Reklama

W nowe milenium

Niedziela warszawska 8/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadania duszpasterskie stojące przed diecezją warszawsko-praską w pierwszym roku nowego tysiąclecia były przedmiotem obrad kongregacji księży dziekanów 8 lutego br.

Refleksjami duszpasterskimi na temat listu apostolskiego Novo Millennio ineunte podzielił się z zebranymi ks. dr Krzysztof Waligóra. Prelegent stwierdził w krótkim wystąpieniu, że papieski list ma charakter bardzo osobisty i nie jest rodzajem szkicu duszpasterskiego. Dla ks. Waligóry jest to raczej orędzie nadziei na III tysiąclecie. Prowadzący obrady bp Stanisław Kędziora w podsumowaniu tego wystąpienia zaapelował do wszystkich księży, aby uważnie przeczytali papieski tekst.

Wypowiedź ks. dr. Waligóry - z właściwą sobie precyzją - uzupełnił ordynariusz warszawsko-praski bp Kazimierz Romaniuk, który nadmienił, że dla wielu list do idących w nowe tysiąclecie jest rodzajem duchowego testamentu Jana Pawła II. Stwierdził, że mimo trudności, jakie nastręcza czasem przełożenie dokumentów papieskich na język duszpasterstwa, należy podejmować takie próby. Zadania duszpasterskie wypływające z Novo Millennio ineunte bp Romaniuk zawarł w pięciu punktach:

1.Niedzielna Eucharystia - niedziela ma być dniem wiary, dniem zmartwychwstania Chrystusa, dniem darów Ducha Świętego, dniem Kościoła. Eucharystia jest sercem niedzieli i głównym elementem świadomego przeżywania chrześcijaństwa.

2.Sakrament pojednania - Jan Paweł II boleje nad zanikiem świadomości grzechu. Można ten kryzys pokonać przez misterium pietatis. Wypływa stąd apel do kapłanów, aby garnęli się do konfesjonału.

3.Głoszenie Słowa - jest to jedno z głównych zadań duszpasterskich, bo wiara bierze się ze słuchania. Trzeba zatem powtarzać ludziom propozycję Chrystusa: "Pójdź za mną". Szczególnie w głoszeniu Słowa trzeba mieć na uwadze młodzież.

4.Apostolat biblijny - od Soboru Watykańskiego II dostrzega się wzrost kultury biblijnej wiernych. Szczególnie Jan Paweł II zaleca rodzinne czytanie Biblii i znane z tradycji Kościoła Lectio Divina.

5.Działalność charytatywna - troska o ubogich to preferencyjna opcja Kościoła. Trzeba wypracować nową wyobraźnię miłosierdzia. Chodzi o to, by świadczenie miłosierdzia było skuteczne. A będzie takim, gdy z miłosierdzia słów stanie się miłosierdziem czynów. Musimy stać się bliźnimi dla ubogich i cierpiących, by wsparcie ubogich nie było dla niech poniżającą jałmużną, ale świadectwem braterskiej wspólnoty.

Kanclerz Kurii Biskupiej ks. prałat Romuald Kamiński, korzystając z doświadczeń diecezji na południu Polski apelował do księży, by nie rezygnowali z tradycyjnych nabożeństw: Różaniec, Nieszpory, Godzinki itp. Prosił także księży proboszczów o zróżnicowanie w podejściu do urlopów tych wikariuszy, którzy swój czas wolny poświęcają na wyjazdy z młodzieżą i tych, którzy wykorzystują ferie wyłącznie dla siebie.

Wobec zbliżających się rekolekcji wielkopostnych bp Romaniuk apelował do księży proboszczów o dobrą współpracę ze szkołami. Wprawdzie nauczyciele nie mają obowiązku opieki nad dziećmi w czasie rekolekcji - zadanie to ustawodawca nakłada na katechetów - ale ich obecność na rekolekcjach jest wyrazem spójności systemu wychowania i należy o nią zabiegać. Biskup przyznał, że rekolekcji dla dzieci nie da się prowadzić w formie monologu, ale nie powinny one zmienić się w zabawę, z której nic nie wynika dla wiary.

Z wielkim uznaniem o liście Mazowieckiego Kuratora Oświaty do nauczycieli w związku z rekolekcjami szkolnymi mówił bp Stanisław Kędziora. Prosił rekolekcjonistów, by w programie uwzględnili przynajmniej jedną konferencję poświęconą budzeniu powołań kapłańskich i zakonnych.

Na zakończenie księża dziekani zapoznali się z kalendarium najważniejszych poczynań duszpasterskich w diecezji w ciągu najbliższego półrocza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28
Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj