W Wielki Piątek w Chełmie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na terenie parafii św. Kazimierza rozgrywały się sceny z życia Jezusa Chrystusa. Zorganizowane po raz drugi w mieście uliczne Misterium Męki Pańskiej było połączone z Drogą Krzyżową i Liturgią Wielkiego Piątku. Poszczególne sceny rozgrywały się na terenie powstającego Ośrodka Wsparcia Bliźniego "Caritas". Wierni byli świadkami obrad Wysokiej Rady i zdrady Judasza, Ostatniej Wieczerzy z ustanowieniem Eucharystii. Kolejna ze scen rozgrywała się w Ogrodzie Oliwnym, gdzie pojmano Jezusa. Sąd u Kajfasza odbywał się natomiast na specjalnie skonstruowanym kilkumetrowym rusztowaniu. Później było jeszcze wydanie Chrystusa Piłatowi, skazanie Go na śmierć. Droga Krzyżowa przeszła osiedlowymi uliczkami. Chrystus szedł pomiędzy blokami, niosąc na ramionach krzyż codziennych problemów mieszkańców: bezrobocia, braku środków do życia, konfliktów rodzinnych, wychowania dzieci i młodzieży.
Nie wszyscy jednak mieszkańcy tego osiedla przyłączyli się do wspólnej modlitwy. Byli i tacy, którzy nie przeżywali poszczególnych stacji. Droga Krzyżowa była dla nich po prostu zwykłym widowiskiem, a oni jakby widzami w teatrze, zdarzało się nawet, że dzieci widząc z daleka rozgrywające się Misterium, grały spokojnie w piłkę, śmiały się, niestosownie komentując przy tym całe wydarzenie. Jednak i za nich Chrystus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. Być może i ich dusze rozjaśni kiedyś blask Wielkanocnego Poranka.
W Misterium wzięło udział trzydziestu aktorów w różnym wieku. Byli wśród nich ludzie młodzi oraz starsi wykonujący na co dzień różne zawody. W rolę Chrystusa doskonale wcielił się ks. Bogdan Kalinowski, wikariusz parafii św. Kazimierza. Reżyserem całego przedstawienia była Ewa Prus.
***
W kościele św. Kazimierza w Chełmie w okresie Wielkanocnym wierni mogli oglądać bardzo ciekawie zrobiony Grób Pański. Dekoracja symbolizuje Golgotę i mury Jerozolimy. Jest to monumentalna budowla o wysokości dziewięciu metrów i długości szesnastu. Zajmuje całą szerokość świątyni, jest w nią również wkomponowany ołtarz główny. Odpowiednio uformowany styropian rzeczywiście przypomina oryginalne mury i skały jerozolimskie. W centralnym punkcie ołtarza grobu jest umieszczona Golgota, z której spływa do specjalnych zbiorników woda, będąca symbolem życia. Podświetlona na czerwono symbolizuje krew. Podczas Liturgii Wielkiej Soboty nad grobem pojawiła się figura Zmartwychwstałego Chrystusa. Odpowiedni nastrój Wielkanocnego Poranka symbolizował wydobywający się dym oraz rozproszone światło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu