyjaciele Radiowej Jedynki

Elżbieta Nowak

51

Tajemnica losu

Ireneusz Korpyś

sprawy rodzinne
52-54

Dyzio marzyciel i proza życia

Z Izabelą Antosiewicz – autorką książki Nakarm, naucz i puść wolno, propagatorką rodzicielstwa opartego na Treningu Mocnych Stron oraz matką trójki dorosłych dzieci – o niesztampowych talentach i tropieniu wyjątkowych cech u naszych dzieci rozmawia Magdalena Prokop-Duchnowska

Czy znasz swoją wartość?

Beata Kociołek

Co decyduje o naszej pewności siebie? Zamożność rodziców, pochodzenie, wychowanie, charakter?

moim zdaniem
55

Jak tworzyć dobre wspomnienia

Michał Piekara

Spędzany wspólnie czas dzieci zapamiętują bardziej i przeżywają głębiej.

dobre rady
56-59

Zrób sałatkę

J.M.

Z kurczakiem

Z wędzonym łososiem

Najmniejsza miłość

Dr n. med Jolanta Warzycha, specjalista pediatrii, neonatologii, alergologii

Wcześniaki to dzieci urodzone poniżej 37. tygodnia życia płodowego. Dzielimy je na kilka grup, bo innej opieki wymagają dzieci urodzone między 37. a 34. tygodniem, a zupełnie innej urodzone poniżej 28. tygodnia. Wcześniaki możemy również podzielić ze względu na masę urodzeniową. Tu wyróżniamy różne grupy w przedziale od 500 g do 2500 g. Na oddziale neonatologicznym, na którym pracuję, opiekujemy się dziećmi urodzonymi po 32. tygodniu. Dzieci młodsze przebywają na oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka.

Jak nauczyć dziecko systematyczności?

Michał Piekara

Ciągle prosisz dzieci o wypełnienie podstawowych obowiązków, a one i tak unikają ich realizacji? Poświęcasz dużo energii, by przynaglać dzieci do nauki, ścielenia łóżka i mycia zębów, bo brak im systematyczności? Z podobnymi trudnościami mierzy się wielu rodziców.

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Insp. Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie

Przestępcy podszywają się pod policję, wysyłając krótkie wiadomości SMS-owe do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link.

Dla kogo fundusz kompensacyjny?

J.M.

Fundusz przeznaczony jest dla osób, które po szczepieniu przeciw COVID-19 (od 2022 r. również po innych obowiązkowych szczepieniach) doznają wstrząsu anafilaktycznego lub ostrych powikłań, wymagających co najmniej 14-dniowej hospitalizacji.

w centrum uwagi
60-62

Spisujemy się

Wojciech Dudkiewicz

Główny Urząd Statystyczny obawiał się tegorocznego spisu ludności: czasy są niepewne, więc nie było wiadomo, czy Polacy w czasie pandemii będą chcieli odpowiadać na pytania.

Kilka pytań o spis

Eugeniusz Sakowicz

historia
62-63

Cud nad Odrą

Bogdan Kędziora

Sto lat temu rozpoczęło się III powstanie śląskie, które miało przekreślić niekorzystne dla Polaków na Górnym Śląsku skutki przegranego 2 miesiące wcześniej plebiscytu. Tym razem się udało – część Górnego Śląska wróciła do Macierzy i była dla odradzającej się Polski „perłą w koronie”.

listy
65

Twórcza niecierpliwość

Aleksandra

Chcą korespondować

moim zdaniem
66

Osoba i jednostka

Witold Gadowski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Kościół tętniący życiem

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Winny krzew i jego latorośle

Ks. Krzysztof Kowalik

Miłość – owoc Ducha

Ks. Mariusz Frukacz

Uzupełniona Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Bogokształtni

Ks. Piotr Bączek

Potrzeba powrotu do Eucharystii.

Śpiewający strażak

Z Jackiem Jonkiszem, strażakiem z Kaniowa i przewodnikiem muzycznym pieszych pielgrzymek na Jasną Górę oraz do Łagiewnik, rozmawia Mariusz Rzymek.

Zasłużył na szacunek

Mariusz Rzymek

Ostatnie pożegnanie śp. ks. prał. Jana Sopickiego (1936 – 2021)

Niedziela częstochowska

W Chrystusowym wieku

Maciej Orman

Znajduje się w pobliżu częstochowskiej huty, więc nie mogła mieć innego patrona. Parafia św. Floriana zaprasza na obchody przesuniętego z powodu pandemii jubileuszu 30-lecia jej powstania.

Mała, kochana wspólnota

Beata Pieczykura

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

Wydali najwięcej

Maciej Orman

Nie chodzi tutaj o pieniądze, ale o liczbę kapłanów, których parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach dała archidiecezji częstochowskiej. W Niedzielę Dobrego Pasterza Mszy św. o powołania przewodniczył tam bp Andrzej Przybylski.

Niedziela podlaska

Patron ludzkiej pracy

Ks. Zenon Czumaj

1 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Taki tytuł, a ściślej – Robotnika, w diecezji drohiczyńskiej noszą trzy świątynie.

Od wojny zachowaj nas, Panie!

Al. Karol Młynarczyk

29 kwietnia obchodziliśmy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie życie oddało wielu polskich kapłanów.

Bóg jest z nami!

O roli sekretarza biskupiego, pełnionej u dwóch ordynariuszy, oraz rozpoczynającym się nowym etapie, opowiada ks. kan. dr Tomasz Szmurło.

Niedziela kielecka

Miłosierdzie oblicze kochającego Ojca

Władysław Burzawa

Jubileusz 30-lecia świętowała parafia Miłosierdzia Bożego w Pińczowie.

Czułe spojrzenie Matki

Katarzyna Dobrowolska

To już pięć lat, odkąd w kościele św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu czciciele Maryi spotykają się na czuwaniach, by powierzać Jej swoje radości i troski, wypraszać dla siebie i bliskich łaski.

Dziedzictwo polskości na Ukrainie

Agnieszka Dziarmaga

Ukraina to miejsce polskiego dziedzictwa kulturowego i wiary. Żyją tam tysiące rodzin z polskimi korzeniami. Polska mniejszość potrzebuje wsparcia.

Niedziela małopolska

Budował mosty

Bp Leon Mały

Księdza Tadeusza Dybła (1956 – 2018), wieloletniego proboszcza w Maniowach w 3. rocznicę śmierci, wspomina biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.

Na dobre i na złe

Bycie strażakiem to pewnego rodzaju honor i wyróżnienie, to poświęcenie i heroizm – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Krzysztof Wąchała.

Praca nad męskim charakterem

Anna Bandura

Składka na marmurową figurę św. Józefa była tylko pretekstem. Zależało mi, aby zaprosić mężczyzn i młodzieńców do głębszego poznania siebie samych… – zdradza br. Cezary Pietras, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Olszanicy.

Niedziela lubelska

Okno Życia

Grzegorz Jacek Pelica

Pod koniec maja w Łęcznej rozpocznie działalność Okno Życia. To pierwsze tego typu miejsce na terenie naszej archidiecezji.

Bohater w sutannie

Grzegorz Jacek Pelica

Ksiądz Jan Poddębniak, gorliwy i charyzmatyczny duszpasterz, zapisał się w dziejach diecezji jako kapłan niezłomny.

Świątynia na Słonecznym Wzgórzu

Anna Artymiak

Elitarna dzielnica LSM, będąca wizytówką Lublina w czasach komunizmu, musiała czekać dwie dekady, by mogła tu ruszyć budowa kościoła.

Niedziela legnicka

Ministerialna dotacja

Ks. Waldemar Wesołowski

Sanktuarium otrzymało 61 tys. złotych dotacji w ramach programu Kultura Dostępna.

Peregrynacja obrazu św. Józefa

Ks. Piotr Nowosielski

1 maja rozpoczyna się w diecezji, zapowiadana przez bp. Zbigniewa Kie rnikowskiego w liście pasterskim, peregrynacja obrazu św. Józefa z katedry.

Ptysie św. Józefa

Artur Grabowski

Podobnie jak kichnięcie św. Jana Pawła II w 1997 r. we Wrocławiu mogło połączyć chrześcijan, tak dziś ptysie św. Józefa mogą stać się zarzewiem wspólnoty wiary i rodzinnej miłości.

Niedziela łódzka

Pan moim światłem

Piotr Drzewiecki

Biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Marek Marczak niedawno obchodził święto swojego patrona.

Święty Józef z Ogrodowej

Marcin Bugaj

W archidiecezji łódzkiej jest kilka parafii noszących wezwanie św. Józefa. Żadna jednak nie znajduje się tak blisko serca Łodzi jak ta przy ul. Ogrodowej.

Kapłańska gehenna

Marcin Gawryszczak

II wojna światowa była bardzo trudnym czasem dla polskiego Kościoła. Szacuje się, że w czasie trwania konfliktu, w latach 1939-45, w wyniku wszelkich represji zginęło ok. 3 tys. polskich kapłanów, co stanowi około 30 proc. przedwojennego duchowieństwa.

Niedziela przemyska

W domu św. Józefa

Ks. Maciej Flader

Początek maja to nie tylko majowe jutrzenki, ale ledwo dostrzegalne wspomnienie św. Józefa Robotnika. W Roku św. Józefa to wspomnienie nabiera szczególnego blasku.

Międzynarodowe czuwanie Rycerstwa Niepokalanej

S. Klara M. Machulska franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej

W różnych językach brzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież Rycerstwa Niepokalanej do wielu krajów na świecie.

Świątynia ludzkich serc

Ks. Maciej Flader

Ukryta pomiędzy drzewami lasów znajduje się miejscowość Smolarzyny, niewielka społeczność, która siłą charakteru i wspólnoty postanowiła zbudować nowy kościół parafialny. Dziś na niewielkim wzgórzu, nad jeziorem, dumnie wznosi się ich świątynia, w którą kilkanaście dni temu wmurowano kamień węgielny.

Niedziela rzeszowska

Zawierzyć się św. Józefowi

Ks. Janusz Sądel

Miejscem szczególnego kultu św. Józefa w naszej diecezji jest kościół pod jego wezwaniem na Górce Staromiejskiej w Rzeszowie.

Przydrożni świadkowie wiary

Marian Irzyk

Na rozstajach dróg i przy przeprawach wodnych, przy drogach wiejskich i ulicach miast spotykamy kapliczki. Wiele z nich ma charakter zabytkowy.

Jak świętowano Trzeciego Maja

Arkadiusz Bednarczyk

Mija 230 lat od dnia, gdy Sejm Rzeczypospolitej pod przywództwem marszałka Stanisława Małachowskiego uchwalił konstytucję.

Niedziela sandomierska

Każdy człowiek jest ważny

Ks. Wojciech Kania

Caritas Diecezji Sandomierskiej otworzyła w Sandomierzu Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych.

Pamiętając o korzeniach

Ks. Wojciech Kania

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, które zostało otwarte w atmosferze budzenia się z niewoli narodu polskiego, znajdują się liczne pamiątki związane z tą ustawą zasadniczą.

Skarb sakiewkowy

Ks. Wojciech Kania

Członkowie Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” znaleźli w Goźlicach 118 monet z czasów Jagiellonów.

Niedziela sosnowiecka

Wzór pracowitości i pobożności

Piotr Lorenc

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Będzin będzie adorował

Jarosław Ciszek

W będzińskiej parafii św. Jana Chrzciciela, w której posługują Oblaci św. Józefa, już niedługo rozpocznie się codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Katolicki Telefon Zaufania

Piotr Lorenc

Czas epidemii jest dla nas bardzo trudny. Bywa, że jesteśmy zagubieni, wtedy warto skorzystać z Katolickiego Telefonu Zaufania w Sosnowcu.

Niedziela świdnicka

Obdarowani świętym

Ks. Mirosław Benedyk

Trzy wspólnoty parafialne naszej diecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.

Wiara i autorytet

Marek Zygmunt

W Niedzielę Słowa Bożego bp Adam Bałabuch sprawował Mszę św. w parafii św. Bartłomieja Ap. w Kudowie-Zdroju Czermnej.

Ona patrzy na naszą diecezję

Z o. Zdzisławem Świniarskim, o kulcie Matki Bożej Fatimskiej w diecezjalnego sanktuarium w Polanicy- Zdroju Sokołówce rozmawia Marek Zygmunt.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Strażak w służbie

Ks. Adam Polanowski

Jesionowo jest jedyną wsią w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w powiecie pyrzyckim, w której czynne są dwa kościoły: parafialny i św. Floriana – patrona strażaków.

Usłysz głos

Adam Szewczyk

Przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w Szczecinie zabrzmiał dzwon nazwany „Głosem Nienarodzonych...”. Z uczestnikami tego wydarzenia rozmawiał Adam Szewczyk.

Majowa jutrzenka

Przemysław Fenrych. Historyk, ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Majowe święta – jest w nich i program, i wskazanie źródeł nadziei.

Niedziela toruńska

Pod okiem św. Józefa

Renata Czerwińska

Przy ruchliwej ulicy, a jednocześnie niedaleko lasu. W sąsiedztwie szkół, uniwersytetu, seminarium duchownego i szpitala, a jednocześnie pozwalające na wyciszenie. Święty Józef w Toruniu wybrał sobie bardzo dobre miejsce.

Droga krzyżowa

Dk. Waldemar Rozynkowski

„Dziś «erygowałem» sobie Drogę Krzyżową, pisząc na ścianie, ołówkiem, nazwy stacji Męki Pańskiej i oznaczając je krzyżykiem. Resztę – Ecclesia supplet” – zanotował Prymas Stefan Wyszyński 4 października 1953 r.

Szczególna misja

Kl. Szymon Stawicki/SAI

Chorych nawiedzać to jeden z uczynków miłosierdzia, które Katechizm Kościoła Katolickiego podaje nam jako obowiązki każdego chrześcijanina. Dobrze wiemy, że ten obowiązek w dzisiejszych czasach jest nam bardzo trudno realizować.

Niedziela warszawska

Wspólna misja

Z dr Anetą Rayzacher-Majewską rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, w jaki sposób warszawiacy mogą wspierać misje, o deficycie katechetów i maturze z religii, z dr Anetą Rayzacher-Majewską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niebo dla zmarłych

Katarzyna Kasjanowicz

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny mimo epidemii pełni swoją ponadczasową misję. Niestety wspólnota boryka się z brakiem nowych członków.

Dar od Boga

Magdalena Wojtak

Gdy usłyszeli diagnozę – Zespół Downa, nie dowierzali lekarzom. Dziś Irena i Jan Kacperscy nie wyobrażają sobie życia bez Karola.

Niedziela wrocławska

Chwalcie łąki umajone

Ks. Łukasz Romańczuk

Rozpoczęliśmy miesiąc maj – poświęcony Matce Bożej.

Śladami biskupa Pazdura

Ślęża – śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur – homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi – to najnowsza publikacja wydana przez ks. prał. Ryszarda Staszaka. O powodach jej napisania i związkach bp. Józefa Pazdura z Górą Ślężą opowiada autor książki.

Komunia Święta w rodzinie

Michał Palkin

Podstawą naszej relacji z Bogiem i wiary są sakramenty święte. Fundamentem jest chrzest święty, a kolejnym w naszym ziemskim wędrowaniu jest sakrament Eucharystii, lub jak mówimy potocznie – Pierwsza Komunia Święta.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pamięć o bohaterach

Joanna Ferens

W kościele św. Jerzego odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne, upamiętniające 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Pielgrzymka środkami ubogimi

W obecnym roku minie 30.rocznica wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie. O przygotowaniach do niej z bp. Marianem Buczkiem rozmawia Adam Łazar.

Jakiś taki maryjny

Ewa Monastyrska

Stwierdzenie: maryjny w ostatnich czasach brzmi jak obraza lub pogarda. Mimo wszystko przy kapliczkach wciąż gromadzą się grupy modlące się podczas tzw. majówek.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Przedszkole z wartościami

Kamil Krasowski

W Głogowie powstaje katolickie przedszkole „Boży Domek”.

Troska o piastowskie dziedzictwo

Kamil Krasowski

Trwają starania, by św. Jadwiga Śląska została patronką Krosna Odrzańskiego. Już niebawem nowy blask zyskają związane z nią wiekowe krośnieńskie zabytki.

Oazy już niedługo

Ks. Adrian Put

Wzrastająca z każdym dniem liczba zaszczepionych Polaków powoduje, że z większą nadzieją spoglądamy na zbliżające się wakacje. A jeśli zbliża się lato, to warto pomyśleć o wakacyjnych rekolekcjach oazowych.

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę