Reklama

Niedziela Lubelska

Wyjątkowa parafia

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Katarzyna Artymiak

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie nazywany jest „kościołem papieskim”.

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, decyzją papieża Franciszka, rozpoczął się w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia (radość miłości). Jest on okazją, by przybliżyć kościoły i parafie Świętej Rodziny na terenie naszej archidiecezji: w Lublinie, Chełmie i Puławach. Pierwszą świątynią noszącą ten rzadki tytuł jest kościół w lubelskiej dzielnicy Czuby. Stanowił uzupełnienie jednej z „białych plam” na mapie miasta i diecezji, jak nazywał abp Bolesław Pylak brak pozwoleń na budowę kościołów.

Historia

Wiosną 1982 r. bp Bolesław Pylak powierzył zorganizowanie ośrodka duszpasterskiego oraz prowadzenie prac budowlanych ks. Ryszardowi Jurakowi. Wznoszenie tymczasowej kaplicy rozpoczęto 28 września, a już 12 grudnia jej poświęcenia dokonał bp Zygmunt Kamiński. Dzień później decyzją bp Bolesława Pylaka powołano Samodzielny Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem Świętej Rodziny. Stanowił filię parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Rektorem kościoła został ks. Ryszard Jurak, a pierwszym wikariuszem ks. Leszek Kuna. Parafia Świętej Rodziny została erygowana 21 listopada 1984 r. W następnym roku rozpoczęto prace przy budowie kościoła. W 1990 r. budowa zyskała stan surowy zamknięty; wówczas pierwszą Pasterkę odprawił w niej bp Piotr Hemperek.

Reklama

Kościół został wzniesiony według projektu architektonicznego Zbigniewa Szeligi. Intensywne prace wykończeniowe trwały do 1992 r., kiedy zamontowano m.in. nowe drzwi i stacje drogi krzyżowej, ustawiono konfesjonały. Dwa lata później w strzeliste okna wstawiono witraże projektu Marka Piątkowskiego, a po kolejnym roku zainstalowano piękne organy z Monachium. Witrażowe prezbiterium przedstawia św. Józefa z Najświętszą Maryję Pannę adorujących Pana Jezusa obecnego w tabernakulum. Witrażowy jest również wizerunek św. Jana Pawła II po prawej stronie kościoła.

W 2015 r. po przejściu ks. Ryszarda Juraka na emeryturę drugim proboszczem w historii parafii został ks. Tadeusz Pajurek. Dwa lata później, w 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, kościół został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Budzika. W 2016 r. rozpoczął się generalny remont świątyni. Pierwsza została odnowiona kaplica adoracji pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W następnym roku przeprowadzono termomodernizację świątyni z wymianą okien i ułożeniem granitowej posadzki. W minionym roku zostały wyremontowane schody przed wejściem z podjazdem dla niepełnosprawnych. Kolejnym przedsięwzięciem jest wymiana dachu.

Wizyta Jana Pawła II

Historycznym wyróżnieniem dla lubelskiej parafii Świętej Rodziny była wizyta papieża Jana Pawła II w Lublinie 9 czerwca 1987 r. Miasto, z którym Ojciec Święty przez 24 lata był związany przez pracę akademicką na KUL, musiało długo czekać na przyjazd znamienitego profesora. Okazją stała się III pielgrzymka papieża do ojczyzny z okazji Narodowego Kongresu Eucharystycznego. Program pobytu w Lublinie obejmował modlitwę przy mauzoleum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, wizytę w katedrze i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Mszę św. z sakramentem święceń kapłańskich dla 50 diakonów z całej Polski. Niezagospodarowane tereny Czubów stały się idealnym miejscem na liturgię dla milionowej rzeszy wiernych. Wstrzymano nawet na kilka miesięcy budowę kolejnych bloków, by nie stracić terenu na uroczystości. Dla parafian było to wielkie święto i wyróżnienie.

Reklama

Dzień po pobycie Jana Pawła II został wmurowany kamień węgielny, poświęcony przez papieża podczas jego wizyty. Jest to wymowne, że właśnie na terenie parafii Świętej Rodziny miała miejsce Msza św. dla mieszkańców Lublina i regionu, sprawowana przez papieża nazywanego „papieżem rodziny”. Na pamiątkę został zachowany ornat, w którym wyjątkowy celebrans sprawował liturgię; jest udostępniony dla pielgrzymów w gablocie w kościele obok klęcznika przed wizerunkiem św. Jana Pawła II. W 2012 r. uroczyście obchodzono 25-lecie wizyty Ojca Świętego w Lublinie. Mszy św. przewodniczył były sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał, że „po ulicach Lublina chodził święty”.

Aktywna wspólnota

Parafia obchodzi dwa odpusty w ciągu roku. W niedzielę Świętej Rodziny trwa szczególna modlitwa za wszystkie rodziny parafii i miasta, a małżonkowie – jubilaci uroczyście odnawiają przyrzeczenia. Drugi odpust, obchodzony od 2019 r. za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej, przypada 9 czerwca, w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II. – Dbamy o to, by wszystkie uroczystości związane z św. Janem Pawłem II odnosiły się do jego nauki o rodzinie – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek. – Tak w maju obchodziliśmy 101. urodziny Ojca Świętego, tak będziemy przeżywać 34. rocznicę jego wizyty w Lublinie. W dn. 6-8 czerwca zaplanowaliśmy triduum pt. „Papieskie Dni Rodziny”, a 9 czerwca uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika i koncert poświęcony słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II – zaprasza ksiądz proboszcz. Kościół na Czubach wpisany jest w kulturalną mapę Lublina. W 1997 r. parafia zainicjowała Międzynarodowy Festiwal Organowy, na który przybywają wybitni artyści, w tym światowe sławy. W tym roku tematyka festiwalu poświęcona będzie rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Parafia Świętej Rodziny aktywnie włączyła się w przeżywanie Roku św. Józefa i każdego 19. dnia miesiąca zaprasza na modlitwę przez wstawiennictwo Opiekuna Pana Jezusa. Z racji Roku Rodziny w każdy wtorek o godz. 11.30 i 17.30 sprawowana jest nowenna do Świętej Rodziny, a po niej Msza św. wotywna. Codziennie w południe w kaplicy adoracji sprawowana jest Msza św. poprzedzona Różańcem w intencji rodzin i zakończona Litanią do Świętej Rodziny. Duszpasterze zapraszają wiernych z miasta i diecezji na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu. Mają nadzieję, że po ograniczeniach związanych z pandemią uda się zorganizować pielgrzymki dla różnych wspólnot. W parafii działa ok. 20 różnych grup modlitewnych i formacyjnych. – Parafia jest wspólnotą wspólnot. Wszystkie grupy tworzą jedną wspólnotę parafialną, która spotyka się na niedzielnej Eucharystii – podkreśla proboszcz. Wielu mieszkańców parafii, dzielnicy, a nawet miasta aktywnie włącza się w działalność m.in. Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Świętym czy zespołu synodalnego. W papieskiej parafii jest miejsce dla każdego.

2021-06-01 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U Opiekuna Rodzin

Kościół dziś i z czasów budowy. Figura św. Józefa z kościoła. Płaskorzeźba Świętej Rodziny z frontonu kościoła.

Katarzyna Artymiak, archiwum parafii; aranżacja Andrzej Kozłowski

Kościół dziś i z czasów budowy. Figura św. Józefa z kościoła. Płaskorzeźba Świętej Rodziny z frontonu kościoła.

Parafię św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej erygował abp Józef Życiński.

Więcej ...

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Więcej ...

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę