Reklama

Niedziela 21/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Życie w Duchu

Ks. Jarosław Grabowski

Charyzmaty to Boski wkład w zaangażowanie człowieka na rzecz wspólnoty

Obserwator
5-7

Kardynał Dziwisz na miejscu zamachu

Włodzimierz Rędzioch

13 maja 1981 r., w słoneczne majowe popołudnie na placu św. Piotra padły strzały. Turek Ali Agca, zawodowy zabójca, ciężko ranił wtedy Jana Pawła II, który na białym jeepie objeżdżał plac. Od tamtego dramatycznego dnia minęło dokładnie 40 lat i właśnie z tej okazji przyjechał do Rzymu dawny papieski sekretarz – kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie to wypełniły najpierw Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, a potem złożenie kwiatów w miejscu zamachu (upamiętniono je marmurową płytą). Poprosiliśmy księdza kardynała o wspomnienia z tamtego dnia.

Obserwator

Na bieżąco
8

Nowa kościelna funkcja

Ks. Jacek Molka

Chodzi o „posługę świecką katechety”, którą papież Franciszek ustanowił 10 maja w liście apostolskim Antiquum ministerium – Starożytna posługa

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rybrykę redagują: Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

treści wiary
14-18

Waleczny i wrażliwy

O. prof. dr hab. Bazyli Degórski

Cieszył się wielkim autorytetem. Wyróżniał się silną wolą, poczuciem ładu, rozwagą i zmysłem praktycznym. Święty Ambroży dał się również poznać jako pasterz wrażliwy na ludzką krzywdę

Dwa Serca, jedno bicie

Rozmawia: Anna Bandura

Dawniej w wielu domach na ścianach w sypialniach wisiały obok siebie dwa obrazy – Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi. Nic nie trzeba było tłumaczyć. Dziś warto przypominać o jedności i harmonii tych Serc, o ich rytmie, do którego jesteśmy zaproszeni – mówi o. Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy.

Jak działa Duch Święty?

Ks. Krzysztof Guzowski

W Piśmie Świętym możemy znaleźć opis przynajmniej piętnastu typowych działań Ducha Świętego. Warto jednak się zatrzymać na temacie świadectwa.

moim zdaniem
19

Parafialne łączenie ognia z wodą

Ks. Janusz Chyła

Troska duszpasterska o relacje z ludźmi i więzi między parafianami musi mieć odniesienie do Jezusa Chrystusa

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
20-21

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

życie Kościoła
22-25

Maryjne ślady mniej znane

Margita Kotas

Objawienia Matki Bożej obok wiary w ich przesłanie budzą też nasze emocje. Czasem może nawet zdziwienie. Tak bywa najczęściej, kiedy czytamy wzmianki o cudownych wydarzeniach sprzed wielu wieków, ale i te bliskie naszej współczesności potrafią przyprawić o zdumienie.

Katolicy za Wielkim Murem

Rozmawia: ks. Paweł Rozpiątkowski

24 maja w kalendarzu Kościoła powszechnego przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych. Za Wielkim Murem w Chinach katolicy oddają w tym dniu cześć Matce Bożej z Sheshan – Królowej Chin. Właśnie dlatego Kościół zachęca w tym dniu do modlitwy za tę jego część, która żyje wiarą w jednym z najbardziej opresyjnych dla chrześcijan państwie świata. O Kościele w Chinach rozmawiamy z o. Jackiem Gniadkiem, werbistą, prezesem Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ.

życie Koscioła
25

Wołanie o jedność

Ks. Paweł Rozpiątkowski

w centrum uwagi
26-28

Jak Polak z Rosjaninem

Jacek Pałkiewicz

Władza nie symbolizuje narodu. Inaczej postrzegamy Rosjan, „zwykłych ludzi”, a zupełnie inaczej Rosję jako państwo, co wynika z długiej historii wzajemnych antagonizmów, poczucia krzywdy za przymusową sowietyzację kraju oraz represje bezpieki bolszewickiej.

zapraszamy
29

Konferencja o podziałach i budowaniu jedności

Wspólnota Droga Odważnych zaprasza do zmierzenia się z tematem podziałów i poszukiwania jedności – wewnętrznej, w rodzinie, społeczeństwie, Kościele czy wśród chrześcijan. Wydarzeniu będą towarzyszyć nocne pielgrzymki do sanktuariów w całej Polsce.

prasa zagraniczna
30

Prasa Zagraniczna

pr

Czy wiecie, że...

Ireneusz Korpyś

niedziela z kulturą
32-43

Odurzona życiem

j.k.

Zagadkowa ryba

w.d.

Łódź pokazała plecy

w.d.

Prezent od Luxów

j.k.

Papieskie róże

Jan Sztukowski

Współcześnie papieże ofiarowują sanktuariom maryjnym róże wykonane z kosztownych materiałów jako wyraz czci i wdzięczności Matce Bożej. Historia tego daru jest jednak znacznie dłuższa i obfituje w wiele zaskakujących faktów.

Wieści dobre, wieści złe

Piotr Iwicki

W kulturze ostatnie dni mijają pod znakiem wejścia do konsultacji publicznych projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego oraz tego, jak pewna reklama kształtuje, a może raczej utrwala wizerunek polskiego odbiorcy sztuki wysokiej jako pozera. Wizerunek krzywdzący i nieprawdziwy.

moim zdaniem
44-45

Mam Mamy

Rafał Porzeziński

Spośród wielu darów, jakie dla naszej radości, rozwoju, bezpieczeństwa wymyśliłeś, Panie Boże, mama udała Ci się najbardziej.

Wielkie ślubowanie

Jan Żaryn

Słowa wypowiedziane na Jasnej Górze nie podlegają „renegocjacjom”. Mają obowiązywać na zawsze.

punkt widzenia
46-49

Prawda jest naszym orężem

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Każda formacja polityczna, która w swoim statucie ma służenie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, powinna zobaczyć w IPN kluczową dla naszej ojczyzny instytucję – mówi dr Karol Nawrocki, kandydat na prezesa IPN.

Nowy polski ład

Wojciech Dudkiewicz

Nie ma wątpliwości: Polski Ład, nowy program społeczno-gospodarczy PiS i Zjednoczonej Prawicy, ma być lekiem na polskie problemy, ale i na utrzymanie władzy.

Rodziny V4

Paweł Sarafin

Rodzina jest najlepszym „wynalazkiem”. To właśnie w rodzinie, pod osłoną państwa, rodziły się najlepsze idee, wynalazki – powiedział premier Mateusz Morawiecki na prorodzinnej konferencji Grupy V4.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

kochane życie
50

W swoim sercu

Elżbieta Nowak

sprawy rodzinne
52-55

Nastoletni rodzice

Katarzyna Krawcewicz

Każde z nich ma swoją historię. Każde ma swoje lęki, musi się mierzyć z trudnościami, osądami, wielką zmianą w życiu. Są wśród nas.

Naszą rolą nie jest osądzanie

Ks. Jakub Lechniak

Gdy nasze dziecko ma dziecko

Choć na początku możemy czuć złość czy żal, to nie powinniśmy się na tym zatrzymać. Musimy iść dalej i pomóc nowemu życiu w dobrym starcie – przekonuje rodziców psycholog Małgorzata Konieczny.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

moim zdaniem
55

Trening

Maria Paszyńska

dobre rady
56-59

Ciasta na Dzień Mamy

j.m.

Rolada z bitą śmietaną i truskawkami

Tort z truskawkami (a’ la pudding)

Podagrycznik

Ojciec Henryk

W naszych ogrodach często zmagamy się z uciążliwymi chwastami, wyrywamy je, a one wciąż odrastają. Jednym z nich jest podagrycznik zwany śnitką.

Ruch to zdrowie

Ewa Nowak

Brak ruchu sprzyja powstawaniu zaparć, dlatego warto wygospodarować trochę czasu na aktywność fizyczną i relaks.

Badaj się, mamo!

Mgr Maria Lipińska-Rak, pielęgniarka

Pojęcie „amazonki”, którym kiedyś określano kobiety po całkowitej amputacji piersi, staje się powoli pojęciem historycznym.

Pierwsza Komunia św. poza parafią

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Chciałabym zapytać o uroczystość Pierwszej Komunii św. poza parafią. Czy proboszcz ma prawo się nie zgodzić, by dziecko poszło do Komunii św. np. w szkole katolickiej?

historia
60-61

Polskie okno na świat

Grzegorz Gadacz

Wiosną 1921 r. wbito w morze pierwsze drewniane pale, rozpoczynając budowę portu i miasta w Gdyni. Już po kilkunastu latach stała się ona chlubą Polaków i polskim oknem na świat.

nasze zdrowie
63

Może to nie wyrok?

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń funkcji motorycznych u dzieci. W Polsce częstotliwość jego występowania szacowana jest na 2,0-2,5 na 1000 urodzeń. Obecnie stosowane metody obejmują m.in. farmakoterapię czy wsparcie edukacyjne. Może jednak mamy nowe rozwiązania? Rozmawiamy z dr hab. n. med. Magdaleną Chrościńską-Krawczyk.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

listy
65

Między Wołyniem a Szwecją

Aleksandra

Chcą korespondować

moim zdaniem
66

Chiński cień

Witold Gadowski

Wojna o dominację trwa, a jej przejawy targają także polską „chatą z kraja”, zwłaszcza teraz, gdy wokół sroży się „chiński wirus”.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Woda żywa

Ks. Piotr Nowosielski

Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije!” (J 7, 37). Pewna Polka, która po wyjściu za mąż za Niemca zamieszkała w jego kraju, przyznała, że najlepiej robi się jej zakupy z mężem w polskich marketach. Pytana dlaczego, odpowiada, że przynajmniej tutaj ma spokój z małżonkiem. Zostawia go w jednym dziale i sama idzie robić zakupy, a potem po niego wraca. To dział z napojami. – On może tam być godzinami. Chodzi wśród półek zastawionych od podłogi po sufit wodą i ciągle się dziwi, że tyle jest jej różnych rodzajów. U nas nie ma takiego wyboru – wyjaśnia.

Ogniste języki

Ks. Antoni Tronina

Wydarzenie, które miało miejsce w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy, trzeba rozważać w świetle żydowskiej liturgii tego święta. Święty Łukasz rozpoczyna opis „narodzin Kościoła” uroczystą formułą: „Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu” (Dz 2, 1).

Hierarchia w Kościele

Ks. Jan Powroźnik

Mój dwudziestoparoletni syn stwierdził, że nie uznaje Kościoła hierarchicznego. Jego zdaniem, byłoby lepiej, gdyby w Kościele nie było księży, biskupów itd. Proszę o podjęcie tego tematu. Pozdrawiam – Janusz.

Święty papieża Franciszka

Ks. Mariusz Frukacz

Święty Beda Czcigodny to jeden z najważniejszych doktorów Kościoła. Zawołanie papieża Franciszka: Miserando atque eligendo (Spojrzał z miłosierdziem i powołał) pochodzi właśnie z homilii tego świętego o powołaniu celnika Mateusza.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Cel – niebo, pomoc – „Niedziela”

Maciej Orman

Za nami kolejna miła wizyta w ramach „Niedzieli z Niedzielą”. Tym razem w parafii św. Andrzeja Boboli w Częstochowie.

Początek drogi

Diakon, który nie potrafi oderwać się od swojego „ja”, nie będzie zdolny do służby i zmęczy się swoją służbą – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 15 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu dwóm klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Urodziny świętej z Żytna

Macie „plecy” w niebie w jej osobie, bo ona jest świętą z sąsiedztwa. Żyła pośród was – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii w Żytnie i modlił się o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

Niedziela małopolska

Bo nigdy nie zawiodła

Maria Fortuna-Sudor

To było niecodzienne przeżycie. Modlić się w małej grupie na krakowskim Rynku w sobotnie południe, gdy wokół przechodzą, a czasem spieszą gdzieś krakowianie, turyści…

Chustonoszenie – wygoda i bliskość

Anna Bandura

Bujanie, kołysanie, kontakt ze skórą rodzica przypomina dziecku czas przebywania pod sercem mamy, co pogłębia poczucie bezpieczeństwa i wspiera rozwój noworodka.

Organy pod znakiem Ducha Świętego

Norbert Polak

Budziliśmy organy, aby śpiewały na cześć Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych. I by ich dźwięk pobudzał naszą modlitwę – powiedział abp Marek Jędraszewski o organach, które niedawno znalazły swoje miejsce w kościele Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju.

Niedziela przemyska

Bóg wzywa

Ks. Maciej Flader

Kwitnące nieco później niż zazwyczaj kasztany są zwiastunem nie tylko coraz dłuższych i cieplejszych dni, ale także matur i trudnych decyzji do podjęcia.

Diakonat to służba

Diakoni WSD Przemyśl

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 16 maja, kiedy Kościół wspomina także św. Andrzeja Bobolę, w trzech parafiach naszej archidiecezji odbyły się święcenia diakonatu.

„To czyńcie na moją pamiątkę” Święcenia kapłańskie 2021

Ks. Michał Stachyrak, Ks. Piotr Gliniak

Wigilia Zesłania Ducha Świętego to wyjątkowy dzień w życiu wspólnoty seminaryjnej i całej archidiecezji przemyskiej. Tego dnia, 22 maja serce naszej diecezji zabiło mocniej, gdy wydała ona na świat 19 nowych kapłanów. Święceń kapłańskich udzielił abp Adam Szal.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Templariusze, joannici i św. Józef

Ks. Robert Gołębiowski

Kontynuujemy nasze Józefowe pielgrzymowanie i udajemy się do Rurki, by i tam przyjrzeć się kultowi św. Józefa.

Tu rodziła się Solidarność

Piotr Słomski

Z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” (12 maja 1981 r.), na ulicach Stargardu zaprezentowane zostały historyczne zdjęcia.

Jan Paweł II przywołał mnie do Rzymu

Magdalena Wolińska-Riedi przez 16 lat była obywatelką najmniejszego państwa świata. Od 2014 r. jest korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i w Watykanie. W swoich książkach Kobieta w Watykanie i Zdarzyło się w Watykanie, przytacza nieznane dotąd historie zza Spiżowej Bramy.

Niedziela warszawska

Z sercem do uczniów

Z s. Hanną Filipkowską rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O wyzwaniach, jakie dla uczniów i nauczycieli przyniosła pandemia, o rodzinnej atmosferze w szkole i tym, dlaczego jeszcze warto wybrać szkoły sióstr zmartwychwstanek, z s. Hanną Filipkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Chata nie tylko z pomysłami

Katarzyna Kasjanowicz

Mają zwyczajne pragnienia. Chcą wyjść z domu, spotkać się ze znajomymi i realizować swoje pasje. Są w różnym wieku. Łączy ich niepełnosprawność intelektualna.

Zielone Świątki na Bielanach

Alicja Dołowska

Zesłanie Ducha Świętego to obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Poza uroczystościami religijnymi Zielone Świątki to także wielowiekowa tradycja spędzania wolnego czasu.

Niedziela wrocławska

Flesz

Przygotował: ks. Łukasz Romańczuk

We wrocławskiej Galerii Tkackiej „na Jatkach” można zobaczyć wystawę pt.: I widział Bóg, że było dobre. Wystawa prezentuje dzieła poetyckie i wizualne inspirowane poematem papieża św. Jana Pawła II pt.: Tryptyk rzymski, rozdział II. Medytacje nad Księgą Rodzaju u progu Kaplicy Sykstyńskiej, część druga: Obraz i podobieństwo. Wszystkie dzieła sztuki można oglądać do 10 czerwca.

By komuś w życiu było łatwiej

Marzena Cyfert

„Formuła Dobra” – pod tą nazwą kryje się hospicjum domowe, zapewniające opiekę holistyczną dzieciom chorym terminalnie oraz dzieciom jeszcze nienarodzonym.

Wszyscy jesteśmy terapeutami

O. Oskar Michał Maciaczyk. Franciszkanin

Jej reakcja bardzo mnie zaskoczyła. Przecież nie rozwiązałem jej problemu. Nie dałem jej wtedy nawet jednej dobrej rady. A ona mówi - Bardzo ojcu dziękuję! Naprawdę, ojciec chyba nie wie, jak bardzo mi pomógł. Moja riposta - Przecież ja nic nie zrobiłem. Na chwilę obecną nie wiem, jak można rozwiązać ten problem. I wtedy ona ze łzami w oczach mówi -Wiem, że nie można teraz tego rozwiązać, ale… Ale ojciec mnie wysłuchał i za to dziękuję.

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...