Reklama

Niedziela 28/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Wszystko jest po coś

Ks. Jarosław Grabowski

„Nic nie jest zwykłym zbiegiem okoliczności, wszystko, co się dzieje (...), dokonuje się na mocy Boskiego planu”. Benedykt XVI

Obserwator
5-8

Polska ma wspaniałych nauczycieli

Marian Florek

Obserwator

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

temat numeru
10-15

Pomóżmy im wrócić do domów

Anna Bandura

Gdyby to wszystko wydarzyło się nocą, to w tym domu byłoby 10 trupów – mówi Magda i gładzi się po brzuchu. Jest w piątym miesiącu ciąży. – Teraz budujemy od nowa. Najważniejsze, że mamy siebie – dodaje

Pomoc była ogromna

Proboszcz poświęcił jedno miejsce wodą święconą i w tym momencie wiatr zmienił kierunek, i już nie przenosił pożaru na kolejne budynki – wspomina Krystyna Węglarz, sołtys Nowej Białej.

Wszystko jest po coś

Maria Fortuna-Sudor

Do zakrystii przybiegła kobieta i prosiła, żeby jechać z Panem Jezusem, bo pożar się rozprzestrzenia. Ksiądz proboszcz zabrał monstrancję z Panem Jezusem i poszedł w kierunku płonących zabudowań – opowiada ks. Władysław Zązel, świadek tragicznych wydarzeń w Nowej Białej.

treści wiary
16-19

Nie wystarczą tylko cisza i spokój

O. Konrad Małys, benedyktyn

11 lipca wspominamy św. Benedykta z Nursji. To jeden z Ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów cywilizacji zachodniej. Warto więc zapytać: czy Reguła świętego pasuje do współczesności?

Bóg nie jest planem B

Ks. Andrzej Cieślik

„Tak się módl, jakby wszystko zależało od Boga, i tak pracuj, jakby wszystko zależało od ciebie” – napisał kiedyś św. Ignacy Loyola.

życie kościoła
20-22

Francja buduje arkę

Margita Kotas

Czy porzucilibyśmy życie w centrum miasta, by zamieszkać np. tuż obok opactwa w Tyńcu? Wielu katolików we Francji wyjeżdża z metropolii, by osiedlić się w pobliżu opactw, klasztorów i sanktuariów.

moim zdaniem
23

Wyznanie wiary czy win

Ks. Paweł Bortkiewicz

Chodzi o to, aby wyznanie Piotrowe spod Cezarei wybrzmiewało dziś bardziej donośnie niż medialne opinie na temat tego, czym jest Kościół i jaki powinien być.

życie kościoła
24-25

Nowy nieład

Tomasz Musiał

Wszystko wskazuje na to, że oprócz szybko wdrażanej przebudowy światowego ładu gospodarczego mamy do czynienia z przyspieszeniem w przebudowie ładu czy raczej tworzeniem nieładu ideologicznego. Przesada? Niekoniecznie, bo jak wyjaśnić cztery wydarzenia praktycznie z jednego tygodnia?

Od truskawek do Jasnej Góry

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Zastanawiamy się w Kościele nad programem duszpasterstwa po pandemii i w czasach sekularyzacji. Wzorem prymasów Hlonda i Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II proponuję: przyprowadźmy siebie i innych z powrotem do Matki Bożej

święte bezdroża
26-29

Wykradziona papieżowi

Alicja Przepiórkiewicz

Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.

W Kodniu zobacz koniecznie

Dawny teren zamkowy książąt Sapiehów, do którego się schodzi starą brukowaną drogą.

Odwiedź w okolicy:

m.k.

prasa zagraniczna
30

Prasa Zagraniczna

PR

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ireneusz Korpyś

Grunt to miejscówka

j.k.

Gry z kluczem

w.d.

Kawa z mlekiem

j.k.

Neeson w akcji

j.k.

Program telewizyjny

Inwestycje w kulturę

Artur Stelmasiak

Coraz chętniej mecenasami wysokiej kultury stają się spółki Skarbu Państwa

Krzyżówka

punkt widzenia
44-46

Cena konfliktu z Izraelem

Artur Stelmasiak

Konflikt ws. majątku bezspadkowego ma polityczne poparcie zarówno w Izraelu, jak i w Polsce. Niestety, obie strony zapłacą wysoką cenę za pogorszenie relacji między narodami.

Fałszowanie historii trwa

Paweł Sarafin

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że były więzień KL Auschwitz nie może dochodzić swoich praw przed polskim sądem

moim zdaniem
47

Pomnikowi samarytanie

Jacek Pałkiewicz

Oni nie jadą nawracać, burzyć lokalny świat, lecz w duchu Ewangelii krzewią miłość i pojednanie oraz wspierają w morzu codziennych potrzeb.

nasza rozmowa
48-49

Życie za 30 groszy

Krzysztof Tadej

W Kenii zainicjowała akcję „Adopcja na odległość”. W Tanzanii pracowała wśród biednych i głodnych. W czasie pandemii pomagała w rzymskich łaźniach dla biedaków. Z jedną z najbardziej znanych polskich misjonarek, s. Alicją Kaszczuk, orionistką, rozmawia Krzysztof Tadej.

50-51

Wakacje z Caritas po pandemii

Red.

Warsztaty artystyczne, kulinarne, ekologiczne, a nawet kosmiczne – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas, organizowanej w ramach kampanii Caritas Dzieciom. Pierwsze wakacyjne turnusy rozpoczęły się już pod koniec czerwca.

sprawy rodzinne
52-53

Przepis na małżeństwo

Małgorzata Dudzińska

Co sprawia, że małżeństwa są szczęśliwe? Czy istnieją składniki obowiązkowe – jak przy pieczeniu ciasta – pozwalające stworzyć zadowalający efekt końcowy, czyli udane małżeństwo, rodzinę?

dobre rady
54-57

Truskawkowe smaki

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Truskawki są cenniejszym źródłem witaminy C niż cytrusy! Są również bogate w żelazo oraz w witaminy z grupy B. Dzięki sporej zawartości wapnia i fosforu wzmocnią twoje kości.

Sałatka z truskawek i rukoli

Sorbet truskawkowo-bananowy

Program kontra rak płuca

AKW

Dla osób zagrożonych rakiem płuca został wdrożony Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.

Uwaga na SMS-owych oszustów

j.m.

Mimo ostrzeżeń złodziejom wciąż udaje się nabierać wiele osób. Stosują coraz to wymyślniejsze triki, dlatego też bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości

j.m.

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą się zorientować, że mamy do czynienia z oszustwem

Jak rozmawiać z zakochaną nastolatką

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Córkę należy uświadomić, że są trzy składowe miłości: intymność, namiętność i zaangażowanie. Pierwsza z nich to intymność, na którą składają się: sfera przyjaźni, czyli lubienie się, posiadanie wspólnych zainteresowań i przeżyć, chęć przebywania ze sobą, tęsknota

listy
58

Kropla optymizmu

Aleksandra

Chcą korespondować

moim zdaniem
59

Czas

Rafał Porzeziński

Jeżeli nie masz czasu na to, co dla ciebie najważniejsze, to znaczy, że to nie jest dla ciebie najważniejsze.

świat pod lupą
60-61

Początek końca świata?

Tomasz Chojnacki

Ilość wiadomości o ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak burze i trąby powietrzne, w ostatnich latach osiąga coraz to nowe maksima. Może być jednak tak, że za ten stan rzeczy odpowiada... nowoczesna technologia.

historia
62-63

Tajemnice Krzyżaków

Arkadiusz Bednarczyk

Na polach pod Grunwaldem wojska króla polskiego Władysława Jagiełły rozbiły 15 lipca 1410 r. wielką armię zakonu krzyżackiego i jego sojuszników. Dziś o dawnej potędze Krzyżaków świadczy jedynie wspaniała malborska twierdza

podróżnik
64-65

Zielone wyspy dwie...

Wojciech Dudkiewicz

... choć Lefkada i Kefalonia, należące do archipelagu Wysp Jońskich, są bardzo różne

moim zdaniem
66

Wywietrzyć!

Witold Gadowski

Nasi przodkowie słusznie spoglądają na nasze pokolenia z wyrzutem

niedziela liturgiczna
III-VIII

Rozesłanie Dwunastu

Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej Księgi Amosa, nawiązuje do wydarzeń w połowie VIII wieku przed Chrystusem. Amos, który był pasterzem i nacinał sykomory celem pozyskania z tych drzew specjalnego syropu, został powołany przez Boga do głoszenia pilnej potrzeby nawrócenia Izraelitów.

Strząśnięty proch

Ks. Tomasz Siemieniec

W Ewangelii na 15. niedzielę zwykłą (Mk 6, 7-13), która mówi o rozesłaniu dwunastu Apostołów, znajduje się ciekawe wyrażenie. Chodzi mianowicie o Jezusowe pouczenie, jak mają reagować wysłannicy na sytuację, kiedy nie zostaną przyjęci w jakimś mieście. Jezus poleca, aby wychodząc, strząsnęli proch z nóg na świadectwo dla nich (tzn. tych, którzy odrzucili Ewangelię).

Uprzejmość – więcej niż kultura osobista

Ks. Mariusz Frukacz

Czy uprzejmość to tylko wyraz naszej kultury osobistej? Co ona oznacza dla chrześcijanina?

Szlachetny święty

Ks. Jacek Molka

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Diamentowy jubileusz

Monika Jaworska

60. rocznica święceń kapłańskich ks. prał. Andrzeja Rdesta.

By wielbić Pana

Monika Jaworska

Myśl Edyty Stein

Monika Jaworska

Inicjatywa Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Niedziela częstochowska

Karmelowe wakacje

Maciej Orman

Ucieszyć się Bogiem i przyrodą, odpocząć, nabrać sił, spotkać się z innymi i dać im siebie – po to są podarowane przez Boga wakacje.

Gdyby nie Kościół...

Ludzie mają większe zaufanie do Kościoła niż do innych instytucji, dlatego że on ich nie opuścił, również w czasie pandemii – mówi ks. Kamil Tokarz pracujący na misjach w Mazan w Peru.

Oddany jedności chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz

Ksiądz mitrat Mirosław Drabiuk, długoletni proboszcz prawosławnej parafii Częstochowskiej Ikony Bogurodzicy w Częstochowie, 45 lat pracował w naszym mieście. Niemal od samego początku brał czynny udział w działaniach częstochowskiej ekumenii. Zmarł 29 czerwca br.

Niedziela podlaska

Z pasterzem diecezji

Ks. Marcin Gołębiewski

Obchodzona w Kościele 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to dzień imienin pasterza diecezji drohiczyńskiej bp. Piotra Sawczuka.

Zachwycić się wsią

Monika Kanabrodzka

85 km od Drohiczyna i 30 km od Bielska Podlaskiego w powiecie hajnowskim leży Narew, gdzie mieszka Marian Święcki. Miejscowy organista prowadzi Muzeum Wsi, promuje wieś i Podlasie.

W Tobie, Panie, zaufałem!

Dorota Koroś

Słowa Te Deum laudamus towarzyszą ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi i ks. kan. Tadeuszowi Kocukowi, którzy przeżywali diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Niedziela kielecka

Wielki dzień w Daleszycach

Katarzyna Dobrowolska

Otaczany od stuleci kultem, słynący łaskami XVI-wieczny wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej z kościoła św. Michała Archanioła zostanie uroczyście ukoronowany.

Jesteśmy na drodze do Jezusa

Władysław Burzawa

„Ojcowskie Serce” – pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Spotkanie Młodych w Wiślicy. W tym roku młodzi ludzie przyjechali do sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej już po raz dziewiętnasty.

Czas łaski

Agnieszka Dziarmaga

27 czerwca, w odpust ku czci patronów Świętych Apostołów Piotra i Pawła, parafia Kije świętowała jubileusz 900 lat istnienia.

Niedziela małopolska

U Królowej Tatr

Oprac. MK

Na Wiktorówkach odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej.

Tam, gdzie trudno

Ewa Biedroń

Tarnowski kapłan ks. Grzegorz Kozioł będzie głosił Ewangelię na Kubie. Podczas Mszy św. w kościele w Tarnowie- -Mościcach bp Andrzej Jeż wręczył kapłanowi krzyż misyjny.

Jest z nami od pokoleń

Z całym szacunkiem powinniśmy podchodzić do służącego od wieków instrumentu, jakim jest Dzwon Zygmunt – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prał. Zdzisław Sochacki.

Niedziela lubelska

Gdzie Maryja, tam nadzieja

Urszula Buglewicz

Maryjne uroczystości odbyły się w strugach deszczu i bez procesji różańcowej ulicami miasta, ale z wielką radością w sercach pielgrzymów.

Pomysł na życie

Urszula Buglewicz

Liturgiczna Służba Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

Z ufnością w przyszłość

Anna Artymiak

Za 100 lat istnienia parafii dziękowała wspólnota z Leszkowic.

Niedziela legnicka

Modlitwa za zmarłych księży

Ks. Piotr Nowosielski

W parafii św. Jadwigi 26 czerwca została odprawiona Msza św. w intencji księży proboszczów, którzy odeszli do wieczności.

Koncert w bazylice

Monika Łukaszów

W sobotni wieczór 26 czerwca w Legnickim Polu odbył się niezwykły koncert.

Obchody srebrnego jubileuszu Akcji Katolickiej

Ks. Piotr Nowosielski

W gronie jubilatów diecezji jest również Akcja Katolicka (AK), którą do życia powołał pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak w 1995 r.

Niedziela łódzka

Parafia św. Małgorzaty

Justyna Kunikowska

Lipiec to czas żniw i intensywnej pracy rolników, którzy 13 lipca w sposób szczególny powierzają swoje intencje wspomożycielce – św. Małgorzacie, która patronuje także kościołowi i mieszkańcom wsi Chorzęcin, jednej z najstarszych miejscowości dawnego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Szata Maryi

O. Sebastian Wiśniewski, oblat

16 lipca czcimy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel, czyli Matkę Bożą Szkaplerzną.

Parafia dwóch diecezji

Mateusz Opaliński

Jedną z wielu wspólnot diecezji łódzkiej, dotkniętych antykościelną polityką powojennych komunistycznych władz Polski, była parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, która przez przeszło 30 lat starała się o uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła.

Niedziela przemyska

Korony Pani Jackowej

Ks. Maciej Flader

25-26 czerwca 1941 r. katedra przemyska stanęła w ogniu. 80 lat po tych wydarzeniach parafianie postanowili podziękować za uratowanie i odbudowanie Matki kościołów przemyskich.

Wdzięczni Bożej Opatrzności

O. Kazimierz Leń, jezuita

Jezuici w blasku cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia świętują jubileusz 200-lecia obecności w Starej Wsi.

Siostra od Bożej Miłości

S. Małgorzata Syska, służebniczka starowiejska

24 czerwca w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi, pod przewodnictwem abp. Adama Szala odbyła się sesja zamykająca na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny służebnicy Bożej, s. Roberty Babiak.

Niedziela rzeszowska

W obronie życia i rodziny

Ks. Jan Kobak

Misja obrony życia nie kończy się wyrokiem żadnego trybunału. Walka o życie opiera się na pytaniu: Kim jest człowiek?

Zbliżcie się, moje dzieci...

Droga Maryjna umożliwia pielgrzymom pogłębienie przesłania z La Salette – mówi ks. Antoni Skałba, saletyn, rektor sanktuarium w La Salette w rozmowie z s. Iwoną Józefiak.

Quo vadis, Alma Mater Jagellonica?

Marian Salwik

Czy w sporze o człowieka uniwersytety stoją po stronie człowieka, czy raczej bliższe są im relatywizm etyczny i poprawność polityczna?

Niedziela sandomierska

#WakacjezNiedzielą (cz. 1)

Agnieszka Łatka

Zeszłoroczne podróże po nieznanych zakątkach naszej diecezji pozwoliły nam poznać wiele ciekawych miejsc i historii wpisanych w nasze środowisko. Przy okazji poszukiwań odkryliśmy, że jest jeszcze wiele miejsc, do których można łatwo dotrzeć, poświęcając niewiele czasu na podróż.

Klasztorne skarby

Urszula Stępień

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu skrywa pamiątki po siostrach benedyktynkach, które miały klasztor w mieście.

Jubileuszowe zawody

Ks. Wojciech Kania

Ulicami Tarnobrzega po raz 40. odbył się doroczny Bieg Siarkowca im. Kazimierza Sławka.

Niedziela sosnowiecka

Wdzięczni za posługę

Ks. Tomasz Zmarzły

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Biskup Skucha osiągnął wiek emerytalny.

Śladem naszych artystów

Ks. Tomasz Zmarzły

Bohaterami spotkań z kulturą wysoką w stolicy diecezji byli prof. Lidia Grychtołówna oraz postacie twórców związanych z bazyliką katedralną.

Aż chce się modlić

Piotr Lorenc

Kaplice Matki Bożej Częstochowskiej i Serca Pana Jezusa w kościele Świętej Trójcy w Będzinie zostały otwarte po gruntownych pracach konserwatorskich.

Niedziela świdnicka

Zagrali w finale

Ks. Mirosław Benedyk

W Rzeszowie w dniach 28-29 czerwca odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej o Puchar magazynu Króluj nam Chryste.

Naśladowcy św. Franciszka

Ks. Mirosław Benedyk

800-lecie istnienia i działania III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, zwanego obecnie Franciszkańskim Zakonem Świeckich, świętowano w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śl.

Formacja duchowa katechetów

Ks. Mirosław Benedyk

Blisko pięćdziesięciu katechetów wzięło udział w wakacyjnej serii rekolekcji, które poprowadził ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec w polanickim sanktuarium ojców sercanów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Obwieszcza i nawołuje

O wielopokoleniowej Ludwisarni Felczyńskich, projektach i tworzeniu spiżowych dzwonów, ze Zbigniewem Felczyńskim rozmawia Piotr Słomski.

Wiara, która jest siłą ducha dla pokoleń

Na zaproszenie abp. Andrzeja Dzięgi z posługą sakramentu bierzmowania do Lubicza przybył biskup senior diecezji odesko-symferopolskiej Bronisław Bernacki.

Hortulus

Przemysław Fenrych

Dzika, nie niepokojona przyroda czy ogród? Franciszek czy Benedykt jako patron ekologii?

Niedziela toruńska

Odwiedziny Matki Bożej

Ewa Rogozińska

Dla katolików wędrówka Matki Bożej w cudownym obrazie ma szczególne znaczenie. Zazwyczaj to wierni pielgrzymują przed Jej wizerunek. Tym razem Matka Boża odwiedza swoich wyznawców w parafiach.

Jak dojrzewaliśmy w Chrystusie?

Marek Kalczyński

Jaki był rok formacji zaczynający się w czerwcu 2020 i kończący w czerwcu 2021 we wspólnocie małżeństw, którą jest Domowy Kościół w diecezji toruńskiej?

Motocykliści na Kresach

Anna Głos

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej od 2016 r. obchodzimy 11 lipca. W tym dniu oddajemy hołd bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Niedziela warszawska

Na drogach ufności

O miłosierdziu Bożym, modlitwie o powołania i tym, co pomaga w pielgrzymowaniu z ks. Tadeuszem Siewko rozmawia Łukasz Krzysztofka

Każda chwila to dar

Magdalena Kamińska

„Wszystko ma swój czas” – mówi Kohelet w Piśmie Świętym. Matka Elżbieta Czacka wiedziała, jak cenna jest każda chwila, którą otrzymujemy. Czy potrafimy, jak ona, właściwie spożytkować czas, przeżyć go zgodnie z wolą Bożą?

Przygoda ze św. Janem Pawłem II

Łukasz Krzysztofka

Formują umysł i ciało, ale przede wszystkim kształtują swoją duchowość. Kochają Boga i ojczyznę w duchu katolickim.

Niedziela wrocławska

Urząd w czasach Twittera

Ks. Łukasz Romańczuk

Minęło osiem lat od ingresu abp. Józefa Kupnego do archikatedry wrocławskiej. Z tej okazji powstała książka Urząd w czasach Twittera, którą przygotowali kapłani archidiecezji wrocławskiej.

Nie rezygnuj z modlitwy

Grzegorz Kryszczuk

Wakacje to czas odpoczynku. W niedzielnych ogłoszeniach słyszymy, że w kościołach zmniejsza się ilość Mszy św. Czy oznacza to, że możemy zrobić sobie luźniejszy czas „od Pana Boga”? Wręcz przeciwnie.

Zgodne bicie dwóch serc

Marzena Cyfert

Żeleźniki, mała miejscowość niedaleko Wrocławia. Na skraju wsi biały dom, przed nim stara poniemiecka kapliczka, wyjątkowo zadbana. W domu czekają państwo Czesława i Franciszek Krawczykowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Idźcie na cały świat…

Ewa Monastyrska

Powołanie kapłańskie, jak każde powołanie, jest wymagające i potrzebuje wsparcia Najwyższego.

78. rocznica wysiedleń do III Rzeszy

Joanna Ferens

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z racji rocznicy wysiedleń, które Niemcy prowadzili podczas II wojny światowej w ramach akcji „Wilkołak”.

I jak nie zwariować?

Krzysztof Antkowiak często gości w diecezji i jak sam podkreśla, z radością wraca w te strony. W rozmowie z Ewą Monastyrską wspomina śp. ks. Piotra Pawlukiewicza oraz dzieli się swoim sposobem na „nie zwariowanie” w dzisiejszym świecie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

W duchu służby

Kamil Krasowski

1 lipca nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Wydziału Ekonomicznego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Lato z Panem Bogiem

Katarzyna Krawcewicz

„Rozpoczynają się wakacje. Zadbajmy o to, żeby dzieci i młodzież nie spędziły tego czasu bez Pana Boga”. Chyba wszyscy usłyszeliśmy to na ogłoszeniach parafialnych. Ale jak się do tego zabrać?

Kazania (nie) tylko dla dzieci

Kamil Krasowski

Głoszenie słowa Bożego dla dzieci jest dla mnie pasją – mówi ks. Michał Gławdel.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...