Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stargard

Kościelny dzwon

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Piotr Słomski

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Dzięki ofiarności parafian kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Lotnisko, zakupiono dzwon, który pod koniec maja zostanie zainstalowany na wieżyczce kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzwon został ufundowany z okazji 25. rocznicy powstania parafii. Nadano mu imię „Święty Jan Paweł II Wielki” wraz z widniejącą na nim dewizą papieską Totus Tuus, oraz napisem, że jest to dar wdzięczności abp. Andrzeja Dzięgi, ks. proboszcza Wiesława Rozdeby oraz wiernych parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa za 25 lat jej istnienia.

Dzwon został odlany w Taciszowie k. Gliwic w Ludwisarni Felczyńskich, firmie rodzinnej o 200-letniej tradycji, prowadzonej obecnie przez Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wieżyczka u wejścia do kościoła posiada jeszcze dwa segmenty, na których pragniemy, by w przyszłości znalazły się kolejne dwa dzwony: na górze najmniejszy a na najniższym segmencie największy – mówi ks. proboszcz Wiesław Rozdeba. – Obecny dzwon, który niebawem zostanie zainstalowany, będzie ostatecznie stanowił dzwon średniej wielkości i znajdzie się na środkowym segmencie – dodaje.

Reklama

W niedzielę 20 czerwca o godz. 10 w kościele na os. Lotnisko odbędzie się uroczysta Msza św. Będzie ją sprawował abp Andrzej Dzięga, który wygłosi homilię do wiernych, a także dokona uroczystego poświęcenia dzwonu, który zawiśnie na wieżyczce pod koniec maja. – Wraz z uruchomieniem dzwonu, symbolicznie zabije serce parafii – podkreśla ks. proboszcz. – Dzwon swoim biciem ma przypominać ludziom, którzy słyszą jego dźwięk, o Bożej obecności w ich życiu – zaznacza kapłan.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa powstała 1 lipca 1996 r., na mocy dekretu abp. Mariana Przykuckiego. Postanowiono wtedy utworzyć parafię, wznosząc świątynię przy ul. Żwirki i Wigury dla osiedlających się na Lotnisku mieszkańców, po tym jak teren osiedla opuściły kilka lat wcześniej wojska radzieckie. Jej pierwszym proboszczem został w 1996 r. ks. Krzysztof Jęczmionka. Następnie, 28 sierpnia 2007 r. jako nowy proboszcz przybył do parafii ks. Wiesław Rozdeba. Na początku ks. Wiesław mieszkał w dwóch pokojach wynajętych na ul. Rogalskiego na os. Lotnisko. Następnie przystąpiono do budowy plebanii, w której ks. proboszcz mógł zamieszkać 1 lipca 2008 r.

Parafia liczy ponad 2 tys. wiernych, zarówno na os. Lotnisko, jak w pobliskiej miejscowości Golczewo. Zakup dzwonu, jego montaż i poświęcenie przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp Andrzeja Dzięgę, stanowią istotny etap w historii tej najmłodszej parafii w Stargardzie.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bicie dzwonu Zygmunta na pożegnanie bp. Pieronka

Youtube.com

Biciem dzwonu Zygmunta Kraków pożegnał zmarłego 27 grudnia bp. Tadeusza Pieronka. Wawelscy dzwonnicy uczczą jego pamięć jeszcze raz, na rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych w katedrze na Wawelu 2 stycznia.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous