Reklama

Europa

Maryjne ślady mniej znane

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Grażyna Kołek/Niedziela

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Objawienia Matki Bożej obok wiary w ich przesłanie budzą też nasze emocje. Czasem może nawet zdziwienie. Tak bywa najczęściej, kiedy czytamy wzmianki o cudownych wydarzeniach sprzed wielu wieków, ale i te bliskie naszej współczesności potrafią przyprawić o zdumienie.

Guadalupe, Rue du Bac w Paryżu, La Salette, Lourdes, Gietrzwałd, Fatima, Syrakuzy, Kibeho, Medjugorie – któż nie zna tych miast i objawień, które miały w nich miejsce. Ale cudownych zdarzeń jest znacznie więcej. Za jednymi stoi autorytet Kościoła, a siłą innych są jedynie tradycja, pamięć i pobożność wiernych. Choćby niektóre spośród wielu z nich warte są przypomnienia.

Maryja na kolumnie. Saragossa, Hiszpania, 40 r.

Apostołowi Jakubowi Starszemu ukazuje się stojąca na kolumnie żyjąca jeszcze wówczas Maryja. Matka Zbawiciela miała mu obiecać, gdy udawał się z Jaffy w Ziemi Świętej do Aragonii, że nawiedzi go w miejscu, w którym będzie przebywał. Jej zjawienie się jest zatem spełnieniem obietnicy, a jednocześnie pierwszym w historii chrześcijaństwa i jedynym tzw. w ciele objawieniem Matki Bożej. Królująca na kolumnie Maryja poleca Jakubowi zbudowanie świątyni, w której kolumna ta będzie zachowana. Zgodnie z tradycją początki słynnej katedry Nuestra Senora del Pilar w Saragossie wywodzą się właśnie od powstania kaplicy Santa Maria del Pilar – Maryi Panny na Kolumnie.

Śnieg w środku lata Rzym, Włochy, 363 r.

Reklama

Jak mówi jeden z przekazów, bezdzietne bogate małżeństwo w Rzymie pragnie ustanowić Matkę Bożą spadkobierczynią swego majątku. W nocy z 4 na 5 sierpnia 363 r. Maryja ukazuje się jednocześnie temu małżeństwu i papieżowi Liberiuszowi. Poleca, by wznieść poświęcony Jej kościół w miejscu, które rankiem przykryje śnieg. Rano 5 sierpnia niewielka łata śniegu pojawia się na Eskwilinie, jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Papież wydaje dyspozycję wybudowania tam kościoła dedykowanego Matce Bożej. Wiek później zostaje on zastąpiony większym – wł. maggiore – przez co nowa świątynia zyskuje nazwę Santa Maria Maggiore. Od wydarzenia z 5 sierpnia wywodzi się natomiast święto Matki Bożej Śnieżnej, w które z kopuły świątyni zrzucane są białe płatki róż symbolizujące śnieg.

Katedra poświęcona przez Boga.Einsiedeln, Szwajcaria, 948 r.

Eberhard ze Strasburga zakłada w 934 r. klasztor w miejscu, w którym w 861 r. został zabity mnich i pustelnik – św. Meinrad. Gdy w noc poprzedzającą uroczystość poświęcenia należącej do klasztoru katedry biskup Konstancji Konrad trwa na modlitwie, wydarza się cud. Uczestniczy on w niebiańskiej liturgii z udziałem św. Michała Archanioła. Kiedy rankiem następnego dnia biskup rozpoczyna liturgię poświęcenia kościoła, wraz z uczestniczącymi w tym wydarzeniu wiernymi słyszy trzykrotny głos z nieba: „Powstrzymaj się, kaplica jest już poświęcona przez Boga”. Wiadomość o tym wydarzeniu dociera wkrótce do papieża Leona VIII, który potwierdza cud. W swym liście stwierdza, że to Chrystus we własnej osobie „ustawił w leśnym klasztorze swojej Najświętszej Matki tron łaski i go poświęcił”.

Matka Boża od Sznura. Valence, Francja, 1008 r.

W trakcie szalejącej epidemii Maryja objawia się pielgrzymowi w pobliżu położonego w regionie Owernia-Rodan-Alpy, na szlaku Drogi Jakubowej, miasta Valence. Poleca mu wezwać mieszkańców miasta do pokuty i modlitwy, a gdy ci spełniają żądania, Matka Boża pojawia się następnego dnia z zastępami aniołów. Każe im rozciągnąć wokół miasta sznur dla powstrzymania zarazy. Wielu mieszkańców Valence jest świadkami tego cudownego zjawiska i szczerze wierzy w opiekę Maryi. Gdy Matka Boża prosi, by 8 września urządzono procesję wokół miasta, z ochotą spełniają Jej prośbę. Zaraza ustaje. Od tej chwili w Valence każdego roku w dniu 8 września odbywa się procesja maryjna. Na pamiątkę tego wydarzenia zostaje również założone Bractwo Notre Dame du Cordon – Matki Bożej od Sznura.

Patronka od Zarazy. Arras, Francja, 1105 r.

Reklama

Podczas epidemii Matka Boża objawia się rzeszy modlących się mieszkańców miasta na wieży kościoła i przekazuje obecnemu wśród wiernych biskupowi zapaloną świecę. Kto z ufnością w Bożą opiekę napije się wody stykającej się z woskiem płonącej świecy – zostaje ocalony przed zarazą lub uzdrowiony. Dopóki zaraza się nie skończy, świeca w cudowny sposób się nie wypala. W 1140 r. w Arras powstaje pierwsza kaplica ku czci Notre Dame des Ardents – Matki Bożej od Zarazy, nazywana też Notre Dame de la Sainte Chandelle – Matki Bożej od Świętej Świecy. Zniszczona podczas rewolucji francuskiej, zostaje zastąpiona nową, poświęconą w 1876 r. Co roku obchodzone jest również wspomnienie cudownej interwencji Maryi.

Matka Boża niezadowolona. Glatz, ok. 1320 r., Przybram, Czechy, 1364 r.

W testamencie pierwszy biskup Pragi Ernest z Pardubic wspomina o objawieniu maryjnym, którego miał doznać jako student podczas Nieszporów w kościele w Glatz. Widzi wówczas, jak Maryja z wizerunku nad ołtarzem z niechęcią odwraca od niego wzrok, aż w końcu odwraca całą głowę. Przerażony prosi, by ponownie się do niego zwróciła, jednak nawet wtedy, gdy głowa Matki Bożej zwraca się w stronę przyszłego biskupa, na Jej twarzy pozostaje wyraz niezadowolenia. Zdarzenie to staje się przyczyną jego nawrócenia i poświęcenia się służbie Bogu. Ernest sporządza kopię figury Maryi z kościoła w Glatz, która towarzyszy mu przez całe życie, a po jego śmierci w 1364 r. trafia do kaplicy Svata Hora – Święta Góra w Przybram. Dzięki obecności figury kaplica staje się miejscem pielgrzymek maryjnych i licznych uzdrowień.

Strzeżona przez mrówki. Adlwang, Austria, 1560 r.

Cudowny obraz Matki Bożej z kościoła w Adlwang w Górnej Austrii zostaje usunięty przez protestantów podczas walk w okresie reformacji. Od tej chwili uważany jest za zniszczony, jednak dzięki niezwykłym zjawiskom świetlnym w kościele zostaje odnaleziony pod posadzką, w samym centrum mrowiska. Jak głoszą miejscowe podania, mrówki pozwalają się przepędzić ze świątyni dopiero wówczas, gdy obraz Matki Bożej wraca na swoje pierwotne miejsce.

Ciskająca kamieniami. Concepción, Chile, 1600 r.

Pewien obraz Matki Bożej „ożywa” i opuszcza kaplicę w Concepción – mieście założonym w 1550 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Pedra de Valdivię. Podczas oblężenia miasta przez Araukanów ukazuje się Maryja, która wygląda jak na obrazie. Ciska w stronę nieprzyjaciół ziemię i kamienie, co skłania ich do ucieczki.

Przyczyna duchowej równowagi Frattocchie, Włochy, 1967 r.

Pewnemu mnichowi z Frattocchie, miasteczka położonego na drodze między Rzymem a Castel Gandolfo, podczas medytacji uporczywie przychodzi do głowy słowo „równowaga” (wł. equilibrio). Kiedy niedługo później pracuje na strychu klasztoru, znajduje metalową płytkę, na której wytłoczone jest wyobrażenie Matki Bożej. Staje się ono wzorem, według którego br. Armando Panniello wykonuje wizerunek Matki Bożej od Duchowej Równowagi, który od tej chwili otaczany jest czcią w kościele klasztornym w Frattocchie.

2021-05-18 10:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o Josephine Gebert: niosła pomoc ludziom w potrzebie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”, prowadzonym w podkrakowskich Piekarach przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego tamtejszemu liceum zostało nadane imię założycielki placówki, Josephine Gebert. Szwajcarka zmarła w styczniu tego roku w wieku 103 lat.

Więcej ...

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

Więcej ...

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08
Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory! Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo! Noście to w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center