Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowokacja

Wielu komentatorów nazywa to prowokacją. Administracja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena zdecydowała, że w tzw. miesiącu gejowskiej dumy tęczowe flagi zawisną na budynkach wszystkich ambasad USA na świecie. Po raz pierwszy wywieszono ją także na amerykańskim przedstawicielstwie dyplomatycznym przy Watykanie, a wiadomo, że przedstawiciele ideologii LGBT odnoszą się do Stolicy Apostolskiej z wrogością. Flagi wywieszono także w tych państwach, których kultura i wrażliwość nie dopuszcza manifestacji ruchów LGBT.

FORUM 18
Niemile widziani

Już od ponad roku katolicy żyjący w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej nie mogą uczestniczyć w Eucharystii. Ostatnia Msza św. była tam sprawowana 12 kwietnia ub.r. przez greckokatolickiego kapłana i od tej pory katolicy z regionu muszą się zadowolić Mszą św. transmitowaną w internecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do marca 2020 r., mimo trwających działań zbrojnych, katolicką wspólnotą opiekował się polski ksiądz Grzegorz Rapa. Niestety, jako obywatel Polski musi on systematycznie legalizować swój pobyt. W tym celu przed ponad rokiem opuścił obwód ługański. Sytuację wykorzystali separatyści i już nie wpuścili duchownego. Tłumaczą to tym, że panuje pandemia lub że jest obcokrajowcem, a tacy są niemile widziani w samozwańczym państewku. Represje dotykają też samych katolików. Gdy wypełniali oni obowiązek rejestracji wspólnoty, musieli podać swoje dane personalne. Później odwiedzali ich przedstawiciele władzy, by sprawdzić, kto jest kim, a przy okazji wypisywali różne niestworzone rzeczy np. że ktoś ma kryminalną przeszłość.

agenzia fides
Zrzucają się na szczepionki

Kościół katolicki w Korei Płd. przesłał pierwszy milion dolarów do Stolicy Apostolskiej. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup szczepionek przeciw COVID-19 dla najuboższych państw świata. Decyzję o specjalnej kampanii promocyjnej koreańscy biskupi podjęli podczas wiosennej konferencji episkopatu. Inspiracją były słowa papieża i inne wypowiedzi przedstawicieli Watykanu, upominających się o sprawiedliwy rozdział tych szczepionek, żeby w gorączce akcji szczepień, w której przodowały państwa najbogatsze, nie zapominać o tych, których na ich zakup nie stać. W koreańską akcję zaangażowało się wielu świeckich i przez pierwsze 2 miesiące jej trwania udało się zebrać już milion dolarów, a to nie koniec zbiórki. Kampania promocyjna potrwa do 27 listopada. W tym dniu Koś- ciół katolicki w Korei kończy rok jubileuszowy związany z 200. rocznicą urodzin św. Andrzeja Kim Tae-gon – pierwszego koreańskiego kapłana i patrona Korei.

Reklama

United States Conference of Catholic Bishops
Stały diakonat w USA

Nieco ponad 19 tys. stałych diakonów ma Kościół w USA, z czego 78% to diakoni aktywni. W 2020 r. jednak diakonów stałych w Ameryce ubyło. Sakrament święceń diakonatu przyjęło 587 mężczyzn, w tym samym czasie 410 przeszło na emeryturę, a 378 zmarło. Najliczniejsza grupa – 95% – to mężczyźni po 50. roku życia, z czego 40% obchodziło już 60. urodziny. Większość z nich to mężowie i ojcowie, tylko co 20. jest wdowcem, a 2% nie brało nigdy ślubu. Rekrutują się w większości z grupy białych Amerykanów, najmniejszą reprezentację mają Afroamerykanie.

The PillarChcą przejąć cmentarze

Wzburzenie wywołała nagła decyzja australijskiego rządu o przejęciu cmentarzy grzebalnych w Sydney – australijskiej metropolii. Kościół katolicki, za pośrednictwem Katolickiego Metropolitalnego Zarządu Cmentarzy, zawiadywał 3 nekropoliami, a pod 2 kolejne nabył teren. Metropolita Sydney abp Anthony Fisher zaprotestował przeciw tej decyzji. Podkreślał, że w ten sposób ogranicza się Kościół w jego misji, bo jej częścią jest troska o godny pochówek zmarłych. Rząd tłumaczy swoją decyzję tym, że pięciu dotychczasowych zarządców cmentarzy miało kłopoty finansowe, a na dodatek stołecznej metropolii grozi brak miejsca na pochówek. Kościół odrzuca tę argumentację. Zarząd katolickich cmentarzy nie miał kłopotów finansowych, nie brakowało też miejsc na pochówek. Przejęcie zarządu przez państwową biurokrację grozi wzrostem kosztów pogrzebu oraz brakiem szacunku dla miejsc pochówku. Istnieje ryzyko, że groby będą używane do powtórnych pochówków. Niewykluczone jest zmuszanie mieszkańców do kremacji ciał swoich bliskich.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-15 11:59

Wybrane dla Ciebie

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?