W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.
Miłość pedagogiczna
Szkoła to zespół, dlatego szczególny nacisk kładzie się na poznanie psychiki dziecka, tak aby dobrać jak najlepsze metody wychowawcze. Jedną z głównych zasad głoszonych przez św. Jana de La Salle jest miłość pedagogiczna. Działania nauczycieli ukierunkowane są na zainteresowanie dzieckiem i poznanie jego wrażliwości. W relacjach stosuje się zasady serdeczności i zaufania, przy jednoczesnym stawianiu wymagań i wspieraniu w samodzielności. W szkole szanowane są uczucia religijne. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, ponieważ bardzo ważne jest to, co mówił św. Jan de La Salle: „Młodzieży! Nie zapominaj o przykazaniach boskich – bądź wierna w swoich powinnościach, nie daj się zwodzić ni mową ni przykładami tych, co lekkomyślnie wzgardzili cnotą. (...) Gdybyś jednak miała nieszczęście zbłądzić, powróć do Tego, który ku tobie wyciąga ramiona”.
Głos absolwenta
– Wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, bardzo wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i kameralna atmosfera – to największe zalety szkoły – podkreśla Maciej Orman, absolwent z 2008 r., redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela. Przyznaje, że wiele zawdzięcza szkole. – Właśnie tutaj przygotowałem się do sakramentów Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Co miesiąc uczestniczyłem też z nauczycielami i kolegami w szkolnej Mszy św. Ponadto bardzo miło wspominam udział w różnych uroczystościach i przedstawieniach – opowiada. Redaktor Niedzieli zwraca szczególną uwagę na dużą liczbę zajęć z języków obcych – 5 godzin języka angielskiego od „zerówki” i 4 godziny drugiego języka, w jego przypadku niemieckiego, od kl. 4. – To wielki kapitał, który nie raz i nie dwa miałem okazję wykorzystać – podkreśla. – Zawsze z dumą będę powtarzał, że jestem absolwentem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. To najlepsze miejsce, w którym do tej pory się uczyłem – podsumowuje.
Reklama
Patron i założyciel
15 maja obchodzimy uroczystość św. Jana de La Salle, patrona naszej szkoły i założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, popularnie nazywanego braćmi szkolnymi. Święty Jan bardzo wcześnie wybrał drogę służby Bogu. Po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Jako kapłan i doktor teologii zgromadził wokół siebie grupę nauczycieli, z których stopniowo wyłonił się instytut zakonny całkowicie oddany chrześcijańskiej edukacji dzieci i młodzieży. Braciom szkolnym przekazał oryginalną duchowość i własny system pedagogiczny.
Ambasadorzy Jezusa
Bracia szkolni całkowicie poświęcają się pracy edukacyjnej. Będąc „ambasadorami i ministrantami Jezusa” oraz „szafarzami Jego tajemnic”, niosą Ewangelię jako katecheci i nauczyciele oraz wychowawcy w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Całe ich życie i posłannictwo ożywia duch wiary i gorliwości.
Więcej o szkole na: www.delasalle.edu.pl