Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 9

Prymas Jasnogórski

Kardynał Stefan Wyszyński miał bezgraniczne zaufanie do Matki Bożej w znaku jasnogórskiego wizerunku. Często odpowiadał na pytanie, dlaczego wszystko postawił na Matkę Bożą. Wyjaśniał: „Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej drodze. Wiem jednak, że z tej drogi zejść nie mogę i nie chcę!”.

Kardynał Wyszyński sam nazwał siebie prymasem jasnogórskim, całe jego życie upływało bowiem w łączności z jasnogórską Maryją – Królową Polski. Pragnął nawet zostać paulinem. Z Mszą św. prymicyjną przyjechał na Jasną Górę, aby „mieć Matkę, która nie umiera”. Po sakrę biskupią przybył także w to miejsce, a w herbie biskupim i prymasowskim umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Prymas Wyszyński uczynił z Jasnej Góry ambonę i parafię swoją oraz Episkopatu. Tu wypracowywał projekty, plany i akcje duszpasterskie.

28 maja, w 40. rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego, na Jasnej Górze trwać będzie dziękczynna modlitwa za jego służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Młodzi bibliści

To dla nas kolejna okazja do uczenia się od św. Jana Pawła II wielkiego zawierzenia Bogu na wzór Maryi – podkreślili uczestnicy i organizatorzy Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Od 14 lat wpisuje się ono w Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zadedykował młodym słowa św. Jana Pawła II: Nawet sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni, gdy pozostajecie w świetle słowa Bożego i w tajemnicy Eucharystii.

Corocznie na zaproszenie „Civitas Christiana” do lektury Pisma Świętego odpowiada ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych.

Jasnogórski flesz

12 maja Odbyło się 146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Zgromadzeni na nim zakonnicy podziękowali współbraciom za solidarną miłość wyrażoną w pomocy chorym i potrzebującym w czasie pandemii. Co najmniej 230 zakonników pracowało w szpitalach, domach pomocy społecznej lub izolatoriach, bezpośrednio służąc przy łóżkach chorych i umierających z powodu COVID-19 – poinformowała KWPZM.

Przełożeni Zakonów Męskich na Jasnej Górze

Trwają pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych – każdego dnia przybywają ich niewielkie grupy. 16 maja odbyła się uroczystość komunijna uczniów Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Modlitwa była też wyrazem wdzięczności przewodnika Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki za pomoc w ochronie jej znaku.

• 26 maja – uroczysta Msza św. w intencji mam; Zakończenie nowenny „Civitas Christiana” przed rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

• 28 maja – 40. rocznica śmierci prymasa Wyszyńskiego. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 13.30; 41. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

• 29 maja – paulińskie święcenia prezbiteratu; Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi.

• 30 maja – Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży; Pielgrzymka Kupiectwa; Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego.

Informacje z Jasnej Góry dostępne są już nie tylko na Twitterze i Facebooku, ale także na Instagramie.

2021-05-18 10:56

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Adobe.Stock.

Św. Hildegarda z Bingen – doktor Kościoła powszechnego – była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Więcej ...

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center