Reklama

Obserwator

„Żyjmy Eucharystią”
Pielgrzymka z Eucharystią

To hasło tegorocznej, 366. łowickiej pielgrzymki na Jasną Górę, która rozpoczęła się tradycyjnie dzień po uroczystości Wniebowstąpienia, by dotrzeć na miejsce w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Na trasę do Częstochowy wyruszyło 150 osób, które podążały etapami, na zasadzie sztafety, w 25-osobowych grupach. Konferencje i rozważania oparte na nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego przygotował ks. Robert Błaszczyk, opiekun duchowy pielgrzymki. Miały one pomóc w przygotowaniu do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W drogę pątnicy wyruszyli po Eucharystii w łowickim kościele Sióstr Bernardynek, której przewodniczył ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. Łowicką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę paulini opiekujący się sanktuarium nazywają „jaskółką” – to ona bowiem co roku inauguruje sezon pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Łowicka pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Według tradycji, po raz pierwszy pielgrzymowano w 1656 r., by podziękować za cudowną obronę jasnogórskiego klasztoru przed Szwedami.
w.d.

Papież do Polaków
W rękach Boga

Pozdrawiając wiernych na zakończenie audiencji ogólnej, Franciszek zapewnił, że w maju poświęconym szczególnie Matce Bożej wzywa Jej opieki nad każdym z osobna i nad rodzinami. W słowach do Polaków wspomniał zamach na św. Jana Pawła II sprzed 40 lat. – On sam podkreślał z głębokim przekonaniem, że swoje ocalenie zawdzięczał Fatimskiej Pani. To wydarzenie uświadamia nam, że nasze życie i dzieje świata są zawsze w ręku Boga – podkreślił Ojciec Święty. – Zawierzmy Niepokalanemu Sercu Maryi Kościół, samych siebie i cały świat. Prośmy w modlitwie o pokój, o ustanie pandemii, o ducha pokuty i nasze nawrócenie. Z serca wam błogosławię!
j.k.

Świat
Rok św. Ignacego Loyoli

Reklama

Generał Zakonu Jezuitów o. Arturo Sosa Abascal ogłosił na całym świecie obchody Roku Ignacjańskiego, upamiętniającego nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Potrwają one od 20 maja 2021 r. do 31 lipca 2022 r.

Rok Ignacjański ma nie tylko upamiętnić ważne dla jezuitów wydarzenia historyczne, ale przede wszystkim wezwać do radykalnej przemiany duchowej. W ramach obchodów Roku Ignacjańskiego również jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej i z Prowincji Polski Południowej zaproszą wiernych do udziału w najróżniejszych inicjatywach przypominających sylwetkę świętego założyciela i popularyzujących duchowość ignacjańską.

Święty Ignacy Loyola (1491 – 1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspomnieniem „spotkania” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego. Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 r. W tym dniu, 400 lat temu (12 marca 1622 r.), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego.
Red.

Watykan
Ćwiczenia duchowe

Reklama

Papież Franciszek chwali książkę i przybliża myśl swojego mistrza duchowego – argentyńskiego jezuity o. Miguela Ángela Fiorito. Nosi ona tytuł: Szukając i odnajdując wolę Bożą. – Punkt ciężkości i wewnętrzna forma Ćwiczeń duchowych polegają na wewnętrznym działaniu zmierzającym do poznania, przez rozeznanie woli Bożej, istotnych kwestii naszego życia duchowego – powiedział papież w wideoprzesłaniu prezentującym książkę o. Fiorito. Stanowi ona kompendium pomagające wejść w Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Składa się z „kart do czytania duchowego”. Ojciec Święty nazywa to gatunkiem literackim samym w sobie.
j.k.

Francja
Głęboka dechrystianizacja

Badanie przeprowadzone na zlecenie dziennika Le Monde pokazuje, że zaledwie 2% Francuzów chodzi co niedzielę do kościoła, tylko 56% zna na pamięć modlitwę Ojcze nasz, a wśród młodych Francuzów tylko jedna czwarta została ochrzczona. – Jest to związane z przemianami w samym Kościele. Od lat 70. ubiegłego wieku część katolików ma problemy z przekazem wiary swym dzieciom lub postanowiło, że młode pokolenia same powinny sobie wybrać duchową drogę. W konsekwencji przestano im przekazywać wiarę ojców – ocenia socjolog Yann Raison du Cleuziou. Brak zainteresowania wiarą wśród młodych nasuwa też pytanie o jakość katechezy i duszpasterstwa. Tylko 20% młodych poniżej 25. roku życia uznaje się za katolików, choć wielu z nich korzysta z katolickiej oświaty. Mimo radykalnej sekularyzacji w ostatnich dziesięcioleciach katolicyzm nadal pozostaje ważnym czynnikiem charakteryzującym francuskie społeczeństwo. Wynika to również z nowej postawy praktykujących katolików, którzy stali się tym, co Benedykt XVI określił mianem kreatywnej mniejszości.
w.d.

Bydgoszcz – Watykan
Zmiany w Bydgoszczy

Papież przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy (na zdjęciu). Administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej sede vacante (przy nieobsadzonej stolicy) mianował biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce wyjaśniono, że w następstwie formalnych zgłoszeń Stolica Apostolska – działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi (list apostolski Ojca Świętego Franciszka) – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tyrawy. Chodziło o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej. Biskup Jan Tyrawa ma 73 lata. Ordynariuszem diecezji bydgoskiej został w 2004 r.
j.k.

Rosja-Ukraina
Chcą wchłonąć Donbas

Rosja dąży do wchłonięcia wschodniej Ukrainy. Usiłuje to zrobić stopniowo, m.in. przez wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Donbasu i organizowanie nielegalnych wyborów – przekazała m.in. agencja Bloomberg, powołując się na raport przygotowywany w UE. Wśród działań, które proponują autorzy dokumentu, są różne formy wsparcia dla Ukrainy, m.in. pomoc w walce z cyberatakami i dezinformacją, zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz dopuszczenie jej do udziału w niektórych unijnych programach w dziedzinie bezpieczeństwa.
j.k.

Chiny
Chińskie konta

Według agencji Associated Press, Chińczycy wykorzystują armię fałszywych kont do wzmacniania przekazu propagandowego w zachodnich mediach społecznościowych. Działalność m.in. Facebooka i Twittera jest w Chinach zakazana, chińscy komuniści są jednak na nich obecni, głównie przez konta swych dyplomatów czy oficjalnych mediów. Sam Xi Jinping już w 2013 r. nazwał internet „głównym polem walki” w wojnie o opinię publiczną. Chińscy dyplomaci mają kontrolować 450 bardzo aktywnych kont na Twitterze i Facebooku. Tylko od połowy 2020 r. opublikowały one ok. milion postów, które masowo promowała armia fałszywych kont.
j.k.

Turystyka
Czuć wakacje

W biurach podróży w Polsce czuć już wakacje – ceny ruszyły w górę. Maroko, Cypr, Dżerba, Turcja i Egipt to kierunki, które w ostatnim tygodniu podrożały najbardziej. Ostatnio średnia cena wycieczki z wylotem na początku sierpnia wzrosła o 77 zł – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w raporcie z badania cen w biurach podróży. Największe zwyżki odnotowano w przypadku Maroka – o 250 zł. Największy spadek średniej ceny wycieczek rok do roku dotyczył Turcji – była niższa o 160 zł od ceny sprzed roku.
j.k.

2021-05-18 10:56

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Więcej ...

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03
Pociąg retro czeka na pasażerów

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

W podróż historycznym taborem kolejowym można się wybrać już w najbliższy weekend!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Wiadomości

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę