Reklama

Niedziela 25/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Życie cudem jest...

Ks. Jarosław Grabowski

Każda aborcja ma twarz konkretnej osoby – niewinnej, bezbronnej, samotnej, zdanej na łaskę lub niełaskę rodziców.

Obserwator
5-7

Ponowili akt

Anna Bandura

Obserwator

wydarzenie
8

Finał zabawy z szatanem

Aleksandra Zapotoczny, Chiavenna

Męczeńska śmierć włoskiej zakonnicy s. Marii Laury Mainetti szokuje nawet w tych czasach, w których z męczeństwem mamy do czynienia praktycznie na co dzień. Zakonnica została zabita przez trzy nastolatki, które „z nudów i dla zabawy”, skumały się z szatanem. To bardzo niebezpieczne związki.

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

temat numeru
10-15

Każda aborcja ma twarz konkretnej osoby

Zbigniew Kaliszuk

Bohaterowie kampanii „Każde życie jest cudem” żyją z różnymi chorobami lub wadami genetycznymi, co nie stanowi przeszkody w doświadczaniu szczęścia, radości i miłości. Postanowiliśmy przytoczyć te cudowne historie, wielu takim jak oni bowiem aborcja nie pozwala nawet się narodzić.

Franek - nauczyciel miłości

Paweł Dębowski

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Wacław

Tomasz

Gdy mój pięcioletni syn będzie już dorosłym człowiekiem, powiem mu, że mógł się nie urodzić, bo lekarze namawiali nas na aborcję. Na razie jest w pierwszej klasie, biegle posługuje się dwoma językami, zna podstawowe działania matematyczne i (z tego, co mówią nauczyciele od 3 lat) ma wyjątkowe zdolności plastyczne. Urodził się zupełnie zdrowy, bez żadnych wad

Dawid

Elżbieta

Ginekolog, patrząc w monitor, powiedział, że mamy problem. Dziecko jest chore, ma wodogłowie. Dostałam skierowanie do kliniki w Krakowie. Modliłam się, żeby to była pomyłka.

Nathan

Sabina Walczak

W 8. miesiącu ciąży w badaniu USG wykryto, że Nathan urodzi się bez rączek. Nie dostałam wtedy żadnego wsparcia psychologicznego. Byłam załamana. Moja lekarka stwierdziła: „Szkoda, że o tej wadzie nie dowiedzieli się państwo wcześniej, bo moglibyśmy jeszcze tę ciążę terminować, a tak już jest za późno. Musi pani urodzić”.

Hania

Magda

Adam

Adam

Lekarze nakłaniali moją mamę do aborcji. Miało mnie nie być, miałem być rośliną, miałem nie chodzić. W 2018 r. przebiegłem maraton z czasem 6 godz. 34 min. 26 sek.

Karolina

Karolina

Jestem mamą wspaniałej szóstki: czterech córek i dwóch chłopców. U najstarszej córki, gdy miała ponad rok, zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. Lekarz postawił diagnozę i powiedział: „O siedzi, ciekawe jak długo, bo 2 lat nie przeżyje”. No i się pomylił. Ma 12 lat i dalej „siedzi”

Helenka

Aneta i Marek

Nasza historia zaczęła się w 2013 r., kiedy na świat przyszło nasze trzecie dziecko – Polcia. Jak się szybko okazało, miała wrodzoną niepełnosprawność – dysplazję kory mózgowej, przez co każdego dnia przechodziła od kilkunastu do kilkudziesięciu napadów padaczki

treści wiary
16

Charyzmatycy przejmują inicjatywę

Damian Krawczykowski

Inicjatywa CHARIS to powołana przez papieża Franciszka służba ku jedności, koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne działające w Kościele katolickim. 19 czerwca w Łodzi ma miejsce pierwsze Forum CHARIS pod nazwą „Odnowieni w Duchu”.

moim zdaniem
17

Rycerze XXI wieku

Ks. Krzysztof Podstawka

Tak bardzo potrzeba dziś światu i Kościołowi odważnych mężów, ojców i braci złączonych więzami wiary.

życie kościoła
18-21

Kościół wędrujący

Tomasz Musiał

Jeszcze niedawno obcokrajowca w Polsce można było spotkać na Okęciu w Warszawie, na Rynku w Krakowie i na Wybrzeżu w bliskiej odległości od portu. Dziś – nawet w małych miejscowościach – nikogo nie dziwi dialog w obcym języku w miejscowym dyskoncie.

Urażona duma pewnego redaktora, czyli bronię abp. Jędraszewskiego

Ks. Janusz Królikowski

To nie Kościół jest przyczyną odchodzenia od niego, ale dominujący dziś sposób przedstawiania wiary i Kościoła, zwłaszcza w internecie

Jeszcze raz o rodzinie

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Gdy zastanawiałem się, o czym napisać te kilkadziesiąt zdań, które mieszczą się w tej rubryce, temat przyniosło samo życie. Rano we wtorek, po Mszy św., kiedy przy śniadaniu rozmawiałem z ks. Krzysztofem, katechetą w parafii, przy której mieszkam, dowiedziałem się, że w tym dniu ma pogrzeb półrocznego dziecka.

w centrum uwagi
23

Nie ma czym leczyć matek i dzieci

Caritas Polska

Ośrodek zdrowia w Al-Qalu’a, gęsto zaludnionej dzielnicy Adenu, to jedna z czterech placówek medycznych w ogarniętym wojną domową Jemenie, wspieranych przez Caritas Polska. Tysiące mieszkańców jemeńskiej stolicy mają dzięki niej szansę na szybkie uzyskanie pomocy lekarskiej. Problemem jest jednak brak podstawowych leków

nasza rozmowa
24-25

Zakonnica z TikToka

Damian Krawczykowski

Jej filmiki na młodzieżowym serwisie biją rekordy popularności. Skąd pomysł na łączenie humoru z tematami wiary i co na to młodzi? Rozmawiamy o tym z s. Paulą Formelą, katarzynką z Olsztyna.

wiara i życie
26-27

Gdzie ci mężczyźni?

Prof. Paweł Kukołowicz

Nie można mówić o Kościele, o jego świętości bez miłości. Tymczasem nie ma miłości bez obecności. Jaki ma to związek z mężczyzną?

historia
28-29

Tytan ducha i charakteru

Anna Mandrela

„Starałem się żyć tak, aby w godzinie śmierci móc się raczej cieszyć niż lękać”. Czy taka była dewiza życiowa rotmistrza Witolda Pileckiego? O cechach charakteru rotmistrza, jego wierze, stosunku do kobiet i roli ojca opowiada Anna Mandrela, autorka książek poświęconych jego postaci

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Na pomoc

j.k.

Prawdziwe braterstwo

s.z.

W dalekich stronach

j.k.

Kraina mitów

w.d.

Program telewizyjny

Święty Józef z Lublina

Eugeniusz Sakowicz

Lubelski wizerunek opiekuna Jezusa niesie niejedno przesłanie. Obraz nie reprezentuje wysokiego kunsztu artystycznego, wyraża natomiast wyjątkowy „kunszt” życia duchowego.

Krzyżówka

Muzyka jak paciorki różańca

Piotr Iwicki

moim zdaniem
44-45

Oj

Rafał Porzeziński

Dziś medycyna wydłużyła nam życie, ale hedonizm, nowe prawa i ideologie odebrały godność i odpowiedzialność

Lektura na wakacje

Jan Żaryn

Polecam niezwykłe słowniki, których hasła osobowe czyta się jak eseje o życiu i twórczości niezwykłych polskich bohaterów

punkt widzenia
46-47

Czas polityki pro-life

Artur Stelmasiak

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. sytuacja prawna dzieci nienarodzonych w Polsce jest o niebo lepsza, ale zwolennicy aborcji nie zakończą swoich ataków. Czas na wzmocnienie politycznych działań pro-life.

nasze sprawy
48-49

Problemy w mieszkaniu? LINK4 pomoże

Czy nagła awaria musi generować koszty? Nie, jeśli posiadasz ubezpieczenie mieszkania, które ochroni Twoje mienie na wypadek zalania, pożaru czy innych niespodziewanych wydarzeń losowych. O ofercie LINK4 opowiada Patrycja Kotecka-Ziobro, członek zarządu marki

Polska napędzana wiatrem z morza

Piotr Filipczyk

Zgodnie z planem już za 2 lata PKN Orlen rozpocznie budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Baltic Power to zupełnie nowy rozdział naszej zielonej energetyki. Czysty, bo wyprodukowany wyłącznie dzięki sile wiatru, prąd z morza będzie mógł zasilić nawet milion polskich domów

kochane życie
50

Dzień Ojca

Elżbieta Nowak

polecamy
51

Patriota i filantrop

Ireneusz Korpyś

80 lat temu zmarł w Nowym Jorku człowiek, który był wirtuozem fortepianu i ludzkich serc.

sprawy rodzinne
52-54

Ojcem być…

Tomasz Strużanowski

Kiedy zaczyna się ojcostwo? Co w nim jest najważniejsze? Czego ojciec może nauczyć się od swoich dzieci? O ojcostwie z różnych punktów widzenia

Rodzina to drużyna

Beata Kociołek

Na co dzień nie biegamy z piłką po boisku, ale nasz rodzinny turniej rozgrywamy każdego dnia przez całe życie. Zwykle bez fanfar, ale kropla drąży skałę, a niebiańska ekstraklasa niezmiennie czeka.

moim zdaniem
55

Ten ostatni raz

Maria Paszyńska

Czas to przedziwne zjawisko, którego upływ zwykle odczuwamy dopiero wtedy, gdy coś przeminie. Tak trudno przecież uchwycić trwającą chwilę...

dobre rady
56-59

Przysmaki z białej kapusty

j.m.

Surówka z młodej kapusty

Kapustę obrać z wierzchnich liści, umyć, osuszyć i drobno poszatkować. Przełożyć do miski, dodać pół łyżeczki soli, wymieszać i odstawić na 15-20 minut, by zmiękła.

Żeberka z kapustą

Najpierw przygotować marynatę do mięsa: wymieszać piwo, musztardę, miód i kminek.

Kwiat lipy

Ojciec Henryk

W celu wzmocnienia naszego organizmu na zimę, Boża apteka ofiaruje nam w prezencie pięknie pachnące kwiaty lipy. Teraz jest najlepszy czas na ich zbiór

Do startu gotowi...

akw

Trwająca od paru dziesięcioleci moda na jogging sprawiła, że jest to obecnie jedna z najpopularniejszych na świecie form aktywności ruchowej.

Rola świadków w Kościele

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Po co świadkowie chrztu czy bierzmowania? Czy można bez nich przyjąć te sakramenty?

Można więcej dorobić do emerytury

j.m.

Od 1 czerwca wzrosły kwoty graniczne przychodów dla osób dorabiających na emeryturze i rencie.

listy
61

Złoty środek

Aleksandra

Chcą korespondować

podróżnik
62-64

Sztuczny raj

Jacek Pałkiewicz

Znany podróżnik ucieka od świata czaru Dubaju i zrywa jego złotą maskę, by ujawnić drugie oblicze świątyni luksusu, o którym głośno się nie mówi i nie pisze. Pokazuje nędzę Azjatów, kontrastującą z baśniowymi warunkami bytowymi boskiej kasty wnuków niepiśmiennych Beduinów.

moim zdaniem
66

Powieść

Witold Gadowski

...zniósł laptop do kotłowni. Otworzył drzwiczki pieca i z rozmachem cisnął nim w ogień.

Pisarz już od tygodnia nie wychodził ze swojego gabinetu. Niewiele jadł, bardzo dużo palił. Wokół niego fruwały setki potarganych notatek.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Uciszenie burzy na jeziorze

Trwa przeprawa na drugi brzeg

O. Krzysztof Osuch jezuita

Nowe stworzenie

Ks. Antoni Tronina

Kto może być księdzem?

Ks. Jacek Molka

Wzór dla Papieża Dobroci

Ks. Mariusz Frukacz

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pływanie z legendą

Mariusz Rzymek

Królowa polskich rzek po raz siódmy gościła na swych wodach uczestników kajakowego Memoriału Henryka Flamego „Bartka”.

Dziękczynienie apostolatu

Monika Jaworska

Przedstawiciele Apostolatu Maryjnego z diecezji bielsko-żywieckiej po 19-miesięcznej przerwie spotkali się i dziękowali za jubileusze.

Propozycja na wakacje

Monika Jaworska

Fundacja Jest BOSKO przygotowała wypoczynek letni dla dzieci.

Niedziela częstochowska

Pomoc rodzinie

Ks. Mariusz Frukacz

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę – mówił bp Antoni Długosz, który w parafii św. Józefa w Częstochowie poświęcił poradnię rodzinną.

W jurajskiej Padwie

Beata Pieczykura

Siłą skuteczności św. Antoniego była jego modlitwa – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii św. Antoniego w Koziegłówkach, w uroczystość odpustową, która w tym roku przypadła w 790. rocznicę śmierci jej patrona.

Porwani do Serca

Maciej Orman

Jeżeli się uczyć, to od najlepszych, a właściwie – od Najlepszego. Jak śpiewamy w litanii, Jego Serce jest pełne dobroci i miłości. Młodzi więc chcą, aby Jezus cichy i pokornego Serca uczynił ich serca według swojego.

Niedziela podlaska

Dziękczynne „Te Deum”

Ks. Marcin Gołębiewski

Radosny hymn Te Deum laudamus wybrzmiał na placu przykatedralnym, aby wyrazić wdzięczność za 30 lat istnienia diecezji drohiczyńskiej oraz za pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie.

Diamentowy jubileusz

Ks. Michał Siduniak

W obecności bp. Piotra Sawczuka oraz biskupa seniora Antoniego Dydycza, ks. prał. Tadeusz Osiński dziękował Bogu za 60 lat przeżytych w kapłaństwie.

Moc miłości

Ks. Robert Grzybowski

Święty Paweł rozpoczyna dziś swoje świadectwo od słów: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Tylko miłość ma nieograniczoną moc, która może wszystko.

Niedziela kielecka

Dzień, gdy był z nami papież

Władysław Burzawa

W przeddzień 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Kielcach, na lotnisku w Masłowie po raz czternasty odbyło się Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Kapłaństwo jest wielkim darem

Władysław Burzawa

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodziliśmy w diecezji kieleckiej Dzień Kapłański.

Domaszowice dziękują

Katarzyna Dobrowolska

Parafia bł. Wincentego Kadłubka 26 czerwca będzie przeżywała jubileusz 20-lecia istnienia. Dziękczynną Mszę św. odprawi bp Jan Piotrowski. Obchody połączone są z peregrynacją kopii obrazu św. Józefa, która rozpoczęła się 19 czerwca.

Niedziela małopolska

Czy może być wzorem?

Maria Fortuna-Sudor

We wspomnienie św. Jadwigi do katedry wawelskiej przybyli z różnych stron Polski uczniowie i nauczyciele, w ramach XV Zjazdu Rodziny Szkół Jadwiżańskich.

To dopiero wyzwanie!

Anna Bandura

Męska Strona Rzeczywistości zapala mężczyzn do pracy. Pomaga walczyć ze złymi nawykami i budować lepszą jakość życia. Wspólnota zawiesza poprzeczkę wysoko, ale potem sumiennie wspiera w dążeniu do celu.

By poznać superbohatera

Nie należę do miłośników komiksów. Bardzo lubię czytać książki, a wyobrażanie przedstawionych w nich bohaterów i wydarzeń sprawia mi wielką przyjemność.

Niedziela lubelska

Serca rozpalone miłością

Anna Artymiak

Przed 34 laty św. Jan Paweł II odwiedził Lublin.

Orędownik w niebie

Urszula Buglewicz

Błogosławiony ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw.

Wspólnota kompanionów

Ks. Mieczysław Puzewicz

Stają po stronie biednych i odrzuconych; budują razem z nimi wspólnotę.

Niedziela legnicka

Włączeni w misję Kościoła

Ks. Waldemar Wesołowski

5 czerwca w katedrze bp Zbigniew Kiernikowski wyświęcił 2 mężczyzn na pierwszych w diecezji diakonów stałych.

Z kryształu i bursztynu

Ks. Piotr Nowosielski

W diecezjalnym sanktuarium pojawiła się niezwykła monstrancja.

Pierwsza sesja beatyfikacyjna

Ks. Piotr Nowosielski

5 czerwca rozpoczął się proces beatyfikacyjny księcia Henryka II Pobożnego, syna św. Jadwigi Śląskiej, który poniósł śmierć w bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 r.

Niedziela łódzka

Głosiciele Słowa

Ks. Wojciech Błaszczyk

Pierwsi katechiści posłani do swoich parafii.

Śladem św. Jana Pawła II

Maria Piotrowicz

Księża – (nie)patrioci

Mateusz Opaliński

Kierownictwo Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dążyło do rozbicia jedności Kościoła rzymskokatolickiego. W tym celu w 1949 r. przy Zrzeszeniu Bojowników o Wolność i Demokrację powołano Komisję Księży, zrzeszającą w swych szeregach tzw. księży-patriotów.

Niedziela przemyska

Błogosławiona obecność

Ks. Maciej Flader

W czerwcu 1997 r. w parafii św. Piotra i św. Jana w Krośnie został wyniesiony na ołtarze drugi patron parafii św. Jan z Dukli, wtedy także Jan Paweł II odwiedził świątynię i poświęcił ją.

Pielgrzymujmy…

+ Adam Szal. Arcybiskup Metropolita Przemyski

Z nostalgią oglądamy fotografie dokumentujące nasze życie, także religijne. Każda fotografia to wydarzenie zatrzymane w kadrze i ukazujące miniony czas. Wśród wielu wydarzeń chętnie utrwalanych na zdjęciach ważne miejsce zajmuje pielgrzymka.

Odpocznij z Jezusem

Monika Jasina

W zbliżające się wakacje Ruch Światło-Życie przygotował atrakcyjną propozycję nie tylko dla młodzieży, ale także dla małżeństw i rodzin.

Niedziela rzeszowska

Będzie Centrum

Barbara Kamińska

Biskup Jan Wątroba poświęcił krzyż i plac pod budowę Diecezjalnego Centrum Profilaktyczno-Terapeutycznego przy ul. Jodłowej.

Pod znakiem zielonego krzyża

Dr Izabela Fac. Sekretarz Wielkiego Przeoratu Polski

W Polsce w sferę działalności charytatywnej i formacyjnej wkracza odrodzony Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy, czyli lazaryci.

Ciebie obieram za patrona

O potężnym orędownictwie św. Józefa mówi o. Sylwester Kurzyna, franciszkanin z parafii św. Antoniego w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.

Niedziela sandomierska

Kolekcja Dzikowska wraca do domu

Ks. Wojciech Kania

W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega wicepremier Piotr Gliński potwierdził przekazanie miastu blisko 4 mln zł rządowego wsparcia na jej zakup.

Wyjątkowa ekspozycja

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy pt. „Droga do wolności. Sandomierz 1980-89”.

Oddali hołd patronce

Ks. Wojciech Kania

Doroczne uroczystości patronki szkół św. Jadwigi Królowej zostały zorganizowane przez Katolicką Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu.

Niedziela sosnowiecka

W Sercu Jezusa

Ks. Tomasz Zmarzły

W parafiach diecezji sosnowieckiej odnowiony został Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Józefici z Będzina

Jarosław Ciszek

Mam dobry widok ze swojego okna – wprost na parafię św. Jana Chrzciciela i klasztor Oblatów św. Józefa. Święte sąsiedztwo, świętość na wyciągnięcie ręki.

25 lat czynią dobro

Piotr Lorenc

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w świętowaniu 25-lecia Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolbromiu oraz otwarciu Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach.

Niedziela świdnicka

O Ducha odwagi

Ks. Mirosław Benedyk

Biskup świdnicki wystosował specjalną odezwę, w której gorąco zachęca do modlitwy o nowe powołania i w intencji powołanych do służby w Kościele.

Wprowadzenie etyki to zadanie państwa

Ks. Mirosław Benedyk

„Eucharystia w nowych dokumentach programowych katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” – to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych i Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zorganizowanego przez diecezję świdnicką w Wałbrzychu.

Zmiany kadrowe świdnickiego duchowieństwa

Ks. Mirosław Brenedyk

Biskup Marek Mendyk spotkał się z kapłanami, którym wręczył dokumenty informujące o zmianach parafii. Zmiany personalne zostały także dokonane na urzędach związanych z funkcjonowaniem diecezji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Historyczne dzieło o św. Ottonie

Ks. Robert Gołębiowski

Monografia ks. prof. Grzegorza Wejmana jest bezcennym źródłem wiedzy o patronie naszej zachodniopomorskiej ziemi.

Miasto w mieście

Zygmunt Piotr Cywiński

Już pięć lat działa w Szczecinie najmłodszy Oddział Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy.

Szczeciński weteran Armii Krajowej

Zygmunt Piotr Cywiński

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pochowany został kpt. Ryszard Staszkiewicz ps. Łoś. Był on jednym z ostatnich Żołnierzy Wyklętych mieszkających w naszym mieście.

Niedziela toruńska

Powołani do miłości

Ewa Melerska

Święcenia diakonatu to przełomowy moment na drodze do kapłaństwa. Diecezja toruńska zyskała pełnych zapału diakonów, którzy gotowi są służyć Kościołowi.

U źródeł chrztu

Milena Tamiła

O spotkaniu na Polach Lednickich i o tym, czego tam doświadczyli, opowiadają młodzi z naszej diecezji.

Siostra Dobrego Pasterza

Anna Głos

Często drogi mojego życia splatają się z drogami, które wcześniej przeszli święci. Niedawno do grona moich świętych przyjaciół dołączyła bł. Maria Karłowska, pierwsza błogosławiona diecezji toruńskiej, z którą łączy mnie dużo więcej niż przypuszczałam.

Niedziela warszawska

Na ratunek rodzinom

Z Urszulą Strynowicz rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co łączy Łomianki z Gietrzwałdem, szczególnej sile Różańca i potrzebie modlitwy za rodziny z Urszulą Strynowicz rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Z nieba będę wam pomagał

S. Wioletta A. Ostrowska, loretanka

Tak zapewniał bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Patron od kłopotów obietnicy dotrzymuje. Interweniuje w wielu sprawach tych, którzy z wiarą i ufnością proszą go o pomoc.

Święci wybierają parafię

Zuzanna Ustaszewska

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus miała wielkie nabożeństwo do Męczenników Rzymskich. Czy mogła podejrzewać, że spotka się z nimi w warszawskich Włochach?

Niedziela wrocławska

Pod płaszczem Maryi Wspomożycielki

Marzena Cyfert

Kościół parafialny na Księżu Małym jest miejscem otwartym dla wszystkich, bo jak mówi proboszcz parafii o. Tomasz Pawlukowski, sercanin biały: – Kościół powinien być otwarty, by każdy czuł się w nim, jak u siebie.

Sto lat księdza Franciszka

Ks. Paweł Jędrzejski i ks. Łukasz Romańczuk

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. 23 lipca skończy 100 lat.

Wakacje cały rok

O. Oskar Michał Maciaczyk. Franciszkanin

Dzisiaj myślę o was – Drodzy Czytelnicy Niedzieli Wrocławskiej – jadąc pociągiem z Warszawy do Lublina. Podróż co prawda służbowa, ale daje troszkę przedsmak wakacji. Wśród pasażerów całe rodziny. Dzieci przyklejone nie tylko do smartfonów, ale naprawdę chcą siedzieć przy oknie i patrzeć na to, co przesuwa się w nim bez charakterystycznego ruchu palcem wskazującym „przesuń w lewo lub w prawo”. Wracamy do normalności. No i oczywiście zaczynają się wakacje.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Perełka Roztocza

Joanna Ferens

119-letnia świątynia w parafii św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach przeszła kapitalny remont. Prace remontowe i modernizacyjne rozpoczęły się 24 kwietnia 2019 r. i trwały 2 lata.

Odkryć na nowo św. Antoniego

Elżbieta Borowiec

Dla legionistów Maryi pielgrzymowanie do sanktuarium w Radecznicy stało się tradycją.

Krasnobrodzkie pielgrzymowanie

Ewa Monastyrska

Sanktuarium Matki Bożej Jagodnej, jak o Niej mówią mieszkańcy Roztocza, od wieków było miejscem pielgrzymowania różnych grup. Aby spotkać się z Nią i Jej Synem, wierni przybywali z krańców świata.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Sesja trwa

Katarzyna Krawcewicz

Koniec roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami i nie ominie również seminarium. Właśnie rozpoczęła się tam sesja egzaminacyjna.

Pod egidą Serca Jezusa

Kamil Krasowski

Wciąż chcemy rozwijać w parafii kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ono może nam zapewnić niebo, a przecież to jest celem naszego życia – mówi ks. Piotr Kępka, proboszcz parafii w Wilkanowie.

Tylko? Aż! Ogłoszenia parafialne

Katarzyna Krawcewicz

Jasne, że pandemia wiele utrudniła i najlepiej, żeby już odeszła w zapomnienie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten ciężki czas sprowokował niejednego duszpasterza do twórczych poszukiwań na drodze głoszenia Chrystusa. Tak powstał program Fatima TV News.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...