Reklama

Prasa Zagraniczna

O krok od schizmy?

O możliwej schizmie Kościoła w Niemczech mówią już wszyscy. Sytuacja jest poważna, tym bardziej że – jak przekonuje „The Pillar” – biskupi niemieccy już utracili kontrolę nad postępem tzw. drogi synodalnej. Można nawet mówić o otwartym sprzeciwie wobec Watykanu szczególnie w dwóch kwestiach: błogosławienia związków jednopłciowych i interkomunii z protestantami. Niektórzy pokładają nadzieję w przyszłorocznym synodzie generalnym nt. synodalności w Rzymie. Liczą, że ta dyskusja doprowadzi do uspokojenia nastrojów w Niemczech i zapobiegnie głębokiemu podziałowi.

Register
Żądają usunięcia biskupa

Nie wszystkim wiernym podoba się to, że ich pasterze sympatyzują, jawnie lub skrycie, ze środowiskiem LGBT. Bardzo sprzeciwia się temu lud powierzony trosce bp. Vincenta Long Văn Nguy?na, który kieruje diecezją Parramatta w Australii. Na koniec kwietnia z kraju do Kongregacji Nauki Wiary wysłano petycję, podpisaną przez kilka tysięcy osób, z żądaniem usunięcia biskupa. Zarzuty dotyczą nie tylko promowania ideologii LGBT, ale również złego zarządzania sprawami finansowymi. Pismo z uzasadnieniem liczy 24 strony, a dodatkowo dołączono do niego 43 załączniki, które mają potwierdzić złe zarządzanie Kościołem lokalnym przez biskupa. Na razie Watykan nie odniósł się do petycji.

Reklama

Biskup Vincent Long Văn Nguy?n kieruje diecezją Parramatta od 5 lat. Księży, którzy nie podzielają jego wizji, usuwa, a otacza się tylko tymi, którzy mają zdanie takie jak on. Wierni mają również pretensje do wikariusza generalnego i wikariusza ds. edukacji.

ICN
Synod w kolejnym kraju

Z kolejnych części świata napływają zapowiedzi zwołania synodów Kościołów lokalnych – m.in. we Włoszech, gdzie od dłuższego czasu toczy się dyskusja, czy synod zwoływać, do czego zachęca papież Franciszek. Do Australii, gdzie podjęto już decyzję, że się on odbędzie, dołączyła Irlandia. W tym kraju synod prawdopodobnie zostanie otwarty za 2 lata. Ten czas jest potrzebny na dyskusję presynodalną. Irlandzcy biskupi rozpoczęli konsultacje, które mają doprowadzić do opracowania metodyki dyskusji, aby odzwierciedlała ona całe spektrum opinii w Kościele na Zielonej Wyspie i doprowadziła do wykrystalizowania stanowiska zgodnie z natchnieniem Ducha Świętego. Biskupi zastrzegli jednocześnie, że ten pierwszy etap, na który dano sobie czas do 23 maja, nie jest po to, aby przedstawić tematy dyskusji synodalnej – na to przyjdzie czas później. Na razie celem jest zainicjowanie dyskusji.

AsiaNews.it
Chiński kłopot

Chiny mają poważny problem. Gospodarka co prawda rośnie, globalne polityczne znaczenie także, ale sny o jeszcze większej potędze spędza demograficzna zima. W 2020 r. urodziło się tam 12 mln obywateli, podczas gdy rok wcześniej – 14,65 mln. Liczba dzieci maleje już od 4 lat z rzędu, więc nie jest to tylko przejściowy efekt pandemii. Chińskie społeczeństwo po prostu szybko się starzeje. Paradoksem będzie, gdy to najludniejsze państwo świata będzie zmuszone szukać rąk do pracy w innych krajach.

The World
Gości muzułmanów

Reklama

Na przełomie kwietnia i maja muzułmanie świętują ramadan – miesiąc postu, w którym od świtu do zmroku nic nie jedzą, dopiero potem spożywają jedyny posiłek, zwany iftar. Przed pandemią zwykli to czynić wspólnie, w meczetach czy restauracjach. Przez ostatnie 2 lata spożywali go w swoich domach. W Barcelonie naprzeciw ich potrzebom wyszedł rektor średniowiecznego kościoła św. Anny, który udostępnił im duży dziedziniec. Zachowując rygory sanitarne, mogą tam spożyć iftar na świeżym powietrzu w grupie. Zwykle w tym miejscu posiłek jedzą bezdomni i ubodzy – rektorat prowadzi bowiem dla nich regularną kuchnię.

Gromadzi się tam teraz ok. sześćdziesięciu muzułmanów. Jest to dla nich nieco krępujące, nie chcą podawać swoich nazwisk – być może w obawie przed współwyznawcami. Rektor kościoła – ks. Peio Sánchez, tłumacząc zaproszenie, mówi, że wyzwania, w tym przypadku covidowe, stwarzają nowe możliwości. Liczy, że tym gestem przysłuży się dialogowi międzyreligijnemu.

2021-05-18 10:56

Wybrane dla Ciebie

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43
KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii