Reklama

Poświęcenie kościoła w Trzęsaczu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2003

Tak niedawno obchodziliśmy uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, po nim świętowaliśmy Tydzień Miłosierdzia Bożego, a później oddaliśmy cześć Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. W naszej świadomości mocno pozostała prawda, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał. Dzięki niej rodzi się i zmartwychwstaje w ludziach nadzieja oraz coraz większa troska o Kościół i całe jego kulturowe dziedzictwo. Dobitnym tego dowodem jest odbudowany po latach kościół w Trzęsaczu, którego ceremonii poświęcenia 4 maja br. dokonał abp Zygmunt Kamiński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku przed zamkniętą jeszcze świątynią Metropolitę szczecińsko-kamieńskiego przywitał ks. Andrzej Dymer - wicedyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz delegacja mieszkańców Trzęsacza wraz z Wójtem gminy Rewal. Wobec zebranych gości i mieszkańców Księdzu Arcybiskupowi został przekazany klucz od drzwi kościoła. Pasterz archidiecezji dokonał uroczystego otwarcia świątyni.
Kościół ten po latach powrócił do pierwotnego przeznaczenia, gdzie lud Boży może na nowo wielbić Boga i oddawać Mu chwałę. Uroczystość ta jest ukoronowaniem wieloletnich starań ks. prał. T. Sosnowskiego, byłego proboszcza parafii Rewal. W związku z działaniami wojennymi świątynia została zniszczona, a w latach powojennych stopniowo ulegała dalszej ruinie. Radykalna postawa ks. T. Sosnowskiego i wierność Bogu oraz stanowcze sprzeciwienie się orzeczeniu wydanemu przez władze komunistyczne, którego celem było zrównanie z ziemią ruin kościoła, spowodowało cofnięcie decyzji, a pozostałości świątyni nie zostały doszczętnie zburzone. Między innymi starania ks. Tadeusza pozwoliły przywrócić świątynię Kościołowi rzymskokatolickiemu. W późniejszym okresie przy obrzeżach owego kościoła powstał Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.
Od wielu lat Centrum Edukacyjne realizuje zadania edukacyjno-wychowawcze oraz formacji duchowej wśród dzieci i młodzieży naszej diecezji. Wraz z jego rozwojem niezwykle wyraźna stała się potrzeba istnienia przy nim kościoła. Trzęsacz w związku ze swym położeniem i historyczną przeszłością nie mógł wyjść naprzeciw tej potrzebie. W miejscowości, jak wiemy, znajdowały się jedynie ruiny kościołów, z których starszy - położony nad brzegiem Bałtyku - prawie nie istniał, drugi zaś był zaledwie szkieletem przedwojennej świątyni. Od momentu wykrystalizowania się tej potrzeby, wraz z rozwojem Centrum powstała idea odbudowy kościoła. W ostatnich latach zyskała ona sobie coraz szersze grono zwolenników, dzięki czemu prace przy odbudowie nabrały błyskawicznego tempa. Zawdzięczamy to w sposób szczególny wielu ludziom dobrej woli i hojnych serc. Ich szczera hojność i zaangażowanie pozostaną w naszej pamięci.
Również prawie po stu latach do Trzęsacza powrócił siedemnastowieczny ołtarz dłuta wolińskiego rzeźbiarza Joachima Selina, przedstawiający wydarzenia Triduum Paschalnego. Ołtarz zdobił w poprzednich wiekach nieistniejący obecnie kościół nad brzegiem morza. Od początku XX w. znajdował się w depozycie kamieńskiej konkatedry, a w ostatnich tygodniach został przekazany przez proboszcza ks. Dariusza Żarkowskiego. W najbliższym czasie kościół zostanie poddany gruntownej renowacji.
Podczas poświęcenia Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że "mimo niedostatku, mimo wielu braków ludzie budują i odbudowują kościoły, bo potrzebna jest im Miłość. Chcą powiedzieć Chrystusowi jak Piotr: «Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» (J 21, 17), mimo mojej słabości, małości i grzechu. Ty jesteś jedyną moją Nadzieją". Ksiądz Metropolita zaakcentował także, że (...) kościół ten będzie, tak jak niedawno poświęcone przez Ojca Świętego Bożemu Miłosierdziu sanktuarium w Krakowie, jedną z tych iskier oraz cząstką tego płomienia, który ma ogarnąć cały kraj i cały świat". Na koniec podsumował całość starań włożonych w odbudowę kościoła i mocno podkreślił, że najpiękniejszą świątynią jest sam człowiek i ta świątynia winna być odnawiana i ogarniana bezustanną troską o jej piękno".
Odbudowany kościół poświęcony został Miłosierdziu Bożemu. Uroczystość tę wzbogaciła modlitwa wielu kapłanów pracujących w całej diecezji oraz ogromnej rzeszy wiernych z Trzęsacza, Rewala i Pustkowa, a także z pobliskich nadmorskich miejscowości. Na zakończenie tego tak doniosłego wydarzenia ks. Andrzej Dymer najpierw złożył podziękowanie samemu Bogu za to wspólne dzieło, jakim jest ten odbudowany dom modlitwy, potem Księdzu Arcybiskupowi za przybycie i dokonanie poświęcenia kościoła oraz za wygłoszenie słowa Bożego. Zostały również wypowiedziane z głębi serca podziękowania wszystkim ludziom, których wrażliwość i dobroć przyczyniła się w jakikolwiek sposób do odbudowy domu Bożego.
"Kapłan jest szczęśliwym człowiekiem, bo utwierdza te znaki. To, co dzisiaj się dokonało po czterystu latach, to że znów w Trzęsaczu jest Eucharystyczny Pan. Za to dziękuję Panu Bogu i Tobie, Ekscelencjo, że w tym miejscu możemy wielbić Pana Boga. Bóg zapłać" - zakończył ks. Andrzej Dymer.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele