Reklama

Głos z Torunia

Motocykliści na Kresach

Symboliczny pomnik ku pamięci Polaków zamordowanych przez Ukraińców w 1943 r. w Kołodnie

Archiwum uczestników rajdu

Symboliczny pomnik ku pamięci Polaków zamordowanych przez Ukraińców w 1943 r. w Kołodnie

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej od 2016 r. obchodzimy 11 lipca. W tym dniu oddajemy hołd bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dzień święta wybrano 11 lipca, bo tego właśnie dnia przypada rocznica tzw. krwawej niedzieli 1943 r., podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

W czerwcu po raz dziesiąty motocykliści działający w ramach Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszyli na Kresy, aby wziąć udział w akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. W tegorocznym rajdzie wzięło udział 9 osób. Wśród nich było dwóch uczestników z naszej diecezji, a komandorem rajdu był Andrzej Michewicz z Wąbrzeźna. Trasa rajdu wiodła z Prałkowców przez Lwów, Zbaraż, Krzemieniec, Kołodno, Jazłowiec, Poczajów, Podkamień i Hutę Pieniacką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znicz Pamięci dla zamordowanych

Głównym celem wyjazdu było uporządkowanie cmentarza w Kołodnie, na którym spoczywa ok. 500 Polaków zamordowanych 14 lipca 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów. Polaków mordowano głównie w domach, aby zbrodnia za szybko nie wyszła na jaw, a sąsiad nie mógł ostrzec sąsiada. Miłym zaskoczeniem dla motocyklistów był fakt, że cmentarz był już częściowo uporządkowany, a w pracy wsparło ich kilku młodych mieszkańców Kołodnia.

Na cmentarzu jest stara polska część, na której znajduje się masowy grób ofiar mordu z obeliskiem z czarnego granitu, na którym widnieje krzyż bez napisu, ponieważ władze nie zgodziły się na umieszczenie żadnych informacji. Na zakończenie prac zapalono znicze rajdowe przywiezione z Polski.

Reklama

W Podkamieniu motocykliści zobaczyli klasztor ojców dominikanów, w którym to między 12 a 16 marca 1944 r. oddział UPA pod dowództwem niemieckim dokonał zbrodni na Polakach. Szacowana liczba ofiar waha się od 400 do 600 osób. Ukraińcy zamieszkujący wówczas w Podkamieniu nie wzięli udziału w szturmie na klasztor, a wielu Polaków uratowało życie dzięki udzielonemu przez nich schronieniu. Na terenie cmentarza przed pomnikiem pomordowanych Polaków motocykliści zatrzymali się na chwilę zadumy i modlitwy. Tam też zapalono znicz przywieziony z Polski, podobnie jak w Hucie Pieniackiej, pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 28 lutego 1944 r., kiedy w akcji pacyfikacyjnej na polskiej ludności śmierć poniosło ok. 850 osób, a wieś przestała istnieć.

Pamiątki po Polakach na Wołyniu

Oprócz miejsc związanych z męczeństwem Kresowian motocykliści odwiedzili również Zbaraż z jego zabytkowym zamkiem. Swoją niesłabnącą do dzisiaj popularność zawdzięcza on Henrykowi Sienkiewiczowi, który opisał oblężenie Zbaraża przez Kozaków i Tatarów w 1649 r. w Ogniem i mieczem.

Na trasie wyprawy znalazł się również Krzemieniec, w którym motocykliści wjechali na Wzgórze Bony, zwiedzili Muzeum Juliusza Słowackiego i dziedziniec znanego Liceum Krzemienieckiego. Ponadto odwiedzili ławrę Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie. To wielki kompleks prawosławnych budynków sakralnych, który jest jednym z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej na Ukrainie.

Uroczystość Bożego Ciała motocykliści spędzili u sióstr niepokalanek w malowniczo położonym Jazłowcu, który siostry odzyskały po 50 latach od odebrania go przez władze komunistyczne. Mimo trudności i braku środków siostry przywracają obiektom ich dawny blask. Spotkanie z siostrami upłynęło w bardzo radosnej atmosferze. Grupa motocyklistów była pierwszą grupą Polaków, która w ostatnich dwóch latach odwiedziła Jazłowiec.

Po Mszy św. przy grobie bł. Marceliny Darowskiej, współzałożycielki zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, siostry przyjęły gości smacznym obiadem i kolacją, za co motocykliści odwdzięczyli się im, urządzając dla nich przejażdżki motocyklami.

Do zobaczenia za rok

Za rok czekają na motocyklistów kolejne wyzwania. Zapraszają już dziś i wierzą, że znajdą się chętni, którzy wyruszą, aby przywracać pamięć o tych, którzy żyli i ginęli na dawnych Kresach Rzeczpospolitej. Wyjazdy są także okazją do niezwykłych spotkań z rodakami, których historia pozostawiła poza Polską, a do której oni tęsknią i o której marzą jak o spotkaniu z najlepszą Matką.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-07 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie pod opieką św. Józefa warszawscy miłośnicy jednośladów rozpoczną jutro sezon motocyklowy.

Więcej ...

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna sprawiedliwość

2024-12-23 19:29

mat. prasowy

Historia burmistrza Nowego Jorku Fiorello La Guardii, jest doskonałym przykładem tego, jak Boże Narodzenie inspiruje do działania pełnego empatii i miłości. La Guardia, znany ze swojej dobroci, pewnego zimowego wieczoru odwiedził nocny sąd i w nietypowy sposób wymierzył sprawiedliwość. Zdecydował się pomóc starszej kobiecie oskarżonej o kradzież chleba. Tego rodzaju gesty pokazują, jak Boże Narodzenie może stać się momentem, w którym dostrzegamy potrzeby innych i odpowiadamy na nie z miłością.

Więcej ...

Dzielmy się tą radością i sercem wypełnionym obecnością Boga

2024-12-23 20:50

Red.

Z jakim sercem, jaką nadzieją i miłością, siądziemy dziś do wigilijnego stołu? Czy udało się mam w czasie Adwentu odpowiednio przygotować na spotkanie z przychodzącym Jezusem i z naszymi najbliższymi? Czy panuje pośród nas Jego miłość? Czy wypełnia nas duch przebaczenia, pokoju i wdzięczności?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Wiara

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć